» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

18 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 18 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shukri Kaēaniku

Shko poshtė

Shukri Kaēaniku

Mesazh nga Dardania prej Sun 26 Apr 2015, 20:42


Shukri Kaēaniku lindi mė 2 tetor, 1951 ėshtė xhirues filmi-drejtor fotografie nė filmat televiziv dhe kinematografik.
Filloi karieren e tij prej xhiruesit filmik me kamerėn e vogėl 8mm nė Kino klubin Optika nė Mitrovicė nė vitin 1968, nėn pėrkujdesjen e fotoreporterit tė parė nė Mitrovicė dhe mjeshtrit te fotografis artistike Nysret Metarapi.Nga viti 1968 deri ne vitin 1971 botoi ne revista dhe gazeta te ndryshme fotografi ,kryesisht nga lamia sportive (Rilindja, Trepēa dhe Sportske Novosti-Zagreb). Nė vitin 1972 punėsohet ne Televizionin e Beogradit - redaksia nė gjuhen shqipe, si assistent xhiruesi filmik. Ne ate kohe ishin si gjirues tė kėsaj redaksie: Mitalip Ēoēa, Rudolf Sopi, Miodrag Stojanovic, Ruzhdi Fejzullahu e Murat Zeka, kurse asistenta Shaban Gashi e Agron Sedllari.
Gjate punes ne TVB punoi me regjisorin Ekrem Kryeziu (dokumentaret TV: Kullat e Junikut, Duart e arta etj.). Ne vitin 1974 puntorėt e redaksisė shqipe tė TVB ishin baza kryesore e prodhimit tė televizionit te sapo themeluar Radio Televizioni i Prishtinės (RTP). Ne periudhen 1972 deri me 1991 xhiroi shumė programe,emisione dhe storje e kronika te ndryshme pėr nevojat e TVPrishtines dhe stacioneve tjera TV , por ma sė shumti u pėlqye si drejtor i fotografise ne programe artistike: filmat dhe dramat televizive. Gjatė vitit 1977-1979 ishte student ne akademin e filmit -dega e kameres filmike ne FDU-Beograd kurse me 1998 mbaroi institutin kinematografik ne Osllo-Norwegji. Gjithashtu pėrKosovafilmin punoi nė shumė projekte filmike. Filmin e parė dokumentare-turistikė me ngjyra-Eastmancolor 16mm e xhiroi ne vitin 1974: Kosova (regjisor: Ekrem Kryeziu), nė prodhim te Lidhjes turistike te Kosoves.Gjate periudhes 1991-1999 qendroi ne Norvegji ku punoi nė Nordisk Film Post Production:color timing(lexues i dritave) dhe nė disa projekte filmike dhe televizive. Konsiderohet si njohės i mire i teknollogjisė kinematografike e Tv dhe pioner i kinematografise dhe televizionit kosovar.
Filma Artistike


Kodi i jetes (2009) film artistik faza e postprodukcionit ; 35mm - regjisor Ekrem Kryeziu,

Gomaret e kufirit (2009)film artistik: teknika:35mm color widescreen -regjisor Jeton Ahmetaj

Anatema (2006)film artistik-teknika:35mm color widescreen -regjisor Agim Sopi

Etjet e Kosoves - (2005)(film artistik-Arena film Prishtina-teknika color35mm regjia:Sunaj Raēa),

Language-Sproket-(2005)(film i shkurt artistik-Norwgian film Institut,Oslo-Norway-35mm-teknika color 35mm regjia Samir Zedan),

Parkens luft - (1996) (film dokumentar-Norwegian film Institut,Oslo-teknika color super 16mm regjia Samir Zedan),

Salaam Asker - (1996),(film i shkurtėr artistik-Karakol film Asker,Norway-teknika Betacam SP color regjia: Temuri Kuliani and Raul Mursia-Jahen),

Bashkesia lokale-Haroje te keqen - (1988) (film artistik TV:TVPrishtina - teknika Betacam SP color regjia Emin Halili)

Kaqarreli - (1985) (film artistik TV:TVPrishtina - teknika color UMATIC regjia Fahri Hysaj),

E tėrė jeta pėr njė ditė - (1980) (film artistike TV:TVPrishtina teknika color 16mm regjia Ekrem Kryeziu)

I ikuri-Fidani (1980) (film serial artistik :TVPrishtina ,teknika color 16mm regjia Sadedin Prekazi),

Klub samoubica - (1978)(film i shkurtėr artistik :Fakultet Dramskih Umetnosti-Beograd, teknika 16 mm regjia Isa Qosja),

Poseta u noci - (1978) (film i shkurtėr artistik-Fakultet Dramskih Umetnosti Beograd, teknika 16mm) regjia Isa Qosja,

E kafshoja terrin' - (1977) (film artistik TV;TV Prishtina teknika 16 mm regjia Ekrem Kryeziu), ... shperblimi per filmi ma i mire i festivalit dhe ēmimi roli ma i mire i femres: Nexhmije Pagarusha ne festivalin TV Portorozh 1978, filmi ma i mire ne festivalin PRIX ITALIA-MILANO 1978.

Kopshti i pleqerise - (1977) (film artistik TV-TVPrishtina teknika 16 mm regjia Skender NImani)

Binarret - (1976) (Film artistike TV-TV Prishtina ,teknika 16 mm regjia Faik Ymeri),

Filma Dokumentarė:God morgen Oslo - (1994) (reportazh dokumentare-TV Oslo-teknika Betacam SP color regjia Ole B.Bakke) ,
Srpska represija nad Albancima - (1991) (reportazh dokumentare:TV Zagreb),
Srpski izbori na Kosovo - (1991) (reportazh dokumentare:TV Zagreb)
Albanija - (1990) (reportazha dokumentare:TV Zagreb),
Protesti albanaca - (1990) (reportazh dokumentare:TV Zagreb),
Nanule - (1986) (film dokumentar:AVALA FILM Beograd-teknika color 16 mm regjia Xhelal Doberēani),
Kur pranvera xhirohet - (1979) (film dokumentare-Kosovafilm teknika color 35mm regjia Isa Qosja),
Reslovi - (1978) (film dokumentar:Kosovafilm teknika 35 mm regjioa Ekrem Kryeziu) ... Ēmimi Plaketa e bronzit:regjia ma e mire ne festivalin e filmit te shkurtėr dhe dokumentar-Beograd 1979)
Loja e rufaive - (1977)(film dokumentar-Kosovafilm teknika 35 mm regjia Azem Shkreli dhe Gani Bobi),
Pesma za pesmu - (1977)(film dokumentar-Fakultet Dramskih Umetnosti-Beograd, teknika 16mm regjia Nezir Sefaj),
Piktori Muslim Mulliqi - (1976) (film dokumentar:TVPrishtina ,teknika 16 mm regjia Ekrem Kryeziu),
Pehlivanet - (1975) (film dokumentar-TV Prishtina -format16mm Regjia Besim Sahatqiu),
Kosova - (1974) (Film dokumentar, Lidhja turistike e Kosoves, format 16mm color regjia Ekrem Kryeziu)
Operator Kamere ose Asistent


Anatema - (2006)
Rojet e mjegulles - (1988)
Gjurmėt e barėdha - (1980)
Kur pranvera vonohet - (1980) (mini)
Era e Lisi - (1979)
Pasqyra televizive - (1966-1973)
Gjenerata e parė e baletit tė TPK - Shkėndija (1972)
Kronika kulturore nga Shkupi - Shkėndija (1972) (TV)

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11313
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi