» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Eda Zari

Shko poshtė

Eda Zari

Mesazh nga Dardania prej Wed 29 Apr 2015, 22:02


Eda Zari lindi nė Tiranė. me 21 Nentor 1970 Ėshtė njė kėngėtare, producente, kompozitore nga Shqipėria.

Prej mė tepėr se njė dekadė tė tėrė Eda Zari jeton nė Gjermani. Me 4 vjet filloi tė kėndoj nė gjirin e familjes (nga ana e nenės) Familja Lela nga Pėrmeti, me 6 vjet dalja pėr herė te parė nė skenė, me 16 vjet prezantohet profesionalisht, nė festivalet nacionale tė RTSH, ku pasojnė gjithashtu prezantimet si anoncuese nė TVSH nė bashkėpunim me Regjisorėt: L. Gjata, O. Mula. Kryen Habiturėn dega Kanto nė Liceun Artistik "Jordan Misja" nė Tiranė. Fillon studimet nė Konservatorin "Akademia e Arteve" - Tiranė. Pasi i hiqet e drejta e studimit (qė me dramėn politike qė familja pėsoi nė fund tė viteve 80-ta) i vazhdon studimet nė Gjermani nė Konservatorin e Kölnit "Musikhochschule" Köln-Gjermani, me kurorėzimin e marrjes sė Diplomės si "State Graduated Diplome Oper Singer". Gjate kėsaj kohe ėshtė soliste nė projekte tė ndryshme duke pėrfshirė: Opera, Musical, Opereta dhe shumė prezantime recitale tė formės koncertante me formacione Orkestrale, WDR -Rundfunk Orchestra (West German Radio), orkestra e dhomės Dresden, WDR TV. etj. Gjate kėsaj kohe Zari ėshtė mjaft e kėrkuar pėr shumė aktivitete e projekte internacionale. Ajo tashmė ka realizuar Tetė albume me diverse stilesh muzikore Klasik-Jaz, Pop-Soul, dhe World Muzik, ku nė tė cilat nuk mund tė lihen pa pėrmendur Co-produksionet me njė sėrė bands dhe artistė tė mirėnjohur internacional, midis tyre Kitaristi i mirėnjohur amerikan Mike Stern ( L.A), superstari nga NY. City James Smith, musical star nga Londra John Cashmore, perkusionisti i shquar nga Persia Ramesh Shotam dhe stari i mirėnjohur i gjeneratės sė ( "Njė nga Tarabuka perkusionist mė virtuozė qė mund tė ndodhet nė kėtė planet" shkruan Times) Ben Aįmara Abdelrhani Krija nga Casablanca (Marroko), producentėt Hans Lüdemann, M.Joggerst, R.Pretschner, star Jaz Pianisti nga Italia Melo Mafali, dirigjenti i mirėnjohur Sir Froschauer dhe kėshtu lista vazhdon ....

Performanca e artistes dhe debutimet e saj kanė zėnė vend nė festivale dhe skena tė ndryshme internacionale e prestigjioze midis tyre: Prezantimi i saj nė Filarmoninė e Kölnit tek Musik Trionale Intern. Festival (qė me rolin e saj solist lidh dy stile muzikor me pole tė kundėrta atė Klasik me JAZZ -Blues), International Jazz Contest nė Spanjė (Fituese e ēmimit - Best femal perfoming), NRW Festival Bonn (Lauruar) pa lėnė pa pėrmendur gjithashtu Eda ėshtė soliste nė realizimin e njė sėrė kolonash zanore tė shumė filmave serial televiziv tė stacioneve mė prestigjioze Gjermane (prezantuar WDR, RTL, ARTE) si dhe featuring singer e siglave publicitare tė shumė Firmave Imperium -Industriale (Benz Mercedes, Nivea, Seat -Mambo, Maybach, L“Orčal etj).

Nuk mund tė lihet pa pėrmendur CD "EJA" (kolona zanore qė prezantonte zyrtarisht Pavijonin Shqiptar gjatė pesė muajve nė Panairin Botėror "EXPO 2000" Hannover / Gjermani) qė iu sponsorizua Shqipėrisė nga vetė artistja. Ky titull u kompozua, tekstua dhe u interpretua nga Eda Zari e cila kooperoi me Label Mirela Records nė Köln dhe Dinastine Lela. Zari ka pėrkrahur dhe ndihmuar iniciativat e shume institucioneve dhe organizatave Internacionale me mision humanitar, duke organizuar koncerte benifite (ndėr tė tjerash) pėr fėmijėt Jetim, pėr te sėmuret H.I.V.positiv dhe koncerte tjera tė kėtij karakteri. Pėr tė pasur njė tablo mė te plotė e konkrete tė kėtyre aktiviteteve si dhe ēmimeve tė fituara nė festivalet internacionale, dhe titujve tė nderuar dhuruar kėsaj artisteje, ju lutemi referohuni tek Referencat, Awards & more. Aktualisht artistja ndodhet nė nisje tė Turneut Eda Zari 2003 "Statement" ne Evrope, dhe Afrikėn e Veriut.
Diskografia
Statement
Supernaturale
Lela dč permet
Eja
Compilation
The spirit of jazz
Another world
Art of time
Lazy standart
Euphoria

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11325
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi