» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sa tė Rrezikshme janė Lentet pėr Syrin?

Shko poshtė

Sa tė Rrezikshme janė Lentet pėr Syrin?

Mesazh nga Dardania prej Mon 08 Jun 2015, 23:16Lentet mund tė rrisin rrezikun e infeksioneve nė sy, duke ndryshuar mėnyrėn se si bakteret jetojnė nė kokėrdhok, thotė njė hulumtim i ri.

Hulumtuesit kanė gjetur se lentet transferojnė baktere nga lėkura nė sy, duke prishur kėshtu ekosistemin e baktereve dhe duke shkaktuar infeksione dhe inflamacion.

Shkencėtarja dhe udhėheqėsja e studimit, Dr. Maria Gloria nga Qendra Mjekėsore ‘Langone’ nė Nju Jork, tha: “Hulumtimi ynė tregon qartė se duke vendosur objekte nė sy, tė tilla si lente kontakti, nuk ėshtė njė akt i mirė pėr syrin,” transmeton Lajmi.net.

“Kėto gjetje do tė na ndihmojnė qė tė kuptojmė mė mirė problemin shumėvjeēar pse lentet janė mė tė prira pėr tė infektuar sytė,” thotė ajo.

Studiuesit u bėnė analiza tė syrit nėntė personave tė cilėt kishin vendosur lente dhe 11 tė tjerėve tė cilėt nuk i mbanin ato fare.

Ata gjetėn se tek personat tė cilėt mbanin lente, sipėrfaqja e syrit ishte e mbushur me mė shumė baktere se sa te ata tė cilėt nuk mbanin.

Tri herė mė shumė ishte e pranishme pėrqindja e llojeve tė baktereve nė sytė e personave qė mbanin lente.

Ekosistemi mikrobik i personave qė mbanin lente doli tė jetė i ngjashėm me atė mbi lėkurėn e jashtme tė syrit

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11310
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi