» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shenjat qė Tregojnė Mungesėn e Hekurit

Shko poshtė

Shenjat qė Tregojnė Mungesėn e Hekurit

Mesazh nga Dardania prej Tue 19 May 2015, 15:27
Hekuri ėshtė njė element i cili ka njė rėndėsi tė veēantė pėr trupin tonė. Ai ka njė rol thelbėsor pėr prodhimin e hemoglobinės, njė proteinė qė ndihmon rruazat e kuqe tė gjakut tė shpėrndajnė oksigjenin nė trup.
Ekzistojnė disa shenja tė ndryshme tė cilat tregojnė mbi mungesėn e hekurit.
Shenjat treguese janė; Ndiheni tė lodhur shpesh , nuk mbusheni mirė me frymė, keni rrahje tė shpeshta tė zemrės, keni dhimbje gjunjėsh, ju dhemb koka, ndiheni nė ankth pa arsye dhe keni rėnie flokėsh.
Nėse ju keni shenja tė tilla nė organizmin tuaj ėshtė e rėndėsishme qė tė kryeni kontrollet e duhura te mjekėt dhe tė merrni masa pėr tė rikuperuar kėtė gjendje.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11403
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi