» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Teki Dervishi

Shko poshtė

Teki Dervishi

Mesazh nga Dardania prej Thu 23 Apr 2015, 00:44


Teki Dervishi lindi nė janar tė vitit 1943 nė Gjakovė dhe vdiq me 29 qershor 2011[1] ėshtė shkrimtar dhe publicist shqiptar nga Kosova. Deri nė vdekjen e tij ishte drejtor i gazetės ditore "Bota Sot". Pas shkollimit fillor ai i ra nė sy regjimit serb tė asaj kohe dhe u burgos e u dėnua qė nė moshėn 17 vjeēare, ku vuajti dėnimin disavjeēar nė burgjet serbe. Teki Dėrvishi ėshtė ndėr tė burgosurit mė tė rinj shqiptar qė vuajti nė burgun famėkeq jugsollav tė Goli Otokut.

Teki Dervishi gjatė gjithė jetės sė tij u mor me shkrime letrare e publicistike. Ėshtė autor i rreth 90 veprave letrare artistike, romane, poezi, drama. Ėshtė autor i romaneve: Pirgu i Lartė, 1972, Padrona, 1973, Skedarėt. 1974, Herezia e Dervish Mallutės, 1981, Palimpsest pėr Dush Kusarin, 1993. I pėrmbledhjes sė tregimeve: Etje dhe Borė, I vėllimit tė poezive Nimfa 1970, Shtėpia e Sėmurė 1978, Thashė 1981, Nimfa 1986. Ka botuar edhe kėto drama: Zbutėsi i njerėzve me sy prej zymrydi, 1979, Bregu i Pikėllimit, 1985, Pranvera e Librave, 1990, Zhvarrimi i Pjetėr Bogdanit, 1990, Kufiri me atdhe, 1996, Vojceku, 1996, Eshtrat qė kthehen vonė, 2000, Nesėr nisemi pėr Parajsė, 1999, Ku ėshtė Populli?, 2003 si dhe i veprės me ese e kritika mbi teatrin Qan e qesh Talia 1978.
Romane
Pirgu i Lartė, 1972
Padrona, 1973
Skedarėt. 1974

Herezia e Dervish Mallutės, 1981
Palimpsest pėr Dush Kusarin, 1993
Pėrmbledhje Tregimesh
Etje dhe Borė
Poezi
Nimfa 1970
I Varun me Vargje pėr Drunin e Blertė 1971
Shtėpia e Sėmurė 1978
Thashė 1981
Nimfa 1986
Drama
Zbutėsi i njerėzve me sy prej zymrydi, 1979
Bregu i Pikėllimit, 1985,
Pranvera e Librave, 1990
Zhvarrimi i Pjetėr Bogdanit, 1990
Kufiri me atdhe, 1996
Vojceku, 1996
Eshtrat qė kthehen vonė, 2000
Nesėr nisemi pėr Parajsė, 1999
Ku ėshtė Populli?, 2003
Esteistikė
Qan e qesh Talia, ese dhe kritika mbi teatrin, 1978

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11325
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi