» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Muaji i Lindjes, Tregues i Sėmundjeve qė mund t’iu Prekin

Shko poshtė

Muaji i Lindjes, Tregues i Sėmundjeve qė mund t’iu Prekin

Mesazh nga Dardania prej Thu 11 Jun 2015, 23:45
Muaji kur keni lindur ndikon nė shėndetin tuaj, pasi pėrcakton nėse do tė sėmureni dhe llojin e sėmundjes.

Tė dhėnat vijnė nga njė studim i realizuar nė Universitetin e Kolumbias nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Shkencėtarėt krijuan njė program qė analizoi lindjet dhe tė dhėnat mjekėsore tė 1.7 milionė pacientėve, tė trajtuar nė NewYork-Presbyterian Hospital/CUMC, nga viti 1985 deri nė 2013.

Duke pėrdorur algorimet pėr tė ekzaminuar tė dhėnat mjekėsore, shkencėtarėt zbuluan 55 sėmundje qė lidhen me stinėn kur ka lindur njė individ.

Mbi tė gjitha, studimi tregon se ata persona qė kanė lindur nė Maj, kanė numrin mė tė vogėl tė vdekjeve, ndėrsa ata qė kanė lindur nė Tetor, mė tė lartin.

Tė lindurit nė Nėntor, sipas ekspertėve, kanė mė shumė gjasa tė preken nga virozat e stinės dhe bronkiti, ata qė kanė lindur nė Mars rrezikojnė tė vuajnė nga sėmundjet kardiovakulare, ndėrsa pėr tė lindurit nė Dhjetor, sėmundje tė frymėmarrjes.

Sipas shkencėtarėve, stina kur njė njeri lind ndikon nė mekanizmat e zhvillimit e hershme tė tij qė mund tė luajnė rrol nė shfaqen e sėmundjeve gjatė jetės.

Kėto tė dhėna mund tė ndihmojnė studiuesit qė tė zbulojnė faktorė tė rinj qė ēojnė nė sėmundje tė caktuara.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11490
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi