» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Shko poshtė

!! A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga bovari prej Sun 02 Dec 2007, 22:20

Po e hapi kete teme te padeshirueshme por dua te di se si e shikojne shqiptaret kete fenomen.Kohet e fundit shume po degjohen ngritjet e qendrave te rehabilitimit te femrave te dhunuara.Dhe domosdo nuk mohohet qe po ngrihen zera per egzistencen e ketij fenomeni.
Dhe disa pyetje qe me linden ne mendje pasi ndoqa nje dokumentar per kete fenomen ne shqiperi ku:
Perse ushtrohet dhune ndaj femres?
dhe nese ndodhka nje fenomen i tille perse femrat preferojne qendrat rehabilituese dhe jo mbeshtetjen e familjes dhe ligjeve mbrojtese??
Apo mos valle femra shqiptare eshte pa identitet ose mbiemer????


firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12012
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Naki prej Mon 03 Dec 2007, 12:23

Po kjo eshte e vertete ka dhune edhe sot ndaj femres dhe ate ne mase te madhe. Zonat me te prekura nga dhuna jane zonat rurale dhe ato malore ku si pasoje ende eshte akoma edukimi.
Dhuna kohet e fundit eshte evidente edhe ne qytete e vende tjera.
Iniciator te kesaj jane:
- Gjendja ekonomike e rende
- Hapat e shpejte ne demokraci ( nderrin sistemesh)
- Numri me i madhe i femrave ndaj mashkujve ( Kosove)
- Prostitucionet
- Interneti
- Chatet
ka akoma faktore te tjere por te leme me vone ne baze te rrjedhes se temes dhe replikave

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga bovari prej Mon 03 Dec 2007, 16:56

Naki:Mendoj se nuk ka arsye te vlefshme per tu ushtruar dhuna.Dhuna fillon aty ku mbaron llogjika dhe arsyetimi.Pas nese shikohet ne nje kahje tjeter duket qarte qe meshkujt pregatisin dhe ushqejne ndjenjen e armiqesise tek femrat me shkurt meshkujt qe ushtrojne dhune pregatisin armikun e tyre pa mare parasysh qe kur dhuntija e natyres (fuqia fizike)i braktis mbeten ne duart e armikut qe vete ja kane mesuar strategjine.Dhe nese bazohemi edhe ne librat udherefyes dhe edukues (librat e shenjte )asnjeri nuk e shkruan ose mbart ne fletet e veta ushtrimin e dhunes.Dhe po e ilustroj me fakte nga libri i shenjte i fese qe posedoj ku interpretimi i sures "Nisa" ku ne kete sure flitet mbi lidhjet mashkull-femer dhe krijimin e familjes ku ajeti i 34 eshte perkthyer sipas rrymes patriakale,dhe shkenctaret e teologjikut ne shekullin e 21 e nxjerrin ne drite perkthimin e vertete.Ama faj nuk ka kush themi sot qe sapo ka filluar te hidhet petku i opinionit dhe vetdijesimi i seksit femer e cila eshte lodhur nga te qenurit nje objekt desharzi i mashkullit i cili i ka ofruar mbeshtetje te ēdoaneshme.Pastaj nje femer qe nuk eshte e shendeteshme psiqikisht dhe fizikisht nuk eshte ne gjendje te risi dhe edukoje nje te ardhme te shendoshe fizikisht dhe psiqikisht.Dhe sot ne shume vende ne zhvillim eshte masive.Me e dhimbshmja prinderit i hedhin vete femijet ne rruge kur ata kan nevoje per mbeshtetjen e familjes me arsyetime te ulta per te rruajtur nderin qe do tju shkruhet ne arkivol!
inicjatoret qe ke shprehur vertet egzistojne por jane faktor ne divorce dhe nuk mund te perdoren si arsye per te ushtruar dhune ndaj femres.Ndersa nese i referohemi internetit dhe chatit :
Per chat nuk mund te flitet pasi eshte vertet kohe e vdekur dhe nje ambient ku nuk meson gje por vret kohen.
Ndersa interneti si ēdo dukuri qe krijojne ndryshime te medha,shpikja e shekullit na ka lehtesuar jeten por nese ky mjet pune dhe komunikimi qe zhduk largesite,mundeson te fitohet kohe ne pune dhe sigurisht kur perdoret siē duhet pse jo edhe te mundeson te jesh ne komunikim me te afermit nese bije ne duar ose funksion te individeve qe vuajn nga 'satiriasis' ose"nenfomani' athere njolloset shkenca elektronike.Dhe nje mashkull nese ka te beje me nje femer qe vuan nga kjo semundje nuk ka te drejte ti drejtohet dhunes por ta drejtoje ne rrugen e mjekimit bashkshorten dhe ta largoje nga jeta e tije sociale(divorc).

Nese nuk e kam kuptuar gabim internetin dhe chat i ke shfaqur me mendimin qe jane burime apo gracka ku ndodhin tradhetite gje qe e shty mashkullin te ushtroje dhune dhe ta poshteroje ate qe e ka quajtur ortak jete qe ne menyre te ndersjellte ka dhunuar edhe ndergjegjen e vete.Athere kur mashkulli kupton nje situate te tille a nuk do te jete me e llogjikshme qe ti drejtohen ligjeve (divorc)me qellim qe pa vrare askend shpirterisht te largohen nga ai/ajo?Fundja dihet qe denimet fizike jane fyerje per shpirtin!


firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12012
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Naki prej Mon 03 Dec 2007, 18:57

Bovari,
Chati dhe interneti- jane shkatare te dhunes familjare po e them me argumente jo veq te bej postim. Kjo eshte pasoj akoma e shkollimit te ulet sidomos ne fshatra dhe ne ato vende qe nuk ka internet ( per fat te keq ka shume vende pa internet ne Kosove akoma) te rinjet ose dhe vete te martuarit futen ne chate dhe internet gjejne te dashuren/dashurin takohen kalojne kohe bashk duke biseduar ose chatuar dhe tash dikush nga njera ane mund te dashurohet dhe si shkatar ndarje perdor dhunen qe te arrij ate qe njohu.... shpresoj se me kupton.
Chat dhe interneti jane burime mire thua ku perdoren grackat dhe tradhetit jo ne gjenerale te kuptohemi ka te tille. Ka raste kur burre e grua nuk dinin se ishin ata dhe vjen deri te ndarja dhe dhuna ka x raste me beso.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga bovari prej Mon 03 Dec 2007, 19:41


Naki:
Te flasim realitetin tani dhe jo te mbushen shkrime qe zejn vend por te nxirret diēka ne pah.İnterneti shume vone ka hyre ne viset shqiptare dhe te gjithe turen ne faqet ku shkruhet me shume ngjyra(chat) pa u prezantuar mire me objektin qe ka perballe.Ndersa piratizmi i kultures i ka shkateruar njerezit.Ne kompjuter nuk bihet ne dashuri por thjesht nese 2 veta flasin per nje kohe te gjate pa u perballur athere kthehet ne nje fiksim ose ves.Por nese ka perballje dhe vetem pas takimit mund te thuhet a ka dashuri apo jo dhe jo duke shtier fall.Njohjet me ane te internetit nuk kan dallim nga njohjet qe behen duke qene ne largesi ose qytete te ndryeshme.
Nje femije po ti japesh lugen dhe ushqimin pa ju zhvilluar mire funksioni i trurit ai nuk din te haje dhe te gjith ushqimin e derdh gjithandej dmth ēdo gje ka kohen e vete.Persa i perket temes nje mashkull i martuar ka obligimet e tij ndaj vetes dhe institucionit qe e ka nisur ta drejtoje(martesen)dhe nje mashkull i pergjegjshem mendon te ardhmen,nese i mbetet kohe ia kushton planeve ortake me bashkshorten ose jetes sociale dhe nuk niset te kerkoje dashurira te reja.Ama nese behet fjale per beqar nuk ka problem sepse neti nuk i ndikon jete negativisht nese e perdor siē duhet.Tani meqe po flasim per dhunen perseri pa u larguar nga tema mund te them qe perveē dhunes ka shume rruge paqesore dhe bindese per te perfunduar nje lidhje martesore dhe jo menjehere dhuna si shpetimtare,Sipas mendimit tim ai mashkull i martuar qe ushtro dhune me kete preteks duhet denuar me ligj pasi vepron me gjakftohtesi dhe mund te hy ne tentative krimi.Njerezit e martuar se pari tu dalin zot atyre qe kane dhe nese deshton si lidhje ka ligje ka drejtesi dhe nuk i ka mbet drejtesia vete njeriut ne keto raste,
Neve na duhet nje disinfektim i mendimeve qe kemi dhe te ndryshojme diēka,por te fillojm nga respekti ndaj njeri-tjetrit.Rritja e dhunes ne shqiperi tregon se deri tani duke perfshire edhe regjimin totalitar femra dhe mashkulli respektonin njeri-tjetrin prej zorit ose frikes se regjimit dhe ligjit.Tani kemi luksin e demokracise ku dyert e drejtesise na jane hapur deri ne fund dhe ne po shkojm drejt shekullit kur lindi krishti duke e inaguruar hapin e pare me dhunen.Duhet te shohim realitetin dhe te pyesim e gjykojme njehere vetveten pas te perveshemi ne lufen sociale mashkull-femer, fundja pa shkepur genjeshtren mos mundohemi te qepim te verteten se nuk mban!

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12012
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Musafir prej Mon 03 Dec 2007, 20:26

Naki jam plotesisht me ty qe e ke cek ne ate postimin e parafundit pikerisht ato jan gjerat qe e prishin harmonin dhe lumturin brenda familjes edhe shoqerise.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga FeKo prej Mon 03 Dec 2007, 20:46

Bovari

Me vjen keq te te them po qka ka shkruar Naki eshte shume shume e sakt.

Ne kohet e me parshme ka pasur dhune ndaj femres per shkak te edukimit te pergjitheshem te dobt dhe nivelit te femres ne shoqerin tone.

Ndersa sot ne boten moderne Intenrneti, Celulari dhe disa gjera tjera jane bere shkak i ndarjes dhe perdorimit te dhunes ne shume familje (jo vetem shkrime te kota por raste te verteta)

Mos te harrojm se po keto gjera jane perdor edhe per bashkimin e shume familjeve apo qifteve ne mes veti ne nje martes te suksesshme.

Personalisht di shume persona qe jane bashkuar permes internetit.
avatar
FeKo

Shteti : Fushė Kosovė, Republika e Kosovės
Postime : 17
Kyējet nė forum : 11589
Regjistruar mė : 22/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga bovari prej Mon 03 Dec 2007, 21:01

Se pari me behet qefi qe ju terheqin postimet e shkurtera ne fakt jane edhe te thjeshta dhe argetuese vecanerisht nese behet fjale ne tema te tilla.Athere po formoj fjali te thjeshta se perndryshe nuk do meremi vesh.Ju lutem mu pergjigjni:

1) kur interneti,chat prish familjet ēa kerkojne te martuarit ne keto ambiente???
2)Mos valle kur shkojne ne pune keta meshkuj paguhen qe te kalojn kohen ne chat me biseda seksi pas te shkojn ne shpi te rahin bashkshorten pse nuk flet si ajo e chatit?


Feko tema ka rjedhoje tjeter nuk dua te replikoj mbi njohjet ne net sepse njoh nje ēift qe ka femijen 5 vjeē dhe jan te lumtur une replikoj pasi midis rrjeshtave naki ka dhene prova qe akoma egziston ajo ideja qe mashkulli ka te drejt te dhunoje femren.

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12012
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Naki prej Mon 03 Dec 2007, 21:22

Ju pershendes FeKo , riki30 dhe ty bovari,
I lexova replikat mbase une dhe FeKo e kemi kete edhe si pune gjate sherbimit dhe keto raste jane me numer.
FeKo ka te drejte se Interneti ka sjell lumturi dhe bashkime por ka sjell dhe ndarje dhe dhuna.

Bovari une te eprgjigjem per veten time perse hy ne chat si ish i martuar.
1. Se pari puna e web moderimeve dhe e dyta per te kaluar kohen. Nga bota e internetit njoha nje person dhe vertet u dashurova ne te dhe keshtu vendosa te martohesha me te. Mirpo ca tipa te cilet futen ne web site per te kaluar kohen dhe knaqur veten qene shkaktar qe une te terhiqem nga kjo. Pra ishte dhe mbetet i vetmi person ai qe njhoha dhe e dashurova dhe nuk futem per keto gjera te jesh shume e sigurt.

Une skam thene se ka te drejte mashkulli te dhunoj femren si e nxorre kete? Dhune nuk eshte vetem boksi dhe druri dhuna ka shume terme.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga bovari prej Mon 03 Dec 2007, 21:37

Naki: jane vete fjalite qe ke perdorur te cilat nenkuptimin e sjellin tek ajo qe shpreha( se ka te drejte mashkulli te dhunoj femren ).
Persa i perket pse hyn ti ne chat te perket dhe intereson vetem ty dhe jo te gjithe antareve,pyetja ishte nese nje mashkull me deshiren e vet ka nisur nje jete bashkshortore dhe kalon kohen ne chat athere nuk ka te drejte te akuzoje fenomenin chat dhe ushtroje dhune fizike apo psiqike mbi bashkshortenduke e justifikuar me ate te fundit.
Lidhjet nepermjet internetit egzistojne dhe jane te sukseshme por suksesi nuk arihet kur lidhja te behet mediatike dhe te mbetet ne chat,kjo vle per ata qe akoma nuk kan lidhje martesore,Ama nese nje mashkull i martuar ngrihet dhe thot qe chat prish familjen kesaj i qesh sepse eshte mjeran ai njeri qe nuk eshte ne gjendje te ruaj jeten e vete nga njerez qe nuk i njeh dhe sheh! Te gjithe perdorin fjalen "realitet" athere nje sugjerim prezantohuni me veten para pasqyres dhe pyesni pse kur nuk kishte internet dhuna ishte prezente?!apo athere noj njeri kish laptop e ne nuk e dishim se mbahej fshehurazi???!!!!

Pas ēfare kenaqesi flisni ju kur dihet qe qenia njerezore nuk ndjen kenaqesi pa e njohur dhe prekur diēka!dhe nevojat bijologjike nuk perballohen me shkrime.
Naki vella a e kam drejt kete? chat nuk eshte arsye dhune ēfaredolloj qofte ajo por shfrytezohet si arsye per te dhunuar femren fizikisht apo psiqikisht.

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12012
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Naki prej Mon 03 Dec 2007, 22:47

bovari shkruajti:Pas ēfare kenaqesi flisni ju kur dihet qe qenia njerezore nuk ndjen kenaqesi pa e njohur dhe prekur diēka!dhe nevojat bijologjike nuk perballohen me shkrime.
Naki vella a e kam drejt kete? chat nuk eshte arsye dhune ēfaredolloj qofte ajo por shfrytezohet si arsye per te dhunuar femren fizikisht apo psiqikisht.
E drejte kjo bovari no comment.
Knaqesi eshte ne prekje por ja disa kane zgjedhur edhe kete metod. Sot po ndodhin te papritur moter. Thjesht ky eshte realiteti i botes se sotme.
Chat per castin ne disa raste po them prap eshte arsye e dhunes me fakte e them.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Silvi prej Tue 04 Dec 2007, 11:24

I lexova me vemendje replikat tuaja me lart...

Mendoj qe shkaqet qe cojne ne perdorimin e dhunes ndaj femres jane te ndryshme por me kryesori mendoj se ka te beje me nivelin kulturor e arsimor te personave qe ushtrojne dhunen.Konkretisht, nje person i cili qe ne femijerine e tij eshte brumosur me pikepamje poshteruase ndaj femrave them se nuk e ka aspak te veshtire te perdori dhune sa here te doje dhe me e keqja qendron tek fakti ,se mendon qe kjo femer e meriton dhunen,dhe i duket me se normale kjo...

Deri para pak vitesh kjo dukuri ishte normale ne shoqerine tone e cila ne vend t'a luftonte e ka ushqyer per vite me rradhe ,duke e bere tani luften kunder saj akoma me te veshtire,dhe qe normalisht do dhe kohen e vet per t'a cuar drejt renies...

Persa i perket chatit e internetit ne lidhje me ushtrimin e dhunes ndaj femres them se kjo ka te beje me personalitetin e individit,pra per nje nga ata persona qe permenda me lart ,chati e interneti do ishte thjesht nje arsye me teper per perdorimin e dhunes,e ndersa krejt ndryshe do mund te reagonte nje person i formuar i cili di dhe kupton shume mire qe nuk ekziston as edhe nje arsye qe te justifikoje dhunen sado e lige te jete kjo arsye....
avatar
Silvi

Shteti : Londer
Postime : 83
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 04/06/2007

http://www.silvi.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Loresa prej Tue 04 Dec 2007, 12:36

silvi shkruajti:I lexova me vemendje replikat tuaja me lart...

Mendoj qe shkaqet qe cojne ne perdorimin e dhunes ndaj femres jane te ndryshme por me kryesori mendoj se ka te beje me nivelin kulturor e arsimor te personave qe ushtrojne dhunen...
Keshtu mendoj dhe une dhe kjo eshte me kryesorja.
Naki dhe riki30 si dhe FeKo kane te drejte se edhe bota e informatikes luan shume rol te madh ketu per pro dhunen dhe knaqesin ose lumturin.
Bovari motra jeme,
Mua me jane paraqitur shume mashkuj qe kane femije grua dhe kane nje jete te lumtur familjare por qe ne realitet nuk ethone kete ne shkrime dhe behen sikur ajo teme ska rendesi ose shkojne aq larg dhe genjejn.... sikur kete ta bente nje person qe ka nivelin arsimor te ulet do ta kuptoja por kur kete e ben nje person ne krye te kultures ose intelektual atehere cfar pret familja e tije se une nuk ipem lehte.
Ne kete forum vertet kam disa miq qe jane te vertet dhe jane ashtu si thone. Ne veqanti i ceki Naki dhe Sihana jane te veqant per mua ( Nakin e njof shume mire edhe ne jeten private dhe shume kohe jemi bashk) Gishtezen , Bovarin , majlon , rikin, Resin,silvin dhe enya....
Mendoj se interneti varet kend e gjen viktim ose kush eshte mesuar te jete ne qender te vemendjes ne boten e internetit bje viktim i/e para.
Ju faleminderit dhe pershendetje te ngrohta nga Kosova
avatar
Loresa

Shteti : Tetovė
Postime : 41
Kyējet nė forum : 12104
Regjistruar mė : 03/06/2007
Profesioni : Stomatologe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga bovari prej Tue 04 Dec 2007, 13:25

Persa i perket qe thoni rol kryesor arsimi nuk them qe eshte gabim por do ju thoja te hidhni syte te lexoni statistikat e bera qofte nga institucionet shtetrore po edhe ata civile.Ku eshte prekur diēka e ēuditeshme ku meshkujt e arsimuar ose ata te kulturuar dhe me arsim te larte ushtrojne dhune me te demshme se ata meshkuj te cilet jane me kufizime ideore.Mobbing eshte e pranishme ne jeten moderne dhe eshte menyra dhe lloji i dhunes qe preferohet dhe perdoret nga meshkujt e arsimuar(35-45 eshte mosha e meshkujve te arsimuar qe e ushtrojne kete dhune).Dhe si arsye tregohet perparimi ose hapat drejt jetes me civilizuese dhe femra eshte ne ngritje ne statusin e saj ne jeten sociale,kjo i shtyen meshkujt te ndihen te pafuqishem dhe si pasoje i drejtohen dhunes.Ne fakt mashkulli ka vendin dhe rolin e tij ne shoqeri por tani mashkulli po ecen me hapa me te ngadalta pasi ne momentin kur seksi femer kaloi ne ngritje mashkulli ishte 1 me 0 para dmth dhuna e sotme rrjedh si pasoje e frikes qe ndjen mashkulli nga ngritja e shpejte qe femra po jeton.
Loresa:
Ajo qe te paska ndodh eshte normale dmth qe dalin dhe genjejne ne internet.Dhe kjo shume kollaj pengohet por duhet se pari qe si individ te percaktojme klasen ku duhet te jemi dhe ate ku jemi dmth te kulturuar dhe civilizuar,intelektual apo pse jo nuk duhet te habitemi pasi ne vendet ne zhvillim ka edhe nje klase te veēante e cila shtyen shume njerez te bejne pyetjen "si ndodh qe keta njerez te ngritur apo intelektual te veprojne keshtu"sepse keta njerez jane precipitati i shtreses se kulturuar apo intelektualitetit.Prandaj nese biem perballe me kete lloj shtrese nuk mund ti fajsojme por tu rijm large.


firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12012
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Vizitor prej Thu 06 Dec 2007, 08:25

Dhuna eshte nje fenomen i njohur per ne shqiptaret.Shume gra e pranojne qe dhunohen, por pasi mendojne se kjo eshte dicka normale, nuk bejne asnje perpjekje, per ti thene Stop.
Ne Shqiperi 75% e grave e njofin dhe e kane provuar dhunen.
Madje ato pohojne se dhunon dhe ne pranine e femijve.
Por nga rrjedh kjo dhune?
Sigurisht qe nje nga faktoret eshte arsimimi, por qe jo gjithmone eshte thelbi.Gjendja e veshtire ekonomike,Mosperballimi i debatit deri ne zgjidhje te problemit.Femra ne te tilla raste nuk gjen perkrahje dhe ngrohtesi familjare,zerin nuk e con dot pasi opinioni eshte "me i forte"
Por ka dhe dhune psikologjike , per te cilen mendoj se eshte me e rende akoma.

Ketu desha te shtoj se nuk eshte femra ajo qe dhunohet ka dhe meshkuj te cilet dhunohen nga femrat.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Anna prej Sat 29 Dec 2007, 04:44

shum here mendoj qe dhuna psiqike eshte shum me e rende se sa dhuna fizike ,nuk jan te mira asnjera por sod ne shum familje perdoret dhuna psiqike ,dhe kurr gruja nuk merr hapin qe duhet te mirret per jeten dhe lirin e vet qe duhet ta ket ne familje ,gjithkund shkruen stop dhunes ne familje se paku ketu ku jetoj nuk lejohet me ligje edhe ne shtet me demokratike ka dhum por eshte shteti dhe instutucioni qe mirret me to nese denancohet kjo dhum ku ka me qindra edhe oranizata qe te japin te drejten dhe mbrojtjten ,nuk lejohet te ket shkurt dhun ne familje nga as njeri partner as ne femije .keshtu nuk ka te bej cdo gje me arsmimim por me kulture se si e ka fituer shum here shkak i dhunes eshte ceshtja sociale qe shkon besa deri tek krimi vrasja .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 11937
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Naki prej Sat 29 Dec 2007, 12:04

Duna ndaj gjinis shprehet ne menyra te ndryshme dhe per fat te keqe sot ky fenomen eshte prezent dhe eshte ne rritje sipas statistikave. Kjo eshte ndoshta sadopak si pasoje e nje lirie te vrullshme dhe nje demokracie qe veshtire te akceptohet nga moshat e vjetra ( prindrit ) duke pasur parsysh zakonet kanunore te cilat akoma jane prezente ne zonat malore.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Anna prej Sat 29 Dec 2007, 15:14

tek ne do te kaloj ende kohe e gjat qe te akceptohet lirija e femres jemi shqipatre nuk mund te ndrrojm shpejt ,dhe dhuna eshte gjithekund ,edhe pse ka zbehje si me pare por ajo eshte ekzistenciale ne familjet tona .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 11937
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Torcida prej Sat 29 Dec 2007, 15:53

Pelqej me mendimin e nakit se dhuna shtrohet ne menyra te ndryshme dhe eshte prezente ne trojet tona akoma.
avatar
Torcida

Shteti : Mitrovicė
Postime : 6
Kyējet nė forum : 11797
Regjistruar mė : 14/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Loresa prej Sat 29 Dec 2007, 21:50

Po kjo dukuri eshte si duket ne te gjitha trojet shqiptare. Dhuna ndaj femres eshte ne mase te dukshme edhe ne Tetove por shpresojme se me edukimin e brezave te ri kjo dukuri do zhduket sepse mire thone Torcida dhe Naki jane akoma prezente zakonet e malesise dhe kanunet e vjetra.

firma.................................................................................................................................................................................
"jeto si te pėlqen ty jo si duan tjerėt"
avatar
Loresa

Shteti : Tetovė
Postime : 41
Kyējet nė forum : 12104
Regjistruar mė : 03/06/2007
Profesioni : Stomatologe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Anna prej Sat 29 Dec 2007, 22:13

dhuna ne familje edhe nja 10 vite do te bije edhe kanunit nga dal po i del era sdo te ket me buke tek shqipatret por ne malsi ende shikohet kanuni dhe dhuna eshte me prezente se ne qytete.
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 11937
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Kotelja prej Sat 04 Oct 2008, 23:33

Jane te pakta familjet shqiptare qe nuk kane perjetuar dhunen ne familje. Ne mos nenat tona, gjyshet, dhe ne mos gjyshet brezat para tyre gjithsesi. Ja disa raste qe i kam degjuar me veshet e mi:
Pas nje jave martese, nusja niset per vizite tek nena e saj. Futet ne makine me buzet e lyera ngjyre te kuqe, burri i saj kur ia sheh buzet i bie grusht fytyres dhe duke e share e mbulon gjaku te teren ne fytyre dhe gjoks...
...vetem duke i menduar keto raste ndjej neveri, nuk i shkruaj dot sepse nuk ka fjale qe do te pershkruante ngjyren e erret te ketyre episodeve shqiptare. 'Me das asco' thone portugezet, kjo eshte per te te ardhur keq, ta shpif.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13839
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Vizitor prej Sun 05 Oct 2008, 10:10

Kotelja shkruajti:Jane te pakta familjet shqiptare qe nuk kane perjetuar dhunen ne familje. Ne mos nenat tona, gjyshet, dhe ne mos gjyshet brezat para tyre gjithsesi. Ja disa raste qe i kam degjuar me veshet e mi:
Pas nje jave martese, nusja niset per vizite tek nena e saj. Futet ne makine me buzet e lyera ngjyre te kuqe, burri i saj kur ia sheh buzet i bie grusht fytyres dhe duke e share e mbulon gjaku te teren ne fytyre dhe gjoks...
...vetem duke i menduar keto raste ndjej neveri, nuk i shkruaj dot sepse nuk ka fjale qe do te pershkruante ngjyren e erret te ketyre episodeve shqiptare. 'Me das asco' thone portugezet, kjo eshte per te te ardhur keq, ta shpif.

Jane gjera absurde qe shume gra duhet ta durojne ne heshtje kete absurditet prandaj dhe them e rithem derisa femra te mos njihet me te drejtat e veta dhe te luftoj per te mbrojtur te drejtat lirite e saj do kufizohen.
Kur degjojme raste te tilla pergjigjemi duke thene : dhuna eshte arma e atij qe i mungon komunikimi.
Po femra cfare ben per ta denononcuar kete dhune? Ul koken.
Madje ka dhe nga ato gra qe thone: "Burri im me gjuajti se bera gabim"

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

!! Re: A ushtrohet dhune ndaj femres ?!!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi