» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Xhevat Qena

Shko poshtė

Xhevat Qena

Mesazh nga Dardania prej Tue 21 Apr 2015, 12:48

Xhevat Qena lindi mė 5 tetor 1930 nė Mitrovicė,vdiq mė 24 mars 2003nė Prishtinė. Xhevat Qena la njė pasuri tė madhe kulturore pas vete. Ai ėshtė dalluar gjithmonė me stilin e tij tė aktrimit dhe me rolin e tij tė dallueshėm nė paraqitjet e tija. Sė bashku me gruan e tij Leze Qena i hasim nė shumė produksione televizive dhe filma.
Portreti i Aktorit
Xhevat Qena ka luajtur qindra role ne teatėr. Rolin e pare kryesor e ka luajtur ndėrmjet viteve 1956-1957. Sensi i tij pėr komiken si dhe profili i tij i veēantė kanė bėrė qė ai te jetė njė prej aktorėve me te kėrkuar ne komedi, megjithėqė, sic pohon ai ne njė intervistė te tij, me tepėr e ka dashur dramėn: "Une e kam dashur dramėn se e kam ne vete njėfarė dramaciteti, e kam njėfarė fuqie pėr drame... P.sh., roli qė me ka lėnė mbresa shumė ka qenė njė rol episodik i njė avokati, i njė te ēmenduri, ne dramėn "Oda e errėt". Gati jam ēmendur edhe vete, duke u thelluar ne atė rol". Kolegėt dhe njerėzit qė njohin potencialin e tij, mendojnė se ėshtė mėkat qė ai ėshtė shfrytėzuar shumė pak ne drama. Xhevat Qena ka luajtur shumė, edhe role kryesore edhe role te dyta apo madje edhe te treta. Aktori Dibran Tahiri pohon se kur ne ndonjė shfaqje teatrore ka partner Xhevat Qenėn, ndien siguri te madhe. Xhevat Qena mund te pėrshkruhet si aktor qė ka njė aftėsi te jashtėzakonshme te mbajė te pėrqendruar vėmendjen e publikut. Ėshtė shumė sugjestiv, aktor qė, siē shprehet ai vete, ėshtė pėrpjekur gjithmonė te jetė "pėrdhesė", i "tokės". Krijon improvizime, por gjithmonė ne kontekst te batutės se partnerit, ne kontekst te situates ne te cilėn ndodhet personazhi qė ai luan.. ."Edhe nėse Xhevati ka luajtur vetėm ne njė skenė te vetme, nuk ka qenė e mundur te kalojė 'pa u hetuar' prej publikut. Xhevati ėshtė aktor qė di t'i krijojė hapėsirė vetes...", shprehet aktorja Igballe Qena.
Rolet me te Suksesshme
Njė prej roleve me te suksesshme te Xhevat Qenės ėshtė padyshim ai ne shfaqjen "Pėrqafimi", i autorit Ranko Marinkoviq, me regjisor Tomislav Durbeshiqin, ku kishte partner Dibran Tahirin. Shfaqje tjetėr, ku potenciali i Xhevat Qenės si aktor del i plotė, ėshtė "Duart e ndyra", te Sartrit, ne te cilėn luan edhe bashkėshortja e tij Leze Qena, pastaj shfaqja "Ushtari i mire Shvejk", ne regji te Abdurrahman Shalės, ku Xhevat Qena luan rolin e Shvejkut, njė personazh tragjikomik. Mandej, ne shfaqjen "Vinetu" (vitet e 60-ta), ne te cilėn luan rolin kryesor, atė te Vinetus, personazh i njohur i filmave uestem te asaj kohe....
Dyzet Vjet nė Skenė
Pėr mbi dyzet vjet ne skenė, Xhevat Qena hyn ne radhėn e aktorėve cilėsor, me merita te pakontestueshme pėr teatrin kosovar. Rolet e tij, por edhe te bashkėshortes se tij Leze Qena, pėr kėto vite kanė rrezatuar te publiku subtilitetin qė ofron bota artistike a teatrit dhe flimit... Aktori "zeshkan", Xhevat Qena, ka arritur qė pėr kėto dyzet vjet te krijimtarisė se tij, te pėrēojė te publiku "bardhėsinė" e shpirtit te tij krijues, t’ia pėrēojė emocionet me te sinqerta publikut, i cili vazhdon ta respektojė dhe ta dojė.
Tė tjerėt pėr Xhevatin
Faruk Begolli: Pėr rolin e tij ne filmin artistik "Sulmi i kuq" te Predrag Golluboviqit, prodhim i Kosovafilmit, ne te cilin kan luajtur edhe aktorė te njohur si: Bata Zhivojnoviqi, Abdurrahman Shala, Istref Begolli, Boris Dvomiku, Olivera Katarina etj, Xhevat Qena, ne njė festival te atėhershėm, ėshtė shpėrblyer si aktori me i mire... Xhevati ėshtė njė aktor sharmant, njė aktor i cili nuk i le hapsirė asaj « rampes » qė shpesh krijohet mes shfaqjes dhe publikut...

Igballe Qena: Shfaqja e pare qė kam luajtur me Xhevatin ėshtė "Sinkopa" e Anton Pashkut, ne regji te Slobodan Popiqit, e realizuar ne vitin 1969, shfaqja e dytė ėshtė "Perkolėgjinajt". Si aktorė e re ne atė kohė, kisha njė respekt te madh pėr Xhevatin dhe pėr punėn e tij. Kėto vitet e fundit kam luajtur ne shumė projekte me Xhevatin, sidomos ne videoprojektet e Adem Mikullovdt. Ne njė shfaqje ku ke partner Xhevatin, shumēka ėshtė me lehtė, pasi ai nuk mendon vetėm pėr veten, por edhe pėr partnerin me te dlin luan.

Drita Krasniqi: Shfaqja e pare ku kam pasur partner Xhevatin ėshtė "Perkolėgjinajt". Xhevati luante njėrin nga vėllezėrit e mi. Pastaj kam luajtur edhe ne shumė shfaqje me te, por edhe me Lezen... Xhevati ėshtė aktor me shumė imagjinatė dhe me plot sharm. Aktor qė di te bėjė trasnformime te befasishme, te bėjė kalime interesante nga situata ne situatė... Aktor qė di te krijojė atmosferė ne shfaqje dhe ta mbajė te pėrqendruar vazhdimisht vėmendjen e publikut... Xhevati ėshtė aktor me shpirt poetik, i lindur si i tille...
Adem Mikullovci
Xhevat Qena ėshtė aktor shumė i veēantė. Ka diēka te posaēme ne artikulimin vokal te tij, ne nuancat, akcentin logjik, me lartėsinė e zėrit dhe me shikimin e gjestin. Ai ėshtė aktor qė vazhdimisht hulumton kur krijon rolin. Me kujtohet kur gjatė provave te shfaqjes "Gjenerali i ushtrisė se vdekur", ne te cilėn une isha si asistent regjisor, i thashė Xhevatit, qė luante njė prej roleve te rėndėsishme ne shfaqje: Pse Xhek nuk po e mėson tekstin?, ai ma ktheu: "Nėse ėshtė problemi vetėm te mėsimi i tekstit pėrmendėsh, atėherė merre rolin tim dhe jepja njė nxėnėsi, ai e mėson pėr dy dite. Xheku ėshtė aktor qė nuk i do teprimet, ekzagjerimet, ēirrjet... Ai te bėn te jesh i relaksuar para ēdo shfaqjeje. Ai mua me ka mėsuar qė "mjeshtria e interpretimit ėshtė te mos interpretohet".

Dibran Tahiri: Xhevat Qenėn si aktor e njoh qė nga viti 1969. Pėr here te pare me te ne skenė kam luajtur ne shfaqjen "Revizori" te regjisorit Besim Sahatēiut… Prandaj, ne atė shfaqje te pare, ne atė ballafaqim timin te pare me Xhevatin, me ėshtė dashur shumė punė qė te bėjė njėfarė "nivelizimi" te lojės sime karshi te tijės... Xhevat Qena ėshtė aktor qė me shumė sukses ka interpretuar edhe nėpėr komedi edhe nėpėr drama. Ėshtė shumė i pėrshtatshėm si partner. Ne njė turne ne Gusi, ku ishim me shfaqjen "Halili e Hajria", Xhevatit i ndodhi te harronte njė pjesė te tekstit... Shfaqja po luhej ne njė oborr. Ai duhej te thoshte: "Shtėpia e 'filanit' nuk po qet me tym, por ne vend te kėsaj ai tha: "Shtėpisė se 'filanit' i dual flaka..". Publiku qė po shikonte shfaqjen, u kthye te vėshtronte rrotull, se dlės shtėpi po i del flaka...! Ne aktorėt e tjerė te shfaqjes ndėrsa shpėrthyem ne gaz...

Leze Qena: "Pėr here te pare ne Krushė te Madhe shkuam pėr te luajtur njė shfaqje. E, kur e filluam shfaqjen ne salle pa karriga, ata ishin ulur rrafsh e neve na u qit njėfarė gazi. Xhevati e luante rolin kryesor, e ne hynim ne skenė me radhė, por secili duke qeshur, s'mund flisnim... Atėherė Xhevati na thonte: "Hė, ēka erdhe? Ēka po don me thanė? E di kėtė, e kėtė, e kėtė... Hajt, dil jashtė!" Kėshtu qė Xhevati na nxuar duke i thėnė tekstet e te gjithėve. Ne vetėm hynim e dilnim. Publiku u ter duke qeshur. Qesh na e qesh ata. Edhe kur dolėm, ata na thanė: 'Jaaa, na keni kėnaqur! Sa mire, bre, po dishi me keshė. Si po mundeni ashtu?!". Mandej, tashti vonė, ishim ne Gjermani me njė komedi, por na mungonin disa aktorė, nuk na i lėshuan prej teatrit. Mbasi nuk i lėshuan, u detyruam t’i marrim tre aktorė ne Shkup, te cilėt i kishin bajagi do role kryesore e qė tekstet s’i dinin. U munduan t'i mėsojnė gjatė udhėtimit, po kot. Kur mbėrrimė ne Munih, shkuam drejt ne skenė. Publiku tashmė ishte aty. Kur filloi shfaqja, shkupjanėt hynin ne skenė, por nuk e dinin tekstin, por Xhevati i nxirrte, duke u thėnė: "A ti erdhe, a? A mos deshte kėtė te ma thuash...? "Regjisor ka qenė Atdhe Gashi. Ai rrinte dikund ne fund te salles kurse Xhevati e thėrriste: "0 Atdhe, ku na prune kėshtu hė...!", duke dashur ta shajė, e publiku duartrokiste si pėrmendej emri "atdhe". "Bravo, bravo!...", i thonin...
Shfaqje Teatrale
Besa
Halit Gashi
Mita
Duart e ndyra regji Slobodan Popiq
Mbreti Edip regji Veselin Llukiq
Sinkopa
Dashuria
Perkolgjinajt
Gjenerali i ushtrisė se vdekur regji Piro Mani
Ora
Othello
Erveheja e Ahmet Qirezit
Garderoberi
Babai regjiSelami Taraku
Zhorzh Dandeni regji Muharrem Qena
Dhėndrri nga Parisi
Halili e Hajria regji Qemajl Lila
Dervishi dhe vdekja regji Vllada Milqin
Era dhe lisi regji Ljubisha Giorgievski
No pasaran regji Fadil Hysaj
Lavirja e denjė pėr respekt
Revizori regji Besim Sahatēiu
Peripetitė e kohės regji Kristė Berisha
Studentėt e pėrjetshėm
Vinetu
Tartufi
Pėrqafimi regji Tomislav Durbeshiq
Ushtari i mire Shvejk regji Abdurrahman Shala
Profesori Mamio
Oda e errėt
Ora
Brazat e palavruara
Filma
Proka, 1984
Autobusi, 1985, mini serial televiziv, roli: Kaqareli
Shkolla e fshatit, 1987
Gjurmėt e barėdha, 1980
I ikuri, 1980
Kur pranvera vonohet, 1980, serial televiziv
Si tė vdiset , 1972
Po e zėm, po e zėm, 1970, mini serial televiziv
Kapetan Lesi, 1960
Komedi
Mėhalla jonė
Sadri llapjani
Mamutovitėt dhe Rexhepovitėt
Qesh e ngjesh , 1982
Ditari i Lec pazhecit, 1975
Tjera
Tė gjithė me ne, 2000
Gėzuar viti i ri, 1976

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11331
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi