» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ja si Mund T’Ju Zėrė Gjumi nė 60 Sekonda

Shko poshtė

Ja si Mund T’Ju Zėrė Gjumi nė 60 Sekonda

Mesazh nga labinoti prej Thu 14 May 2015, 22:59

Keni provuar tė bėni njė banjė tė ngrohtė, pini qumėsht apo numėroni delet pėrpara se flini gjumė dhe sėrish nuk ja keni dalė?
Tashmė njė shkencėtar ka gjetur njė mėnyrė me anė tė sė cilės ju mund tė bini nė gjumė pėr 60 sekonda dhe kjo pa pasur nevojėn e pėrdorimit tė ndonjė ilaēi tė posaēėm.
Quhet metoda e frymėmarrjes 4 – 7 – 8, e cila ėshtė njė mėnyrė natyrale e qetėsimit tė nervave dhe qė ndihmon nė uljen e tensionit nė trup.
Dr. Andrew Weil, sjell kėtė mėnyrė si mė efikasen pėr tė fjetur sa mė shpejt.
Pėr tė realizuar metodėn ju duhet tė ndiqni kėto hapa:
Sė pari, duhet tė nxirrni tė gjithė frymėmarrjen nga goja duke lėshuar tingullin “whoosh”.
Mbyllni mė pas gojėn dhe merrni frymė me hundė pėr 4 sekonda, nė qetėsi.
Mė pas mbani frymėn pėr 7 sekonda.
Pas kėsaj, nxirreni atė nėpėrmjet gojės duke lėshuar tingullin “Whoosh”, pėr njė periudhė 8 sekonda.
Pėrsėrisni kėtė cikėl 3 herė.
avatar
labinoti
Ndihmės

Shteti : Kosova
Postime : 68
Kyējet nė forum : 10803
Regjistruar mė : 27/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi