» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ilaēi 5000­-vjeēar qė kuron sėmundjet e mushkėrive, zemrės, tumoret, etj

Shko poshtė

Ilaēi 5000­-vjeēar qė kuron sėmundjet e mushkėrive, zemrės, tumoret, etj

Mesazh nga ballboy_network prej Mon 28 Dec 2015, 23:08


Kjo recetė e lashtė ėshtė zbuluar nė vitin 1971 nga njė ekspeditė e UNESKO­s nė gėrmadhat e manastirit tė Tibetit dhe ėshtė pėrkthyer nė tė gjitha gjuhėt e botės prej pllakėzave tė deltinės dhe i ėshtė propozuar mjekėsisė sė shekullit XX. Supozohet se ėshtė fjala pėr njė zbulim tė vjetėr 2­3 mijė vjet para erės sonė. Hudhra ėshtė baza kryesore e kėtij ilaēi natyral pėr shkak tė pėrbėrėsve tė fuqishėm antiseptik dhe antiviral.

Pėrbėrėsit: 350 gr hudhėr, 200 ml alkool 90% ose rum (nėse pėrdorni alkool, sigurohuni qė ai nuk pėrmban metanol apo benzolkonium klorid).

Pėrgatitja: qėrojeni hudhrėn dhe vendoseni bashkė mė alkoolin nė njė shishe qelqi tė sterilizuar. Pas 10 ditėsh tundeni mirė shishen ku keni pėrbėrėsit. Mė pas vendoseni shishen pėr 2 ditė nė frigorifer.

Pėrfitimet shėndetėsore: ēliron organizmin nga shtresa gėlqerore e yndyrore, pėrmirėson kėmbimin e materialeve nė to dhe elasticitetin e enėve tė gjakut, pengon infarktin, sklerozėn, stenokardinė, insultet, formimin e tumoreve, pushon zhurmėn nė kokė dhe pėrmirėson pamjen. Nėse pėrfillen saktė dhe me vetėdije udhėzimet e mjekimit, organizmi pėrtėrihet. Rekomandohet dhe pėr tė gjitha moshat mbi 60­65
vjeē.

POR kjo pije duhet tė ketė njė rend nė pėrdorimin e saj.
Ēdo ditė doza ėshtė e ndryshme:
Ditėn e parė, nė mėngjes 1 pikė, nė drekė 2 pika, nė darkė 3 pika
Ditėn e dytė, nė mėngjes 4 pika, nė drekė 5 pika, nė darkė 6 pika
Ditėn e tretė, nė mėngjes 7 pika, nė drekė 8 pika, nė darkė 9 pika
Ditėn e katėrt, nė mėngjes 10 pika, nė drekė 11 pika, nė darkė 12 pika
Ditėn e pestė, nė mėngjes 13 pika, nė drekė 14 pika, nė darkė 15 pika
Ditėn e gjashtė, nė mėngjes 15 pika, nė drekė 14 pika, nė darkė 13 pika
Ditėn e shtatė, nė mėngjes 12 pika, nė drekė 11 pika, nė darkė 10 pika
Ditėn e tetė, nė mėngjes 9 pika, nė drekė 8 pika, nė darkė 7 pika
Ditėn e nėntė, nė mėngjes 6 pika, nė drekė 5 pika, nė darkė 4 pika
Ditėn e dhjetė, nė mėngjes 3 pika, nė drekė 2 pika, nė darkė 1 pikė
Ditėn e njėmbėdhjetė, nė mėngjes 25 pika, nė drekė 25 pika, nė darkė 25 pika

Preferohet qė pėrdorimi i kėtij bari tė bėhet gjatė ngrėnies. Vazhdohet marrja e barit 3 herė nė ditė (nga 25 pika) derisa tė mbarohet i gjithė bari. Terapia mund tė pėrsėritet pas 5 vjetėsh.

Shėnim: Medikamenti pihet me 50 g qumėsht tė vakėt, sa ėshtė temperatura e dhomės, domethėnė 20 gradė, sipas skemės sė sipėrme./shendeti+
avatar
ballboy_network
Forum Designer

Shteti : Kosovė
Postime : 19
Kyējet nė forum : 10379
Regjistruar mė : 16/01/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi