» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A ka Fund Vuajtja....

Shko poshtė

A ka Fund Vuajtja....

Mesazh nga Dardania prej Sun 14 Jun 2015, 00:34

Ėshtė filozofim i dobėt apo mė mirė, nuk ėshtė filozofi ajo qė mund tė pretendoj se vuajtja nuk ka zgjidhje. Edhepse ajo jetohet nė tė tashmen, me pasojat qė i shifen tė vijnė nė tė ardhmen, pėsime qė do tė vijnė njė ditė, thashė mė lartė, vuajtja jetohet nė tė tanishmen. Ēdo gjė e kaluar, ėshtė vetėm njė pakicė krejtė a pahetueshme e cila nuk mund tė quhet vuajtje por vetėm njė kujtesė e hidhėt mbi njė ngjarje tė kaluar. Mirėpo shpesh humbja e njė dashurie, njė vlere njė ideali nuk pėrjetohet si e kaluar por si e tashme se barra bartet nė tė tashmen. Pos tė kaluarės qė rėndon, ėshtė e ardhmja qė trazon mė sė shumti sepse parandjenjat sado qė dijmė se janė tė pa themel, ata peshojnė rėndė si dhe parashikime tė tjera qė mund tė jenė serioze sepse kanė njė pikėnisja nga e kaluara ose e tashmja bėhen pjesė e identitetit dhe vuajtja trazon gjithėnjė mė fortė. Pas gjithė kėsaj ; a ka zgjidhje ? Ku qėndron ajo ? Tė fillojmė nga disa aspekte qė janė motor kundėrvenės i vuajtjes. Sė pari, janė disa momente qė ēojnė drejt rezonimi tė thellė e tė drejt se « vuajtja nuk ėshtė pjesė e qenies sime ; vuajtja nuk jam unė por diēka qė ėshtė nė mua, e ngulitur si njė dhimbje fizike e kjo sėmundje shėrohet. Mbaj njė barrė mbi supe por vet unė nuk jam barra, dhe pra atė e shkarkoj se nuk jam i detyruar ta mbaj pėrgjithmonė ». Ėshtė evidente se sėmundja mund tė zgjas kurse vuajtja, me njė « punė » psikologjike, nuk qėndron gjatė. Evitimi i problemeve tė imagjinuara qė eventualisht mund ti hasim nė ardhmėri, e qė janė mė tepėr prodhim imagjinate se sa pengesa reale, parandalon dhe ēkyq dhėmbjen shpirtėrore. Vuajtja qė bartet si pasojė e kaluarės, gjithashtu mėnjanohet nga pjesa e brendshme shpirtėrore, me ngadalėsi, duhet cekur por ajo shlyhet sa me kohėn aq mė mirė me njė sodtije reale tė ngjarjes apo ngjarjeve tė kaluara qė na bėjnė tė vuajtjur. Humbjet janė tė pazavendėsueshme, ėshtė e sigurt disa herė por nga kėtu, duhet kėrkuar lehtėsimet se me miliona njerėz kalojnė nėpėr peripeci dhe arrijnė tė rivendosen mbi binarė tė jetės dhe tė arrijnė ēaste lumturije. Natyrisht, po edhe thash mė lartė se vuajtja ėshtė pjesė e identitetit por jo edhe pjesė pėrbėrėse e thellėsisė sė shpirtit. Mėtej dualja e saj, lumturia qėndron gjithmonė nė pozita e gatshme pėr tė kapluar shpirtin. Nga kėtu dikush vuan mė gjatė, mė me intensitet e dhimbje por dalja ėshtė gati natyrore e nėse pėrqendrohet me forcė nė flakrimin e saj jashtė intimes, kohėzgjatje e saj ėshtė me tė vėrtetė shumė mė e shkurt. Vuajtja pra, sado qė tė zgjas, ajo ėshtė e kufizuar nė kohė dhe prandaj them se ajo identifikohet me kohėn (kohėzgjatjen). Nė jetėn e pėrditėshme, shembujt e mbisundimit tė vuajtjes janė tė numėrt nė tė gjitha shkallėt e shoqėrisė pa dallim tė kushteve materiale e hierarkike. Para se tė shkruaj pėr vuajtjen, kam kontaktuar shumė njerėz nga shtresa tė ekstremeve gjithėpėrfshirėse nėpėr metropolat evropiane. Asesi nuk mund tė themi se njė i pa kulm vuan e tjetri me pasuri tė « lakmueshme » ėshtė i lumtur. Numri i tė vuajturve ėshtė plotėsisht i barabartė me njė dallim tė vogėl nė kohėzgjatje tė vuajtjes. Ata qė i mendojmė si tė lumtur vuajnė mė gjatė dhe anasjelltas. Pėrmenda rastet e njerėzve pa kulm, qė flejnė rrugėve, nėn ura, nėpėr stacione metrosh… Nė bisedė me ta, numri mė i madh thonin tė jenė tė lumtur se pėr ēdoherė, gjenin zgjidhje fatlume pėr tė kaluar natėn tė papenguar nga policė ose edhe nga ndonjė kalimtar. Tė lumtur nė mėngjez se kanė mundur tė kalojnė njė natė nė kabinė telefonike dhe kėshtu janė mbrojtur nga lagėshtia apo nga ngrica. Thonė tė jenė tė lumtur se ka shumė njerėz qė ju japin lėmoshė dhe ju bėjnė jetėn mė tė kėndshme. Njėri nė njė kėnd tė kryeqytetit francez me thoshte se njifte hidhėrimin kur policia e pėrzinte nga stacionet nėnkėsore tė metrosė por s’kishte njohuri pėr vuajtjen. Kėto janė shembuj tė cilėt vėrtetojnė potencialet e shumėfishta shpirtėrore tė njeriut. Ata janė pra pjesė e identitetit, pjesė e unit dhe nga kjo ngelėn qė njeriu tė bėjė ndoshta zgjidhjen e tė pėrcaktoj vet shkallėn dhe kohėzgjatjen e vuajtjes. Njė soditje reale e situatės krijon vend tė shėndoshė pėr tė ju larguar tmerrit tė quajtur vuajtje. Ajo ėshtė pjesė pėrbėrėse e njeriut sikur qė janė gėzimi, hidhėrimi, hareja, mbėrzia, friga dhe guximi qė pėrjetohen nė mėnyra ciklike. Asnjėra nga kėta gjendje shpirtėrore nuk ėshtė e pėrjetshme. Ata, herė pas here ia lėshojnė vendin njėra tjetrės sikur qė ndodh edhe me vuajtjen e lumturinė.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
Dardania
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 12231
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi