» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zef Ēoba....

Shko poshtė

Zef Ēoba....

Mesazh nga Dardania prej Mon 20 Apr 2015, 00:41

Mjeshtri i korit dhe kompozitori Zef Ēoba ka lindur nė Shkodėr (Albania), nė vitin 1951. Qė nė fėmijėri ka manifestuar pasionin e tij pėr muzikėn. Ka mbaruar studimet nė Akademinė e Arteve nė Tiranė, nė vitin 1974, nė degėn e dirigjimit koral, nėn drejtimin e pedagoges Rozmari Jorganxhi.
Pas mbarimit tė shkollės, punoi nė qytetin e Peshkopisė e mė pas nė Shkodėr me detyrėn e pėrgjegjėsit tė muzikės, pranė Shtėpive tė Kulturės sė kėtyre qyteteve. Ka studiuar trashėgiminė e pasur folklorike, kryesisht tė trevave ku ka punuar, si dhe nė mėnyrė autodidakte ka zhvilluar studime nė fushėn e kompozicionit.
Nė vitin 1989, me vendim tė “Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve” tė Shqipėrisė, del nė profesion tė lirė si kompozitor. Nė vitin 1991 fillon punė nė Radio – Shkodra, gazetar i emisioneve dhe programeve muzikore, si dhe kryeredaktor.
Qe nga viti 2003 punon nė Universitetin e Arteve Tiranė ne Fakultetin e Muzikės, pedagog nė lėndėt e dirigjimit koral, klasės korale, muzikė dhome, harmoni etj.
Nė vitet 1997 deri 2001, jep kontributin e tij si dirigjent i korit ”Dom Mikel Koliqi” tė Kishės Katedrale nė Shkodėr. Nė vitin 2004 drejton korin e Kishės Katedrale “Shėn Pali” nė Tiranė. Qe nga viti 2010 e ne vazhdim ėshtė drejtues i Korit tė Kishės sė Shėn Franēeskut nė Gjuhadol, Shkodėr.
Ka qenė anėtar i bordit tė fondacionit SOROS dega Shkodėr (1997-2000), anėtar i bordit te
fondacionit PRO HELVETIA Tiranė (2002 – 2004), anėtar i bordit CREATIVE CITY me qendėr nė Shkodėr (2004-2008). Qė nė vitin 1983, ėshtė sekretar i muzikės pėr Degėn e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve nė Shkodėr. Ka kompozuar vepra e pjesė tė ndryshme vokale e instrumentale, muzikėn e 16 filmave artistikė, muzikė pėr teatėr, kėngė nė stil tė traditės sė kėngės qytetare shkodrane, pėr fėmijė etj. shumė prej tė cilave kanė fituar popullaritet absolut. Ka kompozuar njė cikėl me romanca vokale tė titulluar “Kėnga e njeriut”; ciklin me kėngė korale pėr fėmijė “E drejta dhe e shtrembra”, shumė pėrpunime kėngėsh popullore pėr kor, pėr solistė dhe kor etj. Ėshtė autori i kėngės shume te njohur“Xhamadani vija vija”, te cilėn e ka kompozuar ne vitin 1993.
Nė vitin 1999 ka themeluar nė Shkodėr Shoqatėn MIQTE E MUZIKES “ROZAFA EXPRESSION” e cila ka katėr seksione: Korin e tė rriturve ”Rozafa Expression”, seksionin e kėngėtarėve popullorė “Nė lulishten e kėngės shkodrane”, grupin vokal tė fėmijėve “Loja e notave muzikore” dhe seksionin “Miqtė e Muzikės”.Kori i kėsaj Shoqate ka zhvilluar e zhvillon njė aktivitet artistik e kulturor, kombėtar e ndėrkombėtar, duke marre pjese me sukses ne festivale e veprimtari te rėndėsishme..
I eshte besuar detyra pėr ngritjen e Akademisė se Arteve ne Shkodėr, me datėn 8.10.2012 me dekret te Presidentit te Republikės emėrohet Rektor i saj. Jep leksione pranė Fakultetit te Muzikės te kėsaj Akademie, nė lėndėt e Edukimit Koral dhe harmoni.
Nė drejtim, gjithnjė ėshtė karakterizuar nga njė punė me disiplinė e kėrkesa tė larta artistike, pėr kėtė nė turnetė e zhvilluara si brenda dhe jashtė vendit, ėshtė vlerėsuar me konsiderata tė larta. Zef Ēoba si kompozitor dhe dirigjent ėshtė vlerėsuar me ēmime tė ndryshme dhe ėshtė nderuar me shume tituj nderi;
-Mban titullin Akademik « Profesor »,i dhėne nga Komisioni i Vlerėsimit te Titujve Akademik (6.09.2012).
–Mirėnjohja e qytetit » - nga Kėshilli Bashkiak i qytetit Shkodėr, me 8.11.2014
-“Mirėnjohje” dhėnė nga Perfekti i Qarkut Shkodėr me rastin e 100 vjetorit te pavarėsisė (27.11.201).
-Anėtar i Bordit tė “Forumit Ballkanik tė Muzikės Korale”
-“Ambasador pėr paqen” - dhėnė nga Federata Universale e Paqes.
-Anėtarė i Lidhjes sė Shkrimtareve dhe Artisteve tė Shqipėrisė, qė nė vitin 1978
-Sekretar i muzikės i Lidhjes se Shkrimtarėve dhe Artistėve te Shqiperise dega Shkodėr, qė nga viti 1983.
-“Nderi i Kulturės Dibrane”- dhėnė nga Kėshilli Bashkiak Peshkopi(2011)
-“Anėtar nderi” i Shoqatės Kulturore Artistike “BESA” nė Mal tė Zi.
-“Anėtar nderi” i Shoqatės “Madonna di San Giovanni” Ripatransone-Itali.
-“Madre Teresa”- dhėnė nga Instituti Italian i Kulturės Tiranė
-“Naim Frashėri” i Klasės III - Urdhėr i dhėnė nga Presidiumi i Kuvendit Popullor me 07.09.1989
-“Kryetar nderi” i Shoqatės “Rrok Jakaj”- Shkodėr
-Kryetar i Shoqatės Miqtė e Muzikės „Rozafa Expression“- Shkoder
- Anėtar i Bordit Artistik tė Teatrit Migjeni - Shkoder
-Anėtar i Bordit tė TV Rozafa – Shkoder, etj

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi