» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Lėkura

Shko poshtė

Lėkura

Mesazh nga Dardania prej Sun 03 May 2015, 01:20Lėkura ėshtė organ elastik, muskular qė mbėshtjell trupin e organizmave tė gjallė. Funksioni i lėkurės ėshtė ruajta e organve, mbajtja e tyre nė tėrėsi tė organizuar si dhe i takon grupit tė ograneve shqisore qė ka tė bėj me ndjeshmėrinė (shqisa e tė prekurit), bėn gjithashtu rregullimin e temperaturės trupore si dhe sintetizon vitaminėn B dhe vitaminėn D Lėkura ka pėrbėrje tė ndryshme tek gjallesat e ndryshme. lekuren e kemi te ndare ne tre shtresa ne epiderme e cila eshte shtresa e pare sperfaqesore e lekures.Ajo perbhet nga 5 shtresa te indit epitelial.shtresa e jashtme esht e ndertuar nga qeliza te vdekura te cilat jan te domosdoshme si nje mur mbrojtes i cili pengon futjen e mikrobeve ne brendesi (pra ne shtresat e tjera).qelizat e vdekura te kesaj shtrese shumohen vazhdimisht pra zevendesohen nga qeliza te reja.shtresa e dyte eshte derma dhe e treta hipoderma.

Funksioni i Lėkurės
- Roli mbrojtės i lekures ndaj te gjithe faktorėve tė jashtėm dhe brendshėm quhet dermatofilaksia. - Pėr rendesinė e lėkurės na shpjegon rasti se humbja e sipėrfaqeve tė mėdha psh: te djeg'jet e rrezikojnė jetėn. - Roli mbrojtės i lekures eshte i kushtezuar nga elasticiteti i lekures, sasia e ujit dhe fleksibiliteti. - pH e lekures nuk e favorizon zhvillimin e bakterieve dhe myshqeve por ndikon si faktor vetsterilizues, mesi alkalin ndihmon zhvillimin e baktereve dhe ne kete lekure vjen lehtė deri te infeksionet bakteriale dhe nikotike psh: regjioni aksilare, perigjental. - Pėrmes lėkurės ka mundesi tė resorbohen sasi tė vogla te sub si mėrkuri, jodi, yndyrna vitaminoze dhe hormonale, nė kėtė bazohet dermatoterapia lokale dhe aplikimi i preparateve kozmetike pėr mirmbajtjen dhe mbrojtjen e lekures. - Lėkura ka funksion termorregullues qė e arrin me ngushtimin dhe zgjerimin e enėve te gjakut tė dermės, djersitjes dhe respiracionit. - Lekura ėshtė depo e ujit ku gjenden 18-40% e sasisė se gjithmbarshme te ujit ne organizėm. - Elasticiteti i lekurės varet nga sasia e ujit. - Preparatet kozmetike duhet tė pengojnė avullimin e ujit dhe te ruajn lageshtin e lekures. - Ne lekure behet sinteza e vitamines D qe ka rendesi ne realizimin e eshtrave. - Ne lekure kryhet edhe procesi i frymarrjes por nuk ka rendesi vitale. - Ne lekure jane te vendosur receptoret per dhembje per prekjem, per shtypje dhe per temperatute - Faktorėt qe ndikojnė ne lekure jane: - Lagėshtia relative kur bie nen 60% rritet evaporini(humbja e ujit ne lekurė) qe eshte karakteristik per kohen e ftoht dhe te thate sepse lekura ne keto raste keqsohet mjaft. - Eskpozimi nė diell ka efekte ne tharjen e lėkurės- shtohet evaporini pastaj era, larja e tepruar dhe kontakti me detergjentė i largon lipidet dhe e rrit humbjen e lageshtisė. - Barerat dhe perdorimi jo adekuat i preparateve kozmetike. - Mjedis acidik 1-6, bazik 7-14, neutral 7. - Rrezet ultraviolete ndahen : 1. Rrezet Uv-A - plakje e lėkurės 2. Rrezet Uv-B - shkaktojnė djeg'je 3. Rrezet Uv-C.

Ngjyra e Lėkurės
Lėkura nuk ka njė ngjyrė tė caktuar tek tė gjitha gjallesat, por ajo dallon nga lloji i gjallesave nė lloj tė gjallesave si dhe dallon nga gjallesa nė gjallesė brenda llojit tė njejt tė gjallesave.


Sa i pėrket kafshėve ato dallojnė pėr nga ngjyra e lėkurės dhe mundėsia pėr pėrshtatshmėri. Disa kafshė kan lėkurė me ngjyrė tė caktuar stabile, kurse disa tė tjera kan lėkurė me ngjyrė labile qė nėnkupton mundėsinė e ndyshimit tė ngjyrės pėr t'u pėrshtatur me ambientin ku jeton, pėr shkaqe sigurie.

Edhe njerėzit kanė lėkurė me ngjyrė tė ndryshme dhe sipas ngjyrės sė lėkurės njerėzisht ndahen nė tre grupe kryesore edhe atė tė bardhė, tė zi dhe tė verdhė.

Anatomia e Lėkurės


- Lekura eshte organ qe mbeshtjell ter sip. e jashtme te org. te njeriut dhe qe kalon ne mukoz per ti mveshur hapsirat e brendshme te org. p.sh: kapaket e syve, gojen, organet gjenitale, kanalet urinare, anusin. - Lekura ka pesh prej 8-10kg me nje siperfaqe 1.7m2(katror) dhe trashsi 1-2mm e cila trashsi ne shputa dhe shuplaka eshte 2-4mm. - Lekura eshte barrier mbrojtese qe nga njera ane pengon humbjen e ujit elektroliteve dhe perbersve tjer, ndersa nga ana tjeter pengon hyrjen e materieve demtuese. - Vlera e pH se sip. te lekures eshte ne mes 4.1 ne koke deri ne 7.2 ne shputa ndersa ne sip. tjera 5.5. - Lekura mbron org. nga agjenset kimik, mikrobiologjik, fizik dhe rregullon temp. trupore. - Ne lekure zhvillohen shume procese imunologjike por edhe shume procese te org. manifestohen me ndryshime ne lekure. - Ngjyra e lekures eshte e ndryshme ajo varet nga raca, mosha dhe pjeset e trupit qe i perkasin - Ngjyren e lekures e kushtezon shpeshtesia dhe sasia e pigmentit qe quhet Melanin - Lekura nga ana histologjike eshte e perber nga 3 shtresa: 1. Epiderma:(mbi lekure) e ndertuar nga qelizat me gjendra te djerses dhe gjendra dhjamore, qimet dhe thonjet. 2. Derma: (lekura e vertet) paraqet struktur te indeve lidhore. 3. Hipoderma: (nen lekure) e perber nga indet dhjamore. - Ndryshimet ne lekure gjithnje do te sherbejn si dritare ne te cilen do te pasqyrohen ndodhit ne brendesi proceset patologjike ne organe dhe sisteme si dhe gjendja fizike emocionale e org. te njeriut.

Llojet e Lėkurės
Sa i pėrket lėkurės nė pėrgjithėsi tek gjallesat ajo dallon dukshėm nė pėrbėrje nga gjallesa nė gjallesė.

Tek njeriu lėkura mund tė ndahet si lėkurė e trashė dhe e hollė. Lėkura e trashė gjendet nė shputat e kėmbėve dhe nė shuplakat e duarve.

Lendimet e lekures

Lekura iu ekspozohet lendimeve te ndryshme mekanike,te cilat shkaktojn plag.Lendimet mund te jen siperfaqsore si prerje gervishtje etj.Nese me prerje perfshihen muskujt dhe enet e gjakut behet fjale per plag te thella.Plaga behet dere permes se ciles hyjn mikrobet patogjene ,mikrorganizmat.Keshtu duhet perdorur Gaz sterile ose spreje qe bejne izolimin e mikrobeve. -Dallojm kater shkall te djegies : Shkalla e par:lekura skuqet,enjtet dhe dhemb Shkalla e dyt:ne lekur shfaqen fshikat Shkalla e tret:Djegia deperton ne shtresat e thella te lekures,lekura merr ngjyr te murrme,temperatura trupore rritet Shkalla e katert:pjeset e djegura karbonizohen -Gjithashtu dallojm tri shkall te merdhirjes: Shkalla e par:lekura skuqet ,enjtet dhe dhemb Shkalla e dyt:shfaqen fshika te mbushura me leng te perzier me gjak Shkalla e tret:Pason vdekja e indeve.

Pėrdorimi i Lėkurės

Lėkura e kafshėve tė ndryshme ka pėrdorim tė gjėrė nė industri. Si e tillė lėkura pas pėrpunimit pėrdoret pėr prodimin e produkteve tė ndryshme pėr pėrdorim tė gjėrė.

Sėmundjet e Lėkurės
Zgjebja(kroma). ėshtė sėmundje ngjitese e lėkurės. Pėrcillet me kontakt direkt me tė sėmurin, me rroba, me peshqir qė ka pėrdorur i sėmuri etj. Shkaktar ėshtė kėpusha e zgjebės - akarina. Paraziton nė epidermė duke hapur kanalet tė vogla tė shoqėruara me kruarje tė madhe. Kruarja mė e madhe paraqitet mes gishtėrinjėve tė dorės dhe tė kėmbės (shfaqen fshika tė mbushura me lėng . Shenjat e para tė sėmundjes janė kruarja e lėkurės dhe formimi i puērrave dhe dregėzave. sėmundja shėrohet duke pėrdorur Yndyra tė ndryshme qė pėrmbajnė sulfur. Pėr tė penguar pėrhapjen e zgjebės duhet tė shėrohen tė gjithė tė sėmurėt nė njė bashkėsi. I sėmuri duhet tė izolohet dhe ti drejtohet mjekut pėr ndihmė. Nxėnėsi i sėmurė me kėtė sėmundje nuk duhet tė ndjekė mėsimin deri sa tė shėrohet. Sėmundja pėrhapet mė shumė kur vėshtrirėsohet mbajtja e higjienės personale. Por ka raste qė nga kjo sėmundje tė vuajnė edhe njerėzit qė kujdesen nė maksimum pėr higjienėn personale, pasi ė parazitin i cili shkakton zgjeben e marrin nė kontakt me njerėzit e sėmurė, nė autobus, lokale afarsite, shkolla etj. Prandaj paraqitja te mjeku pėr tu shėruar kėtė sėmundje nuk ėshtė turp, por pėrgjegjėsi pė tė evituar pėrhapjen e saj nė popullatė.Por kemi edhe semundje te tjera te ndryshme si psh ekzemat te cilat shkaktohen nga perdorimi i prodhimeve te keqija kozmetike,urtikaret te cilat jane demtime shperthyese te lekures,por jo ngjitese.lekura mbrohet nga kto semundje me ane te higjenes ose nje takim me doktorin nje her ne muaj..dhe ndodhin per shkak te sigurise

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11310
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi