» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Aqif Blyta

Shko poshtė

Aqif Blyta

Mesazh nga Dardania prej Sat 25 Apr 2015, 20:01

Aqif Blyta, (Aqif Haxhiahmetoviq 1887- 21.01.1945( i ekzekutuar), populli i Sanxhakut tė N. Pazarit e njeh si Aqif-efendia.
Biografia
Aqif Blyta ėshtė njėri ndėr politikanėt dhe patriotėt shqiptarė tė Sanxhakut tė Pazarit tė Ri ndėrmjet dy luftėrave Botėrore dhe gjat Luftės sė Dytė Botėrore.

Emini, babai i Aqifit, u kujdes qysh herėt qė i biri tė vazhdojė mėsimet nė ndonjė shkollė, ngase shihte tek ai njė lloj pjekurie e talenti tė veēantė, njė lloj ngazėllimi tė madh pėrpara librave. Por, Pazarit tė Ri gjatė viteve 1902-1903, i mungonin shkollat dhe sidomos ato shqipe. Ėshtė kjo arsyeja qė Emin Blyta i jep disa mėsime privatisht tė birit duke e pėrgatitur pėr tė vazhduar tutje shkollimin, larg shtėpisė. Aqifi dhjetėvjeēar u pėrball me njė qytet tė madh siē ishte Izmiri i Turqisė. Nė Seneixhe tė Izmirit ai vazhdoi shkollimin nė Gjimnaz. I ngazėllyer me shqiptarėt e shumtė qė komandonin nė ushtrinė turke, u regjistrua nė shkollėn ushtarake nė Stamboll, mandej nė Manastir, ku morri gradėn nėntoger.

Nė vitet 1915-1918, Aqif Blyta komandoi disa reparte tė ushtrisė turke. Lufta e Parė Botėrore do tė sillte pėshtjellime tė mėdha jo vetėm pėr Ballkanin por edhe pėr Evropėn, andaj formacionet luftarake osmane do tė pėrballeshin me situata e detyra tė vėshtira taktike e strategjike. Aqifi, tashmė me gradėn e kapedanit,do tė udhėhiqte disa luftime tė reparteve tė tij duke u bėrė shembull i trimėrisė dhe pjekurisė nė marrjen e vendimeve luftarake.

Pranvera e vitit 1919, solli ndryshime tė mėdha nė jetėn e Aqif Blutės. I plagosur dy herė nė luftė, i graduar dhe i propozuar pėr tė marrė gradime tė reja, Aqif Bluta e kupton se rruga e tij tani ishte vetėm ajo qė po e ēonte nė Pazarin e Ri. Miqve tė vet nė prag tė kthimit ju thotė ; “Shkolla e burrnija s’na ka mungue askurrė na shqyptarvet tė ardhun kėtu nė Stamboll. Por per mue,ajo ēka i dhash Turqisė asht e mjaftueshme. Hije s’po me ka me mbush gjoksin me dekorata kur kufinin e Shqypnisė e kėrcnon serbi e greku natė me natė. Po iki e po ju tham edhe ju qė tė hidhni dyfekėt e turkut pėr me mbrojt votrat tona “.

Me tu kthyer nė verėn e viti 1919 te prindėrit nė Pazarin e Ri, menjėherė u martua me Mahijen tė bijėn e Halit Komanit nga Gjakova. Nė verėn e vitit 1919, nė Shkup, mori pjesė nė Kongresin themelues tė organizatės ”Xhemiet” (Bashkimi). U shqua si aktivist i asaj organizate dhe u zgjodh sekretar. Mė 1920 u zgjodh kryetar i bashkisė sė Pazarit tė Ri. Pasi qė nuk pranuan tė jenė nėn diktatin e mbretit Aleksandėr dhe tė Nikolla Pashiqit, Xhemijetit nė vitin 1924 i ndalohet veprimtaria.

Aqif Blyta ėshtė veprimtar i shquar i Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit dhe deputet nė Kuvendin Kombėtar nė Tiranė (1943-1944). Haqf-efendia ėshtė mė i merituari nė mbrojtjen e N. Pazarit nga qetnikėt. Aqif efendiu ėshtė lindur nė N. Pazar nė vitin 1887. Nė N. Pazar babi i tij Emin-aga Blyta kishte ardhur nga Gjakova. Aqif Blyta ka kryer akademinė ushtarake nė Manastir, nė tė njėjtėn akademi ku kishte studiuar edhe kryetari turk Mustafa Kemal Atatürk. Me kryrjen e akademisė kishtė arritė gradėn e kapitenit. Nė shtetin e ri tė Mbretėrisė Jugoslave, Aqif Blyta ishte njė ndėr tė parėt pėr formimin e Partisė Xhemijeti tė myslimanėve shqiptarė. Mė 18 dhjetor 1919, kur u mbajt edhe Kuvendi i saj themelues, Aqif Blyta zgjedhet sekretar. Xhemijeti bashkonte myslimanėt, boshnjakėt dhe shqiptarėt. Nė verėn e vitit 1919, nė Shkup, mori pjesė nė Kongresin themelues tė organizatės ”Xhemiet” (Bashkimi). U shqua si aktivist i asaj organizate dhe u zgjodh sekretar. Mė 1920 u zgjodh kryetar i bashkisė sė Pazarit tė Ri. Pasi qė nuk pranuan tė jenė nėn diktatin e mbretit Aleksandėr dhe tė Nikolla Pashiqit, Xhemijetit nė vitin 1924 i ndalohet veprimtaria. Qė nga ky vit e deri nė vitin 1990 shqiptarėt dhe popujt tjerė joserbe nuk kanė patur partitė e tyre politike.

Nė zgjedhjet parlamentare tė viteve 1920, 1925, 1927, 1933, 1935 dhe 1938, ndonėse ishte pėrfaqėsues mė nė zė i popullsisė sė trevės sė Sanxhakut , pėr shkak tė manipulimeve dhe grabitjes sė votave nga autoritetet serbe, nuk u zgjodh deputet i parlamentit tė Mbretėrisė Serbo Kroate Sllovene, pėrkatėsisht tė Mbretėrisė sė Jugosllavisė (1929-1941). E arriti atė vetėm nė zgjedhjet e vitit 1923. Nė parlamentin jugosllav u shqua si pėrkrahės e bashkėpunėtor i afėrt i Ferhat Dragės; kundėrshtar i vendosur i politikės sė ndjekur nga qarqet serbe, pėr shpronėsimin dhe shpėrnguljen me dhunė tė popullit shqiptar.

Populli i Sanxhakut i ėshtė mirėnjohės posaēėrisht pėr shkak tė angazhimit tė tij nė pengimin e shpėrnguljes sė popullsisė nga Sanxhaku pėr Turqi. Aqif Blyta duke qenė personaliteti mė i rėndėsishėm i organizim ushtarak dhe politik ishte nė shėnjestėr tė tri atentateve tė organizuar. Pėr dy atentateve tė parė ishin pėrgjegjės nacionalistėt serbomėdhenj nga Beogradi, ndėrsa pėr atentatin e tretė kanė qenė komunistėt vendas tė Sanxhakut tė cilėt pėr ekzekutues kishin caktuar Hasė Rozhaja tė cilėt mė nė fund ishin tėrheqė nga ky vendim. Kah fundi i vitit 1941 organizon mbrojtjen e N. Pazarit nga ēetnikėt tė cilėt vinin nga Rashka. Qėllimi i ēetnikėve ishte marrja e N. Pazarit dhe mandej tėrė Sanxhakun me qėllim tė shfarosjes sė popullsisė shqiptare dhe myslimane. Ngjarjet qė u zhvilluan tutje treguan se Aqif Blyta me ushtrinė e tij tė formuar dhe me ndihmen e njėsive nga Peshteri dhe me ndihmėn qė i arriti nga vėllezėrit kosovarė nėn udhėheqjen e Shaban Polluzha arritėn tė mbrojnė kėto territore nga ēetnikėt.

Pas depėrtimit tė forcave partizane jugosllave nė ato treva, iu dorėzua organeve tė pushtetit partizan nė Gjakovė, tė cilėt e ēuan nė Pazarin e Ri. Mbas torturave mizore, bashkė me bashkėpunėtorin e tij mė tė ngushtė Ahmet Dacėn me tre djemtė e tij u pushkatuan nė Haxhet ( lagje e sotme e Pazarit tė Ri) me 21 janar 1945 nga OZN-a jugosllave.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi