» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Adrian Krasniqi

Shko poshtė

Adrian Krasniqi

Mesazh nga Dardania prej Tue 21 Apr 2015, 14:55

Adrian Rexehep Krasniqi lindi mė 12 tetor 1972 nė fshatin Vranoc, komuna e Pejės, nga babai Rexhei dhe nėne majremja, vdiq mė 16 tetor tė vitit 1997 nė Kliēinė.

Rrjedh nga njė familje me tradita tė larta patriotike, e cila para Adrianit kishte dhėnė tetė dėshmorė pėr trojet shqiptare. Ndėrsa Taf Mehmeti, i po kėsaj familjeje, ishte i detyruar nga pushtuesit sllav tė emigrojė nė Shqipėri. Adriani shkollėn fillore e kreu nė Baran me sukses shembullor, gjimnazin nė Pejė, ndėrsa studimet i vazhdoi deri nė vitin e tretė nė Fakultetin Ekonomik nė Universitetin e Tiranės. Meqė babai i Adrianit, Rexhep Krasniki, ishte mėsues, pas kthimit tė tij nga njė vizitė qė ia bėri Shqipėrisė nė vitin 1980, solli nė shtėpi materiale tė shumta, nga tė cilat u frymėzua dėshmori. Ky aktivitet i Adrianit daton qysh nė fėmijėri. Mirėpo, ky mllef dhe kjo urrejtje ndaj pushtuesit del nė shesh, kur Adriani bėhet gjimnazist nė Pejė, sidomos me organizimin e demonstratave pėr solidarizim me minatorėt e Trepēės qė ishin ngujuar nė zgafellė. Pėr kėtė kėrcėnohet me pėrjashtim nga Gjimnazi. Por, ky shpirt uragan pėr ēlirim kombėtar nuk ndalet. Bėn organizimin e demonstratave tė vitit 1988 e 1990, ku u dallua. Nė vitet ‘90 Adriani, me grupin e tij organizativ, nė Pejė e filloi grumbullimin e mjeteve pėr aksione guerile. Me kėtė rast siguroi 25 kg trotil. Kėtė e solli nga shtetet fqinje dhe e vendosi nė Vranoc, tė xhaxhai, Xhaferi.

Nė vitet 1990-1993 Adriani bėn njė pauzė, meqė studioi nė Tiranė. Gjatė kėsaj kohe me shokė gjithnjė ndodhej nė veprim e sipėr pėr sigurimine materialeve dhe rrjetit pėr aksione guerile. Dy herė ishte nė Shqipėri dhe Mal tė Zi. Nė vitin 1993, kur nė Kosovė burgosen 173 veprimtarė tė Lėvizjes, as familja e Adrianit nuk mbeti nė harresė. Madje, nė kėtė tė fundit banonte axha i tij, Xhaferi. Pikėrisht, nga ky vit Adrian Krasniqi kalon nė ilegalitet dhe vendoset pėr njė kohė nė Shqipėri. Andaj, nuk ėshtė i rastit, kur nė formularin me shėnime pėr dėshmorėt e kombit, inkuadrimi i Adrian Krasniqit nė radhėt e UĒK-sė figuron qysh nė muajin maj tė vitit 1992, si kamandant i njėsitit gueril pėr Dukagjin. Gjatė viteve 1993-1995 Adrian Krasniqi herėpasheri vinte nė Kosovė me misione tė caktuara. Nė kėtė periudhė bėn pėrpjekje tė organizojė demonstrata me rastin e vrasjes sė studentit Armend Daci, por nuk mundi ta realizojė kėtė qėllim. Nė vitin 1995 Adrian Krasniqi sulmoi stacionin e policisė serbe nė fshatin Qallapek. Por, me kėtė rast zbulohet dhe shpallet fletėarresti pėr tė. Nė Pejė policia ia thyen pėr tė dytėn herė shtėpinė, por fatbardhėsisht nuk gjen askė nė tė nga familja. Ndėrsa nė Vranoc, nė fshatin e lindjes, po me kėtė rast, merret nė polici dhe keqtrajtohet axha Xhaferi.

Pas qershorit tė vitit 1995 Adrian Krasniqi kalon nė ilagalitet tė thellė ku edhe zėnė fill veprimet e tij guerile. Ndėrkohė, me kėrkesėne shokėve, Adriani caktohet tė punojė nė Sektorin e furnizimit, meqė kishte lidhje tė forta familjare nė Tropojė dhe nė zonat e tjera kufitare. Kur nė vitin 1996 bėhet thyerja e depove tė armatimit nė Shqipėri, Adriani kėtė rast e shfrytėzoi pėr mrekulli. Nė fillim krijoi bazėn e parė dhe mė tė fuqishme nė zonėn kufitare, nė Berishės. Ndėrsa nė Kosovė, pėrkatėsisht nė kufirin Kosovė-Shqipėri, shfrytėzonte bazėn e Plakut tė Shishmanit. Falė mbėshtetjes familjare nga djemtė e axhės sė Adrianit, Besnik dhe Agim Krasniqit nė Bajram Curri, tė furnizimit, i cili e furnizonte tėrė Kosovėn me armė, rrjet ky i cili funksionoi edhe pas vrasjes sė Adrian Krasniqit, madje deri nė pėrfundimin e luftės.

Nė Kosovė, pėrveē axhės, Xhaferit, dhe djalit tė tij, dėshmorit tė kombit, Pėrparimit, i cili ndodhej nė rolin ngushtė, Adriani kishte edhe baza tė tjera, si p.sh. te Sylė Kadria nė Nakell, tė dhėndri Ahmet Ukshinaj nė Lybeniq etj. Nga shokėt Adriani ishte i caktuar tė punonte nė koordinimin e punėve dhe mjeteve tė Shqipėri. Megjithatė, ai nuk pajtohej tė punonte vetėm nė Shqipėri. Nė ēdo rast, kur fuste mjetet dhe armatimet nė baza tė caktuara, kurrė nuk kthehej pa kryer edhe ndonjė aksion. Dėshira dhe vullneti i tij ishte qė me duart e veta t’i hidhte nė ajėr postkomandat e policisė serbe. Kėshtu ndodhi edhe nė muajin tetor tė vitit 1997, kur pas hyrjes nė Kosovė me njė sasi tė konsiderueshme armėsh, me kėrkesėn e Adrianit bėhet sulmi nė postėn e policisė nė fshatin Kliqinė tė Pejės, ku edhe bie heroikisht nė fushė tė nderit, ashtu siē dinė tė bijnė vetėm trimat, bijtė e dashur tė Kosovės. Ndodhi kjo pikėrisht mė 16 tetor tė vitit 1997, kur Adrian Krasniqi me shokėt e idealit Mujė Krasniqin, Ilir Konueshvcin dhe Qerim Kelmendin sulmuan stacionin policor nė Kliēinė, me ē’rast ra heroikisht nė fushėn e nderit. Kjo ditė do tė shėnohet me shkronja tė arta nė historinė mė tė re tė shqiptarėve nė Kosovė, pėr luftėn dhe bijtė e saj qė nuk kursyen gjakun as jetėn, vetėm qė pikėrisht koj Kosovė tė ēlirohet njėherė e pėrgjithmonė nga regjimi i urryer serb. Por, Adriani nuk vdiq, nuk u vra. Ai rilindi pėrsėri, si feniks. Rrugėn e tij e vazhduan dhjetėra e mijėra djem tė Kosovės deri nė fitoren pėrfundimtare. Edhe familja e tij e vazhdoi kėtė rrugė tė nisur nga Adriani shumė mė herėt. Pas vrasjes sė Adrianit, sektori i furnizimit me armė pėrforcohet edhe mė shumė. Shtėpia e tij bėhet bazė edhe mė e fuqishme e shokėve tė tij tė idealit. Pėrparimi, djali i axhės sė tij, ndėrpret studimet dhe bėhet ushtar aktiv i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, deri nė frymėn e fundit, me vdekjen e tij nė kufirin Kosovė-Shqipėri. Ndėrsa, shtėpia nė Vranoc bėhet spital ushtarak ku shėroheshin tė plagosurit. Kėto ishin idealet pėr tė cilėt luftoi dėshmori Adrian Krasniqi dhe pėr tė cilat dha jetėn po ky Adrian Krasniqi. Trupi i dėshmorit prehet nė varrezat e fshatit tė lindjes, nė Vranoc.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi