» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Shko poshtė

Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga Naki prej Tue 11 Dec 2007, 16:58

Perse bajm dertet dhe gajlet e tjerve kur veten tone se shofim?
Perse jemi te tille shiqojme cka ne sofer fqiu kurse ne sofren tone skemi as kryp?
Njeriu i mequr ska nevoje per keshilla kurse i marri si kupton ato ka pas thene nje i ditur njehere e qe sme kujtohet emri i tije tani.
Nje fjale e keqe prish shtepin , shtetin dhe nje popull lere me nje mik ose mike. Nje thenje e pakujdesshme del mu si predha e topit dhe me te mund te mbytesh mikun ose miken tende. Perse po ngutemi? Perse po kritikojme pa njohur personin? C'far eshte kjo?
Shpirtin nuk na i shikon asksuh por fjalet po na i degjojne te gjithe dhe ato fjale perse duhet te skenohen dhe behen sipas qejfit te atij qe do ti plasoj me tej? Perse? Po deshe ti percjellesh perse nuk percillen siq jane origjinale?
Goja e njeriut eshte si mulliri qe qfar ti hedhesh do te nxjerresh... te kemi kujdes mos te ofendojme njeri realiteti eshte gjeja me e bukur dhe me e vlefshme me besoni.
Nese dikush vjen tek ju ju takon dhe pini nje kafe me te ose chatoni me te dhe ai/ajo shandikend e nencmon dikend pse eshte me ty te jeni shume te sigurt se te njejten gje do ta beje edhe tek tjeret per ty.
Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga bovari prej Tue 11 Dec 2007, 18:56

Keto qe paske shkruar Naki nuk jane gjera qe ja vlen per te shkateruar veten duke i menduar.Jeta ne shekullin qe jemi ka lene pas shume veti te cilat sot i kerkojm me qiri.Jeta qe behej me pare siē kam degjuar eshte spostuar dmth ka mbaruar jeta e lagjes.Tani koha dhe njeriu po i pershtaten njeri tjetrit dmth njeriu po i pershtatet kohes e cila na detyron te bejm nje jete ose ta shfrytezojm kohen ne nje menyre me cilesore per ate qe ka mundesi dhe per ate qe nuk ka mundesi i jep mundesi te lidhet pas nostalgjise.Dhe kur ndodh dallimi ndodhin edhe ata pika qe i ke cekur ti ne postimin tend qe jane vertet per tu deshiruar por edhe pranuar sepse jane pjese e realitetit qe pas nje kohe do zhduket si fenomen ku i dihet.

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12099
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga Guest prej Wed 12 Dec 2007, 07:20

naki ka te drejt motra bovari se ashtu jan te gjitha qka thot ai edhe e shiko se 99% mbas lufte jan larguar nermes vehte njeri me tjetrin nuk them vetem rthashetheme por e kam shiku vet se kam qen ne kosov nuk esht lumturia si perpara se ka qen motrushe se te gjith ishim se bashku a tash shkon pushimi ban vaki nuk e sheh kusheririn apo kusheriren se nuk i interson se kush je ajo me brengos thell ne zemer ne vend qe te jemi sa me te afert me njeri tjetrin ne jemi me shum te shperndar edhe e urrejm njeri tjetrin sepse pasuria e njeriut esht te jesh i shoqeruar me te gjith


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 12 Dec 2007, 08:43

Ne jemi qeniet me te privilegjuar ne planetin toke, por qe dihet qe njeriu jeton si qenie me vete, e izoluar dhe e distancuar nga te tjerat, si qenie se ciles kontakti me te tjeret mund ti sjell dem dhe asnje te mire. Njeriu eshte nje qenie ekzistencialeste, njeriu eshte nje individualist i lindur, i pakorrigjueshem qe nuk pranon te luhet ne kurriz te tij.
Cdo gje po vjen duke u ftohur, sepse solidariteti i vertet ne shoqeri shtremberohet, njeriu po zhvishet nga tiparet humane.
Kam kuptuar se njerezit qe nuk shkeputen dot nga turma jane te pafte per te gjetur ne jete alternativa.Zgjidhje vetjake te problemeve, nuk jane te zote te vendosin per fatin e tyre.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga visitor prej Wed 12 Dec 2007, 20:14

Postimet me larte jane te gjitha per mua te kuptushme. Por nje e vertet eshte se shume mirremi me tjeret sesa me veten tone.
Arla thote:Kam kuptuar se njerezit qe nuk shkeputen dot nga turma jane te pafte per te gjetur ne jete alternativa.Zgjidhje vetjake te problemeve, nuk jane te zote te vendosin per fatin e tyre.
E ke kete nga pervoja personale apo vetem e thua?
Une kam pasur telashe me te fejuarin shkaku i ketyre gojefolesve te paskrupellt dhe kjo eshte e vertet cfar u cek ma lert nga postuesit para teje.

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11645
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga bovari prej Wed 12 Dec 2007, 20:35

Shota: Nese nuk e kam kuptuar gabim Naki ka nxjerr ne pah pasojat po edhe ti ate ke theksuar dmth nje nga pasojat.Renia e ekonomise dhe mos formimi arsimtar apo personal qe eshte pasoje e mos pasjes se ekonomise eshte shkaku qe njerezit ndodhen ne boshlluqe kohore ku duhet ta shfrytezojne kete boshlluk.Dhe duke u bazuar ne thenien"aty ku shteron uria per njohuri fillon injoranca" mund te thuhet qe kjo shtrese eshte e fajtor i pafajshem.
Pyetja nuk me eshte drejtuar mua por meqe po shkruaj po e cek pak:Eshte e vertet qe ne jete ka raste qe duhet te marrim vendime pa bere referendume dhe letersi.Dhe nje individ nese nuk eshte larguar nga ambienti ku e rethon qofte per nje kohe te shkurter dhe nese ne jeten e tij ia kan drejtuar enderat dhe idealet ose imponuar keto te fundit vertet eshte i paafte.Nje individ i burgosur fizikisht, shpirterisht dhe menderisht veēanerisht ata qe kan qene ne mbrojtje nga kupola e familjes vazhdimisht jane te detyruar te gabojn dhe kthehen si peshku pa uje por jo te gjithe jane keshtu sigurisht ..Smile

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12099
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga visitor prej Wed 12 Dec 2007, 20:55

bovari shkruajti:Pyetja nuk me eshte drejtuar mua por meqe po shkruaj po e cek pak:Eshte e vertet qe ne jete ka raste qe duhet te marrim vendime pa bere referendume dhe letersi.Dhe nje individ nese nuk eshte larguar nga ambienti ku e rethon qofte per nje kohe te shkurter dhe nese ne jeten e tij ia kan drejtuar enderat dhe idealet ose imponuar keto te fundit vertet eshte i paafte.Nje individ i burgosur fizikisht, shpirterisht dhe menderisht veēanerisht ata qe kan qene ne mbrojtje nga kupola e familjes vazhdimisht jane te detyruar te gabojn dhe kthehen si peshku pa uje por jo te gjithe jane keshtu sigurisht ..Smile
Oj moter une thashe se postimet me larte jane te sakta. Ska te bej ktu ekonomia oj moter dhe shkollimi.Une u bazova ne temen e pare te hapur nga Naki. Ti mire e thua qe ne jete ka raste qe duhet te marrim vendime pa bere referendume ose letersi. Sa per largim nga ambienti ku rrethohemi ateher ne duhet ta leshojme Kosoven dhe Shqiperin dhe te shkojme te jetojme dikund ne australi si po thua ti. Mos e quaj te paaft nje person i cili nuk mund te largohet nga ambienti as te burgosur fizikisht. Mund te jet i burgosur shpirtrisht sepse nuk eshte e lehte te humbesh dikend qe e ke dashur me shpirt e zemer. Une nuk genjeva kur thashe gati e humba te fejuarin shkaku i gojefolesve. Se di cka lexove ti? Po te them cka perjetova se nuk kam probleme ekonomike e as arsimore une te gjitha i kam por munda ta humbsja ate qe e doja. Shpresoj se me ke kuptu une thjesht replikova ne temen jo per te bere roman ketu.
Faleminderit

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11645
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga bovari prej Wed 12 Dec 2007, 21:25

Moj shota po mos u ul me stresin e punes se kjo eshte nje teme sociale dhe jo tavolina e zberthimit te rethanave te krimeve. Tema eshte mbi qenien njerezore dhe une ke postimi hapur e kam thene mendimin tim po mesa shoh duhet ta hap pak.Jeta jote private te perket ty dhe nuk ka te drejte askush ta gjykoje.Une e kisha cekur ekonomine pasi nje njeri qe nuk i premton ekonomia qe te zhvilloje veten ai njeri ka shume kohe te lire menderisht dhe te zene fizikisht pasi eshte i detyruar te punoje.Dhe nje njeri i pa formuar nuk mund te punoj ne pune qe kerkojne perdorimin total te trurit dhe pjesa qe mbetet pa u perdorur nese nuk ka deshire leximi apo diēka formuese do ta harxhoje ēa tha ky ,e ēa beri ai.
Nuk e preka fjalen burgosje ne pranga apo ngujim i personit por ekonomia dhe kurajoja nuk i jep shans te largohet nga burgimi social i ambientit.
Nejse jemi kuptuar por e bera postimin ne baze te pyetjes e cila nuk mu drejtua mua dhe as qe me shkoi ndermend jeta juaj pasi ēdo kush ka menyren e jetes se tij/saj e cila ndertohet duke marre parasysh edhe kornizat e ambientit ku jeton.
Pershendetje Smile

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12099
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 13 Dec 2007, 08:31

Shota shkruajti:Postimet me larte jane te gjitha per mua te kuptushme. Por nje e vertet eshte se shume mirremi me tjeret sesa me veten tone.
Arla thote:Kam kuptuar se njerezit qe nuk shkeputen dot nga turma jane te pafte per te gjetur ne jete alternativa.Zgjidhje vetjake te problemeve, nuk jane te zote te vendosin per fatin e tyre.
E ke kete nga pervoja personale apo vetem e thua?
Une kam pasur telashe me te fejuarin shkaku i ketyre gojefolesve te paskrupellt dhe kjo eshte e vertet cfar u cek ma lert nga postuesit para teje.


Pershendetje Shota!
Jama dakord me ate cka u tha me siper nga ty se njerezit merren me te tjeret. Do shtoja qe ne kaosin qe sundon ne kete jete, njeriu ndjen frike dhe kjo e shoqeron ate gjate gjithe ekzistences se tij. Ne ekzistojme jo se lidhemi me te tjeret, por sepse gjithe jeten jemi te shqetesuar.
Absurditeti i kesaj jete dhe tjetersimi i saj e thellon me shume vetmine njerezore dhe mungesen e solidaritetit. Njerezit konsiderohen te huaj per njeri - tjetrin dhe asgje thelbesore nuk i lidh mes tyre, vec vuajtjes.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga Guest prej Thu 13 Dec 2007, 09:46

mir e ke motrushe shota e vertet esht se tek ne shqiptaret ndodhin ato gjera gjithmon kan ndodh edhe po ndodhin se tek ne si ne kosov ashtu edhe shqiperi nuk e shikojm vehten se pari por e shikojm dikund tjeter se qka beri ky ose ajo por nje fjal popullore thon se ai se i thot ato fjal esht vet ashtu e don ti nyllos te tjeret por motrushe me respekt ju pershendes te gjitheve edhe ju them se fjalet i kan pasur pasojat e vertet esht ajo se me shum fjal te tjereve ka pasur shum ndarje dhe ishalla do zoti e kurr me nuk jet si deri tash me fjal te popullit por me realitete me respekt ju pershendes te gjitheve kis


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga Naki prej Thu 13 Dec 2007, 11:14

bovari shkruajti:Moj shota po mos u ul me stresin e punes se kjo eshte nje teme sociale dhe jo tavolina e zberthimit te rethanave te krimeve. Tema eshte mbi qenien njerezore dhe une ke postimi hapur e kam thene mendimin tim po mesa shoh duhet ta hap pak.Jeta jote private te perket ty dhe nuk ka te drejte askush ta gjykoje.Une e kisha cekur ekonomine pasi nje njeri qe nuk i premton ekonomia qe te zhvilloje veten ai njeri ka shume kohe te lire menderisht dhe te zene fizikisht pasi eshte i detyruar te punoje.Dhe nje njeri i pa formuar nuk mund te punoj ne pune qe kerkojne perdorimin total te trurit dhe pjesa qe mbetet pa u perdorur nese nuk ka deshire leximi apo diēka formuese do ta harxhoje ēa tha ky ,e ēa beri ai.
Nuk e preka fjalen burgosje ne pranga apo ngujim i personit por ekonomia dhe kurajoja nuk i jep shans te largohet nga burgimi social i ambientit.
Nejse jemi kuptuar por e bera postimin ne baze te pyetjes e cila nuk mu drejtua mua dhe as qe me shkoi ndermend jeta juaj pasi ēdo kush ka menyren e jetes se tij/saj e cila ndertohet duke marre parasysh edhe kornizat e ambientit ku jeton.
Pershendetje Smile
Ashtu eshte bovari dhe mos u merzit shume se shota duhet akoma te ushtroj te kuptoj domethenjet e shkrimit.
Shota: per ta kuptuar ti bovarin dhe shkrimet e saj eja kolege te mesoj une se nuk je kerkah hiq.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga visitor prej Thu 13 Dec 2007, 14:13

Naki shkruajti:Nese dikush vjen tek ju ju takon dhe pini nje kafe me te ose chatoni me te dhe ai/ajo shandikend e nencmon dikend pse eshte me ty te jeni shume te sigurt se te njejten gje do ta beje edhe tek tjeret per ty.
Ju faleminderit
Nakiiiiiiiiii um shurdhofsh ti mu cka hamamin keni sjeni kurkund hiq ti edhe bovari.
Po kush tha oj bovari se eshte tavolina e zberthimit te rrethanave te krimit. Si e shef ti krimin moj moter?
Nuk pajtohem me ju aspak ska ekonomia as edukimi ketu te bej me temen lexoni pak edhe ne mes rreshtave ose jeni te prire te mos lejoni mposhtjet.
Burgu nuk eshte burg vetem kur njerit i ve prangat po burgu ka shume shprehje varet si e kuptoni ju.

O Naki o pshtjellan se ty njeri ste bejne ne fije kurr po cka hamamin e hape temen kur se pranon. Nuk du une ushtrime se ate qe shkruaj e shkruaj si eshte.
mesohuni ti edhe Bovari se une skam nevoje.
Lexoje quoten tende Naki Mad Mad Mad Mad se ty ti ka lujt mend prej krejes ajo top modelja qe e percolle dje e ti Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11645
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga Anna prej Thu 13 Dec 2007, 14:32

pse jemi ne qenja njerzore te tille kur lexoj teorin e darvinit ,se nga jemi ne ,sod po gjykoje mos vertet njeriu po shkon drejt qenjes se majmunit ,dhe sjellja e tije ne ditet e sotme i perket veq majmunit ,keshtu qe dikush thot moderniteti ,i njeriut une e quej injorancen e njeriut i cili ne shum raste humbe kohen kote e cila ,kohe ja impunojn te tjeret ata te cilet mendojn se ne dijm ,por jo ata kurr nuk do te dijn mjafte ,deri sa ne si qenje,njerzore ne ter globin me miliona njerze jan te paknaqur me sistemet qe jane dhe keto sistemi i marrin dinjitetin njeriut ne shumicen e rasteve .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga Guest prej Thu 13 Dec 2007, 14:34

jo motrushe e nderuar ska dert se edhe naki ju kupton por nuk e ka mendjen tek modelja por te raza ne gjermani Neutral
veq motrushe mos na i thuaj ashtu vllaut se pak e ke keq se e kemi vlla te mir:| Neutral se per razen po vuan shum Neutral Neutral Neutral


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi te tille ne qenja njerzore ?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi