» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gjovalin Paci

Shko poshtė

Gjovalin Paci

Mesazh nga Dardania prej Mon 20 Apr 2015, 17:30

Gjovalin Paci ėshtė piktor i njohur nga mbi Shkodra me origjinė nga Firence e Italisė si pinjoll i familjes italiane Paci tė emigruar para qindra vitesh nė Razėm. Me njė fėmijėri aspak komode, Paci hyri nė rrugėn e artit si njė mundėsi pėr tė shpėrthyer nga vetja vėrshimin e njė shpirti tė pasur dhe plot nerv krijues. Gjovalin Paci ėshtė ndėr tė parėt piktorė nga Shqipėria qė ekspozoi punėt piktorike nė Galerinė e Komisioni Evropian nė Bruksel i prezantuar nė teknikėn e akrilikut tė pjekur me portretin dhe motivin e Nėnė Tereza. Nė 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė realizoi ekspozitėn "Skėnderbeu kalorėsi i Lirisė dhe Simbol i Bashkimit" nė Muzeu Historik Kombėtar me 100 portrete nga Heroi Kombėtar shqiptar.
Jeta Artistike
Deri tani nė 30 vite jetė me penelin zotėron afro 4 mijė punė, nė tė gjitha gjinitė e artit figurativ tė kompozimit, tė portretit, por edhe disa lloj teknikash si akrilik, vaj, tempra, guashe dhe teknika tė tjera grafike, bardh e zi. Lidhjen me galerinė "Arti nė shtėpinė blu" rastėsisht ma ka pėrcjellė si njė shans tė radhės.
Pėrballjen e parė ai e ka patur gjatė njė vizite vite mė parė nė kryeqendrėn e artit botėror, Paris. Lidhja familjare me baletmaestrin e pėrmasave ndėrkombėtare, Angjelin Prelocajn, atij i dha mundėsinė tė vihej pėrballė shumė piktorėve qė vėrshonin nė galeritė pariziene. Por ai i'u bė edhe si barrierė qė Gjovalin Paci tė mos binte nė "grackėn" e kontratave ekskluzive me disa galeri, tė cilat i ofruan aso kohe oferta pėr punėt e tij. Erdhi nga Franca me bocetet nė ēantė.
2002 - Pas ekspozimit nė njė galeri nė Shkodėr, ai prezantoi dhe shiti punėt e tij nė disa ekspozita vetiake, pėrfshi dhe prezantimin nė ambientet e prezencės sė Komisioni Evropian nė Tiranė dhe mė pas nė Malin e Zi.
2008 - Ekspozita nė galerinė “Iris” nga piktori i talentuar shkodran me 60 punime cilėsore nė qytetin e lindjes nė praninė e shumė artdashėsve e titulluar “Rreth e rrotull Rozafės”, ku piktori trajtoi historinė e Rozafas qė nga legjenda e saj.
2012 - Ekspozita me motive nga libri "Jetė e humbun" e Ejėll Ēobės, ku rrėfehen kujtime dhe histori tė diktaturės komuniste "pėrkthyer" nė gjuhėn e pikturės. Historitė dhe personazhet pėrshkruan fantazinė e Gjovalinit dhe pas dy viteve punė u shndėrruan nė 100 vepra artitė tė realizuara nė teknika tė ndryshme, me koncepte moderne tė tė shprehurit, dhe me njė frymė origjinale nė prezantimin e detajeve, figurave dhe simboleve prezantuar 5 ditė nė Muzeu Historik Kombėtar mė datėn 10 maj 2012.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11409
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi