» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Rritja e Fėmijut

Shko poshtė

Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Naki prej Mon 11 Jun 2007, 16:44

Te dashur prinder dhe edukatore,
Rritja e femijut eshte nje pune shume e veshtire. Te ndihmohet femija ne zhvillim eshte nje nga perpjekjet me te rendesishme per secilin nga ne.
Eshte shume me rendesi per familjen dhe per shoqerine ne teresi qe ne ti nxisim femijet te jene te forte, inteligjent, te ndjeshem, tolerant,kreative,te vetedijshem, te besuar dhe produktiv.
Per te qene prind eshte nje orar i plote i punes qe zgjate se paku 18 vite. Nuk eshte kjo nje shkathtesi qe mesohet ne shkolle. Nuk kemi nevoje per leje apo trajnim te veqant per te pasur femije, por na duhen tregime dhe keshilla per sfidat dhe veshtersit qe mund te ju dalin gjate viteve.
Tek femijet me e rendesishmja eshte komunikimi dhe mu per kete disa nga teknikat e komunikimit kane nevoje te ushtrohen ne praktike sikurse kur mesohet ndonje gjuhe e huaj.

Permbajtja kryesore e jetes se femijut eshte:
1. SIGURIA
2. DASHURIA
3. PRANIMI
4. INKURAJIMI

Ndjenjat dhe sjelljet jane shume te rendesishme dhe jane dy gjera te ndryshme andaj ne si prind duhet te behemi aleat e jo kritik ndaj femijve. Askush nga ne nuk eshte i perkryer andaj as nuk mund te presim te perkryeren nga femijet.
Duhet ti japim vehtes kohe per te menduar para se te gjykojme dhe duhet te jemi te vetedijshem se ndjenjat dhe problemet tona bashkeshortore e personale mos ti bartim tek femijet.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Sihana prej Tue 12 Jun 2007, 11:37

Pėrgjegjėsia e nėnės dhe babait:
Ēdo njeri ėshtė pėrgjegjės pėr fushėn e vet tė pėrgjegjėsisė
dhe pėr ata qė ka nėn vete. Tė gjitha sukseset nė vėzhgimin
dhe
kujdesin pėrkatės do tė shkruhen nė shtyllėn e mirėsive dhe bukurive

tuaja, kurse tė gjitha negativitetet, nė shtyllėn e tė kėqiave dhe shėmtive."Secili nga ju jeni ēoban dhe
pėrgjegjės pėr ata qė keni nėn vete. Kryetari i shtetit ėshtė ēoban
dhe pėrgjegjės pėr nėnshtetasit. Ēdo person ėshtė ēoban dhe
pėrgjigjet pėr tufėn e vet. Gruaja ėshtė ēobaneshė e shtėpisė
sė burrit dhe pėrgjigjet pėr gjėrat qė ka nėn kujdes. Shėrbėtori

ėshtė ēobani i mallit dhe pasurisė sė tė zot dhe pėrgjigjet pėr t'i ruajtur ato. Secili prej jush ėshtė ēoban dhe secili prej jush pėrgjigjet pėr tufėn e vet!"Meqė tema ka lidhje me pranimin e faktit qė fėmijėt janė nga njė amanet mė vete, mund tė thuhet edhe se ka lidhje

me ēėshtjen tonė:ēdo fėmijė qė lind, lind me njė natyrė tė pastėr e tė pėrshtatshme
pėr t'u bėrė gjithēka, pastaj ju dorėzohet juve pėr t'i

zhvilluar dhuntitė dhe aftėsitė, pra, puna pėr edukimin e tyre ju lihet juve.cfare e ben nje nene te mire??? nje baba i mire/puna/kopshti, kur flas per baba flas per partnerin/ babain e femijes, nese babai do luaje pjesen e tij ne jeten efemijes atehere edhe nena do jete shume shume me e mire, sepse nena nuk do jete me e perkushtuar me femijen do kete kohe per veten e saj, kur flas per kopshtin e kam fjalen qe femijen ta "marre malli"per nenen.
. Baballaret realizohen edhe "jashte" statusit te prindit. Nenat, ne te kundert, nuk arrijne te realizohen 100%(nese kjo fjale e ka nje kuptim kulturor) ne menyre te pavarur nga "suksesi" si nena. Ndihen te paplota dhe kjo deshmon se e konsiderojne femijen pjese te vetvetes e jo qenie te plote e te mevetshme. Eshte pothuajse e pakontrollueshme: faktorit biologjik i shtohet faktori kulturor...Ka mijera teste per te kuptuar se c'lloj nene je (dmth sa perfekte je ne rol), rralle ka teste per te matur zotesine e baballareve.

Si ishte ajo sentenca: "Grua, do te lindesh me dhimbje! Burre, do te punosh me djerse!" Neutral
Te edukosh nje femije eshte vertet pune e lodshme por qe te fal kenaqesi kur nje dite ta shohesh te jete dikushi.
Kalofshi mire me respekt Sihana

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12011
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Sihana prej Tue 19 Jun 2007, 16:42

Femija ka nevoj per prindin ne cdo qaste edhe ne qastin kur prindi mendon se femija nuk e ndegjon.
Ne psiqiken e femijes luan shum rol te madh sjellja e prindit
Me femijen duhet te jesh gjithmon i gateshem per ta ndegjuar, duhet ta perkrahesh dhe asnjer ta permbysesh mendimin e tij,por ne menyr diplomatike i jep opcione tjera.
Dhuna eshte ne dy lloje ajo psiqike dhe ajo fizike
Shum e keqe eshte dhuna fizike por ne zvillimin e femijes dhe
psiqikes se tij shum me keq ndikon dhuna psiqike
Andaj ai ose ajo qe deshiron te behet prind,duhet te ndegjoj edhe opinjonin e femijes se tij dhe duhet te spjegoj psh pse nuk mundet me i ble ate lodren qe u permnd me siper e jo ta rrah.
Femija besoj se mua do te me kete perveq nenes edhe shoqe te mir dhe do te jem e gateshme te ndegjoj edhe ateher kur nuk thot asgje,sepse per
te do me then shum
Femijet nuk duhen rrahur, por duhet bisedosh me to. Nuk eshte e thene qe cdo bisede mund te ecen sic e mendon ti. Edhe perse femija mund te jete i vogel, ka deshirat dhe mendimet e veta.
Ka llastime te teperta. Eshte dashuria e prinderve nga nje here shueme gabuar qe per deshire te tyre te rrine te qete, mbase nuk i rrahin por i blejne cdo gje ne se jane kushtet. Ka te tjere qe nervozizmin e tyre e hedhin mbi femijet.
S'duhen rrahur, por duhet biseduar me to shume. Ka edhe raste qe mbase dikujt do i duket keq, por duhen rrahur. Jo ti rrahesh ne menyre te forte dhe egoiste, por shume here e meritojne.
Femija merr shume nga familja dhe rrethi ku jeton. Por kur eshte jashte dhe ne kontakt me femij te tjere merr edhe veset e tyre.
Te ju japesh gjithcka , edhe ne se jane mudesite eshte shume e gabuar, sepse vete jeta te thote qe s'ke asgje gati. Gjithcka fitohet me pune.
Cdo prinder mundohet te dhuroje femise se vet, cdo te mira edhe me teper sec din vete.
Bejne shume sakrifiza per to, por sic eshte fjala vete jane femij dhe kuptojne , por jo aq sa nje i rritur.
Mos te Flasim per gart se as qe duhet te mendohet per dhun ndaj tyre duke u nisur nga fakti se ato jan apo do te jen nenat e femive tan andaj se gje me te vlefshme ne ket Bot..Une i adhuroj femijet
Ky eshte mendimi im

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12011
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Naki prej Sun 15 Jul 2007, 11:59

Sihana faleminderit me kontributin tuaj.
me lejo te shtoj edhe dicka ne kete teme:Shpresoj ky cikel materialesh i cili do te hidhet ne forum tu vije ne ndihme nenave te reja ne Shqiperi Kosove dhe jashte. Pyetjet jane te mirepritura.

Zhvillimi i femijes
Me shprehjen zhvillim i femijes ose me drejt rritje dhe zhvillim i femijes ne kuptojme ne pergjithesi shtesat dhe ndryshimet ne peshe e ne gjatesi qe nga lindja e femijes e deri ne perfundimin e rritjes se tij.
Megjithese pesha e gjatesia jane tregues kryesore per te vleresuar zhvillimin e femijes ne e kemi per detyre te mesojme prinderit se vetem ato nuk jane te mjaftueshme per te gjykuar mbi zhvillimin e foshnjes.
Atehere me te drejte do te dale pyetja: Cfare tjeter do te kemi parasysh per te vleresuar zhvillimin e femijes si dhe shendetin e tij te mire.
Ne si mjeke e si prinder e gjykojme zhvillimin e femijes nga pesha e gjatesia qe ai ka ne moshe te caktuar, nga perpjestimi i drejte ne mes te pjeseve te ndryshme te trupit, nga madhesia e rrethit te kokes, te gjoksit, te barkut, nga dalja e dhembeve. Keto te dhena na japin mundesine te gjykojme mbi zhvillimin fizik, mbi zhvillimin e trupit te femijes sipas moshes se tij.
Por njekohesisht nuk do te mjaftohemi me te dhenat mbi zhvillimin fizik te femijes. Krahas ketyre ne do te shikojme e do te vleresojme edhe zhvillimin psikik e nervor te femijes, zhvillimin e trurit te tij, qe paraqitet me aftesine qe ai ka per te njohur, per te kuptuar, per t'u lidhur me njerezit e sendet qe e rrethojne, per te folur, per te bere pyetje, per te shfaqur mendime. Te dhenat e siperme na japin mundesine te gjykojme mbi zhvillimin psikik, mbi zhvillimin e trurit te femijes, pershtatur moshes se tij. Ne fund ne vleresojme edhe aftesine e femijes per te bere levizje te ndryshme te trupit, per te kapur sende, per te qendruar ndenjur e ne kembe, per te ecur, per te vrapuar e keshtu me radhe.
Keto aftesi te femijes sipas moshes se tij i vleresojme si zhvillimi i levizjeve ose zhvillim motorik.
Perfundimisht kur vleresojme zhvillimin e femijes do te kemi parasysh keto tregues:
- treguesit e zhvillimit te trupit, zhvillimin fizik,
- treguesit e zhvillimit te trurit, te kuptuarit, te menduarit, zhvillimin psikik.
- treguesit e zhvillimit te levizjeve, zhvillimin motorik.

Detyrat e prinderve
Prinderit dhe gjithe familjaret kane detyrime te medha per rritjen e zhvillimin e mire te femijes. Femija i perket familjes por njekohesisht i perket edhe shoqerise. Prinderit e kane detyre te merren me rritjen e mire te femijes. Ata duhet te gjenden prane femijes se vogel, te verejne me kujdes cdo ngjarje te zakonshme e te jashtezakonshme qe lidhet me te, ta vendosin ne dhomen me te ndricuar e me te paster, te pajisur me shtratin , me veshmbathjen dhe sendet e tjera te nevojshme.

Pesha ne lindje
Njohja e peshen ne lindje ka rendesi te vecante. Eshte e nevojshme qe prinderit te dine peshen qe ka patur femija i tyre ne lindje dhe te jene ne gjendje t'ia tregojne mjekut. Pesha e femijeve ne lindje ne Shqiperi eshte ne pergjithesi normale. Ajo mesatarisht shkon ne 3400 gr. Meshkujt e kane peshen ne lindje pak me te larte se femrat. Nuk do te thote qe ata femije qe lindin nen 3400 gr nuk jane normale. Egziston nje kufi per peshen ne lindje dhe shkon ne 2500 gr. Per femijet qe lindin mbi kete peshe themi se kane peshe normale. Femijet qe lindin me peshe me te ulet se 2500 gr themi se jane te parakohshem ose premature. Pesha e femijes ne lindje eshte e lidhur me disa shkaqe te njohura si; zgjatja e shtatzanise, gjendja, ushqyerja, puna, mosha e nenes. Rendesi kane dhe semundjet qe nena mund te kete kaluar vecanerisht gjate shtatzanise. Pjeserisht, pesha ne lindje ka lidhje dhe me madhesine e trupit te prinderve. Pesha jo shume e madhe nuk do te thote gjithmone se eshte shenje dobesie. Ne rastet e prematures femija mbahet ne observacion te personelit shendetesor.
Shtesat ne peshe gjate vitit te pare te jetes.
Shtesat e rregullta ne peshe gjate vitit te pare te jetes jane shenja me e rendesishme qe flasin per nje shendet te mire te femijes, prandaj prindi duhet te jete i informuar mire ne kete drejtim. Cdo qendrim ne peshe ose humbje nuk eshte normale dhe duhet gjetur shkaku.

Renia e peshes pas lindjes
Pas lindjes foshnja ka nje renie te lehte ne peshe. Kjo renie zgjat per 3-5 dite. Nga dita e trete ose e peste foshnja fillon te fitoje ne peshe dhe arrin peshen e lindjes. Gjate diteve te para ai humbet 150 deri ne 300 gram. Humbja e peshes gjate diteve te para eshte normale. Ajo ndodh per disa arsye qe jane spjeguar me poshte. Ne rastet kur femija humbet me shume se 300 gr dhe kur pesha e lindjes nuk eshte rifituar deri ne diten e 10-te ose te 12-te, duhet pare shkaku. Humbjet e teperta te peshes mund te shkaktohen kur femija nuk pi dhe nuk ushqehet sa duhet ose kur vuan nga ndonje semundje. Ne keto raste foshnja duhet vizituar pa humbur kohe.

Shtesat e rregullta ne peshe
Duke marre parasysh humbjen gjate diteve te para te jetes, shtesa ne peshe gjate gjithe muajit te pare eshte prej rreth 600 gram. Nga muaji i pare deri ne te dytin foshnja shton 800-900 gram. Pas muajit te dyte shtesat mujore pakesohen lehtesisht. Keshtu nje femije normal nga muaji i 5-te dhe i 6-te shton rreth 500 gram ne muaj, kurse nga muaji i 10-te dhe i 12-te shton rreth 300 gram ne muaj. Ne pergjithesi pesha e lindjes dyfishohet rreth muajit te 5-te ose te 6-te dhe trefishohet ne fund te vitit te pare. Prinderit gjithashtu duhet te dine se nje femije qe lind nen peshen normale e shton me shpejt peshen, ndersa femija qe lind me peshe te madhe, zakonisht e shton me ngadale.
Tabele orientuese;
Muaji 1-re 600 gram
muaji 2-te 900 gram
muaji 3-te e 4-t 750 gram
muaji 5-te e 6-te 600 gram
muaji 7-te - 9-te 450 gram
muaji 10-te- 12-te 300 gram

Gjatesia e femijes.
Matjes se gjatesise se femijes shpesh i jepet rendesi e paket. Kjo nuk eshte e drejte, megjithese njohja e gjatesise se femijes ka rendesi me te kufizuar se njohja e peshes. Gjatesi ndryshon me me vonese se pesha kur femija nuk shkon mire, por edhe ajo ndryshon kur shkaqe te ndryshme e demtojne femijen. Vecanerisht kur femijet nuk ushqehen ne menyre te rregullt, per nje kohe te gjate, si dhe ata qe vuajne nga semundje e crregullime te zgjatura mbesin prapa jo vetem ne peshe por edhe ne gjatesi. Dihet gjithashtu se ka disa gjendje te tjera te vecanta, ne te cilat gjatesia mbetet prapa qe ne fillim te jetes se femijes se vogel. Keto gjendje zbulohen nga mjeku.

Gjatesia ne lindje
Gjatesia e foshnjes ne lindje eshte mesatarisht rreth 50 cm. Meshkujt ne lindje jane pak me te gjate se femrat. Pavaresisht nga kjo jane normale edhe ata femije qe lindin mbi 47 cm. Nen kete limit kemi te bejme me femije te parakohshem ne lindje.

Rritjet ne gjatesi gjate vitit te pare
Sa me i vigel eshte femija, aq me e shpejte eshte rritja e tij ne gjatesi. Mjafton te themi se gjate gjithe vitit te pare foshnja ka nje rritje ne gjatesi prej 20-25 cm. Ne fund te vitit te pare femija arrin 70-75 cm.

Shtesat mujore gjate vitit te pare
Ne lindje 50 cm
1 muajsh 52 cm
2 muajsh 54 cm
3 muajsh 57.5 cm
4 muajsh 61 cm
5 muajsh 63 cm
6 muajsh 65 cm
7 muajsh 66 cm
8 muajsh 67.5 cm
9 muajsh 69 cm
10 muajsh 70 cm
11 muajsh 71 cm
12 muajsh 72 cm

Kjo tabele i referohet femijes qe ka lindur me gjatesi 50 cm.

Rritjet ne gjatesi pas vitit te pare
Pas vitit te pare rritja e femijes ne gjatesi vazhdon te jete mjaft e ndjeshme, megjithese ajo behet me e ngadaleshme. Ne fund te vitit te dyte femija ka nje gjatesi qe shkon nga 81 deri ne 84 cm. Ne fund te vitit te trete gjatesia e femijes shkon nga 90 deri ne 92 cm. Pas vitit te trete femija zgjatet mesatarisht 5-6 cm ne vit. Vetem gjate periudhes se zhvillimit gjinor i riu zgjatet mesatarisht 7-8 cm ne vit. Ne shumicen e te rinjve rritja ne gjatesi perfundon nga 17-18 vjetet, pak me shpejt ose pak me vone.
Matja e gjatesise se femijes behet menjehere pas lindjes dhe me pas eshte mjaftueshem nje here ne muaj.

Koka e femijes.
Koka e femijes se porsalindur duket me e madhe ne krahasim me gjatesine e trupit te tij. Madhesia e kokes se femijes ka rendesi te njihet qe ne lindje si dhew me vone gjate zhvillimit te tij. Ndryshimet e dukshme duhet te verehen nga prinderit. Permasat e kokes jashte standartit, me e madhe ose me e vogel, flasin per crregullime te zhvillimit te trupit dhe vecanerisht te trurit. Madhesia e kokes vleresohet zakonisht me madhesine e rrethit te saj qe quhet ndryshe perimeter. Rrethi i kokes matet me meter shirit duke filluar nga balli, mbi vetulla, deri ne pjesen e pasme te kokes ku eshte pjesa me e dale e kokes.

Disa vecori te kokes se femijes.
Vecoria e pare eshte se kockat e ndryshme qe formojne koken e foshnjes se vogel nuk jane plotesisht te ngjitura me njera tjetren.Kjo vecori lejon qe gjate lindjes koka t'u pershtatet rrugeve te daljes.
Vecoria e dyte eshte prania e nje pjese te bute qe gjendet mbi kockat e ballit ne pjesen e perparme dhe te siperme te kokes. Duke qene se kjo pjese e kokes eshte e bute populli e quan "buti i kokes". Shkencerisht njihet me emrin fontanele.
Kjo pjese nuk eshte e veshur me kocke. Vishet dhe zvogelohet pak nga pak me kalimin e muajve. Per kete arsye e gjejme te hapur gjate gjithe vitit te pare e deri ne muajin e 15-te. Ne kete moshe ai mbyllet plotesisht. Ne rast se eshte shume i madh ose nuk mbyllet ne kohen e duhur duhet te mendojme se femija ka ndonje crregullim ose semundje sic eshte rakiti ose permbajtje e tepert e lengut te trurit (hidrocefali). Edhe ne rast se eshte shume i vogel ose mbyllet shume shpejt, gjate muajve te pare te jetes duhet te konsultohemi me mjekun sepse mund te gjendemi perpara nje semundjeje ose crregullimi sic mund te jete zhvillimi i manget i trurit etj.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Naki prej Wed 12 Mar 2008, 09:32

Inteligjenca e fėmiut zvogėlohet kur pėrcjell televizor
Ėثshtė njė fakt i pamohuar se mediat shpesh kanė ndikim tė pakrahasueshėm nė jetėn tonė familjare. Argumenti ėshtė se mediat edukojnė njerėzit, por a e dimė se ēka u ekspozohet fėmijėve tanė?
Sipas studimeve tė Akademisė Amerikane tė Pediatrisė, nėse fėmiu juaj shikon 3-4 orė nė ditė emisione (programe) jo-edukative, ata do tė dėshmojnė pėrafėrsisht 8.000 vrasje nė televizor.
Studimet tjera nga akademia tregojnė se televizori ndikon (dėmton) mėsimin tek fėmijėt. Rangu shoqėror i lartė, shfaqjet e fėmijėve jo tė dhunshėm mund tė kenė rezultate pozitive nė mėsim.
Studimet gjithashtu tregojnė se fėmijėt parashkollor tė cilėt shikojnė (pėrcjellin) programe edukative bėhen mė tė mirė nė lexim dhe nė testimet nga lėnda e matematikės se sa fėmijėt tjerė tė cilėt nuk i pėrcjellin kėto lloje tė emisioneve. Kėshtuqė, nėse shfrytėzohet me kujdes televizori, mund tė jetė njė mjet pozitiv nė edukimin e fėmijės tuaj.
Tomas Robinson, njė profesor i pediatrisė nė Universitetin e Stanfordit, dega e mjekėsisė, argumenton se “njė televizor nė njė dhomė fjetjeje tė fėmiut mund tė bėhet njė standard (normė). Nga prizmi i prindėrve, ajo i bėn fėmijėt mė tė kėnaqur dhe mė tė lumtur dhe ia largon shqetėsimet; por me marrėveshje reciproke : prindėrit japin ndonjė rregull se sa dhe ēfarė duhet tė shikojnė fėmijėt e tyre”
Ėshtė e qartė se pse prindėrit e Hollivudit tash deklarojnė dhe apelojnė se duhet rritur dhe edukuar fėmijėt pa televizor.
Ylli i Hollivudit, Tom Kruz, njė njeri i simpatizuar nga e gjithė bota, ka ndaluar fėmijėt e tij nga shikimi i televizorit dhe lojrat e kompjuterit, kėshtuqė mos t’i pengojė nė edukim dhe personalitet.
Ylli i filmit “Mission impossible” (Misioni i pamundur) ka dy fėmijė – Isabella (13) dhe Connor (11). “Evening Echo” (Jehona e mbrėmjes), njė gazetė irlandeze thotė se “fėmijėt e tij nuk kanė lojra kompjuteri, e as televizor nė dhomėn e tyre”.
Ata mund vetėm tė lexojnė ndonjė libėr qe atyre i pėlqen dhe mund tė zgjedhin filmat (pėrbrenda arsyes) qė t’i shikojnė vetėm gjatė fundjavės.
Ata gjithashtu kanė detyra tjera tė pėrditshme, nė mėnyrė qė duhet ta dinė se me rėndėsi ėshtė qė tė punojnė.

Ndikimi edukativ ose negativ
Nė pyetjen se sa e ngrit dhe zhvillon televizori inteligjencėn e fėmijės, studimi “Asociacioni i Vėzhgimit gjatė fėmijėrisė me arritje tė dobėta edukative” kishte publikuar nje botim te vitit 2005 tė arkivės sė pediatrisė dhe mjekėsia e adoleshencės. Ky studim ishte i pari i kėtij lloji qė kishin vėzhguar njė grup tė fėmijėve adoleshent.
Studijuesit shqyrtuan 1037 njerėz tė lindur nė Dunedin, Zelandė e Re.
cاdo dy vite, ndėrmjet moshės 5 dhe 15, ata u pyetėn se sa dhe ēka kanė shikuar nė televizor.
Studijuesit zbuluan se kėta tė cilėt kanė shikuar mė shumė televizor gjatė kėtyre viteve kanė korrur mė pak kualifikime tė larta. “Ne gjetėm se aq ma shumė qė kanė pėrcjellur fėmijėt televizorin, e kanė pėrfunduar shkollėn me kualifikime tė dobėta. Kurse ata tė cilėt kanė pėrcjellur mė pak televizor kishin rastin mė tė mirė pėr tė shkuar nė universitete dhe tė marrin nivele mė tė larta ndėr shoqėrinė” thotė Dr. Bob Hancox, zėvendėsdrejtor i Katedrės sė Zbulimeve nė Dunedin, Zelandė e Re.
Sot nė ekran fėmijėve u ekspozohen shumė faktorė negativ, jo vetėm dhunat e ndryshme, vrasjet, por edhe aluzioni seksual ėshtė i pranishėm nė gjuhėn e fėmiut, mosrespekti i fėmiut ndaj tė tjerėve, vetmimi dhe asocializimi i tij, sjelljet e tyre jo tė hijshme, epėrsia e tij ndaj tė tjerėve, etj.
Nė Universitetin e Miēiganit, psikologėt Leonard Eron dhe Rowell Hjusmen nė studimet e tyre qė i monitoruan sjelljet e njė grupi tė fėmijėve pėr disa dekada, zbuluan se pėrcjellja e programeve tė dhunshme nė televizor ėshtė faktori i vetėm dhe shumė i afėrt i shoqėruar me sjelljen agresive tė fėmijėve .
Eroni zbuloi se fėmijėt qė pėrcjellin shumė shfaqje me tematikė tė dhunshme kanė prirje mė shumė tė bėhen agresiv nė lojrat e tyre apo edhe nė shkollė.
Televizionet jo tė mbikqyrura gjithashtu krijojnė rrezikun tek sjelljet e fėmijėve, pėr shembull, marrėdhėniet intime.
Nė televizor, marrėdhėniet intime shfaqen sikur normale, argėtim, ngacmim dhe sikur njė gjė qė nuk ka shumė rėndėsi dhe pasoja.
Nėpėr reklama marketingu, joshja e femrės shpesh pėrdoret qė tė shiten produktet dhe tė kryhen shėrbimet tjera mė lehtė. Fėmijėt mund tė kopjojnė se ēka ata shohin nė televizor dhe nė kėtė mėnyrė tė ndihen disi mė tė rritur dhe mė tė “ditur” dhe t’iu ushqehet mendimi atyre se nuk kanė nevojė pėr kėshillat e prindėrve.
Njė numėr i madh i organizatave, duke pėrfshirė kėtu Kolegjin e madh Australian tė fizikantėve dhe Akademinė Amerikane tė Pediatrisė, kanė shprehur shqetėsimin e tyre nga ndikimi i televizorit dhe mediat tjera nė jetėn e fėmiut.
Pavarėsisht kėtyre shqetėsimeve dhe reagimeve, fėmijėt vazhdojnė tė jenė shfrytėzuesit mė tė mėdhenj tė televizorit.
Emdad RAHMAN
(shkrimtar dhe publicist)

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga nita prej Sun 27 Apr 2008, 17:50

kuptohet se femija ka nevoj per prind, edhe per nje jetes ne familje. prindi duhet te jet i pjekur kur krijon familje.

gjdo femi ka nevoj per dashuri, por masheshumti ka nevoj per kultur edhe kshille. pse thojn sipas femies munesh me dit qfar prinder ka ajo femi. femija ja zdrit ftyren prindve, edhe jau korit ftyren.

me femijen duhet me punu shum valla bile ne kohen e sodit. pse thojn lulja se nuk vaditet vyshket. e njejta vlen edhe per nje femi. ashtu mendoj une ju pershendes shum

avatar
nita

Shteti : swiss
Postime : 36
Kyējet nė forum : 11049
Regjistruar mė : 25/04/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Zemera_e_thyer prej Fri 06 Jun 2008, 10:12

Ne ritjen e femise ndikone shume edukata familjare sote ne keto kohe eshte bere me te vertete jeta e veshtire edhe per prinderit se kohet jan te tilla,shoqeria e qeke kushe eshte ai prinde qe ja do te keqen femijes se vete por ne raste te caktuara femija nuk e degjone prinderin i duket TABu fjalet e prinderve,kete e theme edhe per vete se dikur nuk mendoja si duhesh nuk llogjikoja qe prinderit e mi kane vuajtur te me risin me shume halle si te gjithe prindert e botes duke bere gjithmon me koken time (dikur) ishin caste qe per momente njeriu nuk di cfar te beje nuk mendone qe gjithmone do jemi femijet e prinderve tane sa do te medhenje te jemi,me te vertet kur i kujtoj keto gjera se si jam ritur e se si jam mbajtur e respektuar edhe me cfar edukate ,sot me vjen te plas,nqs prinderit e mi nuk do me kishin mesuar kete gjuhe sot nuk do shkruaja dote asnje fjale ketu po eshte merita e prinderve qe bejne te pa munderen per femijet e tyre,kurse une dikur i plagosa shume keta prinder qe me deshen ,po kote nuk i thone FEMIJE .
Jame e lumtur per prinderit e mi qe me kan edukuar e me kan ritur keshtu si jam sote ,gjithmone prinderit me thone ,do ta provoshe vete kur te behesh prinder vet sa duhet femija se tani nuk e kupton se je vete nje( femije) per prinderin.

firma.................................................................................................................................................................................
Jeta eshte e bukur jetoje,endera s“eshte ralitet shpejte harroje!
avatar
Zemera_e_thyer

Shteti : Jetoj:Ne nje Bote te Poshter
Postime : 1260
Kyējet nė forum : 11292
Regjistruar mė : 29/01/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Musafir prej Fri 06 Jun 2008, 10:19Zemera_e_thyer shkruajti:Ne ritjen e femise ndikone shume edukata familjare sote ne keto kohe eshte bere me te vertete jeta e veshtire edhe per prinderit se kohet jan te tilla,shoqeria e qeke kushe eshte ai prinde qe ja do te keqen femijes se vete por ne raste te caktuara femija nuk e degjone prinderin i duket TABu fjalet e prinderve,kete e theme edhe per vete se dikur nuk mendoja si duhesh nuk llogjikoja qe prinderit e mi kane vuajtur te me risin me shume halle si te gjithe prindert e botes duke bere gjithmon me koken time (dikur) ishin caste qe per momente njeriu nuk di cfar te beje nuk mendone qe gjithmone do jemi femijet e prinderve tane sa do te medhenje te jemi,me te vertet kur i kujtoj keto gjera se si jam ritur e se si jam mbajtur e respektuar edhe me cfar edukate ,sot me vjen te plas,nqs prinderit e mi nuk do me kishin mesuar kete gjuhe sot nuk do shkruaja dote asnje fjale ketu po eshte merita e prinderve qe bejne te pa munderen per femijet e tyre,kurse une dikur i plagosa shume keta prinder qe me deshen ,po kote nuk i thone FEMIJE .
Jame e lumtur per prinderit e mi qe me kan edukuar e me kan ritur keshtu si jam sote ,gjithmone prinderit me thone ,do ta provoshe vete kur te behesh prinder vet sa duhet femija se tani nuk e kupton se je vete nje( femije) per prinderin.

kjo esht e vertet motrushe se cfar thua per femiun nena rri edhe vuan vetem te jetoi se bashku me femijet e tyre dhe te sakrifikoi per femijet e vet te gjitha i bart mbi shpin vetem per shkak te femijeve qe edhe jeten e vet e shkaterron

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Naki prej Fri 06 Jun 2008, 11:07

Sipas analizave dhe rasteve policore dhe shume kontakteve me OJQ qe kam pasur kujdesi i prinderve ndaj femijve ka rene ne mase te konsiderushme. Kjo ndoshta eshte si pasoje e kushteve ekonomike dhe varferise qe mbizotron ne shume treva shqiptare ( ketu nuk po flas per vende tjera).
Mosha adoloshente paraqet nje rrezik permanent dhe ketu kujdesi i prinderve o sot o kurr duhet te ngritet ne nivelin me te larte dhe te niset menjehere me veprime konkrete duke perdorur te gjitha mekanizmat e mundshem
Ja nje tabele statistikore qe mjafton ti hudhesh nje shikim sot.

Nr.

Shkalla e kundėrshtimit tė adoleshentėve ndaj prindėrve

Pėrqindja

1

Shpesh

23.5%

2

Nė ndonjė rast

68.3%

3

Asnjėherė

8.2%

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga visitor prej Tue 17 Jun 2008, 12:24

Naki shkruajti:Sipas analizave dhe rasteve policore dhe shume kontakteve me OJQ qe kam pasur kujdesi i prinderve ndaj femijve ka rene ne mase te konsiderushme. Kjo ndoshta eshte si pasoje e kushteve ekonomike dhe varferise qe mbizotron ne shume treva shqiptare ( ketu nuk po flas per vende tjera).
Mosha adoloshente paraqet nje rrezik permanent dhe ketu kujdesi i prinderve o sot o kurr duhet te ngritet ne nivelin me te larte dhe te niset menjehere me veprime konkrete duke perdorur te gjitha mekanizmat e mundshem
Ja nje tabele statistikore qe mjafton ti hudhesh nje shikim sot.

Nr.

Shkalla e kundėrshtimit tė adoleshentėve ndaj prindėrve

Pėrqindja

1

Shpesh

23.5%

2

Nė ndonjė rast

68.3%

3

Asnjėherė

8.2%
Naki akoma eshte ne rritje perqindja sipas statistikave me te reja tash

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11483
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Vizitor prej Tue 17 Jun 2008, 12:40

Siaps shkalles se perqindjes adoleshentet tregojne se jane ne nje nivel te larte. Duhet te fillosh te shqetesohesh kur femija nuk ka raste kundershtimi.
Nuk besoj se faktori baze eshte varferia.Te jesh prind i mire nuk ta mundeson baza ekonomike.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga visitor prej Tue 17 Jun 2008, 12:43

arla shkruajti:Siaps shkalles se perqindjes adoleshentet tregojne se jane ne nje nivel te larte. Duhet te fillosh te shqetesohesh kur femija nuk ka raste kundershtimi.
Nuk besoj se faktori baze eshte varferia.Te jesh prind i mire nuk ta mundeson baza ekonomike.
Oj motra nuk e di per anen tuaj ndoshta varferia nuk eshte faktori baze por ne Kosove po qe besa moj mbretresh eshte. Une shof cdo dite dhune, dhune familjare, vjedhje, e lloj lloj krimesh te ulta nga adoleshentet dhe femijet krejt kjo vjen ne fund gjate hetimeve si pasoje e varferise se skajshme

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11483
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Vizitor prej Tue 17 Jun 2008, 13:10

Adoleshenca eshte nje nga moshat me delikate e cila shoqerohet shpesh me veprime euforike, sjellje jo te hijshme, mungese bashkepunimi.
Perderisa ata rriten duke u bere dishmimtar te dhunes cfare shembulli mund te japin?!
E njejta gje eshte dhe tek ne.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Naki prej Tue 17 Jun 2008, 13:54

Shume faktore ndikojne po eshte nje perparsi se kan filluar kohet e fundit ti kushtohet nje kujdes i shtuar ketij problemi dhe jane duke u organizuar seminare, trajningje dhe kampingje te ndryshme per keshillime te ketyre adoleshenteve dhe femijeve. Nuk eshte tmerr kur ne fund dikush pa se duhet te behet dicka cdo nisme eshte e veshtire por shpresoj se do behet dicka

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Sihana prej Fri 20 Jun 2008, 20:29

Ju lutem kushtoni pak vemendje kesaj video.

Leter nga nje foshnje e palindur....KLIKO KETU


Shtatzania, ēfarė ndodh me bebin dhe nėnėn ne muajt e shatzanise bazuar ne javet e shtatzanise.

Tremujori I pare.
Foto si zhvillohet bebja
Java 3

Fekondimi ndodh 2-3 jave nga dita e pare e menstruacioneve te fundit. Kjo konsiderohet dita e pare e shtatzanise, prandaj duhet ta mbash mend. Veza ėshtė sa nji maje gjilpere dhe po merr rrugėn pėr ne miter.

Java 4

Veza vendoset ne miter dhe fillon “zhvillimin”

Java 5

Embrioni ėshtė tashmė 2-3 mm lungime, rreth tij ėshtė formuar shtresa mbrojtese.

Menstruacionet te janė vonuar, megjithėse ke shenjat e ardhjes, dhimbje, zmadhim gjoksi dhe dhimbje kokė


Java 6

Tani fillon te ndjesh qe je shtatzene, dallon ndryshimet ne trup.
Shfaqet perzjerja-me shpesh ne mėngjes ose kur ndjen ere gatimi.
Ndihesh e lodhur sepse metabolizmi jot ėshtė shpejtuar pėr te pėrballuar ndryshimet ne organizmin tėnd. Mitra rritet dhe peshon mbi fshikzen e urines, duke I ulur volumin, kėshtu qe ndjen nevojen pėr te shkuar ne tualet me shpesh.
Megjithėse embrioni (bebi) ėshtė akoma I vogėl, 4 dhomat e zemrės se tij janė formuar, zemra I rreh me 180/min, gjithashtu ėshtė formuar tubi neural, nga I cili do zhvillohet truri dhe palca e shtylles kurrizore te bebit.


Java 7


Truri I bebit ėshtė ne zhvillim, fillon te formohet tubi tretes dhe gjymtyret. Koka ėshtė shumė e madhe ne krahasim me pjesen tjetėr te trupit dhe mbeshtetet ne kraharor.
Ti ndihesh gjithmonė e me keq (te perzjera ne mėngjes, te vjella, te cilat mund te zgjatin gjithė ditėn).

Java 8


Ne kėtė moment , embrioni (bebi) ėshtė 2,5 cm I gjatė. Dallohet fytyra, maja e hundės, goja dhe dy vija nė vend te qepallave. Gjymtyret rriten ne vazhdim, organet kryesore kanė zėnė vendin e tyre.
Barku jot rritet ngadalė dhe ti fillon tė kesh neps, hormonet do tė ulin tensionin e gjakut, do ndjesh marrje mendsh nėse do ngihesh pernjehere nga krevati.

Java 9


Embrioni (bebi) rritet shpejt dhe ka pėrmasat e njė “luleshtrydhe”. Fillon ti zhvillohen sytė, veshet, sistemi gjenital, urinar. Ne pėrfundim te kėsaj jave bebi do kėtė qepalla, dhe mushkeri. Melcia e bebit fillon te prodhoje gjak (qeliza gjaku) dhe formohet kordoni ombilikal.

Ti ndjen trashje ne mes. Mishrat e dhembeve bėhen te ndjeshem (me te bute) dhe rrjedhin gjak, sidomos kur lan dhembet Kur je shtatzene ėshtė shumė e lehtė te besh infeksion ne mishrat e dhembeve, prandaj duhet tė shkosh tek stomatologu pėr kontroll.


Java 10


Mitra jote ėshtė sa nji portokalle dhe ne brendesi te saj zhvillohet bebi qe tashmė ėshtė sa njė kumbull. Kartilazhi qe formoi si fillim skeletin e bebit transformohet ne kocke. Gjymtyret zgjaten dhe shfaqen berrylat dhe gjunjet.
Ty te ėshtė zmadhuar gjoksi dhe sigurisht ke nevojė pėr recipeta me numer me tė madh.

Java 11

Ne tre javet ne vazhdim bebi jot do dyfishoje dimensionet. Periudha delikate pėr zhvillimin e tij afersisht kaloi, ndėrsa rreziku pėr te humbur shtatzanine ėshtė me I vogėl.
Sasia e pėrgjithshme e gjakut qe qarkullon ne trupin tėnd ėshtė rritur dhe do vazhdoje te rritet deri ne javen e 30. Pėr kėtė arsye floket tani kanė me shumė shkelqim dhe thonjtė janė me te shendetshem.

Jave 12

Fillon te duket pak barku sepse mitra, e cila ėshtė zmadhuar shtyhet pėrpara. Tani mund te ndihet me mirė nga mjeku. Kontrolli mjeksor duhet bėrė ne javen e 8 dhe ne javen e 12. Zemra jote punon me shumė sepse duhet te pompoje njė sasi gjaku me te madhe se zakonisht; do djersitesh me shumė dhe temperatura e trupit tėnd do rritet.

Bebi tani peshon afersisht 18 grame dhe ėshtė 6,5 cm I gjatė. Gishtat e kėmbės I ka te ndara dhe fytyra ėshtė formuar komplet. Fillon te zhvillohen organet gjenitale te jashtme, do zgjase edhe pak para se te duken ne eko.


Edituar pėr herė tė fundit nga sihana nė Sun 06 Jul 2008, 19:44, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12011
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Sihana prej Fri 20 Jun 2008, 20:30

Tremujori i dytė


Java 13

Nuk e ndjen akoma, por bebi jot ėshtė I gjalleruar, ka filluar te levize. Deri ne mbarim te tremujorit tė parė, tė gjitha organet e tij janė komplet te formuara. Zemra I rreh shpejt, dy here me shpejt sesa nji njeriu te rritur. Lekuren e ka te kuqe, te tejdukshme, pa dhjam.

Lajmi I mirė pėr ty ėshtė qe tani shpeton nga te perzjerat e mengjesit nga java ne vazhdim. Fatkeqesisht mund te shfaqen probleme te tjera: disa femra kanė probleme me “daljen jashtė” gjatė kėsaj periudhe te shtatzanise. Keshillohet konsumimi I sa me shumė frutave dhe perimeve dhe te pish 2 liter ujė pa gaz ēdo ditė.


Java 14

Ne tremujorin e dytė, shumica e femrave ndihen me mirė. Placenta tani kujdeset pėr ushqimin dhe prodhimin e hormoneve, kėshtu qe ti do shpetosh nga te perzjerat dhe pse jo do ndihesh mė me energji.

Trupi jot peson ndryshime: lekura erresohet dhe nji vijė ne ngjyrė te mbyllur (vija nigra) zbret mes barkut.
Bebi tani pėrgjigjet ngacmimeve si zhurma, drita, prekje edhe sepse ti nuk e ndjen akoma te levize.

Java 15

Bebi jot tani ėshtė 10 cm I gjatė. Pas ēdo ditė I qartesohen sytė, veshet, buzėt dhe hunda. I rriten qerpiket. Fillon te kėtė refleksin e thithjes.

Ti ndihesh me mirė! Lekura jote ėshtė e ndjeshme ndaj diellit. Mund te shfaqen pika kafe si quka te cilat do zhduken pas lindjes.
Kockat e bebit fillojnė te forcohen, dhe dhembet zhvillohen ne brendesi te mishrave te dhembeve, prandaj ėshtė e rėndėsishme tė kesh diete me shumė kalcium, pėr mos u konsumuar rezervat e tua..


Java 16


Gjymtyret e bebit janė formuar, tani bebi ka thonj dhe vetulla. Mund te thith gishtin e madh te kėmbės.
Ndjen levizjet e para-shumė fine, si disa buleza gazi. Tani mund tė shkosh pėr kontrollin e dytė tek mjeku, gjatė se cilit do tė te bėhet ekografi. Ekografia e pare ėshtė pėr te caktuar ditėn e lindjes, ndėrsa te tjerat ne vazhdim pėr tė parė zhvillimin e bebit dhe pozicionin e tij.
Ti ke shtuar goxha ne peshe, sidomos ne vithe, kofshe dhe bark.

Java 17

Barku ėshtė gjithmonė e me I dukshėm. Pėr arsyet te sasise se rritur te gjakut hundet e ke te zena dhe mund tė kesh rrjedhje gjaku nga hundet. Floket bėhen me yndyre shumė me shpejt se zakonisht.

Bebi tani ėshtė me I rėndė sesa placenta; ėshtė I gjatė I dobėt, ne kėtė periudhe lekura e gishtave ka marrė rrudha dhe bebi ka shenja gishtash.


Java 18


Trupi jot vazhdon te rritet; ke shtuar afersisht 2 deri ne 6 kilogram dhe ndonjėherė ke dhimbje ne vithe nga zgjatja e ligamenteve. Nuk fle dot mirė, kėshtu qe kthehu ne njė anė, e mbeshtetur ne jasteke. Sekrecionet vaginale janė me te shumta tani.
Je plot energji dhe mund te mendodh pėr te ndjekur kurse paralindjes.
Ushtrimet e frymemarrjes dhe te forcimit te muskujve do tė jenė shumė te nevojshme gjatė lindjes.

Bebi ėshtė 20 cm I gjatė dhe thith lengun amniotik ne mushkeri (ndihmon ne zhvillimin e mushkerive)


Java 19


Me zmadhimin e barkut, kerthiza zgjerohet. Je ne gjysmen e rrugės. Mund tė kesh dhimbje kurrrizi sepse mitra ėshtė zmadhuar dhe zhvendos qendren e rendeses. Shplodhu me kembet e ngritura dhe mundohu mos te ngresh pesha.

Bebi leviz shumė dhe mund te ndjesh goditjen e pare.


Java 20

Bebi jot rritet me shpejtesi: tani ai peshon 260 de gram, dhe ėshtė 25 cm i gjatė. Muskujt po marrin po ndjekin zhvillimin normal, ti e ndjen kur ai zgjatet ne bark, ai kthehet sa ne njė anė ne tjetrėn dhe bėn akrobaci te vogla.

Pėr shkak te zmadhimit te barkut, mund tė kesh djegje te stomakut dhe probleme me tretjen. Perdor qumėsht dhe ēaj mente. Duhet te hash shpesh dhe nga pak, duke u pertypur ngadalė, kjo do tė beje te ndihesh me mirė.


Java 21

Lekura e barkut ėshtė zgjeruar shumė dhe prandaj ėshtė e thate dhe te kruhet. Duhet te lyhesh sa me shpesh me krem hidratant ose vaj pėr beba dhe bezdisja do kaloje. Kujdes nėse kruarja ėshtė ne te gjithė trupin duhet tė shkosh tek mjeku.

Bebi peshon tani 450 gram dhe ka akoma vend te levize lirshem. I zhvillohet degjimi dhe mund ti pėrgjigjet muzikes.Trupi I mbulohet nga nji substance e bardhe e cila prodhohet nga gjendrat dhjamore pėr ti mbrojtur lekuren.

Java 22

Bebi jot ėshtė I shkathet ne levizje dhe ti e ndjen kėtė. Qe ne kėtė moment mund ti kendosh ninulla. Shkencetaret kanė vėrtetuar se veshet e bebit janė formuar komplet ne kėtė periudhe dhe mund te degjoje zhurmat e jashtme. Gjithashtu mos hezito ti flasėsh sa me shumė, sepse bebi tashmė ta njeh zėrin.

Ti do vesh re ne fytyre edhe gjaku te zmadhuara ndėrsa mishrat e dhembeve janė te enjtur.


Java 23

Bebi tani ėshtė si kukull. Mund ti dallosh pjeset e trupit nėpėrmjet prekjes se barkut tėnd.
Bebi reagon ndaj zhurmave te forta, muzikes dhe zerave me te cilėt ėshtė familjarizuar.
Ti ke shtuar ne peshe 4,5 deri ne 7 kilogram. Kembet I ke te fryra dhe mund tė kesh plsje te venave, ndonjėherė ndjen nji dhimbje ne pjesen e poshtme te barkut, janė muskujt te cilėt zgjaten. Dhimbja kalon nėse shplodhesh..


Java 24

Fillon te ndjesh kontaktimet Braxton Hicks. Kėto janė kontraktime fiziologjike te cilat pompojne gjakun ne miter gjatė shtazanise dhe ndihmojne trupin gjatė lindjes.

Bebi ėshtė 33 cm I gjatė dhe peshon 550 grame. I zhvillohen muskujt. Mushkerite e bebit janė te zhvilluara mjaftueshem qe bebi te “marrė fryme” vete.
Nėse do ta lindje tani, mundėsia pėr te mbijetuar ėshtė e ulet.


Java 25

Bebi tani ka arritur peshėn 700 gram. Ka periudha gjumi dhe zgjuarje. Mitra ėshtė bėrė sa nji top futbolli dhe ka filluar te peshoje mbi fshikzen e urines prandaj do urinosh gjithmonė e me shpesh.


Java 26


Bebi rritet me ritm te shpejte. Godet fuqishem dhe ne te shumtėn e rasteve ndodh atėherė kur ti shplodhesh. Kycet e kembeve dhe fytyra te fryhen sepse trupi jot mban ujė.
Lekura, nga shendoshja shfaqen te cara ne gjoks, bark dhe kofshe. Ėshtė koha te pėrdorėsh njė krem special pėr te hidratuar lekuren.

Java 27

Bebi shendoshet, formon depozita dhjami. Pėr here tė parė do hapi sytė, qepallat nuk janė me te ngjitura.
Ti mund te besh lehtė infeksione urinare ne kėtė periudhe, kėshtu qe duhet te pish shumė ujė.
Mund te ndjesh tension ne gjoks I cili mund te te bezdise.


Java 28

Nga kjo jave dhe deri 72 ore pas lindjes gjoksi jot do prodhoje kolostru. Ky pėrmban faktor imunitar te cilėt mbrojne bebin sidomos ne kėtė periudhe kur sistemi I tij imunitar ėshtė I pazhvilluar.
Mjeku jot do tė therrase pėr kontroll ēdo dy jave dhe do tė masė me shumė kujdes tensionin e gjakut. Mund tė kesh nxehtesi pas lodhjes fizike.
Truri I bebit rritet si pėrmasa dhe bėhet me kompleks. Ai mund te ndjej shije, mund te dalloje midis te embles dhe te thartes dhe mund te kėtė edhe preferenca.

Zemra I rreh me fort kur ti flet; te njeh zėrin.


Edituar pėr herė tė fundit nga sihana nė Sun 06 Jul 2008, 20:10, edituar 2 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12011
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Sihana prej Fri 20 Jun 2008, 20:31

Tremujori i tretė


Java 29


Bebi jot peshon tani rreth 1100 gram dhe ėshtė afersisht 40 cm I gjatė.
Gjatė gjithė kohės zgjatet dhe te godet. Ndonjehere do ndjesh kontraktime te pėrsėritshme (njera pas tjetres) ne bark, nuk ke pse shqetesohesh: ėshtė bebi te cilin e ze lemza sepse ka thithur me shumė leng amniotik nga cduhet.

Pėr shkak te peshes te cilėn mban, te dhembin kembet dhe mund tė kesh probleme me ekuilibrin.


Java 30


Shumica e fėmijėve kthehen me koken poshte gjatė kėsaj jave, duke u pregatitur kėshtu pėr lindjen.

Hapesira ne miter tani ėshtė e pamjaftueshme, nuk I le vend bebit pėr levizje te teperta.

Tani lodhesh me lehtė dhe ke dhimbje kurrizi. Ėshtė koha pėr te filluar ushtrimet pėr forcimin e muskujve: kontraktimin dhe qetesimin e muskujve


Java 31


Bebi rritet ne peshe, tashmė ai peshon 1800 gram, dhe deri ne momentin qe do lindi pesha e tij do dyfishohet.
Ti ke probleme me frymemarrjen, sidomos pas veprimeve fizike. Mund te besh disa ushtrime frymarrjeje, por pa ekzagjeruar.


Java 32


Bebi tani ėshtė I gjatė 41 de cm.

Ti ke shtuar 9-12 kilogram ne peshe dhe nuk fle mirė. Kthehu ne nji anė dhe mbeshtetu ne shumė jasteke.


Java 33


Bebi ėshtė plot energji dhe godet fuqishem. Rritet edhe barku jot.

Urinon edhe me shpesh sesa deri tani.


Java 34


Bebi peshon afersisht 2200 gram dhe ėshtė 44 cm I gjatė. Truri dhe sistemi nervoz janė formuar komplet.
Me zbritjen e bebit drejt daljes, forma e barkut tėnd ndryshon..


Java 35


Bebi jot I afrohet dimensioneve te nji bebi “gati pėr tu lindur”, peshon rreth 2500 gram.

Mund tė fillosh pregatitjet pėr ngjarjen madheshtore

Java 36

Bebi ėshtė 2750 gram dhe 49 cm I gjatė. Koka e tij I afrohet daljes dhe ti mund te marrėsh fryme me lehtė.
Urinon me shpesh sepse bebi peshon mbi fshikezen e urines dhe mund te humbasesh urine nėse teshtin apo kollitesh.

Duke filluar nga ky moment, kontrollet mjeksore duhet te jenė javore


Java 37

Bebi mund te marrė fryme, te thithe dhe te percjelle. Ka te formuar shumicen e reflekseve.
Ti ndjen mungese konforti te te shtohet ēdo ditė.


Java 38


Bebi jot ėshtė gati pėr te ardhur. Kohezgjatja mesatare e shtatzanise ėshtė 266 ditė, d.m.th. 38 jave qe nga momenti I krijimit.

Ti nuk do shendoshesh me tepėr se kaq. Bebi mund te marrė fryme vetėm, thonjtė e tij ne duar edhe kėmbė forcohen ēdo ditė.


Java 39


Tani bebi jot do shtoj shumė pak ne peshe, pesha mesatare ne lindje do jetė rreth 3500 gram.
Kockat e kokės janė gati pėr lindje, pėr te kaluar me lehtė ne vagin.

Qafa ėshtė paksa e hapur dhe ke kontraktime Braxton Hicks te fuqishme.


Java 40


Koka e bebit zbret ne segmentin e fundit te mitres dhe ushtron presion mbi qafen.
Bebi tani ėshtė 50 cm I gjatė dhe ėshtė I papritur momenti kur do dalė ne drite.

Java 41

Java 42
Pas pak kohėsh do ta mbash ne krah pėr here tė parė.


Keto informacione jane te marra nga nje gjenekolog


Edituar pėr herė tė fundit nga sihana nė Sun 06 Jul 2008, 20:11, edituar 2 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12011
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga visitor prej Sat 21 Jun 2008, 15:47

Sihana a do te ja lexosh krejt keto bebit apo do veprosh sipas kesaj reqete 8)

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11483
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Sihana prej Sat 21 Jun 2008, 16:09

i kam lexuar shota mendoj se tani per tani me interesojne mua bebi eshte i vogel:)Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12011
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga veronika prej Thu 28 Aug 2008, 15:50

Menjėherė pas lindjes, foshnjės i duhet t'i aftėsojė tri funksione primare: frymėmarrjen, marrjen e ushqimit dhe largimin e mbeturinave tė metabolizmit. Qarja e parė e foshnjės ėshtė atėherė kur takohet ajri me kordhat e zėrit qė i nxit pėr herė tė parė. Pas lindjes foshnja menjėherė flenė 9-12 orė, sipas disave edhe tėrė ditėn. Kur zgjohet nga gjumi ėshtė i uritur dhe kėrkon ushqimin. Pėr kėtė arsye i funksionon refleksi i lindur pėr thithje. Pėrpos refleksit tė thithjes ai posedon edhe refleksin e kollitjes, ashtu edhe refleksin e ushqimit dhe atė tė kapjes dhe tė ecjes. Kėtu e numėrojnė po ashtu edhe refleksin e notit, ēka nuk do tė thotė se foshnja porsa e lindur nuk di tė notojė. Nė qoftė se foshnjėn e vendosim nė ujė, ai shpejt do tė fillojė tė notojė, dhe nuk mbytet, sepse refleksi i lėvizjes lufton pėr ekzistencė dhe u pėrngjanė atyre qė notojnė.

Motorika dhe senzorika ėshtė e zhvilluar mirė te foshnja. Fjala vjen, foshnja dėgjon mirė, por nuk reagon nė disa zėra, siē ėshtė bubullima ose zhurma e sirenės, ndėrsa i shpreh shenjat e frikės ndaj zhurmės qė e shkakton letra.
Sa i pėrket mėsimit tė foshnja, ajo menjėherė fillon tė mėsojė prej ditės sė parė. Foshnja mėsohet duke i krijuar shprehitė e veta, fjala bie, kalimi prej fjetjes nė gjumė dhe anasjelltas. Ajo mėsohet shpejt pėr tė marrė ushqimin nė kohėn e caktuar, shpesh herė nė ditė (6 herė). Gjithashtu foshnja mėsohet dhe e pėrjeton praninė e anėtarėve tė familjes.
Nė disa raste maturimi ka njė ndikim mjaft tė madh nė zhvillimin e sjelljeve tė veēanta. Pėr shembull, tė ecurit zhvillohet sipas njė ritmi tė pavarur nga faktorėt mjedisorė. Tė foshnjat e fisit indian Hopi, shprehitė motorike zhvillohen po aq shpejt sa edhe tė fėmijėt e tjerė, edhe pse ato mbarten tė lidhura nė kurrizin e nėnės sė tyre dhe kanė pak mundėsi qė tė praktikojnė shprehi tė tilla, si tė rrokullisurit, tė ndenjurit dhe tė ngriturit nė kėmbė (Dennis dhe Dennis, 1940).

Nė raste tė tjera, maturimi siguron vetėm gatishmėrinė pėr tė mėsuar dhe mjedisi luan njė rol mė vendimtar nė zhvillimin e sjelljes.
Gatishmėria pėr tė mėsuar ka tė bėjė me faktin se foshnjat nuk mund tė mėsojnė nė qoftė se muskujt dhe strukturat nervore nuk janė tė zhvilluar ashtu siē duhet. Foshnjat nuk mund tė ecin nė moshėn 2 muajsh, sepse muskujt dhe sistemi i tyre nervor nuk janė ende gati. Por, pa eksperiencat e duhura mjedisore, tė fėmijėt nuk do tė zhvillohet aftėsia pėr tė folur dhe pėr tė pėrdorur gjuhėn, pavarėsisht nga fakti se sa pėrparon zhvillimi muskulor dhe nervor.

Nė ēfarė moshe i mėsoni fėmijėt tė vishen dhe zhvishen? Pėrgjigja korrekte ėshtė: “Kur ata janė gati”. Ju nuk mund t’u mėsoni fėmijėve diēka, nė qoftė se ata nuk janė fizikisht dhe mendėsish tė maturuar ose tė pjekur. Pjekuria pėrcakton gatishmėrinė pėr tė mėsuar. Pėr t’u veshur e zhveshur, muskujt dhe truri duhet tė jenė mjaft tė zhvilluar, nė mėnyrė qė fėmija tė mėsojė tė kontrollojė fizikisht muskujt e Spinkterit. Pėr shumė fėmijė kjo bėhet e mundur nė moshėn dy vjeē.

Sipas pikėpamjeve tė psikanalitikėve (S. Freudi dhe shkolla e tij) energjia seksuale dhe e libidosė ėshtė ajo fuqi lėvizje dhe aktivitetet, si te fėmija ashtu edhe tė njeriu i rritur. Nė mėnyrėn e veprimit tė kėsaj energjie kalon nėpėrmjet disa fazave. Nė fazėn e parė ėshtė ajo faza orale ose e gojės. Goja nuk shėrben vetėm pėr tė thithur dhe pėr t’u ushqyer por edhe njė farė kėnaqėsie. Gjatė kohės sė thithjes fėmija ėshtė intim i lidhur me nėnėn. Edhe nėna e pėrjeton si njė farė kėnaqėsie gjatė kohės sė thithjes qė ka tė bėjė me erotiken seksuale. Po qe se nėna nuk ia jep gjirin pėr ta thithur por e ushqen nėpėrmjet shishes do tė arrijė deri te frustrimi qė i pengon zhvillimit dhe pjekurisė - maturimit. Fiksimi i thithjes orale do tė tejkalojė mė vonė si fjala bie, nė ushqim, nė konsumimin e alkoolit, pirjes sė duhanit etj.
Sipas psikologut E. Erikson aftėsitė e mėvonshme tė fėmijės dhe tė pėrshtatjes sė tij nė jetėn e pėrditshme varet nga faza orale. Sepse nė kėtė fazė ai e formon njė qėndrim tė pritjes duke u luhatur mes dy raporteve tė kundėrta ndaj tė rriturve, i cili ėshtė i varur nga kėto: raporti i besimit dhe i jo besimit. Po qe se fėmija nė kontaktet e shpeshta me nėnėn dhe po qe se ajo i pėrmbush me njė dashuri tė veēantė ndaj fėmijės duke i sjellė fėmijės kėnaqėsinė trupore, atėherė pėr fėmijėn do tė ndėrtohet raporti i besimit. Zhvillimi i besimit ia mundėson fėmijės qė tė jetė mė aktiv dhe i gėzohet pėr ēdo pėrvoje tė re. Nė qoftė se ndaj nevojave tė fėmijės nuk shprehet kujdesi i duhur nga ana e tė rriturve, po qe se fėmija ėshtė edhe i frustruar me ndodhitė e pakėndshme, atėherė do tė krijohet nė raportim me tė rriturit njė farė mosbesimi.

Me njė fjalė sjellja e tė rriturve ndaj kėsaj faze pėrkatėsisht ndaj fėmijės viteve tė para tė zhvillimit, e dedikon tė ardhmen e fėmijės, i cili do tė zhvillohet me plotė besim ndaj tjetrit dhe ndaj mjedisit apo do tė mbyllet dhe nuk do tė ketė besim edhe gjithherė do tė mbesin njeri i dyshimtė dhe frikacak dhe i pavendosur. Mungesa e dashurisė sė nėnės e shėmton fėmijėn duke e lėrė gjysmak pėrderisa ngrohtėsia e saj nė kėtė periudhė ėshtė rrėnjore pėr tė ardhmen e tij, siē ėshtė pėrshtatje nė rreth, personi i pjekur dhe i aftė, pjekuria afektive ose emocionale etj.
Prej kėndej edhe kėrkesa e nėnės qė ta pranojė foshnjėn nė mėnyrė tė kuptueshme, tė arsyeshme me njė dashuri tė posaēėm dhe ngrohtėsi. Thithja e gjirit tė nėnės nuk ėshtė vetėm ushqim i nevojshėm dhe i shėndoshė por ėshtė nevoja e zhvillimit psikik. Edhe atėherė kur nėna e ushqen fėmijėn me shishe duhet ta mbajė fėmijėn nė gryk, qė ta pėrkėdhelė dhe ta ledhatojė. Pėr zhvillimin psikik tė fėmijės ėshtė po ashtu e nevojshme, qė edhe baba ta marrin pėr ēdo ditė nė duar dhe t’i thonė diēka.

Ashtu foshnja shkallė-shkallė i zhvillon vetit nė kohėn e caktuar, ai do tė zgjohet nga gjumi dhe nė kohėn e caktuar edhe flenė ose ushqehet etj.
Kuptohet vetvetiu se fėmija, vitin e parė nuk mund ta kontrolloj derdhjen e ujit - urinėn dhe barkėqitjen. Por me pėrdorimin e enės sė ujit fillon ta ndjekin kėtė ritėm dhe nė fund nuk mungon suksesi.

Mėsimi i foshnjės zhvillohet nė raportet me tė rritura, kuptohet mė sė parit me prindėrit. Ashtu ai menjėherė do tė mėsohet, kur ėshtė nė duart e babės, sepse ai e pėrjeton ndryshe nga duart e nėnės. Pėrderisa ndaj nėnės do tė qajė duke lėvizur duart dhe kėmbėt, pėrderisa ndaj babės do tė qetėsohet dhe i habitur do ta shikoj me sy hapur. Deri nė njė sjellje tė tillė vinė prej reagimeve tė ndryshme tė babės dhe tė nėnės. Nėna mundohet t’ia realizoj tė gjitha nevojat fėmijės, posaēėrisht kur fėmija qanė, pėrderisa baba nuk reagon nė vajin e fėmijės por e merr dhe e vendos thjeshtė nė shtrat ose ia jep nėnės. Me tjera fjalė, aktiviteti i njėjtė i fėmijės - vaji, i ka pasojat e ndryshme, nėna reagon ndryshe dhe baba po ashtu ndryshe nga nėna. Me fjalorin e psikologjisė, njėri prind e pėrkrah vajin pėrderisa tjetri nė mėnyrė tjetėr sjellėt ndaj vajit.
avatar
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 10840
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Adem Berisha prej Thu 28 Aug 2008, 18:35

Heeeee, tė gjithė ju sė bashku mė keni mahnitur me interesimin tuaj lidhur me foshnjet-fėmijėt dhe me njohuritė qė keni lidhur me kėtė.
Ėshtė njė gjė e mrekullueshme qe tė rinjt/rejat tė kenė sa mė shumė njohuri nga kjo lėmi pavarėsisht profesionit tė tyre sepse me tė bėrit prindėr, kanė njė pėrgjegjėsi jashtzakonisht tė madhe duke qenė se kanė tė bėjnė jo me ndertimin e dyerėve apo dritareve tė cilat edhe po i prishe, nuk bėhet nami, por kanė tė bėjnė me formimin e personaliteteve tė reja, edukimin e nė njė farė mase edhe me arsimimin e fėmijėve.
Unė nuk hyra nė gjėrat tė cilat ju i potencuat pasiqė ishit mjaft nė nivel, ndonse nuk jam edhe i profesionit por megjithate jam prind dhe gjysh pėr njė kohė relativisht tė gjatė ku veq njohurive nga pedagogjia, 4 psikologjitė, biologjia, metodika, filozofia, logjika, sociologjia etj qė kisha fituar nė rini, edhe pervoja prindore deri-diku ka bėrė tė veten.
Unė ju gėzohem pėr kėtė dhe uroj qe tė jeni sa mė tė gėzuar e tė knaqur me engjujt tuaj qė keni ose qė do tė keni ne tė ardhmen jo tė largėt.
Nėse dikush do tė ishte i shenjtė, atėherė padyshim se tė tillė janė fėmijėt.

firma.................................................................................................................................................................................
Firmė autoriale:
“Dy tė pashpirt, i treti pa krye".
"Sa mė shumė qė njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt".

avatar
Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 12036
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga veronika prej Fri 29 Aug 2008, 21:49

Pesha ne lindje
Njohja e peshen ne lindje ka rendesi te vecante. Eshte e nevojshme qe prinderit te dine peshen qe ka patur femija i tyre ne lindje dhe te jene ne gjendje t'ia tregojne mjekut. Pesha e femijeve ne lindje ne Shqiperi eshte ne pergjithesi normale. Ajo mesatarisht shkon ne 3400 gr. Meshkujt e kane peshen ne lindje pak me te larte se femrat. Nuk do te thote qe ata femije qe lindin nen 3400 gr nuk jane normale. Egziston nje kufi per peshen ne lindje dhe shkon ne 2500 gr. Per femijet qe lindin mbi kete peshe themi se kane peshe normale. Femijet qe lindin me peshe me te ulet se 2500 gr themi se jane te parakohshem ose premature. Pesha e femijes ne lindje eshte e lidhur me disa shkaqe te njohura si; zgjatja e shtatzanise, gjendja, ushqyerja, puna, mosha e nenes. Rendesi kane dhe semundjet qe nena mund te kete kaluar vecanerisht gjate shtatzanise. Pjeserisht, pesha ne lindje ka lidhje dhe me madhesine e trupit te prinderve. Pesha jo shume e madhe nuk do te thote gjithmone se eshte shenje dobesie. Ne rastet e prematures femija mbahet ne observacion te personelit shendetesor.

Shtesat ne peshe gjate vitit te pare te jetes.
Shtesat e rregullta ne peshe gjate vitit te pare te jetes jane shenja me e rendesishme qe flasin per nje shendet te mire te femijes, prandaj prindi duhet te jete i informuar mire ne kete drejtim. Cdo qendrim ne peshe ose humbje nuk eshte normale dhe duhet gjetur shkaku.

Renia e peshes pas lindjes
Pas lindjes foshnja ka nje renie te lehte ne peshe. Kjo renie zgjat per 3-5 dite. Nga dita e trete ose e peste foshnja fillon te fitoje ne peshe dhe arrin peshen e lindjes. Gjate diteve te para ai humbet 150 deri ne 300 gram. Humbja e peshes gjate diteve te para eshte normale. Ajo ndodh per disa arsye qe jane spjeguar me poshte. Ne rastet kur femija humbet me shume se 300 gr dhe kur pesha e lindjes nuk eshte rifituar deri ne diten e 10-te ose te 12-te, duhet pare shkaku. Humbjet e teperta te peshes mund te shkaktohen kur femija nuk pi dhe nuk ushqehet sa duhet ose kur vuan nga ndonje semundje. Ne keto raste foshnja duhet vizituar pa humbur kohe.

Shtesat e rregullta ne peshe
Duke marre parasysh humbjen gjate diteve te para te jetes, shtesa ne peshe gjate gjithe muajit te pare eshte prej rreth 600 gram. Nga muaji i pare deri ne te dytin foshnja shton 800-900 gram. Pas muajit te dyte shtesat mujore pakesohen lehtesisht. Keshtu nje femije normal nga muaji i 5-te dhe i 6-te shton rreth 500 gram ne muaj, kurse nga muaji i 10-te dhe i 12-te shton rreth 300 gram ne muaj. Ne pergjithesi pesha e lindjes dyfishohet rreth muajit te 5-te ose te 6-te dhe trefishohet ne fund te vitit te pare. Prinderit gjithashtu duhet te dine se nje femije qe lind nen peshen normale e shton me shpejt peshen, ndersa femija qe lind me peshe te madhe, zakonisht e shton me ngadale.

Tabele orientuese;
Muaji 1-re 600 gram
muaji 2-te 900 gram
muaji 3-te e 4-t 750 gram
muaji 5-te e 6-te 600 gram
muaji 7-te - 9-te 450 gram
muaji 10-te- 12-te 300 gram
avatar
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 10840
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga visitor prej Sat 30 Aug 2008, 10:18

Veronika a ke ndonje femije ti motra ?

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11483
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Kotelja prej Mon 02 Feb 2009, 10:34

Komplimente per shkrimet qe ka sjelle Sihana dhe Naki! Permes ketyre shkrimeve kane treguar misherimin e tyre me krijesen me te bukur - femijen. Edhe pse nuk jam nene akoma, u ndjeva shume e brishte kur po shihja fotot e zhvillimit te embrionit neper faza. Kjo eshte ndjenja me e vecante qe mund te ekzistoje, jam e bindur! Mendoj se ata qe gezojne statusin e te qenit prinder jane te bekuar nga Perendia! Qofshi te lumtur me femijet e juaj, ju uroj me gjithe shpirt!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13764
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Naki prej Fri 03 Apr 2009, 20:13

Kenaquni me femijet tuaj kete knaqesi do e keni nese ju veproni ne kete menyre:
1. U beni me dije atyre qe nuk kane nevoje "ta fitojne"dashurin tuaj
2. Gezojuni cdo dite dhe bejani me dije femijes suaj se ju e doni ate vetem ngaqe eshte ai vete
Pranojeni individualitetin e femijes suaj
1. respektoni talentin, cilesite, ndjenjat, endrrat, synimet, fshehtesite, problemet dhe betajat e femijes tuaj
Ndjenjat dhe sjellja jane gjera te ndryshme
1. te gjitha ndjenjat jane te pranueshme por me rendesi eshte te caktohen rregullat e sjelljes.
2. Njihni ndjenjat ambivalente te femijes suaj dhe ndihmojeni ate qe ti shfaq ndjenjat e veta ne menyre konstruktive
Behuni aleat , jo kritik
1. Askush nuk eshte i perkryer, prandaj as ne nuk mund te presim te perkryeren nga femijet tane
2. Pranoni gabimet tuaja dhe te femijeve tuaj dhe trajtoni ata si mundesi per te mesuar dhe per te perparuar.
3. Kini parasysh fazen zhvillimore te femijes suaj dhe me te pershtatni pritjet tuaja.
4. femijet e vegjel jane implusiv dhe konkret. Sigurohuni qe e keni perqendrimin e femijes dhe qe ai e kupton ate per te cilen ju flisni kur e luteni qe te beje dicka ose kur i jepni ndonje informacion.
Eduko femijen drejt
1. Perdor rregulla te reja te drejta qe te mund ti zbatosh dhe ti spjegosh mire
2. Jeni konsekuent ne metodat tuaja disiplinore
3. Perdorni fjale qe ia bejne me dije femijes suaj se cfar ju prisni nga ai
4. Perdore TIME OUT-in dhe pasojat logjike e natyrore ne vend te cirrjes e ndeshkimit fizik
Vlerat
1. Behuni model i mire i kujdesit, i komunikimit, i sjelljes dhe i mardhenjeve
2. Behuni shembull per sjellje dhe ia beni me dije femijut se cfar ju pelqen ne veprimet e tije
3. Promovojeni empatin. Diskutoni per efektet e sjelljes se tije te tjeret.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rritja e Fėmijut

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi