» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Shko poshtė

UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Vizitor prej Wed 23 Jan 2008, 13:49

Si u formua UĒK-ja? Kush ishin iniciatoret e pare per krijim e kesaj ushtrie?Cilat ishin strategjite qe ndiqnin ata dhe kush e udhehiqte?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Wed 23 Jan 2008, 15:02

Grupi i par per vetembrojtje te Kosoves esht formu ne shtatorin e vitit 90,me autorizimin e Kryetarit Rugova.Ne emer te partive politike te ish -jugosllavis,e nenshkruar nga . Ramiz Alia(ateher kryetar i Republikes se Shqiperis).
Sali Berisha (ateher kryetar i opozites shqiptare).
Ali Aliu(ateher kordinator per diasporen shqiptare pran Ldk-s).
Hafiz Gagica(ateher perfaqesues i Ldk-s per diaspor).
Kan qen dy grupe i pari ,53 veta nga te gjitha hapesira shqiptare ne ish -jugo,pra edhe nga Maqedonia.
Edhe grupi i dyt kishte te 50(nuk jam e sigurt per nr;e grupit te dyt).
Per her te par ne form te organizuar,te veshur me uniform ushtarake ,ushtrimet i kan ber ne malet e dajatit(vendi Surel i Shqiperis).
udheheqes i ketyre ka qen Heroi yn Kombetar i pavdekshem Sali Qeku.Me formimin e Qeveris se Kosoves do te lindin probleme per financimin e ketyre grupeve ne aksionet e tyre ku edhe Heroi Legjendar Adem Jashari ,do te vinte ne Shqiperine bised me Bujar Bukoshin.
Atydo te mundesohet te ndermjetson i madhi prof.Fehmi Agani.
ata kishin ber kalimin ne Kosov te armatosur dhe me arm te tjera nga Shqiperia,per her te par ne menyr te organizuar te udhehequr nga Heroi Sali Qeku.
Ne grupin e par ishte Heroi tjeter Zahir Bajaziti.
Ne grupin e dyt Legjenda vet Adem Jashari.
Kurse ne te dyt kush tjeter te madhit qe veq zoti diti te na lind Sali Qekun.
Nga kta pjesmarres ne ket veprimtari,perveq ketyre Herojve jan edhe dhjetra te tjer,qe sot nuk jan gjall ,siq esht prof,i nderuari nga Ferizaji Ahmet Hoxha ,Xhevat Qerimi e te tjeret .***** LAVDI JU QOFT****


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Naki prej Wed 23 Jan 2008, 21:59

Very Happy perfect gurbetqare te lumte por ka akoma disa me rendesi se Ushtria Ēlirimtare e Kosoveska zanafillen qysh nga demonstrat e para studentore me 1981 kur atebote quheshin terrorist..... do postoj me vone ne kete teme

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19346
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Thu 24 Jan 2008, 13:08

flm Naki por une e shkrova kur esht formuar siq e ka shtruar pyetje motrushja Arla,tash ti e ke radhen jepi Naki se edhe atpo jan shum interesant te 81 . kis


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Naki prej Fri 25 Jan 2008, 18:03

motrushe nganjehere gjerat e ditura nuk ka nevoje te shkruhen ose thuhen Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19346
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Sat 26 Jan 2008, 10:29

ashtu asht vlla i dashur por esht me rendesi se dikush nuk i di shum gjera vlla,kjo esht arsyeja se mos ti harrojm deshmoret apo te cilet sakrifikuan per atdheun ton,prsh,,jan deshmoret e fshatit Uq qe shum nuk e dijn ket rast se si ata u vran,


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Sat 26 Jan 2008, 13:12

Mendoj se duhet te sillen materiale per kete teme

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Guest prej Sat 26 Jan 2008, 13:17

po une i di keta deshmor kush jan,por ka shum qe nuk e dijn ket rast qe ata flijuan ne vitin 91 duke e mbrojtur shkollen ton shqiptare ne shtepiat private,.


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Sexy_Girl prej Mon 28 Jan 2008, 14:05

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės e njohur edhe me shkurtesen UĒK. Ushtri e krijuar nga shqiptarėt nė Kosovė qė kishte pėr qėllim ēlirimin e territorit tė Kosovės nga serbėt qė kishin pushtuar kėte rajon tė banuar plotėsisht nga shqiptarė, qė nga viti 1912. Pas masakrave tė shumta tė serbėve kundėr shqiptarėve nė Kosovė UĒK-ja filloi aktivitet e saja ushtarake duke formuar zonat komanduese nė krye me Shtabin e Pėrgjithėshėm tė UĒK-sė, ku Drejtues Politik u zgjodh Hashim Thaqi dhe Komandant i Shtabit tė Pėrgjithshėm u zgjodh Gjeneral Lenjant Agim Ēeku.
Komandant dhe luftėtari mė i njohur i kėsaj ushtrie ishte komandanti Adem Jashari i cili ra heroikisht nė mbrojtje tė atdheut nė vitin 1998. Jashari mbetet figura mė e shquar e rezistencės heroike tė popullit shqiptar nė Kosovė dhe u shpall Hero Kombėtar nga Presidenti Ibrahim Rugova(Edhepse asnjėherė nuk vizitoi varrin e tijė).
Pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė mė 1999, nė pajtim me marrveshjet e dala nga bisedimet e Rambujesė mes delegacionit kosovar dhe pėrfaqėsuesve tė OKB-sė, UĒK-ja transformohet (pas njė procesi ēarmatosjeje} nė Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės.

avatar
Sexy_Girl

Shteti : Aty ku jam !
Postime : 25
Kyējet nė forum : 11582
Regjistruar mė : 28/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UĒK (Ushtria Ēlirimtare e Kosoves)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi