» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Krimi ne familje

Shko poshtė

Krimi ne familje

Mesazh nga Vizitor prej Wed 12 Dec 2007, 08:07

Rritet kurba e krimit ne familje kohet e fundit.Ndoshta kemi te bejme me crregullime sistemesh apo crregullime njerzore?
Mbare opinioni shqiptar eshte tronditur se fundi, duke degjuar dhe pare keto krime familjare qe kane pasuar njera- tjetren, policia nxiton nė kapjen e njė tė riu, qė desh vrau tė vėllanė pėr problemet qė kishin pėr njė copė tokė, blutė e Tiranės vihen nė ndjekje tė njė 26-vjeēari, pasi ditėn e 8 Marsit kishte marrė automatikun pėr tė vrarė ish-gruan e tij. Prangosja realizohet nė Durrės, ndėrkohė qė Fieri tronditet nga dy krime tė njėpasnjėshme. Bashkėshorti 28-vjeēar vret me pistoletė 24-vjeēare shtatzėnė me dy fėmijė dhe ikėn nė drejtim tė paditur, ndėrsa orė mė vonė, njė tjetėr person, por nė Patos, var me rripin e pantallonave gruan e vet. Shkaqet dhe motivet mbeten sėrish nė problemet e xhelozisė mes ēifteve, probleme qė dokumentohen gjithnjė pas akteve tė tmerrshme kriminale tė vrasjes sėrish nė familje. Si pėr tė mos mjaftuar tė gjitha kėto krime, nė Shkodėr zbulohen eshtrat e njė vajze, ku sėrish dyshimet bien mbi personat familjarė!Vellezrit vrasin motren per shkaqe banale, ndersa babai jep intervista ne TV, te ndryshme, duke thene ajo u vetvra.Bashkshorti ther gruan ne mes te rruges. Mamaja vret dhe varros dy femijet e saj.

Vrases brenda familjes dhe viktimat po ne te.
A duhet te futet nje sistem edukues per te shmangur dhe zhdukur keto ngjarje te hidhura pikerisht nga aty ku edukohemi dhe formohemi?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Anna prej Thu 13 Dec 2007, 02:45

krimi ne familje duhet te luftohet si dhe dhuna ,mendoj me kohen duhet ky fenomen tek ne te jet sa me i vogel ose i eliminuar mos te ekzistoj .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 12018
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Guest prej Thu 13 Dec 2007, 10:09

ana edhe une pajtohem me fjalet e tua ashtu esht motrushe kis


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Naki prej Thu 13 Dec 2007, 11:16

Krimi dhe dhuna familjare jen pjese qe nuk mund te qrrenjoset totalisht. Jane zakone dhe tradita keto ( nuk e mendojne se eshte krim por qe eshte krim mbasi ta bejne e kuptojne)

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Guest prej Thu 13 Dec 2007, 12:20

ashtu esht vlla por ka edhe shum shqiptar se nuk e kuptojn kurr se qfar esht ka ben


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Anna prej Sun 30 Dec 2007, 01:47

krimi ne familje eshte shum keq qe sod ende ndihet ne ket shekull qe jetojm duhet te dihet se cilat jan simptomat qe e dergojn njeriun tek krimi sepse familja eshte e shenjt ,dhe kjo tregon se kemi te bejm me njerz te cilet jan te semuer dhe nuk i nenshtrohen nji kontrolli ose rregulli mjeksore para se te ndidhet krimi .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 12018
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Naki prej Mon 07 Apr 2008, 11:18

Shkruar nga Valbona Mehmeti
Koha Ditore
Rreth 90 pėr qind e grave tė burgosura nė Burgun e Lipjanit janė tė dėnuara apo tė akuzuara pėr vrasje. Pse po ndodh kjo?


Blerina ishte katėrmbėdhjetėvjeēare kur kishte lidhur jetėn me burrin, i cili katėrmbėdhjetė vjet me vonė do ta nxiste tė kryente krimin qė do tė merrte njė jetė, do ta ndante nga fėmijėt e saj dhe do ta mbyllte brenda katėr mureve tė burgut. Pėr dhjetė vjet kunati do ta ngacmonte duke ia mveshur tradhtinė martesore me fqinjin e parė, krejt kjo pėr ta futur nė shtratin e tij.
Me ēiltėrsinė e njė gruaje tė devotshme, ajo e kishte njoftuar me kohė tė shoqin pėr ngacmimet seksuale tė kunatit, por ai i kishte injoruar ato. E frikėsuar tė mos krijojė bela nė familje, siē bėjnė shumica e grave, ajo asnjėherė nuk ua kishte hapur zemrėn prindėrve tė saj pėr problemet qė kishte. E ato nuk merrnin fund. Kur e kishte kuptuar se problemi i saj nuk po gjente assesi zgjidhje, ajo kishte marrė fėmijėt dhe ishte kthyer tek prindėrit. Por kishte qenė bashkėshorti ai qė e kishte bindur se do t’u jepte fund njėherė e pėrgjithmonė telasheve qė ia kishin marrė rininė Blerinės. E kishte kthyer sėrish nė shtėpi pėr ta futur edhe gruan, edhe veten nė telashe edhe mė tė mėdha. Kėsaj here nė tragjedi. E kishte nxitur tė vriste fqinjin dhe kunatin, gjegjėsisht vėllanė e tij. E ēnderuar dhe e poshtėruar sa s’ka mė, me mllefin dhjetėvjeēar nė shpirt, Blerina kishte marrė revolen dhe si pa kokė kishte hyrė nė shtėpinė e fqinjit, kishte shkrepur revolen mbi trupin e tij duke e lėnė tė shtrirė pa jetė. Ashtu e hutuar kishte mėsyrė kunatin, por e kishin ndalur familjarėt....
Blerina nuk ėshtė e vetmja e burgosur nė Burgun e Lipjanit e akuzuar pėr vrasje. Rreth 90 pėr qind e grave tė burgosura nė kėtė burg janė tė dėnuara apo tė akuzuara pėr vrasje. Pse po ndodh kjo?
Vrasjet e kryera nga gratė kohėn e fundit janė lajme tė shpeshta nė media. Dy javė mė herėt u njoftua se njė grua nga njė fshat i Istogut kishte vrarė kushėririn e burrit, pėr shkak se i kishte hyrė nė dhomė dhe kishte tentuar ta dhunonte. Ēfarė ėshtė ajo qė po i detyron gratė tė zgjidhin problemet duke ngrehur kėmbėzėn e revoles?
Dihet qė historikisht burrat kanė pasur dhe kanė kontakt mė shumė me armėt, ndėrsa gratė i kanė pėrdorur dhe i pėrdorin ato kryesisht pėr vetėmbrojtje. Pėrderisa burrat ndodh qė vrasin edhe pėr njė fjalė goje, gratė mund tė vrasin, siē thotė populli, “vetėm kur u vjen shpirti nė fyt”. Injorimi deri nė pakufi i problemeve tė tyre nga familjarėt, prekja nė nderin e tyre, tradhtitė bashkėshortore, tentim dhunimet janė disa nga shkaqet e mundshme qė e shtyjnė gruan nė vrasje.
Duhej qė Blerina tė kryente njė krim, qė problemi i saj tė kalonte muret e shtėpisė, tė bėhej temė bisede nė familjet kosovare dhe rast i rėndė i gjyqėsisė.
Dikush mund tė thotė se Blerina dhe gratė e tjera si ajo kanė mundur tė gjejnė zgjidhje tjetėr dhe tė mos e zhysin veten nė krim. Po. Gjithmonė gjenden rrugė tė tjera kur thyhet qerrja. Edhe Blerina do ta gjente rrugėn tjetėr, sikur tė mos ishin shumė faktorė tė tjerė qė do tė ndikonin nė jetėn e saj. Sikur tė mos i kishte fėmijėt, tė cilėt do tė mund t’i humbiste po tė ndahej nga bashkėshorti, sikur tė kishte kushte tė mira ekonomike, njė punė dhe njė kulm mbi kokė pėr t’u kujdesur e pavarur pėr fėmijėt e saj, sikur tė mos ishin zakonet dhe tradita shumėvjeēare e shqiptarėve se gruaja duhet tė durojė deri nė pafundėsi ēdo keqtrajtim fizik apo emocional tė burrit dhe tė familjarėve pėr tė mos e shkatėrruar familjen. Dhe krejt nė fund, sikur tė mos ishte shpresa qė njė ditė problemet do tė marrin fund dhe ēdo gjė do tė marrė tė mbarėn...
Janė edhe mijėra gra kosovare qė sikur Blerina i heshtin problemet e tyre duke i lėnė tė rriten si njė lėmsh qė dikur vėshtir i gjendet filli. Dhe sa mė shumė qė heshtin e nuk kėrkojnė ndihmė e pėrkrahje, aq mė shumė u shtohet presioni dhe nėnēmimi. Nė rastet mė tė shpeshta ato i bėjnė tė heshtin frika nga ndarja me fėmijėt. Burrat shumė herė luajnė me kartėn e kushtėzimit me fėmijė, duke e ditur se gruaja e papunė dhe e varur ekonomikisht nga burri do tė durojė ēfarėdo keqtrajtimi vetėm pėr tė qėndruar afėr fėmijėve tė saj.
Ruajtja e familjes nuk ėshtė vetėm detyrė e gruas, por edhe e burrit. Rasti si ky i Blerinės dhe i grave tė tjera tė burgosura pėr vrasje duhet t’u shėrbejė edhe grave, edhe burrave si njė leksion se problemet bashkėshortore duhet zgjidhur me kohė, qoftė edhe duke kėrkuar ndihmė nga miqtė apo nga kėshillėdhėnėsit profesionistė. Gratė jo gjithmonė kanė tė drejtė nė kėrkesat e tyre. Por nėse burrat duan qė jeta e tyre dhe e fėmijėve tė tyre tė mos pėrfundojė nė greminė, duhen tė jenė mė tė vėmendshėm dhe mė largpamės ndaj problemeve qė i rrethojnė. Gratė janė krijesa tė ndjeshme qė gjithmonė kanė nevojė pėr mbrojtje dhe pėrkrahje. Njėkohėsisht ato janė shpirtėrisht mė tė durueshme dhe mė tė qėndrueshme nė jetė. Kjo nuk u jep burrave tė drejtėn pėr ta testuar pandėrprerė qėndrueshmėrinė e tyre. Sepse edhe ajo ka kufi dhe mund tė thyhet njė ditė. E pasojat do t’i ndiejnė edhe ata.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Zemera_e_thyer prej Mon 07 Apr 2008, 12:33

Pse ndodhine keto gjera ne familjen tone,po ka shume pika
1 edhe sot ne shekullin e 21 prinderit akoma po zgjedhin se cfar burri do mari vajza
2 dhuna e burrit ndaj gruas ka egzistuar dikur por sot eshte nje injorance ai burre qe ngre doren ne nje femer
3edhe eshte nje tjeter problen se ata prinder kan pasur dhune edhe nga falilja e vete edhe e dine se me dhune zgjidhet gjithcka jo kjo eshte nje gabim shum i rende sot ne kete shekull sote ka ardhur koha e mirkuptimit zhdo problem ka nje zgjidhje
Ka ikur koha e dhunes eshte koha e fjales sot njerzit vriten me fjal e jo me dhune.
avatar
Zemera_e_thyer

Shteti : Jetoj:Ne nje Bote te Poshter
Postime : 1260
Kyējet nė forum : 11448
Regjistruar mė : 29/01/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga mirela prej Mon 07 Apr 2008, 19:00

1991-2007 / Nė 16 vjet u vranė 5097 personaBilanci mė i padėshiruar nė Shqipėri, ėshtė bilanci i vrasjeve. Shifrat janė aq tė frikshme sa duket se nė 16 vjet nė territorin e Shqipėrisė janė zhvilluar pjesė nga Lufta e Tretė Botėrore. Nga njė popullsi mbi 3 milionė shqiptarė, qė nga viti 1992 janė vrarė me armė zjarri dhe me armė tė ftohta 5 097 persona. Po tė bėsh njė pėrllogaritje tė thjeshtė matematikore, i bie qė mesatarisht ēdo njė ditė e gjysmė tė jetė vrarė njė person.
Duke u bazuar nė analizėn e Policisė sė Shtetit, gazeta “Tirana Observer” boton sot tė gjitha statistikat e numrit tė vrasjeve qė nga viti 1991 e deri nė vitin qė sapo lamė pas, si dhe vrasjet qė janė cilėsuar si mė tė bujshmet pėr secilin vit. Qė nga vrasja e Gaz Muēės mė 7 prill tė vitit 1992 e deri te vrasja e 10-vjeēarit Bekim Ēenga mė 27 shtator 2007 nė Dibėr.
Vrasjet e bujshme
Nė pamje tė parė duket se kanė kaluar shumė vite, por qė nė krahasim me vrasjet qė kanė ndodhur, duken shumė pak. Kanė kaluar 16 vjet qė nga viti 1991, por mesatarisht pėr ēdo 1.5 ditė tė kėtyre viteve ka ndodhur nga njė vrasje. Sipas statistikave tė policisė, rezulton qė nė 16 vjet janė kryer 5 097 ekzekutime, ku rekordin e vrasjeve e mban viti 1997 me 1542 tė tilla. Secili prej kėtyre viteve ka pasur disa vrasje tė bujshme, duke filluar qė nga vrasja e Gaz Muēės nė Tiranė, e specialit tė RENEAS, Arben Ujka nė Shkodėr, biznesmenit Abaz Ulliri nė Krujė e pėr tė vazhduar me zhdukjen e Remzi Hoxhės, ekzekutimin e drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, Bujar kaloshi; me vrasjen e shekullit, vrasjen e Azem Hajdarit. Por jo mė pak tė bujshme janė cilėsuar vrasjet e kryetarit tė Dhomės sė Avokatisė, Kleanthi Koēit nė Tiranė apo vrasjet e kryepolicėve Arben Zylyftari dhe Gani Malushi. Me jo mė pak zhurmė u shoqėrua edhe vrasja e kryetarit tė Lidhjes sė Misionarėve, Emin Spahia, e kryetarit tė PD-sė sė Hasit, Behar Kastrati, biznesmenit shkodran Kin Kodra dhe e 10-vjeēarit Bekim Ēenga qė ndodhi vitin e kaluar.
Analiza
Gjatė analizės sė Policisė sė Shtetit, qė u zhvillua dy ditė mė parė, ra nė sy qė numri i vrasjeve vit pas viti, sidomos vitet e fundit, ka ardhur nė zbritje. Por nė krahasim me vitin 2006 nė tė gjithė Shqipėrinė u shėnuan 14 vrasje mė shumė. Por kur hedh njė sy statistikave tė viteve ‘92, ‘93, 94 duket qė gjithēka ka ardhur nė pėrmirėsim, duke mos pėrmendur ngjarjet e vitit tė trazirave 1997, ku u vranė 1542 persona dhe nuk u zbuluan as gjysma e tyre.

Viti 1992 251 vrasje
Viti 1993 268 vrasje
Viti 1994 265 vrasje
Viti 1995 210 vrasje
Viti 1996 248 vrasje
Viti 1997 1542 vrasje
Viti 1998 573 vrasje
Viti 1999 496 vrasje
Viti 2000 275 vrasje
Viti 2001 208 vrasje
Viti 2002 179 vrasje
Viti 2003 144 vrasje
Viti 2004 119 vrasje
Viti 2005 131 vrasje
Viti 2006 87 vrasje
Viti 2007 101 vrasje
Sad Sad Sad

firma.................................................................................................................................................................................
We've never been so many, we've never been so alone.
There's a sucker born every minute.
Life is short: forgive quickly, kiss slowly.
Imagination is more important than knowledge.
avatar
mirela

Shteti : N'TOK TIME
Postime : 823
Kyējet nė forum : 11627
Regjistruar mė : 29/11/2007
Profesioni : studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Arlind prej Tue 08 Apr 2008, 15:54

Thanė "u thye buka"
(pėr njė bukė qė s'qe zėnė kurrė)
Thanė "I ndane rruget ate mėngjes"
Por s'thanė:
"U nda edhe njė fėmijė nė mes" Sad Sad Sad

firma.................................................................................................................................................................................
Jam SHQIPTAR Dhe Shkruaj me Ngjyren e FLAMURIT KuQ e Zi

Arlind

Shteti : Kosovė
Postime : 101
Kyējet nė forum : 12162
Regjistruar mė : 17/06/2007
Profesioni : Nxėnės klasa -VII-

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga sirena prej Tue 08 Apr 2008, 16:24

krimi ne familje eshte dhe prek c'do familje ne permasa te ndryshme, eshte e veshtire te gjenden fjalet e duhura per njerezit te cilet nuk mund te konceptojne dot se ne c'gjendje e dergojne familjen e tyre, .
uroj vetem qe me kaliminm e viteve kjo dukuri te ulet sa me shume te jete e mundur..

firma.................................................................................................................................................................................
'Love endures all things '
nuk mund te bie shi pergjithmone...
yesterday is history today is mystery tomorrow is a gift ...!
avatar
sirena

Shteti : Londer, Angli
Postime : 123
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 13/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga visitor prej Fri 20 Jun 2008, 17:11

Dhune, vrasje dhe vetevrasje. Me nje shperndarje gjeografike pothuajse gjitheshqiptare. Ka treva te vecanta, ku cdo tre dite shenohet nje i vdekur ose gati per te vdekur nga vetehelmimet hedhjet nga lartesite apo duke perdorur mjete dhe rruge te tjera. Ndersa dhuna, kryesisht ndaj femrave dhe femijeve eshte aq e shpeshte sa te krijohet pershtypja se jetojme ne nje shoqeri primitive e barbare.

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11639
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Naki prej Fri 20 Jun 2008, 17:38

Nga u bazove ne keto informacione shota? Nga shtypi apo veq kote te bej shkrim ?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Sihana prej Fri 20 Jun 2008, 19:57

NENE MOS ME VRIT

nje ngjarje qe ka ndodh ne nje lagjje te nje qyteti ne kosove>

Nje dite banoret e asaj lagje bene ankes ne institucionin e higjienes per te nderhyre ne lagjen e tyre se kanalizimi eshte bllokuar ,dhe higjiena ndermurr aksionin e saj dhe filloi aksionin per ta hapur kanalin dhe duke hulumtuar gjate pastirmit te kanalit gjeten nje foshnje ecila ishte embytur dhe ishte hedhur ne kanalizim, dhe gjeten shkakun se pse eshte mbylur kanalizimi,
lajmrohet policia dhe vijne policia dhe fillojn ta hetojn rastin.

pas nje kohe ne nje ambulance vjen nje grua me dhimbje te madhe ne stomak,dhe e pyet doktorin se qfar kam ,dr- ekontrollon dhe i thot ti kete e ke si pasoj e lindjes, mirpo kjo nuk pranon se ka lindur dhe mjeket quditen me kete rast thirrin policin dhe policia vijn menjeher e hetojn rastin e tashem me ate te me hershem dhe konstaton se kjo grua ishte ajo nena e asaj foshnjes ,dhe konstatojn se ajo ishte autore e ktij krimi .,

kjo grua kishte mbetur shtatezen me burrin e motres se saj ,dhe bashke me motren e saj ,e kishin vrare dhe pastaj e kishin hudhur ne kanalizim kete foshnje.


Ngjarje e vertet..............


Mendoj se krim me te rende se ky nuk ekziston.Sad[/img]

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12167
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga akili prej Mon 23 Jun 2008, 20:38

hajde cfare nuk do lexojme dhe nuk do shikojme ne kete dynja
avatar
akili

Shteti : greqi
Postime : 244
Kyējet nė forum : 11331
Regjistruar mė : 13/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Vizitor prej Tue 24 Jun 2008, 11:40

Gjate punimeve ne koferences u prezantua rezultatet e fushates si dhe masat qe ka marre Keshilli i Europes dhe 47 shtetet e saj anetare,mes te cilve dhe Shqiperia,per mbrojtur Grat nga Dhuna...
 
Me te lexuar kete lajm,mendja me shkoj te ulerimat para dhjete vjetve ,qe dilnin nga dera e komshiut ku cdo nate perseritej e njejta gje .Ulerima ,bertitje ,frike dhe ne fund.. Krim .Nje baba i perfunduar ne burg,nje nene ne varr,dhe tre femije te mbetur ne rrug... 
 
Fatekeqesi nuk eshte rasti i vetem.
 
Cdo dite ne mengjes, me ka ber pershtypje nje grua e re rreth tridhjetave,ajo hecen e heshtur dhe gjithmon kokulur,duke qendruar indiferente kunder cdo gjeje perreth.Veshtrimi i saj eshte gjithmon poshte ,thua se nuk do ti shohim shenjat e saj ne fytyre.Kush mund te fshihet pas tyre ?Bashkeshorti,vellai, kushe ?Cfare munde te ket ber kjo ere shqiptare qe dhunohet kaq egersishtdhe pastaj ,me shena ne fytyre, te shkoj per te punuar,ne punen e veshtire te emigracionit?!Por jo vetem kaq,ajo nuk dhunohet vetem fizikisht,sepse mbas ketij dhunimi ,vjen nje dhunim tjeter,me i eger,ai shpirteror,ku te gjithe e tregojn me gisht,si nje lloj akuze,pa kerkuar te mesojne te verteten e ndoshta mendojne:"Kush e di cfare ka bere...!"
 
Shpesh ,grate jane te rrezikuara,pikerisht aty ku duhet te jene me te mbrojtura,aty ku ato presin siguri,dashuri,dhe beshtetje,brenda ne familja e tyre.
Realiteti  deshmon se familja eshte dhe vendi ku rrezikohet jeta e shumt prej tyre,ku ato perbuzen,fyhen,rrihen,perdhunohen,madje dhe vriten nga bashkeshortet.Keto gra  perjetojne dhune njerezore dhe nuk arrin te ngrenje zerin dhe te vendosin te shpetojne nga dhenuesit.Dhuna ne familje eshte dukure mbareboterore dhe nuk mbetet jasht as Shqiperia.Si vend ballkanik,e ka prjetuar dhunen ne familje te ligjeruara edhe nga zakonet e trasheguara te vendit.Por tashme nuk mund te vazhdoje i njejti fenomen.Dhuna ne familje eshte nje dukuri diskrimnuese e gruas dhe si e tille ajo duhet luftuar ne te gjitha format e saj...

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Zemera_e_thyer prej Tue 24 Jun 2008, 12:21

morena shkruajti:

Gjate punimeve ne koferences u prezantua rezultatet e fushates si dhe masat qe ka marre Keshilli i Europes dhe 47 shtetet e saj anetare,mes te cilve dhe Shqiperia,per mbrojtur Grat nga Dhuna...


 


Me te lexuar kete lajm,mendja me shkoj te ulerimat para dhjete vjetve ,qe dilnin nga dera e komshiut ku cdo nate perseritej e njejta gje .Ulerima ,bertitje ,frike dhe ne fund.. Krim .Nje baba i perfunduar ne burg,nje nene ne varr,dhe tre femije te mbetur ne rrug... 


 


Fatekeqesi nuk eshte rasti i vetem.


 


Cdo dite ne mengjes, me ka ber pershtypje nje grua e re rreth tridhjetave,ajo hecen e heshtur dhe gjithmon kokulur,duke qendruar indiferente kunder cdo gjeje perreth.Veshtrimi i saj eshte gjithmon poshte ,thua se nuk do ti shahim shenjat e saj ne fytyre.Kush mund te fshihet pas tyre ?Bashkeshorti,vellai, kushe ?Cfare munde te ket ber kjo ere shqiptare qe dhunohet kaq egersishtdhe pastaj ,me shena ne fytyre, te shkoj per te punuar,ne punen e veshtire te emigracionit?!Por jo vetem kaq,ajo nuk dhunohet vetem fizikisht,sepse mbas ketij dhunimi ,vjen nje dhunim tjeter,me i eger,ai shpirteror,ku te gjithe e tregojn me gisht,si nje lloj akuze,pa kerkuar te mesojne te verteten e ndoshta mendojne:"Kush e di cfare ka bere...!"


 


Shpesh ,grate jane te rrezikuara,pikerisht aty ku duhet te jene me te mbrojtura,aty ku ato presin siguri,dashuri,dhe beshtetje,brenda ne familja e tyre.


Realiteti  deshmon se familja eshte dhe vendi ku rrezikohet jeta e shumt prej tyre,ku ato perbuzen,fyhen,rrihen,perdhunohen,madje dhe vriten nga bashkeshortet.Keto gra  perjetojne dhune njerezore dhe nuk arrin te ngrenje zerin dhe te vendosin te shpetojne nga dhenuesit.Dhuna ne familje eshte dukure mbareboterore dhe nuk mbetet jasht as Shqiperia.Si vend ballkanik,e ka prjetuar dhunen ne familje te ligjeruara edhe nga zakonet e trasheguara te vendit.Por tashme nuk mund te vazhdoje i njejti fenomen.Dhuna ne familje eshte nje dukuri diskrimnuese e gruas dhe si e tille ajo duhet luftuar ne te gjitha format e saj...


Me se e drejte morena ka shume femra ne Ballkane qe vuajne e mos te flasim per dunen qe plasi ne Shqiperi ne vitet e 1997 shume femera shqipetare vuajne edhe sote rrugeve te botes edhe pse nuk kishin faj po kjo ishte dhuna kure nuk kishin mbeshtetjen e dure nga asnje njeri ose shoqeri
avatar
Zemera_e_thyer

Shteti : Jetoj:Ne nje Bote te Poshter
Postime : 1260
Kyējet nė forum : 11448
Regjistruar mė : 29/01/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Naki prej Tue 24 Jun 2008, 13:52

Shume shkrim i vlefshem mbase nje dite do vetedisohemi por kam frike se akoma do kaloj nje kohe

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Vizitor prej Wed 25 Jun 2008, 19:21

Kronika e zeze.

Gjate perjudhes janar-maj 2008.

Vrau gruan me cekan

Krimi godet serisht familjen shqiptare,ku burri vret gruan me cekan.Ngjarja ka ndodhur ne periferi te qytetit te Shkodres,ku N.P.45 vjec qelloi me cekan bashkeshorten e tij 42 vjece duke i shkaktuar asaj vdekjen e menjehershme.Autori i krimit tha se gruaja e tij vuante menderisht dhe ne grindje e siper eshte perpjekur ta vras ate.

Lushnje,Elbasan-vrasin gruan nga xhelozia

Nje burre vret me thike gruan per xhelozi
Ngjarja e rende ka ndodhur ne Lushnje ,ku si pasoje ka mbetur e vrar nga dora e burrit te saj F.C 46 vjece .Shkaku per konflikt ka qen xhelozia e burrit ndaj gruas.

Vret gruan pastaj veten

Ngjarja ka ndodhur ne qytetin e Elbasanit.
Dy viktima ne nje familje jane shkaketuar nga xhelozia
,D.G.45 vjec ka qelluar me cifte mbi gruan e tij dhe me pas ka vrare dhe veten e ti.

Shqiptari ne Itali vret gruan e tij .

Shqiptari 40 vjecar me origjin nga Durrsi ka gjuajtur 25 here me pistolet .Duke vrare ne vende bashkeshorten dhe vellain e saje ,ka plagosur dy avukat ,bashke me nje puntor policie qe ndodheshin ne sallen e gjyqit per divorcen e tyre .


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga visitor prej Fri 11 Jul 2008, 14:42

Morena shume informacione te sakta por edhe dhimbese motra.

Ne situaten e renduar sociale qe po kalon Shqiperia dhe Kosova situate kjo e cila reflektohet me pasoja te renda nje nder te cilat eshte dhe krimi ne familje. Por politikanet tane duke u marre me politika "te medha" harrojne politikat "e vogla" ato te zbutjes se varferise ne vend. Tashme situata ekonomike sociale sa vjen e rendohet, ēmimet e ushqimeve kane arritur ne stratosfere dhe askerkush nga qeveria nuk mund te nderhyje ne politikat e tregut per te stabilizuar ēmimet ne treg dhe njerezit te deshperuar nga skamja e varferia vdekja i duket me e embel se fukaralleku. Ashtu siē ndodhi para pak ditesh, ku nje nene i tha fund jetes se saj se s'kishte me ēfare te ushqente femijet piu bar mijsh e sa e sa raste te tjera degjojme ne kronika te zeza dhe ato harrohen me lajmin e dites.

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11639
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Adem Berisha prej Sat 12 Jul 2008, 12:24

Adem Berisha:

Mė bėri pershtypje tė veēantė shkrimi i Naki-t lidhur me rastin e Blerinės.
Fatkeqėsisht, ky rast nuk ėshtė i vetmuar dhe ndodhė tek njerėzit-shtazė, tė cilėt nuk bėjnė kurrėfarė pėrzgjedhjeje se kujt duhet versulur e kujt jo.
Ky rast, e fatkeqėsisht edhe shumė tė tjerė tė dhunės nė familje, veēanėrisht tė shaktuar mbi femėrat e pamundėshme dhe tė varura, nuk ėshtė vetėm rast i veēuar tash nė shekullin 21. kur edhe me menēurinė mė tė madhe nuk do mundje tė gjejsh formė as mjet pėr tė arsyetuar kėto raste tė poshtra.
Po a janė tė vetėdijshėm, veēanėrisht mėshkujt, a kanė ndonjė kokerr mend nė kokat e tyre qe tė kuptojnė se "Nuk ka shtėpi pa derė", dhe se problemet mund tė zgjidhen edhe me mjete tė tjera tė jodhunės duke kuptuar se pastaj "edhe dhuna shkakton dhunen" e pasojat nuk janė tė lehta pėr asnjėren palė ndėrsa mė tė rėndat do tė jenė pėr fėmijėt tė cilėt mė sė paku janė fajtorė pėr poshtersitė e prindėrve (tė kqinj) tė cilėt mė tepėr janė bėrė prindėr pėr shkak tė epsheve tė tyre tė ēfrenuara sesa nga arėyeja dhe bindja se duhet krijuar familje e pasardhės tė cilėve me gjithė qenien e tyre duhet pėrkushtuar deri edhe tek flijimi.
Vetė fakti se nė kėtė temė po vėrej qe mė sė shumti kanė shkruar femėrat, tregon se kush ėshtė mė i rrezikuar dhe pėrse ndodhė kėshtu? Nuk gjej dot arsye tjetėr pos primitivizmit ekstrem.
Nuk mund tė konfirmoj se edhe tė gjitha femėrat dhe ne tė gjitha rastet janė lule por me siguri qe mund tė konfirmoj se nė shumicen e rasteve janė viktimė.
Qe tė mos e zgjas mė tepėr, dua tė shpreh edhe pajtimin tim me vlerėsimin e shkaqeve dhe qrėsyeve qė kishte numruar Shota tė cilat gjithėsesi edhe qėndrojnė por sikur tė ishte niveli i kulturės dhe vetėdijės njerėzore mė i lartė, ata faktorė do tė ishin sekondarė (ndonėse teoria e qėndrueshme e Marksit thot : "Baza materiale pėrcakton nivelin e vetėdijės njerėzore".
Nuk e dij, mbase edhe e teproj me publikimin e disa shkrimeve tė mia vend e pavend por edhe me kėtė rast do tė paraqisja njė poezi t'imen tė shkruar kohė mė parė si ilustrim i gjithė kėsaj qe u shkrua nė kėtė temė por edhe si njė pikėpamje personale qe nuk do tė thot tė jetė edhe krejt e qėlluar.

JETA IKEN SHPEJT

Tė jetosh, kushtimisht, nė vetmi
apo i /e bashkėdyzuar?
tė bėsh jetėn me koncept tė ri
mirė e mrė duhet studjuar.

Tė kesh pėrkrah e tė bashkėjetosh
me atė partner qe tė lumturon,
nė jetėgjatėsi do tė fitosh
kėtė dhe shkenca e vėrteton.

Njė simbiozė mė shumė fiktive
pa mirėkuptim e dashuri,
ėshtė njė rrėmujė krejt primitive
pa progres dhe lumturi.

Po s’ke partner qe tė meriton
qėndro siq zoti tė ka falė,
jeto ashtu siq vetė dėshiron
mos lejo nė kėtė askush tė ndalė.

Sepse, jeta ėshtė vetėm e jotja
e nuk zgjatė njė mijė vjetė,
vepro vetė siq vepron bota
fatin tuaj pėrcakto vetė.

Nė vazhdimėsi tė diturit thonin:
“gjithėsekush me akran tė tij”,
jeten ata e pėrkufizonin
si kohė qė ikėn me shpejtėsi.

Koha mė brilante keqas tė kalonte
porsi tė jetoje nėn shkja,
do tė doja dikush tė mė tregonte
dėm mė tė madh nė kėtė botė a ka?!

JU LUTEM ! (si mėshkujve, ashtu edhe femėrave) largohuni nga dhuna sepse pas ēdo akti tė kryer dhune, patjetėr qe do tė pasojė pendimi.
Dhe unė, njerėzit tė cilėt ushtrojnė dhunė do t'i konsideroja si tė mjerė pėr tė cilėt habitem dhe them:
. . .
"Njė grimė fytyre njeriu
pėrse nuk e kanė tė gjorėt?
si tė ishin andej, nga veriu
janė tė mjerėt dhe mizorėt".

(... Mjeranėt)firma.................................................................................................................................................................................
Firmė autoriale:
“Dy tė pashpirt, i treti pa krye".
"Sa mė shumė qė njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt".

avatar
Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 12192
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Gjimnazistja prej Thu 04 Feb 2010, 15:50

Krimi ne familje, nje teme mjaft e perfolur.
Krimi ne familje eshte problemi kryesor i shoqerise njerezore dhe po nuk u vleresua sic duhet do te mbetet nje plage pa sherim.Krimi eshte fjala me e pranishme ne jeten tone, fjala qe na shoqeron ne cdo hap qe hedhim dhe sic duket nga prania e madhe qe ka ne realitetin ku jetojme e ka humbur kuptimin e tij paresor duke u shnderuar ne nje fjale apo dukuri thjesht e zakonshme.Sot krimi ne familje ka marre permasa gjigande,kudo dhe nga format me te ndryshme.
Mjafton te hedhim syte rreth e rrotull per te kuptuar se ky realitet ne te cilin jetojme eshte therres, pasi cdo dite shohim se si njeriu per njeriun po kthehet ne nje ujk. Cdo dite po degjojme se si ekzekutohen dhe asgjesohen jete njerezish, nen mburojen e rruajtjes se nderit, xhelozise apo per arsye te tjera akoma me te uleta.
Ne rrethana te tilla si mund te flasim per zhvillim?
C'mund te themi per te ardhmen e vendit?
Brezat po shkaterrohen njeri pas tjetrit nga ky vrases qe kerkon dhe ushqehet me gjak te paster dhe te fresket. Mjafton nje fjale , apo thjesht nje zenke per te kryer nje krim kundrejt njerezve te tu me te shtrenjte. Sa lire po e shesin veten dhe jeten keta njerez! Kjo dukuri po sjell pasoja te pashmangshme duke e bere te pamundur luftimin e saje, megjithate kurre nuk eshte vone.
Duhet te mblidhemi se bashku per te ndergjegjesuar shoqerine, t'i zgjasim doren njeri tjetrit per te dale fitimtare, per te mos shkaterruar enderrat e njeri tjetri edhe pse krimi ne familje si gjithmone ka qendruar dhe qendron nje hap perpara shtetit.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11147
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi