» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Enver Maloku

Shko poshtė

Enver Maloku

Mesazh nga Dardania prej Thu 30 Apr 2015, 22:24


Enver Maloku lindi nė fshatin Bradash tė komunės sė Podujevės mė 1954. U vra nė Prishtinė mė 11 janar 1999. Shkollėn fillore e kreu nė Bradash e Bajēinė, gjimnazin nė Podujevė, kurse studimet pėr letėrsi shqipe nė Fakultetin Filozofik tė Universitetit tė Prishtinės. Njė kohė ka punuar arsimtar nė shkollėn fillore tė Bradashit, kurse prej vitit 1979 ka punuar nė Televizionin e Prishtinės, nė programin e kulturės. Enver Maloku, gazetari kryesor i kulturės nė Televizionin e Prishtinės, para se ky tė mbyllej nga pushtuesi serb mė 1990, u bė nė vitet nėntėdhjetė gazetari kryesor politik nė Kosovė. Fillimisht ka punuar si gazetar/redaktor, ndėrsa nga vitit 1993 ka qenė udhėheqės i Qendrės pėr Informim tė Kosovės, e cila, nga themelimi mė 1991, kreu punėn e agjencisė kombėtare tė lajmeve. Maloku pėr gati gjashtė vjet e udhėhoqi Qendrėn pėr Informim, e cila kreu punė jo vetėm nė rrafshin e informimit nė Kosovė, po edhe tė profilizimit e promovimit tė gazetarisė kombėtare e kritike politike. Gjakimi i Kosovės sė pavarur, me rend demokratik e rezistencė tė pėrgjithshme ndaj okupimit serb, ėshtė pakėputshėm peri qė lidhi shkrimet e Malokut nė Qendrėn pėr Informim tė Kosovės apo nė gazetat e tė pėrkohshmet e tjera nė shqip nė Kosovė e gjetiu. Puna e Malokut, qėndrimi i tij kritik ndaj aktualitetit, por edhe qėndrimi nė krye tė njė institucioni qė po mbante barrėn kryesore nė informimin pėr jetėn, luftėn dhe mizoritė serbe nė Kosovė, e vunė atė dhe familjen e tij para njė varg kėrcėnimesh dhe rreziqesh. Herėn e parė, nė korrik tė vitit 1998, atė e huqi plumbi i njė atentatori tė panjohur, qė po e priste pėr ta vrarė nė derė tė banesės sė tij. Mesazhi ishte shumė i qartė: kėrkohej heshtja e Enver Malokut, heshtja e gazetarisė dhe e guximit pėr shprehje tė lirė nė Kosovė. Me meritėn e Malokut dhe tė kolegėve tė tij fjala u shqiptua guximshėm e pacenueshėm dhe institucioni qė drejtoi ai punoi si kurrė mė parė nė punė tė informimit tė opinionit tė brendshėm e tė jashtėm nė kohė okupimi tė egėr e lufte tė ashpėr. Por, nė pasditen e 11 janarit 1999, atentatorėt tash ishin mė shumė dhe, pėr fat tė keq, nuk e huqėn cakun. Pak metra prej banesės sė tij nė pėrdhesė tė njė blloku banesash nė Breg tė Diellit, nė sytė e gruas dhe tė fėmijėve, atentatorėt e vranė Enver Malokun, i cili ndėrroi jetė pak minuta mė vonė nė spitalin e Prishtinės. Nė komentet e kohės kur u vra, u tha me tė drejtė se vrasja e Enver Malokut ishte vepėr e qarqeve antishqiptare, tė cilat kishin pėr qėllim tė pengonin informimin nė gjuhėn shqipe, si edhe procesin pėr realizimin e lirisė e tė pavarėsisė sė Kosovės.

Pėr tė nderuar veprimtarinė e tij mė 12 korrik 2005 nė Prishtinė, nė vendin ku ėshtė vrarė, i ėshtė ngritur monumenti, ndėrsa ish-rruga Aktashi I e ka marrė emrin e tij.
Tituj tė Veprave
Letėrsi
"Gjuha e stuhisė" 2002
Shumė tituj tė pa botuar ende.
Mirėnjohjet
Medalja e Artė e Pavarėsisė nga Presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova
Enver Malokut i janė ndarė dhjetėra mirėnjohje Post Mortum nė Kosovė dhe jashtė saj pėr veprimtarinė e tij.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi