» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Biografia e Haxhi Prenkut

Shko poshtė

Biografia e Haxhi Prenkut

Mesazh nga Dardania prej Sun 17 May 2015, 00:22

Haxhi Prenku (ēifteli), ėshtė i lindur me 25 janar 1964 nė Dritan (Drenas). Shkollen fillore dhe atė tė mesme e vijoj nė Kastriot (-ish Obiliq).
Me kėndim filloi tė meret prej moshes 11 vjeqare. Nė fillim tė karieres sė tij filloi me babane e tij Beqir Prenkun duke bėrė hapat e parė si solist dhe instrumentalist duke kėnduar nė dasma dhe ahengje tjera. Viteve tė '80-ta si anetarė i SH.K.A."Rinia" nė Kastriot u dallue si solist dhe instrumentalist.

Prej vitit 1978 kėndoi nėpėr dasma se pari me babanė e tij e mė vonė me Hakif Bajgoren, Xhevdet Shalen, Izet Krasniqin, Nexhmedin Durmishin.

Ka nxjerrė 14 albume, ndėr tė cilat dy me Rapsodin e njohur Augustin Ukėn, repertuari i tij ashtė prej 150 kėngėve, prej tyre 14 tė komponuara nga vetė ai.

Ėshtė ende aktiv si rapsod.

Antarėt e tjerė tė grupit tė Haxhi Prenkut:

Saim Prenku (sharki, u lind me 4 tetor 1972 nė Dritan (Drenas). Merret me muzikė qė nga viti1 985, filloi tė kėndoj me axhen e tij Ismajl Prenkun dhe djemtė e tij Agim e Afrim Prenku. Kėndoi nė grup me Izet Krasniqin e Sylė Krasniqin nga Shipitulla e Kastriotit. Prej vitit 2000 keėdon me Haxhi Prenkun.

Naim Krasniqi (harmonikė), u lind me 5 korrik 1968 nė Prishtinė, filloi tė meret me muzikė nga viti 1984 si harmonikist nė SH.K.A "Kosova" nė Prishtinė, nė SH.K.A "Bajram Curri", "Minatori", "Ramiz Sadiku" Prishtinė. Tani si udhėheqės i seksionit tė muzikės popullore nė SH.K.A."Qamili i Vogel" nė Prishtinė. Ndėr aktivitet e shumta tė Naimit si hamonikist mund tė veēojmė pjesmarrjen e tij nė Festivalin e kėngės poullore qytetare Vera 2004 nė Tiranė (vendi i 3-tė) pėrcjellės i shumė kėngėtareve tė njohur si : Nysret Muēiqi, Afrim Muēiqi, Lule Bajra, Nazmije Hoxha, Enver Batllava, Nazmi Gėrdovci etj.

Gazmend Berisha (defist), i lindur me 6 nėntor 1977 nė Prishtinė. Merret me muzikė prej viti 1985, anėtar i SH.K.A "Yjet e pa shuara", tė Prishtinės, SH.K.A "Bajram Curri". Si defist pėrcolli shumė kėngetarė tė shoqėrive tė ndryshme si : Vėllezrit Liti e Biti, Rame Tahiri, Musė Hertica, Fehmi Kastrati, Afrim Gashi, etj. Ka dhjetra inqizime nė R.T.K me grupe dhe shoqėri tė ndryshme, si dhe nė vitin 1987 ne t.v.p me SH.K.A. "Kosova" e Prishtinės.
Ėshtė aktiv nė muzikė edhe sot.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11415
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi