» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Azem Shkreli

Shko poshtė

Azem Shkreli

Mesazh nga Dardania prej Tue 21 Apr 2015, 13:44


Biografia
Azem Shkrelķ lindi mė 1938 nė Rugovė tė Pejės. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa nė Prishtinė ai vazhdoi shkollėn e mesme pėr tė vazhduar fakultetin Filozofik, degėn e gjuhės dhe tė letėrsisė shqipe. Pėr shumė vjet ai ka qenė kryetar i shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, drejtor i Teatrit Krahinor nė Prishtinė dhe themelues e drejtor i Kosova Filmit.

Poezitė e tij janė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė huaja. Shfaqja e Azem Shkrelit si poet, pėrpos qė pėrputhej me ardhjen e talentit tė fuqishėm, shėnonte njėkohėsisht kthesėn e parė drejt hapjes dhe modernizimit tė poezisė shqipe tė Pasluftės. Shkreli u ngjķt natyrshėm nė kulmet e poezisė sė sotme shqiptare dhe kėtė vend ai e konsolidoi dhe e pėrforcoi nga njėra vepėr poetike nė tjetrėn, deri nė atė tė fundit, qė e la dorėshkrim "Zogj dhe gurė", botuar mė 1997. Vdiq nė pranverėn e vitit 1997.

Azem shkreli u ngjit nė maje tė letrave shqipe dhe vetės i krijoi me dhembje e pėrjetuam ndarejen e tij fizike : NRW,sė nė Gjermani, nė Qendrėn Kulturore Shqiptare, ne Gelsenkirchen,
Poezi
Bulzat (1960),
Engjujt e rrugėve (1963),
E di njė fjalė prej guri (1969),
Nga bibla e heshtjes (1975),
Pagėzimi i fjalės (1981),
Nata e papagajve (1990),
"Lirikė me shi (1994),
Zogj dhe gurė (1997).
Veprat
- “Bulzat” - Kjo vepėr ėshtė e pėrbėre nga gjashte cikle : “Poema e pakthyeme”, “Kallximi nė tri kangė”, “Akuarele”, “Elegji”, “Intimet” dhe “Hoje”.
Vepra
Kallximi ne tri kange
“Shputat e hueja”, “Mohomi”, “Tuba e tretun” dhe “Nusja”.

AKUARELE
“Mbramje” ketu pershkruhet mbremja e cila i merr kujtimet e dites. “Hana” ketu pershkruhet se si humbet neper re. “Dhe loti” ketu kemi te paraqitur lotet te cilet sikur jane ne pritje gjithmone.

ELEGJI
“Nji jete”, poezitė “Murana”, ”Ne ndamje”, “Rėnkimi i vorreve”, “Melodia e nji kasollje”, “Vajzės mbi vorr”.

Intimet
Poezitė: “O, kėnge”, “Lirike intime”, “Lotėt e maleve” dhe “Kėrcėnimi”.

HOJE
Ne kėtė cikėl bėjnė pjese poezitė : “Pėrralla e mshefun”, “Kepute nji lule”, “Qortim”, “Kur te shkosh…”, “Vargje malli”, “Peshperitje”, “Dashni”, “Portret”, “Deshire”, “Ngashnjim”, “Hoje”, dhe “Dallga” Bernard Lazraj
Prozė
Karvani i bardhė (1961),
Sytė e Evės (1975),
Muri pėrfundi shqipes Shtatė nga at,
Drama
Fosilet (1968),
Varri i qyqes (1983) etj.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11409
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi