» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pamje nga Ura

Shko poshtė

Pamje nga Ura

Mesazh nga Dardania prej Mon 27 Apr 2015, 19:39

Pamje nga ura, ėshtė njė teatėr shqiptar me premiere nė nėntor-dhjetor 2007.

Njė familje italiane nė lagjet e Bruklin mbart fatin e shumė tė tjerave qė morėn rrugėn drejt ėndrrės amerikane. Edi Karbone ėshtė njė prej tyre. Ngarkesa emocionale qė e gjen edhe nė personazhet e tjerė, ka zbritur dukshėm nė tė. Timo Flloko ndėrron shpesh fytyrat. Ai ėshtė njė italian, tė cilit duart i janė bėrė me kallo nga puna. Sapo zbret shkallėt e hekurta gjendet streha qė ai ka arritur tė sigurojė pėr Bean (Yllka Mujo), gruan e tij, dhe pėr mbesėn e saj jetime, Ketrin (Holta Gixhari). Flloko vjen nė kėtė rol pas njė interpretimi tė rėndėsishėm nė pjesėn “Pėr njė fjalė goje”. Personazhi i tij mban njė dramacitet i shkaktuar jo vetėm nga jeta prej emigranti. Ai plagoset shpirtėrisht nga thyerja e marrėdhėnieve me Ketrin. Fillimisht ai e donte nė rolin e njė babai, e mbronte dhe kur ajo bėhet njė vajzė e bukur, e ka tė pamundur tė mos e shohė si njė fėmijė. Ndjenjat e tij shkojnė mė tej, ndonėse ai i lufton. Personazhi i Fllokos flet me hijen e rėndė edhe kur nuk ka fjalė. Ndėrsa Bea, nėn interpretimin e Yllka Mujos ėshtė njė mbėshtetje e mirė pėr tė. Yllka Mujo pėrthith sėrish rolin e njė gruaje. Tė gjetura ishin batutat qė pėrcillnin njė humor fin e qė fshehtas vinin mė nė pah dramėn. Sidomos tė ushqyera nga personazhi i Rudolfos, pėrcjellė mjaft mirė nga aktori dhe regjisori i ri, Indrit Ēobani. Sė bashku me Markon (Bujar Asqeriu), ata janė dy vėllezėr italianė qė kanė kaluar klandestinēe drejt Amerikės. Gjejnė strehė nė shtėpinė e Edi Karbones, si kushėrinj tė Beas. Ardhja e tyre do tė jetė njė krisje e madhe pėr Edi Karbonen. Ketrin dashurohet me Rudolfon dhe Karbone nuk mund ta pranojė kėtė. Bėn ēmos qė t’i ndajė. Ndjenja e shtyn deri sa tė denoncojė se nė shtėpine e tij gjenden dy emigrantė italianė tė paligjshėm. Marko, nga duart e tė cilit presin bukėn fėmijėt dhe gruaja qė ka lėnė nė Itali, nuk mund ta pėrtypė kėtė. Njė figurė e realizuar mjaft mirė nga Bujar Asqeriu. Mes tij dhe Edit nis njė urrejtje qė ėshtė gati t’i sakrifikojė tė dy. Nė kushtet e njė dyzimi tė thellė, Edi Karbone pėrleshet me Markon, duel qė ndalet nga tė tjerėt. Nė gjithė atė presion, Edi i jep fund jetės. Drama kulmon nė kėtė ēast. Ishin tė shumtė mes publikut ata qė e kaluan me pėrlotje kėtė ēast. Ndėrsa Fatos Sela mbyll sėrish rrėfimin qė pritet me duartrokitje tė shumta.
Aktorėt
Timo Flloko
Yllka Mujo
Fatos Sela
Bujar Asqeriu
Indrit Ēobani
Olta Gixhari

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11406
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi