» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ramė Bllaca

Shko poshtė

Ramė Bllaca

Mesazh nga Dardania prej Tue 28 Apr 2015, 13:59


Jeta

Pėr nga pėrmasat dhe rrezatimi nė histori, pėr mese gjysmėn e pare tė shekullit qė lamė pas, kryet e vendit e zė, sot e mot, Ramė Bllaca. Ėshtė kryefjale e historisė se Bllacės e ēdo bllacjani. Ėshtė kryekėngė nė kėngėt qė jetojnė. Ai ėshtė i derdhur kudo nė ēdo rrėfim, nė ēdo bisede. Ai ėshtė pasaporta krenare e Bllacės, Suharekės e Kosovės. Ai ėshtė ai me tė cilin krenohet historia shqiptare, me tė cilin krenohet ēdo shqiptar i mirė. Pėr Rame Bllacen ėshtė shkruar, por jo sa duhet. Ėshtė kėnduar kėnge pėr tė prej tė madhit kėngėtare Rizah Bllaca, prej kėtij kėngėtari legjende nė Kosovė i cili e kėndonte edhe Lahutė e Malėsisė dhe ia mėsonte popullit. Rame Bllaca kishte dashuri pėr shkollėn e dijen edhe pse vet ishte i pa shkollė, do tė pohojmė se ai ia dinte fort mire vlerėn e shkollės dhe pėr tė njeriu i pashkolluar ishte si njeriu i verbėr. Do tė pohojmė kėtu se ai ėndėrronte shkolla, dije e kulturė pėr shqiptaret. Do tė pohojmė kėtu se ai i dėrgoi nė shkollė Qazimin, tė birin e tij dhe Asllan Fazlia sepse i shihte si kapacitete me vlera tė veēanta. Rame Bllaca ėshtė pėrmendore e qėndresės shqiptare, e dashurisė pėr trojet shqiptare e sakrificės pėr tokėn e jetėn shqiptare. Ėshtė pėrmendore, qė koha e paqte qė do tė vije, veē do ta lartėsoje dhe historia shqiptare do ta ruaje mire nė gjirin e vet aty nė panteonin e te mėdhenjve tė kėtij kombi.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11571
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi