» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Tre Budallenjtė

Shko poshtė

Tre Budallenjtė

Mesazh nga Ali prej Sun 25 Oct 2015, 01:32

Njė herė lepuri, dhe ju e dini se, midis bishave, ai shquhet pėr menēuri, qėndronte nėn pemė, duke menduar pėr jetėn.
-Bota ėshtė plot rreziqe. Rreziku tė ndjek nė ēdo hap, -fliste me vete. Sė pari, mund tė ndodhė ndonjė fatkeqėsi e madhe, pėr shembull, njė tėrmet ose tufan dhe tė shembet ēdo gjė. Sė dyti, gjithė kohėn tė frikėson uria, se ushqimet e mbledhura dhe uji mund tė mbarohen. Dhe, sė fundi, nė ēdo ēast mund tė tė sulmojnė hajdutėt…
Lepuri u kujtua pėr njė farė takimi tė rėndėsishėm dhe ua mbathi kėmbėve.
Lepuri as nuk dyshoi se tre banorė tė xhunglės e dėgjuan dhe u trėmbėn pėr vdekje. Kėta ishin ēibisi*, krimbi i tokės, dhe majmuni.
Ēibisi mendoi pėr fatkeqėsinė e madhe dhe, i pėrlotur foli:
-Po nė qoftė se qielli bie papritur mbi mua kur jam duke fjetur:! Nėse bie ditėn, ėshtė mė mirė, unė mund tė fluturoj mė tej. Nėse bie natėn, kur jam nė gjumė, ka pėr tė mė bėrė petė.
Krimbi i tokės, i trembur se mos ngordhte urie tha:
-O, nėse ushqimet e tokės do tė shkatėrrohen, ēfarė do tė ha unė? Atėherė do tė ngordh, do tė ngordh!…
Kurse majmunit i vajti mendja menjėherė te hajdutėt dhe me lotė nė sy tha:
-Mė shumė se ēdo gjė nė botė unė ēmoj tokėn. Po natėn mua mė duhet ta lė atė, ngaqė jam mėsuar tė fle nė pemė. Po tė vijnė hajdutėt dhe tė vjedhin tokėn, kur tė jem nė gjumė?
Nga ajo kohė ēibisi fle gjithmonė nė shpinė, me putėrzat e tij tė ngritura pėrpjetė, nė mėnyrė qė tė mbajė qiellin, po tė bjerė. Krimbi i tokės nxjerr ēdo gjė qė ha, pėr tė mos u paksuar ushqimi i tokės. Kurse majmuni zbet ēdo natė tri herė nga pema pėr tė parė tokėn dhe pėr t’u bindur se hajdutėt nuk e kanė vjedhur.
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11754
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi