» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kur zgjedh nje partner

Shko poshtė

Kur zgjedh nje partner

Mesazh nga Vizitor prej Sun 11 Nov 2007, 08:44

Njerėzit mund tė pretendojnė se bukuria dhe paratė nuk janė gjithēka kur zgjedh njė partner. Por, kur vjen puna pėr tė zgjedhur “njeriun e zemrės”, meshkujt priren drejt tė bukurės dhe femrat zgjedhin sigurinė .
Meshkujt dhe femrat zhvillojnė “mini-takime” nga tre deri nė pesė minuta me persona tė ndryshėm. Pas ēdo takimi, meshkujt dhe femrat mendohen gjate bere te bere zgjedhjen , nese duhet te zgjedhin nje nga personat qe kane takuar kohet e fundit apo, te kthehen serish tek ish partneri/ja.
Njerėzit mund tė krenohen me veten se janė tė zhvilluar, por shumica e tyre veprojnė si stereotipėtik tė Neandertalit, kur vjen puna pėr tė zgjedhur partnerin e tyre.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur zgjedh nje partner

Mesazh nga Naki prej Sun 11 Nov 2007, 11:32

Te dashuren e zgjedhi une apo instiktet e mija e njeriu i zemres sot veshtire te gjindet.Une do pyesja ketu. Nese nje dite njeriu qe keni dashur me shume ne jeten tuaj ( qe e keni zgjedhur) nuk mund te jete zgjedhja jote cfar do te benit ju?
Do te shkaterronit gjithcka qe keni ndertuar dhe do te ktheheni ne te kaluaren tuaj apo do i vendosnit nje gure zemres suaj dhe do vazhdonit jeten perpara pa e kthyer koken pas???

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur zgjedh nje partner

Mesazh nga bovari prej Sun 11 Nov 2007, 21:13


Tani nese behet fjale per zgjedhjen e partnerit dhe perdorja e termit "zgjedhje" per mendimin tim eshte gabim.Sot nese njeriu ka shoqeri eshte e pa mundur qe te mos kete edhe mbleseri te kamufluara.Mesa kam pare dhe jetuar nuk besoj se nje qe dashuron te mari lapsin dhe te beje llogarite e vecorive ose para se te njihet me nje person te japi porosi se si duhet te jete.Keto llogari i bejne ata qe jan mesuar te luajn me ndjenjat e veta dhe te tjereve.
Persa i perket kesaj qe ka shkruar Arla per takime disa minuteshe nuk me duket llogjike.Kjo fjali me kujtoi ne 2002 qe u organizua nje program ku "size anne diyebilirmiyim""""(a mund tju thirri nene) athere isha ne gjymnaz dhe ēdo dite flitej programi qe martonte ēifte duke i mbyllur kandidatet per dhender dhe nuse po edhe nenat e djemve ne nje shtepi te madhe dhe me votat e publikut shikoheshin ēiftet qe mund te formoheshin,djemt me vajzat vetem 10 min takoheshin ne dite.gje me te kote se kjo nuk egziston.Dhe si perfundim ai program u padit pasi perveē tronditjes shpirterore dhe piqike nuk kish bere asgje tjeter.
Me qarte sipas mendimit tim partneri nuk zgjidhet me porosi.
Naki:
Te pakten per mua nuk vlen pyetja pasi eshte e pamundur te dua nje njeri qe nuk e kam zgjedhur vete Smile

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11919
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur zgjedh nje partner

Mesazh nga Vizitor prej Mon 12 Nov 2007, 13:41

Partnerin jam une qe e zgjedh, zgjedhjet ne jete me perkasin mua.E nese dikush do vendoste per mua, do ishte gabim fatal, pasi do bente nje gabim 3fish.
Do gabonte me mua, me personin qe do me zgjidhte mua, dhe do mbante mbi supe nje pergjegjesi te madhe.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur zgjedh nje partner

Mesazh nga Enya prej Mon 12 Nov 2007, 19:49

Teme interesante por shkrim shume konfuz, si gjithnje!

Takimet qe organizohen tashme sipas modes se re te gjetjes se partenerit/es quhet "Speeddating". Shkon ne nje bar apo tip bari dhe meshkujet e femrat takohen e bejne njohje per 5-7 minuta. Nuk e di se sa persona ke te drejte te takosh ne nje mbremje, por secili/a shenon personat qe ka preferuar, nga aspekte te ndryshme (fizike, intellektuale, materiale etj etj). Secili/a pra shenon listen e tij/saj dhe te gjithe pjesemjarresit kane te drejte ta shohin e keshtu nese dy persona kane vene njeri tjetrin tek preferencat atehere mund te kene te drejten te kene te dhenat e personit tjeter (nr telefoni, email etj).

Me duket nje menyre paksa e habitēme per te gjetur njeriun e jetes por secili/a ka metoden e vet e nuk dua te gjykoj.

Persa i perket stereotipit te dhene me lart: "femrat zgjedhin sigurine e meshkujt bukurine" ngelet thjesht stereotip mgjthse me ēpo verej, femrat shqiptare po e perdorin jashte mase kete stereotip, qofshin te lumtura me jeten qe zgjedhin, s'kam ē'te ju them tjeter.

Ne rrethin tim shoqeror e familjar mbizoteron dashuria si kriter zgjedhjeje keshtu qe kritere te tjera me duket paksa abstrakte e sado qe mundohem ti kuptoj, nuk arrij, mgjthate nuk i paragjykoj.

Mbleserite kane egzistuar e do te egzistojne gjithnje, me shume apo me pak se me pare pak rendesi ka.
Une per vehte, me mire te ja kisha futur vetes se sa te isha martuar me nje te "parazgjedhur" nga familja. Por e dija qe kjo ishte e pamundur te ndodhte tek une sepse jam frut i dashurise e jo i mbleserise. Mgjthate nuk mendoj aspak qe mbleserite jane pa dashuri, dashuria mund te lindi edhe pas martese tek nje ēift i martuar me mbleseri.

Shkurt muhabeti, dashuria eshte kriteri absolut i lidhjes te nje nje ēifti, por ka lloj lloj ēiftesh, ndaj dhe lloj lloj kriteresh.
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 12009
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur zgjedh nje partner

Mesazh nga Merimanga prej Thu 13 Dec 2007, 21:39

Enya me ke rrembyer fjalet nga goja! cig
avatar
Merimanga

Postime : 11
Kyējet nė forum : 11445
Regjistruar mė : 09/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur zgjedh nje partner

Mesazh nga Guest prej Fri 14 Dec 2007, 06:28

normal se te dashurin e zgjedhi vet edhe vjen nga dashuria qe e dua shum por naki po na ben do pyetje te renda pak se te dyjat jan te veshtira vlla edhe tja kthesh shpinen te gjithave esht zor por edhe nje vlla naki nese esht puna ndoshta duhet te gjitha ti harrosh e te ja fillosh jeten e re ne lumturi kis


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur zgjedh nje partner

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi