» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Arbėn Aziz Haliti

Shko poshtė

Arbėn Aziz Haliti

Mesazh nga Dardania prej Fri 24 Apr 2015, 16:39

“Kam qenė dhe jam ushtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės!”
(Tregim kushtuar Dėshmorit tė Kombit, Arbėn Aziz Haliti, i cili u mbyt nė tortura nga policėt kriminelė serbė nė stacionin policor tė Klinės, mė 21 maj 1998)
Dimėr e acartė. Era fryntė me gjithė fuqinė e tij dhe, nė mbretėrinė e borės, askush nuk guxonte tė dilte.
Nga dhoma e tij, Arbėni u zgjua papritmas nga zhurmat e jashtme. Qėndroi duke dėgjuar. Nė shtėpi dėgjonte njė tė qarė. Dalloi zėrin e nėnes Nazmije:
-Ah, si ka vdekur Azizi dhe mė ka lėnė kėshtu?! Si do tė jetoj unė pa tė?! Kam fėmije pėr tė rritur…!
Arbėni mori shapkat e shtėpisė dhe shkoi nė dhomėn e pritjes dhe iu afrua nenės sikur duke u druajtur
-O bir, drita e syve tė mi, baba yt ka vdekur, nuk ėshtė mė.
-Nėnė, na ke neve, do tė tė ndihmojmė, do tė pėrballojmė sė bashku kėtė situatė! Ne do tė tė mbrojmė edhe nga kriminelėt serbė! Nėnė… tha djaloshi dhe u ndėrpre. Ishte gati pėr tė qarė, por u mbajt. Jo, unė nuk do tė qaj! Baba mė donte trim, bėrtiti ai!!
-Biri im, shko nė dhomė dhe fli gjumė, nesėr e kemi varrimin e babit!
Djaloshi u largua dhe u fut nė krevat, por nuk mundi tė flinte gjumė. Mendja e tij shkonte nė ato ditė kur, sė bashku me babain dhe xhaxhain, shkonin nė male. Baba i rrėfente pėr trimėritė e paraardhėsve tė tij, Sadik dhe Ramė Haliti, tė cilat dikur luftuan deri nė vetmohim kundėr kolonizatorėve serbė.
Dhe i thoshtė vetės: “Ja mėsimin qė e mora nga babi im. Mė mėsoi se, kurdo kur ėshtė nevojė, duhet tė vazhdojmė rezistencėn para pushtuesve. Liria nuk vjen duke fjetur gjumė, por duke luftuar kundėr armikut. Kėshtu, si kanė luftuar Sadikun dhe Ramėn dikur!!”
Ditėn e nesėrme, rrėmujė nė shtėpi. Tė gjithė duke vrapuar pėr tė sjellė nė xhami gjėrat e domosdoshme pėr varrim. Azizi vdiq dhe familja e tij i bėntė njė varrim sipas traditės shqiptare. Tė gjithė, duke qarė dhe duke vajtuar, por Arbėni, gjatė varrimit, nuk lėvizte nga vendi i tij dhe as nuk qantė. Kishte shtangur nė vend…
Para se tė mbyllte varri, ai shkoi mė afėr dhe gjunėzoi para tij.
“Betoj babė, se mėsimet e tua do t’i zbatoj dhe qofsha unė i mallkuar nėse nuk do tė luftoj kur tė shkrepte pushkėn e parė kundėr pushtuesit serb!
Arbeni mori njė grusht dheu dhe e vendosi mbi varr, pa iu lėvizur qerpiku.
* * *
Vitet kaluan, Arbėni u rrit. Nuk ishte mė ai djaloshi vogėlush. Ishte bėrė gati njė burrė, i cili donte atdheun mė shumė se gjithēka.
Ai ishte plot zjarr dhe dėshirė pėr tė luftuar dhe u thoshtė shpesh shokėve tė tij: O shokė, lufta e armatosur nuk ka alternativė!
Ishte nė njė takim tė rastit me dy burra tė tjerė. Arbėni nuk i njihte mirė, por njė nga fiset e tij u bėri lidhje. Ishin Abedin Rexha- Sandokani dhe Hashim Haliti qė do t’i mundesonin Arbenit, bashkangjitjen nė UĒK.
Tė dy e vėshtronin nė mėnyrė serioze, Arbėnin duke folur.
-Duhet tė luftojmė pėr ēlirimin e viseve shqiptare nga armiku serb, pėrsėriti me vendosmėri, Arbėni.
Njė djalė shumė serioz, me flokė dhe musteqe tė zinj ndėrhyri: Sigurisht se lufta nuk ka alternativė, por a je ti i gatshėm tė jepesh kontributin dhe, nėse vjen nevoja, edhe tė sakrifikohesh pėr ēlirimin e Kosovės? Ky ishte Abedin Rexha.
Arbėni menjėherė iu pėrgjigj: Jam i vendosur tė luftoj dhe tė jap jetėn pėr atdhe.
-Atėherė duhet tė dish se njė forcė e re ėshtė e ngritur nė malet e Kosovės. Ėshtė Ushtria Ēlirimtare tė Kosovės. A don t’ia bashkangjitesh?
-Dua t’i bashkangjitem dhe tė luftoj nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės!
-Mirė, ne do tė takohemi nė pikėn Zalla tė Osdrinit. Ti e ke pėr detyrė deri nesėr tė gjesh dy shokė tė tjerė, aq tė vendosur si ty pėr tė luftuar dhe sė bashku tė kryeni ushtrimet ushtarake. Pas njė muaj ushtrimesh, duhet tė betoni para flamurit kuq e zi nė betimin e UĒK-sė. Kujdes, se detyra mbart pėrgjegjesi. Pėrgjigjesh pėr keta dy shokė tė tu nė ēdo ēėshtje, i tha Abedin Rexha.
-Do tė kryej detyrėn menjėherė, tha Arbėni nė mėnyrė tė pėrpiktė.
-Nė rrėgull, takohemi nesėr.
Arbėnit, me zemrėn mal, vrapoi e mblodhi dy shokėt e tij tė idealit mė besnikė dhe u tha nė njė shpirt: -Shokė, ėshtė krijuar njė forcė e re, UĒK-ja dhe, nėpėrmjet vėllait, u lidha me dy komandantė tė saj. A jeni tė gatshėm tė luftoni pėr mėmėdhe? Ne ju kam besim se do jeni luftėtarė tė denjė dhe tė pėrkushtuar dhe nuk do tė mė turpėroni para komandantit.
-Kėtu na ke, o Arbėn, do tė tė ndjekim ty deri nė fund tė botės pėr largimin e pushtuesit serbomadh!, i tha njeri.
-Mirė, nesėr do tė betojmė para flamurit kuq e zi nė betimin e UĒK-sė dhe do t’i bashkangjitemi asaj.
* * *
Nė mėngjesin e ardhshėm, Arbėni me tė dy shokė tė tij takohet me komandant Hashim Haliti nė pikėn Zalla tė Osdrinit. Aty, nė njė shtėpi tė Shtabit tė fshatit, Arbėni raportoi:
-Komandant, detyrėn e kam kryėr. Bashkė me mua janė dy shokė tė mi qė i kam sjellė pėr t’u bėrė krushq nė dasmėn e lirisė!
-Tė lumtė, o djalė. Do tė kryeni ushtrimet bazike ushtarake. Duhet tė jeni shumė tė disiplinuar, sepse unė nuk merrem me rrugaqėra. A merrni vesh?
-Si urdhėroni, komandant, thanė djemtė.
Hashimi i mėsoi, gjatė njė muaj tė tėrė gjėrat elementare ushtarake. I mbajti nėn disiplinė tė rreptė dhe tanimė ata ishin tė aftėsuar nė artin luftarak.
Pas njė muaj, i mblodhi djemtė dhe mbajti kėtė fjalim. –Jemi para njė udhėkryqi historik. Pushtuesi serb duhet larguar me ēdo ēmim. Jemi kėtu pėr t’i dalė zot atdheut dhe pėr ta dėbuar pėrbindėshin beogradas nga Kosova. Ju, gjatė kėsaj muaj jeni tė aftėsuar nė artin ushtarak, art qė pėr ju ishte e panjohur deri mė tani. Sot, 7 janar, ėshtė ditė e madhe pėr ju. Qė sot do tė jeni luftėtarė tė UĒK-sė. .
Hashim Haliti solli njė flamur kuq e zi, i cili e ngriti nė dhomė dhe u tha: -Tregoni pas meje. Unė, ushtari i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės betohem se do te luftoj per clirimin e tokave shqiptare dhe bashkimin e tyre….
-Unė, ushtari i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės…
Ky betim ishte i shkruar me shkronja tė arta nė zemrėn e ēdo luftėtari tė lirisė.
Hashimi vėrejti se Arbeni kishte njė mėnyrė e zbatimit tė pėrpiktė tė urdhėrave tė tij dhe i propozoi komandant Abedin Rexhės qė tė caktohet si komandant i skuadrės diverzante. Ai u caktua nė kėtė detyrė dhe mori pjesė me njesitin e tij nė shumė beteja tė ashpra nė zonėn e Drenicės, nė Osdrin, Vojnik, Aēarevė, si dhe me aksione tė panumėrta nė Jashanicė, Gjitak, Padalisht, nė Bernicė, Kėrnicė dhe Llaushė. Ai u shqua si luftėtar qė luftoi me heroizėm tė madh, me vetmohim tė vazhdueshėm. Muajt kaluan…
* * *
Mė 19 maj 1998 nė mbrėmje, komadant Hashim Haliti e thirri Arbėnin dhe i tha: Duhet tė niseni qė nesėr nė mėngjes herėt drejt fshatit Budisalc. Aty kriminelėt serbė janė strehuar dhe ushtrojnė dhunė dhe terror ndaj fshatarėve! Duhet t’i rrethoni dhe nga mbrapa t’i godisni.
Nė mėngjes, Arbėni me skuadrėn e tij fillon rrugėtimin drejt fshatit Budisalc. Nuk u errėsua prej mengjesit kur nisėn. Por, nė mes tė fshatrave Krushevc e Budisalcė, policia serbė i kapi nė pritė. Nisi njė betejė tė ashpėr deri nė mbrėmjė. Fishekėt ulėritnin kudo. Pozicioni i tyre ishte edhe i granatuar. Luftėtarėt e UĒK-sė ishin me municion tė kufizuar dhe luftuan derisa u mbarua municioni. Atėherė, Arbeni u dha urdhėr shokėve tė tij: -Shokė, jemi nė pritė.Tėrhiquni, unė do tė qėndroj kėtu dhe do t’ju mbuloj!
Njėri prej ushtarėve tha: Nuk tė lėmė kėtu i vetėm!
Arbėni, nė mėnyrė tė rreptė: E keni urdhėr.
Gjashtė ushtarė tė skuadrės arritėn tė shpėtonin rrethimit, duke e lėnė Arbėnin tė vazhdonte rezistencėn.
Beteja ishte shumė e ashpėr. Njė fishek e goditi Arbėnin mu nė gjoks.
Arbėni iu tha vetes: - Duhet tė gjej shtigje pėr tė ēarė rrethimin.
I ndodhur nė rrethim dhe pa municion, ai pėrpoqi tė terhiqet zvarrė pranė bregut tė Drinit, afėr njė shelgu.
Nuk mundi tė vazhdonte me, duke qenė i plagosur. Shelgu i dukej njė pėrbindesh i madh qė me gjethet e tij i bėnte fllad. Dhimbjet gjatė natės u shtuan.
Tė nesėrmen, nė mengjės, pa disa policė nė uniformė serbė duke e rrethuar vendin. Ishin policėt e famėkeqinj Stojan Donēiē e Voja Donēiē,sė bashku me dhjetra policė serbė. Ata e torturuan rėndė Arbenin dhe e ēuan nė stacionin policor tė Klinės, ku nė tortura mizore, Arbeni vdes.
Por, gjatė torturavė, ai nuk u dorėzua, edhe pse ishte i plagosur rėndė.
Ai u thoshtė policėve kriminelė serbė: - Kam qenė dhe jam ushtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės!…
Arbėni u mbyt nė torturat e udhėhequra prej kriminelit me uniformė serbe Krsto Gjurishiē.
Dhe kėshtu mbeti deri nė fund: ushtar i denje i UĒK-sė , qė me rezistencė e heroizėm kaloi nė botėn e lavdisė.
Ra pėr tė mos vdekur kurrė!

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11571
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi