» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kadri Roshi

Shko poshtė

Kadri Roshi

Mesazh nga Dardania prej Thu 23 Apr 2015, 14:21


Kadri Roshi lindi mė 4 janar 1924, Mallakastėr, Shqipėri; vdiq mė 6 shkurt 2007 nė Tiranė, aktor shqiptar.

Pėrfundoi studimet e larta nė Pragė nė vitin 1951. Ai, e filloi karrierėn e tij si aktor nė Teatrin Popullor nė moshėn 21-vjeēare duke qenė njė ndėr krijuesit e kėtij teatri. Qė nga ajo kohė dhe deri sot ai numėron rreth 180 role nė skenė dhe kinematografi, tė cilat pėrbėjnė njė jetė tė madhe artistike, ku ndėrthuren vėshtirėsitė e njė jete prej jetimi, ēiraku, portieri kinemaje dhe deri tek aktori origjinal me portretin e njeriut tė fisėm. Nė krah ka patur gjatė gjithė kohės aktorėt e brezit tė tij Drita Pelingu, Violeta Manushi, Tinka Kurti, Reshat Arbana, Marika Kallamata, etj.
Legjenda e Skenės
Nga shumėkush ėshtė konsideruar si legjenda e skenės dhe ekranit shqiptar. Nė vitin 1995 ėshtė nderuar me Ēmimin e Karrierės nė Festivalin e Filmit Artistik, nė vitin 1997 me Ēmimin e Madh tė Nderit. Ai ėshtė "Nderi i Kombit" nga viti 1999. Emri i Kadri Roshit ėshtė njė kolos pėr filmin dhe teatrin shqiptar, ku ai la figura tė spikatura qė nuk do tė harrohen kurrė.
Filmografia
Kolonel Bunker (1998)
Kaskadori shqiptar (1998)
Mirupafshim (1997)
Ali Pash Tepelena (1997) dokumentar, por i pazbuluar, shfaqet ne 28 shkurt 2009, dy vjet pas vdekjes
Tingujt e harresės (1996)
Plumbi prej plasteline (1995)
Mikres mčrčs - Ditėt e shkurtra (1995)
Njė ditė nga njė jetė (1994)
Dhelpra dhe rrushte - Ezopi ...teater
Vdekja e burrit (1991)
Fletė tė bardha (1990)
Misioni pėrtej detit (1988)
Pesha e kohės (1988), Kryetari
Rikonstruksioni (1988)
Kur ndahesh nga shokėt (1986)..Islami
Rrethimi i vogėl (1986), xha Zenuni
Dasma e shtyrė (1984)
Fejesa e Blertės (1984), Uani
Apasionata (1983)
Era e ngrohtė e thellėsive (1982)
Dėshmorėt e monumenteve (1980), Jani
Partizani i vogėl Velo (1980)
Ballė pėr ballė (1979), Belul Gjenomadhi
Kėshilltarėt (1979), Kryetari i Kėshillit
Liri a vdekje (1979), Xha Hyseni
Gjeneral gramafoni (1978), Parandili
Njeriu me top (1977), Plaku Mere
Shėmbja e idhujve (1977)
Zemrat qė nuk plaken (1977)
Fije qė priten (1976)
Lulekuqet mbi mure (1976), Kujdestari
Pėrballimi (1976)
Tokė e pėrgjakur (1976)
Kur zbardhi njė ditė (1971)
Malet me blerim mbuluar (1971)
I teti ne bronz (1970), Ademi
Tana (1958)

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11325
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi