» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mevlan Shanaj

Shko poshtė

Mevlan Shanaj

Mesazh nga Dardania prej Tue 21 Apr 2015, 23:40


Mevlan Shanaj Mjeshter i madh, artist i merituar,profesor dega e filmit nė Akademinė e Arteve Tirane, lindi mė 7 shkurt tė vitit 1945 nė Fier, Shqipėri. Ėshtė prezantuar pėr publikun si aktor, regjisor nė kinema dhe televizion, dhe si producent. Nga viti 1987 deri mė 1992 ka qenė Drejtor i Departamentit tė Filmit nė TVSH dhe Anėtar i Kėshillit Artistik i "Grupi Pėrzgjedhės i filmave" Kanė, Pragė, Budapest, Bukuresht. Shkėputet pėr 4 vite nga televizioni dhe kthehet nė vitin 2001 si drejtor i Departamentit tė Filmit dhe Spektaklit nė TVSH. Nė vitin 2001 ka filluar punėn e producentit dhe regjisori me "Zig-Zag" Film. Mė 2005-2006 ka ushtruar profesionin e pedagogut nė Akademinė e Filmit dhe Multimedias "Marubi" e deri mė sot nė degėn e regjisė nė Akademinė e Arteve. Nė vitin 2008 mori titullin "Mjeshtėr i Madh". Shanaj ka interpretuar nė filmat: "I teti nė bronz"(1970) regjisor Viktor Gjika, "Malet me blerim mbuluar" (1971) regjisor Dhimitėr Anagnosti, "Guximtarėt" (1970) regjisor Gėzim Erebara, "Rrugicat qė kėrkonin diell" (1975) regjisor Saimir Kumbaro,Rikard Ljarja, "Ballė pėr Ballė"(1979) regjisor Kujtim Ēashku, "Rrethimi i Vogėl" (1986) regjisor Saimir Kumbaro, "Pranvera s'erdhi vetėm" (1988) i Pirro Milkanit, Unė e dua Erėn" (1991), regjisor Albert Minga, "Viktimat e Tivarit"(1996) regjisor Ekrem Kryeziu, ", "Lule tė Kuqe Lule tė Zeza" realizim i vetė Shanajt, "Ne kerkim te kujt" regjisor Gjergj Xhuvani. Tė tjera realizime tė tij janė filmat artistikė: "Korrierėt" (1976), "Plumba Perandorit" (1980 ), "I Paharruari"(1984), "Tė Shoh nė Sy" (1985), "Njė Telegram dhe njė Kėngė" (1986), "Fletė tė Bardha" (1990)."Lule te kuqe, lule te zeza" Dokumentarė: "Marie Kraja", "Tefta Tashko", "Komani njė Betejė e Madhe", "Gju me Gju", "Lasgush Poradeci", "Berati Qyteti i Bardhė", "Zėra nga Lashtėsia", "Katėr Mėngjeset", "Pandi Raidhi", "Rrugėt", "Bibla & Kurani" , "Njė ftesė nga Iliri", "Visi", "Pėrcjellja", "Shkronjat e Pavarėsisė". Gjate punes ne RTSH ka realizuar rreth 30 vepra te zhanreve te ndryshme televizive, si dramen ne tv,dhe shume spektakle, Ne vitin 2008 ishte ne rolin e kritikuesit ne reality-show Big Brother.
Aktrim
Ne kerkim te kujt (2009) Doktor Leo
Lule tė kuqe, lule tė zeza - (2003)
Viktimat e Tivarit (1991)
Unė e dua Erėn - (1991), Kujtimi
Pranvera s'erdhi vetem (1988)
Rrethimi i vogėl - (1986), shoku i Agronit
Ballė pėr ballė - (1979) Besnik Struga
Rrugicat qė kėrkonin diell - (1975) Nebi Surreli
Malet me blerim mbuluar (1971)
Guximtarėt - (1970)
I teti nė bronz - (1970) Ibrahim
Regji
Lule tė kuqe, lule tė zeza 2003

Fletė tė bardha 1990

Tė shoh nė sy 1986

I paharruari 1984

Njė telegram njė kėngė 1982

Plumba perandorit 1980

Korrierėt 1976
Dokumentarė
Tefta Tashko
Marije Kraja
Berati
Katėr mėngjeze
Rruga b.kater
Lasgush Poradeci
Gju mė gju
Komani
Pandi Raidhi
Shqiptari i vonuar
Rrugėt
Bibla dhe kurani
Ftesė nga Iliri
Pėrcjellja
Shkronjat e Pavarėsisė
Producent

Lule te kuqe lule te zeza, 2003 Koncert Elsa Lila 2004 Ftese nga Iliri 2004 Visi 2005 Percjellja( Vangjush Furxhiu)2008 Pharmakon film artistik 2012

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11487
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi