» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mehmet Shpendi

Shko poshtė

Mehmet Shpendi

Mesazh nga Dardania prej Thu 30 Apr 2015, 23:00

Mehmet Shpendi atdhetar shqiptar. I lindur nė fshatin Pecaj tė Shalės (Dukagjin) dhe bajraktar i zonės e pėrfaqsues i Shalės nė kryengritjen e pėrgjithshme antiosmane tė Malcisė sė Madhe, udhėhoqi ēetat e luftėtarėve pėr liri kundėr forcave turke e malazeze. Ne vitin 1883, ne Ēezme te Koplikut, Mehmet Shpendi, ne emėr te Dukagjinit, pėrkrah Dedė Gjo Lulin pėr te kundėrshtuar Komisionin e Xhibalit te formuar ne vitin 1856, me ane te cilit pushtuesi deshtė te mashtronte malėsoret, duke zėvendėsuar kanunin me norma te tjera te parashikuar ne kėtė komision te Xhibalit. Formohet mė 1890 "Djelmnia e Shales", tė cilen e udhėheq Mehmet Shpendi. Lufta e Qafės se Agrit, me 10 deri 24 korrik 1910, qe morėn pjese rreth 3,000 luftėtare nga i gjithė Dukagjini, te udhėhequra nga “gjenerali” popullor, Mehmet Shpendi. Njė lufte krejtėsisht e pa barabarte. Kėta luftėtarė i bene balle rreth 20 batalioneve kėmbėsorie malore dhe artilerie, te udhėhequra nga pashallarė te arsimuar ne shkollat ushtarake te Perėndimit, siē ishte Shefqet Durgut Pashai, njė nga pashallarėt me te fuqishėm te perandorisė Turke, i cili i tmerruar nga qėndresa e dukagjinasve dhe nga shpikėsi i topit “dukagjinas”, Mitėr Kola, i cili duke pėrdorur njė gryke zjarri jashtė pėrdorimi, e vendos ne gjendje pune duke pėrdorur drurin e dardhės pėr elemente pėrbėrės te topit. Nė mars nisin krismat e para nė Trabojin, tregues tė kryengritjes qė do vazhdonte deri nė vjeshtė. Lekėt e Malcis me n'krye Dedė Gjo Lulin u bane tok' me Dukagjinasit me n'krye Mehmet Shpendin. Me 6 prill 1911, kryengritėsit e Malėsisė se Madhe valėvisin Flamurin ne Deēiē. Flamurin e arriti ta ngrinte kushėriri i Dedė Gjo Lulit, Nikė Gjelosh Luli, me Gjon Ujk Micelin dhe Pjeter Zefin. Ne luftėn pėr ngritjen e Flamurit morėn pjese dhe luftėtarė nga Dukagjini, ne te cilėn u vra Bush Delija i Palajve te Shoshit. Populli thuri vargje, dhe ja disa prej tyre:

“Vigmen tue i dhane Shqipnise, po an’e mban
Bini, bre burra, bini k’saj Turkie
Dirgu, moj djelmni, e bjer ne tiran!
Me nji Gurakuq, me nji Ded Gjo’ Lul
Me nji Mehmet Shpend e me nji Prel Tul
Me ne jan Lek't, qe u shkrine pėr Shqipni! …”
Me 28 maj 1911, me te gjithė fiset u organizua njė takim te Ura e Shalės, te cilėt vendosen: I gjithė Dukagjini te marri pjese ne kryengritjen e armatosur, ne mbėshtetje te Kryengritjes se Pėrgjithshme ne te gjithė Malėsinė. Me 5 deri 10 qershor 1911, qeveria Turke shpalli amnisti pėr luftėtarėt e lirisė, duke pare rrezikun e pėrhapjes se kryengritjes se Pėrgjithshme, Ministri i Jashtėm i Turqisė, kėrkon dhe merr takim me udhėheqėsit popullor te kryengritjes, Dede Gjon Luli dhe Mehmet Shpendi, te cilėt i thonė: “Sado qi ti je ministėr i Sulltanit, ne e kemi pėr turp me bisedue me ju. Vetėm arma e baroti do te jene pėrgjigja e jone …”. U vra nga malazezėt nė 15 korrik 1915.

Kėnga e Mehmet Shpendit
Nė bjeshkė tė Shalės mblidhet jezeri,
Mehmet Shpendi e rrok manxerrin.
Mehmet Shpendi e rrok manxerrin,
eni trima pėr atme tė 'desim.
Hyp mbi shkrep e pisket si zana,
mbushet bjeshka me djem azgana,
veq pėr lufte i ka bā nana.
Mehmet Shpendi more me Malcķ
i ka zį pritat varg e vijė.
Mbi taborre tė Tergut Pashes,
trimi shqipes fort vikate,
mbushni hutat me barot taze.
Malet tona muare shkāmb e gur,
lufton shqipja pėr flamur,
trojet t'ona si l'shojmė kurrė.
Fadil Hoxha

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11568
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi