» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Harroni ku i keni lėnė gjėrat? Ja si shpjegohet

Shko poshtė

Harroni ku i keni lėnė gjėrat? Ja si shpjegohet

Mesazh nga Naki prej Mon 20 Apr 2015, 13:15

Keni harruar ku i keni lėnė ēelėsat? Mos u shqetėsoni! Tė gjithėve na ndodh: shohim diēka dhe pas disa momenteve harrojmė plotėsisht se ēfarė ka qenė ajo ose ku e kemi parė apo lėnė.
Nuk ėshtė se ju e keni humbur memorien, por ju vuani nga fenomeni i ashtuquajtur “amnezia atributive”. Studimet mė tė reja kėtė fenomen e pėrshkruajnė si vėshtirėsi pėr tė mbajtur mend diēka qė me siguri nuk do t’ju hyjė nė punė.
Pasi kanė analizuar mbi 100 studentė, hulumtuesit kanė vėrejtur se kur atyre u ėshtė kėrkuar tė mbajnė mend diēka, ata e kanė mbajtur mend mė mirė se sa kur u nuk u ėshtė kėrkuar ta mbajnė mend.
Me fjalė tjera, kjo ėshtė dėshmi se kujtesa ėshtė shumė mė selektive se sa kemi menduar. “Duket sikur kujtesa ėshtė si njė lloj video-kamere”, shpjegon Brad Wyble, profesor i psikologjisė nė Universitetin Penn State, transmeton Mjeku.Net.
“Pra, nėse nuk e shtypni sustėn, nuk do tė mbani mend atė qė e keni fokusuar me sy”.
“Por nėse aktivizoni xhirimin, qė ndodh nė rastin kur ju dėshironi tė mbani mend diēka qė mund t’u duhet mė vonė – atėherė informacioni do tė mbetet i regjistruar”, ka shtuar ai.
Edhe pse mund tė shihet si njė mangėsi, nė fakt studiuesit thonė se kjo ėshtė gjė e mirė, pasi truri nuk iu kushton vėmendje informacioneve tė parėndėsishme.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19994
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi