» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Guljelm Radoja

Shko poshtė

Guljelm Radoja

Mesazh nga Dardania prej Thu 23 Apr 2015, 14:31


Guljelm Radoja ka lindur nė 2 korrik tė vitit 1945 nė qytetin e Shkodrės. Pas pėrfundimeve studimeve tė larta nė Institutin e Lartė tė Arteve (sot Akademia e Arteve) pėr Dramaturgji nė vitin 1972, fillon punėn si aktor profesionist nė Teatrin e Librazhdit. Mė pas largohet nga ky teatėr pėr tė punuar si aktor dhe regjisor pranė Teatrit "Bylis" tė qytetit tė Fierit dhe mė pas si aktor nė Teatrin "Aleksandėr Mojsiu" nė Durrės. Ndėr interpretimet e tij nė teatėr mund tė pėrmendim rolet e tij nė dramat “Bourgeois Wedding” e Bertold Brehtit, “Me syrin e njė klouni” e Heinrich Bėllit, “Trojanėt” e Vasilis Theodoropulosit etj.

Nė kinematografi ai ka luajtur mė shumė se 30 role. Roli i i tij i parė ishte ai i inxhinnierit tė pyjeve nė filmin "Gjurma" nė vitin 1970. Mė tej do tė vazhdonin njė sėrė rolesh tė tjera si roli i Tenente Gruabardhit nė filmin "Nė fillim te verės" nė vitin 1975, roli i Stefan Bardhit nė filmin "Mėsonjėtorja" nė vitin 1979, roli i Petro Nini Luarasit nė filmin "Kush vdes nė kėmbė" nė vitin 1984, roli i priftit nė filmin "Kthimi i ushtrisė sė vdekur" nė vitin 1989, roli i prokurorit nė filmin "Kolonel Bunker" nė vitin 1998, etj.

Pėr meritat e tij artistike Guljelm Radoja ėshtė nderuar me titullin "Artist i Merituar". Radoja jeton nė Durrės.
Filmografia
Nė kėrkim tė kujt (2011) serial
Der Albaner (Shqiptari) - (2009)
Kronikė provinciale (2009)
Njerez dhe Fate - (2001-2003) mini-seri
Unė ti dhe Kasandra - (1999) (TV)
Dasma e Sakos - (1998) , Sako
Kolonel Bunker - (1998)
Dashuria e fundit - (1995)
Nekrologji - (1994)
Vdekja e burrit - (1992)
Kthimi i ushtrisė sė vdekur - (1989) ....Prifti
Flutura nė kabinėn time - (1988) ...Marku
Eja! - (1987) ...Lirimi
Vrasje nė gjueti - (1987) ...Pertefi
Asgjė nuk harrohet - (1985) ....Peshkatari
Mondi dhe Diana - (1985) ....Babai i Mondit
Tė paftuarit - (1985)
Vendimi - (1984) .... Leēiano
Kush vdes nė kėmbė - (1984) ....Petro Luarasi
Gracka - (1983) ....Refiku, radisti
Era e ngrohtė e thellėsive - (1982) (TV) ....Rexhepi
Rruga e lirisė - (1982), Aleksi
Nėntori i dytė - (1982) ....Lym Kepi
Gėzhoja e vjetėr - (1980) ....Servet Saraēi
Goditja (1980) - (TV) ...Agimi
Dorina (1979) - (TV) ...Viktori
Mėsonjtorja - (1979) ....Stefan Bardhi
Gjeneral gramafoni - (1978) ....Zoti Alberto
Nė pyjet me borė ka jetė - (1978) ....Inxhinieri
I treti - (1978), major Kelli
Shembja e idhujve - (1977), arkeologu
Zani partizani - (1976) (TV) .... Komisari
Gjenerali i ushtrisė sė vdekur - (1976) ....prifti
Dimri i fundit - (1976) ....Togeri gjerman
Nė fillim tė verės - (1975), Gurabardhi
Shtigje lufte - (1974), fotografi
Gjurma - (1970), inxhinier

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11487
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi