» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ermonela Jaho

Shko poshtė

Ermonela Jaho

Mesazh nga Dardania prej Mon 20 Apr 2015, 23:41

Ermonela Jaho lindur nė Tiranė mė 1974. U largua nė vitin 1993 nga Shqipėria pėr nė Itali me njė bursė studimi, dhe mė pas iu desh ta realizojė ėndrrėn e ngjitjes nė skena, pėrkrah artistėve tė huaj. Ajo ka lindur nė Shqipėri dhe filloi mėsimet e saj tė tė kėnduarit kur ishte vetėm gjashtė vjeē. Pas pėrfundimit tė studimeve nė shkollėn artistike "Jordan Misja" nė Tiranė ajo fitoi konkursin e parė dhe shkoi nė Itali pėr tė pėrfunduar studimet e saj nė Akademinė e Santa Cecilia nė Romė. Pas pėrfundimit tė studimeve tė saj pėr kėndim dhe piano, ajo fitoi disa konkurse tė rėndėsishme, tė tilla si Giacomo Puēini nė Milano, Itali 1997, Spontini International Ancona, Itali 1998, nė Rovereto Zandonai, Itali 1999, kėngėtarja mė e mirė e Festivalit Ėexford 2000. Ajo ka performuar nė shumė opera tė botės, duke pėrfshirė Royal Opera nė Londėr, Metropolitan Opera nė Nju Jork, Berliner Statsoper, ParisChamps Elysees-Teatro San Carlo di Napoli, Opera Kompania e Filadelfias, Opera de Marsejė, Arena di Verona, Teatro Verdi di Trieste, Teatro La Fenice,Teatri Capitoul de Toulouse, etj. Aktiviteti i saj i parė ka qenė koncerti nė Mantova. Mė pas kanė qenė njė sėrė koncertesh, nė akademinė "S. Cecilia", konkurset, opera e parė "Cenerentola", nga Rossini, "L'amico Fritz" nga Mascagni, e shumė personazhe si Zhuljeta, Suzana, Kontesha, Adina, Mimi, Armida etj. Ka interpretuar nė teatrot "Aligheri", Ravena, "Piēolo", Scala-Milano dhe nė shumė skena tė tjera botėrore. Bashkėpunimet kanė qenė edhe me televizionin italin RAI, Mondovisione, BBC etj.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11397
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi