» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Riza Ēavolli

Shko poshtė

Riza Ēavolli

Mesazh nga Dardania prej Tue 21 Apr 2015, 16:06

Edukimi

Mėsimet e para i kreu nė Pejė ndėrsa gjimnazin nė Prishtinė mė 1949.

Nė vitin 1954 diplomoi nė Fakultetin e Shkencave Matematike - Natyrore nė Beograd.

Nė vitin shkollor 1968/69 regjistrohet nė studime pasuniversitare tė drejtimit “Elementetet e regjionalizimit” nė Universitetin e Zagrebit. Nė vitin 1972 e mbron me sukses tezėn e magjistraturės e njė vit mė vonė paraqet tezėn e doktoraturės me titull “Regjioni i Dukagjinit – regjionalizimi fizionomik dhe nodalo-funksional” tė cilėn mbron me sukses nė vitin 1975 nė po tė njėjtin fakultet.

Veprimtaria


Nė vitin 1956 filloi punėn nė Gjimnazin e Pejės nė cilėsinė e profesorit tė gjeografisė. Njėkohėsisht gjatė kėsaj periudhe nė propozimin e kolegiumit tė arsimtarėve tė gjimnazit ushtron detyrėn e zevendėsdrejtorit tė shkollės. Gjithashtu gjatė kėsaj periudhe ka qenė edhe deputet nė Kuvendin Komunal tė Pejės. Pėr nevojat e arsimit nė vitin 1960 transferohet nė postin shefit tė Seksionit pėr Arsim dhe Kulturė tė Komunės sė Pejės dhe rrethinės. Prej vitit 1963-1969 nė konkursin e shpallur pranohet nė Entin Krahinor pėr Pėrparimin e Shkollave nė Prishtinė nė cilėsinė e Kėshilltarit pėr lėndėn e gjeografisė. Nė vitin l967 nė propozimin e kolektivit punues emėrohet Kryetar i Bashkėsisė Punuese tė Entit. Nė tubimin e gjeografėve tė Kososvės nė vitin 1969 zgjedhet Kryetar i Shoqatės sė Gjeografėve tė Kosovės.Nė vitin l968 regjistrohet nė shkallen e tretė tė studimeve nė Fakultetin e Shkencave matematiko natyrore nė Zagreb. Magjistron nė vitin l972. Njė vit mė vonė paraeqet tezen e doktoratures me titull"Dukagjini - Regionalizimi fizionomik dhe nodalo-funksional" tė cilen e mbrojti me sukses nē vitin l975 Nė konkursin e shpallur pėr lėndėn Gjegjeografia matematike dhe Metodika e gjeografisė nė vitin 1970 zgjedhet ligjerues nė Fakultetin e Shkencave Matamatiko-Natyrore nė Katedrėn e Gjeografisė.

Nė vitin 1975 me propozimin e Kėshillit mėsimoro-shkencor tė FSHMN-sė emėrohet nė postin e dekanit tė kėtij fakulteti.

Nė vitin 1976 zgjedhet professor inordinar, ndėrsa mė 1986 nė thirrjen e profesorit ordinar.

Nė vitin 1985 kryen funksionin e shefit tė Seksionit tė Gjeografisė. Gjatė kėsaj periudhe ka publikuar 101 punime shkencore dhe profesionale. Ndėr to 4 tekste universitare, 2 punime tė veēanta me mė se 5000 faqe, 6 tekste pėr shkolla tė mesme dhe 6 tekste pėr shkollėn fillore.

Prof. Dr. Riza Ēavolli pjesėn mė tė madhe tė trajtimeve i ka orientuar nė gjeografinė regjionale tė Kosovės. Ėshtė i vetmi gjeograf qė ka pasur njė orientim tė tillė si nė shtjellimin e lendės nė fakultet gjithashtu dhe nė trajtimin e shumė punimeve gjeografike. Nė tė gjitha trajtimet theks tė posēėm ka pasur nė analizėn e marrėdhėnieve tė njeriut dhe rrethit gjeografik nė hapėsirėn e Kosovės. Ajo edhe i bėhet preokupim kryesor jetėsor dhe nė pjesėn mė tė madhe tė punimeve tė botuara shkencore analizon Kosovės si hapėsirė reale dhe komplekse, pėrcakton elementet dominuese gjografike, shkallėn e transformimit, perspektivėn e zhvillimit, duke i dhėnė studimit tė gjografisė njė vlerė mė tė madhe shkencore dhe profesionale. Nė tė gjitha punimet shkencore i jep theks kauzalitetit. Fizionomia, si kategori komplekse gjeografike ėshtė njė ndėr preokupimet kryesore nė studimet tė cilat shquhen pėr nga origjinaliteti shkencor.

Gjatė kėsaj kohe ka marrė pjesė nė shumė tubime shkencore, simpoziume dhe kongrese qė janė organizuar nė vend. Aktivitetin e vet profesional e ka pasuruar me shumė vėshtrime, recensione, kumtesa, pėrpilime plan programeve mėsimore pėr shkollat e tė gjitha niveleve etj. Nė vitet e gjashtėdhjeta nė mungesė tė teksteve origjinale nė gjuhėn shqipe merret me pėrkthimin e teksteve tė gjeografisė. Pėrkthen dy tekste tė gjeografisė sė pėrgjithshme prej gjuhės serbokroate nė gjuhėn shqipe tė autorėve Dr. Dushan Dukiq dhe Dr Vlladimir Gjuriq.

Pas njė pune tė gjatė dhe tė parreshtur nė arsim, u pensionua nė vitin 1991. Edhe pse i pensionuar, gjatė periudhės nga viti 1991 deri nė vitin 2004 ka qenė i angazhuar nė mbajtjen e ligjiratave dhe provimeve nga lėndėt: Gjeografia regjionale e Evropės me BSHP, Gjegrafia regjionale e Azisė dhe Integrimet regjionale.

Tekste pėr Shkolla Fillore, tė Mesme dhe Universitare


Gjeografia e RSFJ, Enti Krahinor i Mjeteve Mėsimore tė Kosovės, Prishtinė, 1987;

• Gjeografia pėr kl. VIII tė shkollės fillore, “ Libri Shkollor” , Prishtinė 1998;

• Libėr leximi gjeografik, Enti Krahinor i Mjeteve Mėsimore tė Kosovės, Prishtinė 1990;

• Gjeografia e Kosovės (grup autorėsh), Enti Krahinor i Mjeteve Mėsimore tė Kosovės, Prishtinė 1993;

• Gjeografia e BeH dhe e Kosovės (grup autorėsh), Svetlost, Sarajevė, 2003;

• Gjeografia e RSFJ pėr shkolla tė mesme, “ Libri Shkollor, Prishtinė 1989;

• Gjeografia e trevave shqiptare pėr shkolla tė mesme, “ Libri Shkollor”. Prishtinė 1999;

• Gjeografia e Shqipėrisė dhe e Kosovės (grup autorėsh) pėr shkolla tė mesme, “Libri Shkollor”, Tiranė ,2002;

• Gjeografia pėr klasėn e VI tė shkollės fillore, "Dukagjini", Pejė, 2004;

• Gjeografia pėr klasen e X tė shkollės fillore, "Dukagjini", Pejė, 2004;

• Gjeografia pėr klasen e XI tė shkollės fillore, "Libri Shkollor", Prishtinė, 2004;

• Gjeografia pėr klasen e XI tė shkollės fillore, "Dukagjini", Pejė, 2005;

• Gjeografia pėr klasen e XII tė shkollės fillore, "Dukagjini", Pejė, 2005;

• Gjeografia regjionale e Evropės me BRSS, tekst universitar, Enti Krahinor i Mjeteve Mėsimore tė Kosovės, Prishtinė 1983;

• Gjeografia regjionale e Amerikės, Australisė dhe Oqeanisė, tekst universitar, Enti Krahinor i Mjeteve Mėsimore tė Kosovės, Prishtinė , 1983;

• Gjeografia regjionale e Azisė, tekst universitar, Universiteti i Prishtinės, Prishtinė, 1998;

• Gjeografia regjionale e Kosovės, “ Libri Shkollor”, Prishtinė, 1997;

• Gjeografia regjionale e Evropės dhe Bashkėsisė sė Shteteve tė Pavarura, tekst universitar, "Libri Shkollor", Prishtinė, 2002;

• Regjioni i Dukagjinit – Regjionalizimi fizionomik dhe nodalo-Funksional (disertacioni i doktoraturės botuar nė serbokroatisht), FSHMN, Prishtinė, 1977;

• Peja – qendėr regjionale e Dukagjinit verior ( monografia nė dorėshkrim).

Punimet Shkencore dhe Profesionale tė Publikuara


• Botimet e veēanta:

1. Regjioni i Dukagjinit – Regjionalizimi fizionomik dhe Nodalo - Funksional (disertacioni i doktoraturės botuar nė serbokroatisht), Prishtinė, 1977; 2. Gjeografia regjionale e Kosovės, "Libri Shkollor", Prishtinė, 1997;

• Programe mėsimore tė lėndės sė gjeografisė (grup autor) pėr Entin Krahinor tė Pėrparimit tė Shkollave, Prishtinė, 1974:

1. Pėr gjimnaz 2. Shkollėn Ekonomike 3. Shkollon Normale 4. Shkollėn Teknike 5. Shkollėn Bujqėsore 6. Shkollėn e kualifikimit tė punėtorėve 7. Shkollėn e Muzikės

• Pėrkthime:

1. Fillet e gjeografisė sė pėrgjithshme nga gjuha serbokroate, nė gjuhėn shqipe, Prishtinė, 1963 2. Gjeografia e pėrgjithshme nga gjuha serbokroate, nė gjuhėn shqipe, Prishtinė, 1965

• Studime dhe artikuj:

1. Peja dhe rrethi i saj, “Pėrparimi”, nr.5, Prishtinė, 1965;

2. Rrjedhat dhe karakteristikat e emigrimit tė popullėsisė sė Kosovės nė bashkėautorėsi me A, Pushken, Prishtinė, 1970;

3. Struktura regjionale e komunės sė Pejės dhe rėndėsia e saj pėr funksionimin e komunės nė Krahinėn e Kosovės, Tezė e magjistraturės, Zagreb, 1972;

4. Marrėdheniet kuantitative dhe kualitative tė popullėsisė dhe shpėrndarja e saj nė hapėsirėn e komunės sė Pejės. Simpozium jugosllav pėr popullėsi, Ohėr, 1972;

5. Disa karakteristika tė strukturės agrare dhe diferencimi hapėsiror i komunės sė Pejės, FSHMN, Prishtinė, 1973;

6. Koncentrimi hapėsiror i disa elementeve gjeografike nė Krahinėn e Kosovės nė koautorėsi me A. Pushkėn, Buletini i FSHMN, Prishtinė, 1973;

7. Disa probleme tė mėsimit tė gjeografisė nė KSAK, Simpozium jugosllav, Novi Sad, 1974;

8. Aspekti regjionalo-gjeografik i diferencimit tė hapėsirės sė komunės sė Pejės, Buletini FSHMN, Prishtinė, 1975;

9. Migrimet ditore tė fuqisė punėtore tė Rrafshit tė Dukagjinit si problem socialo-ekonomik, Buletini FSHMN, Prishtinė, 1976;

10. Ndikimi i predispozitės hapėsinore regjionale nė formimin e sistemit tė - urbanizimit shembulli nga Kosova, Simpozium jugosllav pėr urbanizėm dhe kushtet bashkėkohore dhe teknike, Prishtinė, 1977;

11. Diferencimi regjional i vendbanimeve qėndrore nė KSAK, Buletini i FSHMN nr. 5. Prishtinė, 1977/78;

12. Mokra Gora – popullėsia, Enti Krahinor pėr Mbrojtjen e Natyrės, Prishtinė, 1978;

13. Regjionalizimi fizionomik dhe funksional i Drenicės, Buletini i FSHMN, Prishtinė, 1979;

14. Hapėsira e komunės sė Kaēanikut, Kėrkime gjeografike, nr. 1, Prishtinė, 1979;

15. Veēoritė themelore tė hapėsirave tė caktuara nė KSAK qė janė vendimtare pėr pėrcaktimin e tyre si parqe nacionale e regjionale dhe elementet qenėsore tė koncepcionit tė mbrojtjes, rregullimit dhe shfrytėzimit nė bashkėautorėsi me M. Gashin, Brezovicė, 1979;

16. Diferencimi funksional i vendbanimeve qėndrore tė KSAK, Simpoziumi jugosllav pėr gjeografinė urbane, Geografica Slovenica, nr. 10, Lubjanė, 1979;

17. Disa probleme tė mėsimit tė gjeografisė nė KSAK, Prishtinė, 1979;

18 Morava e Kosovės- regjionalizimi fizionomik, Economia, nr.5, Prishtinė, 1980;

19. Individualiteti i Malit Sharr, Buletini i FSHMN, Prishtinė, 1980;

20 Rugova – Kontribut diferencimit regjional gjeografik, Buletini i FSHMN, Nr.5, Prishtinė, 1979-1980;

21. Morava e Kosovės – regjionalizimi funksional, Kėrkime gjeografike, nr.2, Prishtinė, 1980;

22. Mokra Gora, Natyra e Kosovės, nr.2, Prishtinė, 1981;

23. Dukadjinska regija, Knjizevne novine, Beograd , 1982;

24. Regjionalizimi fizionomik i viseve perėndimore tė Drenicės, Buletini i FSHMN, Prishtinė, 1982;

25. Regjionalizimi fizionomik i Kosovės, Simpozium jugosllav pėr aspektin gjeografik tė resurseve natyrore dhe shoqėrore nė Jugosllavi, Prishtinė, 1984;

26. Disa nga vendbanimet qėndrore nė KSAK, Kėrkime gjeografike nr.7, Prishtinė, 1985;

27. Zhvillimi historik i konceptit tė gjeografisė regjionale, Buletini i FSHMN, Prishtinė, 1985;

28. Regjionalizimi homogjen i pjesės jugore tė Dukagjinit, Kėrkime gjeografike, nr.6, Prishtinė, 1985;

29. Shestim i regjionalizimit homogjen tė Kosovės, Kėrkime gjeografike nr.7, Prishtinė, 1986;

30. Disa aspekte rreth konceptit tė regjionit gjeografik, Perparimi, nr.3, Prishtinė, 1990;

31. Regjionalizimi fizionomik dhe nodalo-funksional i Kosovės, Simpoziumi shkencor i SHGJK, Prishtinė, 1993;

32. Disa aspekte rreth zhvillimit tė konceptit nodalo-funksional Buletini i FSHMN nr.12 Prishtinė, 1998;

33. Fizionomia homogjene e peisazhit si kriter i diferencimit regjional tė Kosovės, Buletini i FSHMN, nr.12 Prishtinė, 1998;

34. Vlera natyrore e Bjeshkeve tė Nemuna – predispozitė e mire qė ato tė shpallėn park kombėtar, buletini i FSHMN, Prishtinė, 2003;

35. Koncepti gjeografik i regjionit, Lemba, Ulqin;


• Shqyrtime gjeografike (zėrat) pėr enciklopedinė e Zagrebit nė gjuhėn shqipe:

1. Fushė Kosova;

2. Drenica;

3. Izmornik;

4. Malet e Junikut;

5. Gryka e Kaēanikut;

6. Vitia;

7. Janjeva;

8. Kaēaniku;

9. Kopaoniku;

10. Podgori i Pejės;

11. Anadrini;

12. Podgori i Prizrenit;

13. Opoja;

14. Gora;

15. Sredska;

16. Siriniqi;

17. Metohia;

• Shqyrtime gjeografike (zėrat) pėr enciklopedinė e Shqipėrisė:

1. Peja; 2. Prizreni;

3. Gjakova;

4. Istogu;

5. Deēani;

6. Klina;

7. Dragashi;

8. Vitomirica;

9. Juniku;

10. Strellci i Epėrm;

11. Strellci i Poshtėm;

12. Carabregu i Epėrm;

13. Carabregu i Poshtėm;

14. Prilepi;

15. Isniqi;

16. Komuna e Pejės;

17. Komuna e Prizrenit;

18. Komuna e Gjakovės;

19. Komuna e Istogut;

20. Komuna e Deēanit;

21. Komuna e Klinės;

22. Komuna e Dragashit.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11397
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi