» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Neshat Tozaj

Shko poshtė

Neshat Tozaj

Mesazh nga Dardania prej Wed 29 Apr 2015, 16:41

Shkrimtari, publicisti dhe skenaristi shqiptar Neshat Tozaj lindi nė vitin 1943 nė fshatin Kallarat te Vlorės dhe u nda nga jeta nė nėntor 2008 nė USA. Mbaroi studimet pėr Juridik nė Tiranė dhe gjate periudhės se diktaturės punoi si ekspert i kriminologjisė pranė ministrisė se mbrojtės, duke drejtuar pėr 17 vite me radhė laboratorin e kriminalistikės nė Tiranė. Ka shkruat njė sere librash shumė te suksesshėm dhe njė pjesė te rėndėsishme te tyre i ka kthyer nė skenarė filmi qė ende sot kujtohen jo vetėm nga brezi viteve 90 po edhe nga me te rinjtė. Filmi i tij "Dora e ngrohte" nė fund te viteve 80 u kthye be ėndėrr dhe shembull pėr te rinjtė e asaj kohe sepse mesazhi real i filmit ishte pikėrisht izolimi dhe ndikimi themelor qė kishte opinioni i "te tjerėve" nė mbarėvajtjen ose jo te jetės se individit. Pothuajse te gjithė filmat qė kane pasur si skenarist Neshat Tozaj, ishin te bazuar nė eksperiencėn e tij personale nė profesionin e tij si hetues. Ishte Neshat Tozaj i pari shkrimtar qė sulmoi drejtpėrdrejte nė 1987, korrupsionin e njė sistemi te kalbur duke treguar terrorin e njė gruaje te cilės, funksionare te asaj kohe i shkatėrruan jetėn dhe te ardhmen. Libri ėshtė pėrkthyer edhe nė gjuhen franceze ku pati shumė sukses, natyrisht pas viteve 90 me rėnien e komunizmit. Pak vite pas rėnies nė rrėgjimit punonet nė Helsinki si pėrfaqėsuaes i njė organizatė shqiptare pėr te drejtat e njeriut e pasi vendosi te lere postin qė mbulonte nė Helsinki, vendosi te hape shoqatėn e Albautor duke dhėne kėshtu kontributin e pare e te duhur pėr mbrojtjen e te drejtave te autorit por mbėshtetja ishte e pakte dhe iu desh te luftonte kundėr njė sistemi edhe me te korruptuar sesa ai i vjetri e mbi te gjitha kaotik e te rrezikshme. Nuk u ndal nė rrugėn e tij dhe librat e tij konkurrojnė me se denjėsisht edhe nė merkaton ndėrkombėtare. Aktivitetin e tij letrar e vazhdoi deri nė momentin kur zbuloi te ishte sėmure shumė rende dhe nė pak muaj shuhet pa pasur mundėsi te pėrcjelle edhe me tej emocionet e tij lexuesit shqiptar. Pas vitit 1991 Tozaj, shkruante vazhdimisht opinionet e tij nė gazetat me te njohura kombėtare pa bere dallim se cilėn parti pėrfaqėsonin, si tek Tema, zėri i Popullit etj. I konsideruar si disident edhe gjate rrėgjimit komunist, Neshat Tozaj nuk kursen asnjė nė kritikat e tij dhe i duhet te pėrballoje sulme nga te gjitha drejtimet e shpeshherė edhe nė nivelin fetar. Libri i tij "Shalom" qė pėrshkruan familje te thjeshta shqiptare qė gjate luftės se dyte botėrore rrezikuan jetėn pėr te fshehur e ndihmuar komunitetin hebraik nė Shqipėri beri qė te konsiderohej njė "islamofob" term i ri ky i pėrdorur edhe ndaj disa prej shkrimtareve te tjerė shqiptare (ēuditėrisht edhe me emra mysliman, si Ismail, Neshat etj). Njė ndėr krijimtaritė e fundit te tij, libri "Turpi" pėrcjell mesazhe rrenqethese dhe prek ndjeshėm lexuesin shqiptar dhe atė te huaj sepse pėr here te pare, njė shqiptar shqyen ēdo maske nacionaliste dhe klith nė ēdo shkronje te librit te tij "TURP" pėr hipokrizinė. Te dhunshėm reagimet e kundėrshtareve dhe rivaleve te tij duke pėrdorur ēdolloj mėnyre pėr te diskretituar librin nė fjale.

Vetmi (1990)
Vrasje nė gjueti (1987)
Vendimi (1984)
Dora e ngrohtė (1983)
Gracka (1983)
Gėzhoja e vjetėr (1980)
I treti (1979)
Nga mesi i errėsirės (1978)
Fije qė priten (1976)
Disa nga librat me te njohur te botuar nga ai.
Turpi (Elite, 1998)
Diktatura dhe demokracia nė Shqipėri (Shtėpia Botuese "Bota Shqiptare", 1996)
Liria e Tjetrit
Pragu i tjetėrsimit (Albin, 1994)
Perversėt (Bota Shqiptare, 1994)
Pse flasj (Shtėpia Botuese e Lidhjes sė Shkrimtarėve, 1993)
Nė gjurmė tė tė tretit (Shtėpia Botuese "Naim Frashėri", 1979)
Thikat (Shtėpia Botuese "Naim Frashėri", 1989)
Mes nesh (Shtėpia Botuese "Naim Frashėri", 1986)
Rrėmbimi i arkivit (Shtėpia Botuese "Naim Frashėri", 1977)
Takimi i fundit (Shtėpia Botuese "Naim Frashėri", 1976)
Nė emėr tė popullit (Shtėpia Botuese "Naim Frashėri", 1984)
Dora e ngrohtė (Shtėpia Botuese "Naim Frashėri", 1983)

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11328
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi