» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shtatė fakte interesante rreth kafshėve !

Shko poshtė

Shtatė fakte interesante rreth kafshėve !

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 04 Nov 2015, 00:52

Gėrmoni nėpėr librat mbi mbretėrinė e kafshėve pėr tė mėsuar nė lidhje me disa fakte tė ēuditshme dhe interesante rreth kafshėve.
Kafshėt dhe zogjtė nė mbarė botėn kanė disa zakone shumė tė qesharake dhe njė stil jetese unike; hulumtimi mbi fakte interesante rreth kafshėve ėshtė njė aktivitet zbavitės kur ju keni kohė tė lirė, nė njė udhėtim tė gjatė apo edhe para gjumit.
Kėtu janė shtatė fakte interesante rreth kafshėve qė ju dhe fėmijėt do tė befasoheni kur t’i mėsoni:

1. Hipopotami ėshtė nga kafshėve mė tė rėnda dhe mė tė mėdha nė botė. Megjithatė, pavarėsisht peshės sė tij, hipopotami mund tė vrapojė mė shpejt se njė njeri mesatar.

2. Bretkosa e drurit mund tė ngrijė nė fillim tė dimrit, dhe tė qėndroj e ngrirė gjatė gjithė dimrit. Kjo ėshtė njė aftėsi mbijetese qė e ndihmon atė tė jetojnė nė sezonin e ftohtė tė dimrit. Me ardhjen e pranverės, bretkosa del nga akulli qe e ka mbuluar dhe i rikthehet normalitetit.

3. Qelbėsi bėjnė "kėrcimin e lumturisė", kur janė tė ngazėllyer. Shikoni qelbėsin nga afėr, kur ata janė tė ngazėllyer nė lidhje me diēka, dhe ata do tė performojnė njė kėrcim tė veēantė qė konsiston nė hedhje anash, pėrdredhjen e bishtit, dhe fėrshėllimėn e njė zhurme. Ata zakonisht e bėjnė kėtė lloj kėrcimi, pasi kanė arritur tė kapin njė objekt tė vjedhur dhe duan tė festojnė ngjarjen.

4. Luanesha realizon mė shumė se 90 pėr qind tė gjuetisė, ndėrsa meshkuj ulet dhe relaksohen nė shumicėn e kohės.

5. Disa kafshė kanė fuqinė pėr tė pėrdorur "sytė mbrapa kokės ", - pak a shumė. Lepujt dhe papagajtė janė tė vetmet kafshė qė mund tė shohin prapa tyre pa lėvizur kokėn. Kjo ėshtė pėr shkak se sytė e tyre mund tė kthehet shumė mbrapa, duke u dhėnė atyre vizion shumė mė tė mirė se shumica e kafshėve dhe njerėzve.

6. Kur struci ka probleme me tretjen ose ka ngrėnė njė vakt tė madh, ai pėrtyp gurė tė vegjėl pėr tė ndihmuar tretjen. Struci zakonisht ha bimė, karkaleca dhe fara, por ata nuk kanė dhėmbė. Pėrtypja e gurėve tė vegjėl me vaktin i ndihmon ata tė grimcojnė ushqimin e tyre siē duhet.

7. Milingonat e zjarrit janė tė afta ti mbijetojnė pėrmbytjeve duke u kapur sė bashku nė formė drejtkėndėshi duke marrė pamjen e njė anije tė madhe. Kjo anije mund tė notoj nė ujė, duke i lejuar ata tė mbijetojnė pėr javė tė tėra. /Telegrafi/
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11996
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi