» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vėllezėrit Esat dhe Murat Lamallari

Shko poshtė

Vėllezėrit Esat dhe Murat Lamallari

Mesazh nga Dardania prej Sun 17 May 2015, 00:36

Vėllezėrit Esat dhe Murat Lamallari kanė lindur nė fshatin Mjak, komuna e Vitisė. Esati i bie ciftelisė dhe Murati sharkisė. Tė dy vėllezėrit kanė qenė pranė kėtyre veglave te njohura muzikore qysh nė moshė tė re. Murati dhe Esati inspirimin e parė e kanė marrun nga odat e dasmave shqiptare tė fshatit dhe rrethinės sė Karadakut dhe kanė ndjekur me pėrkushtim tė madh lidhjet e parisė sė fshatit me rapsodėt tjerė tė vjetėr anembanė Kosovės. Kėngėt e para kreshnike nė fshatin Mjak janė kėnduar pa vegla instrumentale. Me vonė me fyell, kavalle, lahutė, cifteli dhe sharki. Nė Karadakė dhe nė rrafshin e Moravės Mjaku i ka pasur valltarėt mė tė mire dhe tepėr me zė. Vallėtarėt mė tė njohur ne rrethin e Karadakut kanė qenė vėllezerit Hebib dhe Ramiz Mjaku. Kurse Haki Mjaku ka qenė kėngėtari mė i mire nė kėndim pa vegla instrumentale. Me cifteli dhe sharki, qė gjenratat e vjetra, por edhe Esati dhe Murati, edhe pse nė moshė shumė tė re, mbajn mend Qerim dhe Jusuf Mjakun. Kurse gjyshi i tyre Tush Mjaku ka qenė njohės i mire i kavallit.

Kjo ėshtė njė histori e shkurtėr prej ku vjen inspirim edhe i vėllezėrve Esat dhe Murat Lamallari. Kėtė hov tė historisė tė zhvillimit tė folklorit nė fshat e ndalin shpernguljet e Mjakut qė filluan nė fund tė viteve tė 50-ta. Nė fillim shkas i shpėrnguljeve ishte politika e Rankoviqit dhe mė vonė ishin shkaqet ekonomike qė fshatin filluan ta braktisin banorėt e tij duke u pėrqendruar nė rrafshin e Moravės dhe nė kryeqendrėn e Vilajetit tė dikurshėm tė Kosovės, Shkupit dhe njė pjesė tjetėr nė Perėndim.

Kėshtu edhe prindi i Esatit dhe Muratit, Nazif Mjaku detyrohet nė fund tė viteve tė 70-ta tė shpėrngulet pėr njė jetė mė tė mire nė Shkup. Kjo shpėrngulje sikur vėllezerve Esat dhe Murat Lamallari ua shton zellin qė tė jenė edhe mė tepėr pranė tingujve tė telave tė ciftelise dhe sharkise. Edhe pse nė moshė tė re, ftesat e dasmave shqiptare pėr Esatin dhe Muratin kanė qenė rruga e parė e karrierėsė sė tyre pėr njė karrierė mė profesionale nė kėtė drejtim. Pėr kėtė hap ka ndikuar edhe kusheriri i tyre Fadil Lamallari, njė veprimtar i palodhshmėm i kulturės shqiptare dhe kontribues i madh i Shoqėrisė Kulturore Artistike EMIN DURAKU tė Shkupit.

Vėllezėrit Esat dhe Murat Lamallari prej vitit 1981 deri nė vitin 1995 kanė aderuar nė shoqėrinė Emin Duraku, ku kanė marr pjesė nė shumė xhirime si nė RTK, nė Televizionin e Shkupit, programi ne gjuhėn shqipe dhe shumė tjera. Kurse prej vitit 1995 janė anėtarė tė rregulltė tė shoqėrisė artistike IBE PALIKUQJA, ku ende edhe sot vazhdojnė te ruajnė si anėtarė traditėn e folklorit dhe melosit tė Karadakut tė Shkupit. Janė pjesmarrės nė shumė festivale te ndryshėm qė organizohen nė shqiptari dhe diasporė. Kanė kėnduar disa here nė festivalin e Gjirokastrės dhe kanė marr cmim si rapsodė mė tė mire pėr krahinėn e Karadkut tė Shkupit. Nė vitin 2002 gjithashtu jane paraqitur mė kėngėt e tyre nė Drenas tė Kosovės. Pjesmarrja e tyre e fundit ka qenė me 11 nėntor nė Peshkopi ku kanė marr cmimin si rapsodė mė tė mire tė kėtij festivali.

Kėngėt e tyre mė tė reja janė kėngėt e dėshmorėve tė luftės se vitit 2001. Kėnga e Ali Mahmutit, kėnga Fundi i Dimrit 2001, etj.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11328
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi