» Cila ėshtė miqėsia sot?
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes 1121118304631035.2138.80686866

Naki (9126)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 
Geri (7161)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 
lolita (6766)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 
Annika (6751)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 
Voglushja (4385)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 
Interesant (4173)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 
Arjana (3724)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 
albi (3377)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 
Adisa (3282)
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_lcapKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Voting_barKuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Vote_rcap 


Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes

Shko poshtė

Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes Empty Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes

Mesazh nga Dardania prej Sun 14 Jun 2015, 00:52

Duke u nisur nga vet jeta pėr tė cilėn njeriu nuk ka ndonjė spjegim pėrse filloi nė gjenezėn e saj ; pėrse ajo ėshtė e pse tė jetė e tillė si qė ėshtė (digresion i shkurtė : spjegimet fetare janė tė qarta nė trajtimin e kėsajė pyetje : Zoti i krijoi tė gjitha dhe padyshim se kjo ėshtė njė e vėrtetė e shenjtė) do tė thonjim se vet njė diēka e tillė ėshtė absurdi themelor i pasuruar me ndjenja tė cilat nuk mund tė jenė mė dukuri e quajtur absurd. Vuajtja pra nuk ėshtė njė dukuri absurde pasiqė njeriu vuan, e kjo ndjenjė ėshtė prezente qė nė momentin kurr jemi koshient se jeta ėshtė njė botė e pasur plotė me "pse" tė cilat udhėheqin, robėrojnė dhe lirojnė njeriun nga gjendje tė krijuara prej ngacmimeve tė jashtėme ose nga vet brendia shpirtėrore. Kėshtu ndjenja vuajtje, e ardhur nga pikėllimi ose nga njė gjendje shpirtėrore e krijuar nga UNI, nxit lėvizje dhe justifikon tė qenunit gjallė. Shumė mendimtarė laikė e besimtarė, tentuan dhe patėn sukses tė madh (kanė edhe sot), kurrė e shejtėrojnė vuajtjen. Mirėpo, kjo ėshtė vetėm njė shpjegim i pa themel sepse gabimi ėshtė evident. Vuajtjet e profetėve nuk janė tjetėr vetėm se dhimbje, nė tė parėn fizike e mandej vuajtje pėr besimtarėt e tyre ose mė mirė, dhėmbje pėr ata qė nuk besuan sa dhe si duhet, dhembje pėr ata qė nuk besuan aspak. Profetėt nuk vuajtėn pse nuk kishin besimtarė nė numėr tė madh ose pėr mungesė tė diēkaje vetanake por pse njeriu nuk ishte besimtar qė do tė thot se ata ndienin dhembje pėr neriun e jo pėr njė shprazti a pikllim, si qė thash, vetanak. Nė kėtė kontekst janė pėrzier edhe flijimet nga vetja qė kanė bėrė profetėt e heronjėt pėr njė kauzė qė asesi nuk mund tė konsiderohen si vuajtje. Ata flijuan nga vetja e flijimi pėr ideale ėshtė harmonizim i jetės dhe lumturisė pėr tė arritur vlera tė caktuara tė shenjta. Pėrmenda kėto tė thėna sepse tendencat pėr ta paraqitur vuajtjen si diēka tė shenjtė qė ēon nė lumturi nė jetėn tjetėr, janė tė pa thelb dhe studim i pathelluar fare. Kush vuan nė kėtė jetė do tė jetė i lumtur nė jetėn tjetėr, ėshtė absurd nė vete dhe duhet mėnjanuar me ēdo kusht. Vuajta nėnkupton gjendje tė rėndė ose tė rėnduar shpirtėrore qė pasohet pa dyshim nga gėzime e lumturi dhe kjo ėshtė cikėl i pafund. Njeriu duhet tė mėsoj t’i adaptohet ndėrrimeve qė arrijnė pa ndėrpre dhe tė kėrkoj e tė anoj lumturinė. Nėse fitohet xhenneti, ai fitohet me lumturi e gėzime se atėherė aktiviteti pozitiv ėshtė nė kulminacion. Nė vuajtje njeriu ka shumė pak gjallėri pėr t’iu dhėnė ndihmės sė tjetrit, falje-lutjes Zotit, dhėnies lėmoshė. Nė robėri mungojnė tė gjitha e njeriu vuan. Nė kėtė degradim, nėse ai zgjat nuk ka jetė tė lumtur nė amshim se ajo arrihet me punė e jo me shtyrje veten nė hall. Duket se qėllimi i numrit mė tė madh tė filozofėve dhe teologėve ishte dhe vazhdon tė jetė dhėnja kahje vuajtjes me shpresė se kjo ndihmon tė kuptohet ajo e me kėtė tė tejkalohet kjo gjendje. Ėshtė akoma njė mashtrim njė soditje e tillė se edhe po qė kuptohet pse-ja dhe ēka-ja e vuajtjes, nuk do tė thotė se njeriu e flaku atė. Numėr i madh mistikėsh, mundohen tė tejkalojnė pikėllimin e vuajtjen duke kėrkuar nėpėr labirintet e format e ndryshme tė krijimit ose vetkrijimit nė njėri tė shenjt dhe abstenimit nga begatitė shpirtėrore me qėllime tė pastrimit tė tij dhe gjetjes sė shpėtimit nga vuajtja nė jetėn tjetėr; mėnyrė kjo qė shpėrfytyron dėshirėn pėr jetė tė hareshme. Tė insistohet se vuajtja e dikujtė ėshtė e dėrguar nga Zoti sepse kėshtu personi shpėton miliona njerėz, krijon humnerė humane dhe zhvesh krejtėsisht adeptėt nga realiteti jetėsor nė mos, krijon mitomanė tė cilėt i zvogėlojnė gjasat e rimėkėmbjes vetanake si dhe sajojnė ndėrlikime shoqėrore duke u dhėnė, nė tė shumtėn e rasteve sektizmave tė errėta e pa ndonjė zgjidhje pėr ardhmėri fatlume. Dhėnja vlerė morale dhimbjes gjer nė shejtėrim irracional, ngatėron fijet se kėto pohime shkėpusin subjektin nga gjendja e mirėfilltė faktike. Vuajtjes njeriu nuk i ik, ai e kėrkon ndoshta atė, sidomos nėse i tregojmė atij, si thotė Nietzsche, se vuajtja ėshtė ndjenjė e mungesės sė diēkaje mė tė mirė. Nėse njeriun qė ka kapluar vuajtja nga mungesa materiale, e qė vendos tė ndėrmarrė masa pėr dalje nga situata, ai praktikisht nuk vuan mė por hulumton gėzimin, lumturinė. I njėjti qėndrim, e njėjta logjikė duhet mbajtur e ēfarė do lloji qoftė nisma dhe qėndrueshmėria e vuajtjes. Duhet kėrkuar tė gjendet e kundėrta e asaj qė prodhon vuajtjen. Projekte tė kėtilla nuk kėrkojnė shumė zbulimin e vuajtjes; ata kėrkojnė daljen nga ajo duke u kapur pėr zhdukjen e shprazėtirės me ndihmėn e dėshirėn pėr tė pasur atė qė mungon, atė qė plotėson njė dėshirė.

Kurrė flitet pėr ta kuptuar vuajtjen, ēka ėshtė vuajtja e sidomos kurrė kėrkohet tė dihet e njihet ajo nė kohėn qė pėrjetohet, tė dihet pseja e saj; do tė thotė se subjekti mundohet tė ik nga kjo gjendje. Tė ik, duke lėvruar nė tė kaluarėn, tė tashmen dhe nė tė ardhmen. Nė thelb, nuk ėshtė kjo thellim pėr tė kuptuar vuajtjen si dukuri shpirtėrore por pėr tė kuptuar prejardhjen e saj dhe «pse mbi mua?». Natyrisht, shpesh kėrkohet ndihmė nga jashtė e shpjegimet gjithmonė kanė ngjyrat e ndihmėsit. Psikiatri do tė kėrkon njė ndodhi tragjike e sidomos njė traumė (apo trauma) nė tė kaluarėn, sidomos atė tė hershme si pikėnisje, mjekė popullorė e religjiozė tė ndryshėm, do tė flasin pėr magji (sihir) e magjistarė e ata mė tė devotshmit nė fe do tė thonė se vjen nga Zoti kurse nutricionisti gjen mungesa ushqimore tė tilla ose tė kėtilla. Sidoqoftė, nga momenti kur kėrkohet kuptimi, sqarimi e prejardhja dhe pse-tė e pranisė sė vuajtjes e posaēėrisht shikimi i vuajtjes drejtpėrdrejt, pra shikimi i vetes qė pėrkthehet me pranimin e vuajtjes si ndjenjė dhe pjesė ciklike e jetės, fillon shkrirja dhe dalja nga labirinti i saj.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
Kuptimi dhe Ndjenja e Vuajtjes C47de410
Dardania
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 12327
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi