» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Selman Haradin Bala

Shko poshtė

Selman Haradin Bala

Mesazh nga Dardania prej Sun 17 May 2015, 00:14(1918-1989)Selman Bala u lind nė vitin 1918 nė Korroticė tė Epėrme, Komuna e Drenasit (ish-Gllogovcit).

Selman Bala qysh nė moshėn e fėmijėrisė i priu fati jo i mirė, pėr tė mos shijuar rininė me bashkėfshatarėt e vet. Babai, Haradin Bala ishte i ndjekur politikishtė nga UDB serbe, u detyrua tė shpėrngulet sė bashku me Selmanin dhe iku nė shtetin amė, nė Shqipėri rreth vitit 1929 ku ishte 10-11 vjeēar.

Nė Shqipėri Selman Bala, jetoi pėr 14 vite me rradhė, kthehet nė Kosovė rrreth vitit 1944. Vit ku edhe fillon kėngėn me pėr vite tė tėra. Filloi tė kėndonte me Halil Cėrvadikun, ku vazhdoi me 7-8 vite me rradhė. Pastaj nė vitin 1953 kėndoi me Adil Dugollin he kusheriun e tij Rrahman Balaj deri aty ka viti 1960.

Mu atė vit edhe ndėrpret kėngėn, nga jo vetėdėshira, dėnohet nga UDB-a e Serbisė me tri vjet burg. Pas lirimit iu bashangjitė Rapsodit Rizah Bllaca pėr njė vit e gjysmė.

Pėrsėri iu bashkangjit Adil Dugollit ku me ta kėndooi edhe Elmi Plakiqi me violinė nga fshati Nekovc Komuna e Drenasit, ku edhe nuk iu nda Selmanit deri nė fund tė kėngės, nė vitin 1980 pėr shkaqe shėndetėsore.

Nė vitin 1980 filloi tė kėndonte edhe djali i Selmanit, Abedin Bala ku kėngėn e mori si trashėgimi nga babai.Por, fatėkeqėsishtė as Abedinit nuk i priu pati. Burgoset nė vitin 1981 nga gjakatarėt serb dhe dėnohet pėr 10 vite.

Kėngėn nuk e ndali as nė burg. Aty kėndonte kėngė patriotike si pėr shembull: Azem Bejtėn e Shotė Galicėn. Ndėrroi jetė nė vitin 1985 nga maltretimet serbe nė burgin famėkeq tė Serbisė.

Qė nga vdekja e Abedinit, Selman Bala prej mėrzisė katėr vitet e fundit tė jetės sė tij, nuk shkeli pragun e shtėpisė. Nėrroi jetė me 24 prill 1989.

Selman Bala ėshtė edhe babai i Haradin Balajt qė ėshtė dėnuar nga Tribunali i Hagės me 13 vite burg.

Me respekt, Fadil Bala

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11415
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi