» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kuptimi dhe Interpretimi i Vuajtjes

Shko poshtė

Kuptimi dhe Interpretimi i Vuajtjes

Mesazh nga Dardania prej Sun 14 Jun 2015, 00:43

Animi nga dhėnia veti tė shejtėrimit vuajtjes vihet re duke filluar nga rastet mė tė rėnda tė saja gjer nė ato qė nė vetvete edhe nuk mund te merren si tė tilla pasiqė nuk janė tė lidhura reciprokisht e nė mėnyrė tė pashkėputur. Tė kėthehem rasteve kurrė vuajtjen e shofim si kalim drejtė lumturisė sė dėshiruar. A nuk thuhet se pėr tė qenė e (i) bukur duhet vuajtur (operacionet estetike, tatuazhet, djersitjet e pafundme gjimnastikore, uria - mosushqimi pėr humbje tė peshės…). Nė rastet e humbjes tė njė tė afėrmi, njeriu pėrcakton ditėt e zisė e kjo nė mėnyrė tė vet, mundėson dalje mė tė shpejtė nga njė vuajtje qė mund tė merr pėrmasa dramatike. Nė fenė islame pėr shembull, zia ėshtė e ndaluar e kjo mundėson edhe integrimin mė tė shpejtė nė rrjedhat e jetės dhe kėshtu mundėson largimin nga vuajtja. Si do qė tė jetė, dallohet dhe duhet dalluar vuajtjen e zisė duke mbjellur nė ndėrgjegjen mė tė thellė tė unit se zia ėshtė e kalueshme dhe jeta ka begatitė e veta dhe tė ju rreket gradualisht rrjedhave tė jetės qė sjellin momente tjera nga vuajtja. Nė kėtė fushė, hyn edhe vuajtja nga tė vuajturit e njė sėmurje sidomos kurr ajo ėshtė kronike. Kjo gjėndje pėrfshinė dhėmbjen fizike tė vendosur nė njė organ apo pjesė tė trupit qė shkakton trauma, frigė pėr ardhmėrinė dhe pasiguri e pritje qė duken tė jenė tė pafund. Kjo shėndron dhimbjen nė ankth shpirtėror dhe dalja nga kjo lehtėsohet mė sė lehti me shėrim, pra ndėrpreje tė dhimbjeve trupore por edhe me kėrkimin dhe vurjen nė pah tė aftėsive qė janė prezente. Nė fund, nuk mund asnjėherė tė ndajmė totalisht dhėmbjen dhe sėmundjet nga vuajtja. Nuk ka sėmundje organike e cila ėshtė e shkėputur krejtėsisht nga mentalja. Kėta tė dyja formojnė njė tėrėsi e sėmundjet qofshin ata edhe pasojė fatkeqėsie (sport, qarkullim rrugor, punė) krijojnė bazė psikologjike qė nė momentin e arritjes sė dėmit fizik. Sėmundjet tjera e kanė pikėnisjen nė psiqikėn njerėzore qė mė parė, kėshtuqė ajo ėshtė pasqyrim i pėrjetimeve tė brendshme shpirtėrore e nga kjo tėrhjekim pėrfundimin se nuk ka sėmundje qindpėrqind trupore. Krijimi i njė plogshtije shpirtėrore qė nuk kėrkon lumturinė e harenė, ndėrton kolltukun ku do tė vendosen sėmundjet fizike tė cilat nuk vonojnė tė dalin nė shesh e kjo krijon njė rrugė tė re drejt rritjes sė vuajtjes qė ēon akoma mė larg nė depresion psikik. Njė « punė », njė angazhim i mirė pėr veten i bazuar nė shpirtėroren (praktimi i besimit, arti, nxėnia, meditimi), dhe fiziken (sporti) janė parandalimi mė i suksesshėm i burimive tė sėmundjeve dhe nė rastin konkret tė vuajtjes shpirtėrore.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
Dardania
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 12231
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi