» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēfarė duhet tė Sakrifikosh kur takon Dashurinė e Vėrtetė?

Shko poshtė

Ēfarė duhet tė Sakrifikosh kur takon Dashurinė e Vėrtetė?

Mesazh nga Dardania prej Sun 07 Jun 2015, 21:46Tė lini ēdo gjė pėr njė njeri ėshtė e gabuar, por bėrja e disa sakrificave pėr ta bėrė marrėdhėnien e qėndrueshme ėshtė e paevitueshme. Mė poshtė mund tė gjeni cilat janė gjėrat, nga tė cilat duhet tė jeni tė gatshėm pėr tė hequr dorė.
Pėr ēfarė do tė ishit gati tė sakrifikonit pėr personin e jetės suaj? Ėshtė njė pyetje e vėshtirė, pėr tė cilėn ndokush mund tė pėrgjigjej “gjithēka” dhe ndonjė tjetėr “asgjė”, por si gjithmonė e vėrteta qėndron nė mes. Tė qenėt tė dashuruar ėshtė diēka e mrekullueshme, arritja e ndėrgjegjes se mė nė fund keni gjetur atė tė duhurin/duhurėn ėshtė njė ndjesi e pabesueshme: dhe nėse ėshtė e gabuar qė tė heqim dorė nga gjithēka pėr tė, ėshtė po aq e vėrtetė se nėse doni qė raporti juaj tė zgjasė me lumturi, ėshtė e nevojshme tė sakrifikoni diēka.
Mė pėrpara keni qenė individ dhe tani jeni njė skuadėr dhe ekzistenca e marrėdhėnies nė disa raste ėshtė mė kryesore se ēdo gjė tjetėr vetjake.
Koha
Do tė ketė ende kohė pėr mikeshat ose miqtė e pėr pasionet, por ajo do tė jetė mė e paktė, pėr tė vetmin fakt se dita ka 24 orė dhe partneri juaj duhet tė qėndrojė nė vend tė parė. Ēdo herė duhet tė vendosni se si tė silleni mbi bazėn e situatave, por do tė ndodhė edhe qė tė zgjidhni mes personit tuaj tė zemrės dhe shoqėrisė.
Paratė
Mė parė mund tė harxhonit ēdo qindarkė dhe ēdo tė ardhur pėr tė kėnaqur dėshirat tuaja tė vogla e tė mėdha. Por tashmė jeni ēift. Edhe pse natyrisht nuk ėshtė e nevojshme qė ta mbuloni me flori dashurinė tuaj, ka shpenzime tė tjera tė cilave duhet t’i bėni ballė, si dhurata pėr ditėlindje, pėrvjetorė, pushime dhe mbrėmje tė kaluara sė bashku.
Flirtet e “pafajshme”
Flirtimi ėshtė argėtues dhe madje mund tė jetė njė “ilaē” pėr vetėbesimin. Megjithatė, sapo tė lidheni, tė fejoheni etj., nėse vazhdoni tė flirtoni ose tė flisni me ish-ėt tuaj, ėshtė qartazi mungesė respekti pėr partnerin/partneren tuaj.
Pavarėsia
Njė person duhet tė jetė i lirė pėr tė marrė vendime vetjake edhe kur ėshtė ēift. Por kur vendimet u pėrkasin qė tė dyve, ėshtė e nevojshme qė tė konsultoheni me partnerin dhe tė keni parasysh edhe mendimin e tij.
Privatėsia
Njė grindje tė vogėl nė familje, problemet ekonomike, tensionet me miken/mikun tuaj mė tė mirė: natyrisht ėshtė e drejta juaj e plotė qė ta mbani pėr vete njė informacion. Por ai/ajo juaji/juaja mund tė ndihet keq pėr faktin se i fshihni situata tė rėndėsishme tė jetės suaj dhe mund ta marrė si mungesė besimi.
Liria
Dashuria e vėrtetė si fundi i lirisė: njė koncept banal dhe njė mėnyrė shumė sipėrfaqėsore pėr tė pėrcaktuar kėtė ēėshtje, por nė njė farė kuptimi, tė qenėt dy, limiton po ashtu edhe sferėn tonė tė veprimeve. Kur ishit beqar mund tė bėnit ēfarė tė donit pa i thėnė askujt, por tashmė pėr ēdo veprim, duhet tė mendoni jo vetėm pėr pasojat nė pėrgjithėsi, por edhe ato qė bien mbi marrėdhėnien nė ēift.
Egoizmi
Tė qenit egoist nė njė raport ēift, le tė themi se gati-gati ėshtė njė gjė e ndaluar, nėse dėshironi qė marrėdhėnia tė funksionojė. Dhėnia e gjithė dashurisė sė mundshme, nuk ėshtė njė gjė aspak e keqe, pėrkundrazi, ajo ėshtė dashuri e vėrtetė!

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
Dardania
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 12231
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi