» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sunaj Raēa

Shko poshtė

Sunaj Raēa

Mesazh nga Dardania prej Thu 23 Apr 2015, 00:32

Sunaj Raēa, ėshtė aktor dhe regjisor i mirėnjohur shqiptar, i lindur mė 25 gusht 1967 nė Prishtinė. Debutoi nė Teatrin e Kosovės nė vitin 1979 nė moshėn 12 vjeēare me shfaqjen "Prefekti" pėr tė vazhduar pastaj me shfaqjet "Genci", "Trungu Ilir", "Ana Karenina", etj. Nė vitin 1997 punon si autor i njė emisioni pėr tė rinjė nė Radio Televizionin e Prishtinės deri me largimin e dhunshėm nga pushteti i Serbisė.

Studimet I mbaroi pėr aktor nė Universitetin e Prishtinės nė Degėn e Artit Dramatik dhe ishte nė gjeneratėn e parė nė Kosovė nė klasėn e prof. Faruk Begollit. Deri me tani ka realizuar shumė role nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės dhe nė Teatrin Dodona.

Si regjisor ka realizuar disa filma tė zhanreve tė ndryshme, ndėrsa vlen tė veēohet filmi artistik i metrazhit tė gjate i titulluar Etjet e Kosovės qė ėshtė bėrė nė vitin 2002 si projekti i parė kinematografik pas luftės nė Kosovė. Ky film mori pjesė nė shumė festivale ndėrkombėtare tė filmit si nė : West Palm Beach, Kalkuta, Berlin – Black Box, Tiranė, Bruksel etj. Nė kuadėr tė krijimtarisė sė tij kinematografike ka realizuar edhe filma dokumentarė si : "Masakrat e Rrezallės", "Tė mbijetosh vdekjen", "Shitėsit e vegjėl", "Ciceroni" (i prezantuar edhe nė festivalin ndėrkombėtar nė Mediterranean Film Festival). Nė vitin 2008 ka realizuar serialin televiziv Familjet, serial ky i realizuar nė bashkėpunim me Digitalb.

Sunaj Raēa deri me tani ka bashkėpunuar me figurat me tė njohura tė artit dhe tė letėrsisė nė vend dhe jashtė : Vath Koreshi (shkrimtar, skenarist, ish ministėr i Kulturės nė Shqipėri), Faruk Begolli, Reshat Arbana (Artist I merituar), Tinka Kurti (Artiste e merituar), Rajmonda Bulku (aktore), Teki Dervishi (Shkrimtar – Publicist) , Haqif Mulliqi (Dramaturg), Meto Jovanovski (Aktor maqedonas), Fadil Hysaj, Maria Grazia Cucinotta (Aktore) etj. Jeton dhe vepron nė Kosovė.
Shih edhe
Fati i zi

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11409
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi