» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Varferia, burimi i veshtiresive te femijeve ne Shqiperi

Shko poshtė

Varferia, burimi i veshtiresive te femijeve ne Shqiperi

Mesazh nga Vizitor prej Tue 18 Mar 2008, 12:54

Organizata "Save the Children" vlerėson se varfėria nė Shqipėri ėshtė shkaku kryesor i vuajtjeve tė fėmijėve, tė cilat mund tė pakėsohen duke mbėshtetur ekonominė e familjeve tė tyre. Drejtoresha e programit "Save the Children" Veslemoi Nerland, thotė se problemi themelor ėshtė ekonomia, varfėria e familjeve dhe mungesa e parave pėr t'u kujdesur pėr fėmijėt e tyre, ndaj edhe ata mund tė ndihmohen, duke mbėshtetur familjet e tyre. "Mendoj se varfėria dhe vėshtirėsitė ekonomike janė njė sfidė e madhe dhe burimi i gjithė problemeve tė fėmijėve nė Shqipėri" - thotė zonja Nerland. Nė Shqipėri jetojnė shumė fėmijė nė kushte tė vėshtira dhe nė varfėri, kryesisht pėr shkak tė tranzicionit dhe tė tranzicionit tė brendshėm. Familjet e tyre lėvizin drejt qyteteve tė mėdha, dhe fėmijėt nuk gjejnė atje kushtet, shkollimin dhe edukimin e duhur, ndėrkohė qė prindėrit janė tė varfėr dhe tė papunė. Kjo varfėria sjell pasoja negative mbi fėmijėt, sjell edhe dhunėn brenda familjes. Kėta janė pjesa e fėmijėve mė shumė tė dėmtuar dhe tek ata duhet pėrqėndruar vėmendja" - tha ajo. Pėrfaqėsuesja e "Save the Children" tha se Shqipėria ka njė plan kombėtar shumė tė mirė pėr mbrojtjen e fėmijėve, qeveria shqiptare e ka futur cėshtjen e fėmijėve nė agjendėn kombėtare, dhe po bashkėpunon ngushtė me organizatat joqeveritare pėr tė pėrmirėsuar kushtet e fėmijėve


Edituar pėr herė tė fundit nga arla nė Fri 10 Jul 2009, 12:29, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferia, burimi i veshtiresive te femijeve ne Shqiperi

Mesazh nga 666 prej Tue 18 Mar 2008, 19:58

mjafton edhe vetem nje here arla qe te na sensibizosh...
avatar
666

Shteti : hell
Postime : 861
Kyējet nė forum : 11343
Regjistruar mė : 10/03/2008

http://www.kinezi.fforum.biz

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferia, burimi i veshtiresive te femijeve ne Shqiperi

Mesazh nga Vizitor prej Fri 10 Jul 2009, 12:37

Tashme eshte nje fakt qe varferia me se tepermi ndikon ne rritjen e femijve te shendetshem dhe te mireshkolluar.Femijet te cilet nuk kane mundesine ekonomike ju duhet ta nxjerrin kafshaten e bukes ne rruge.Punet qe ata bejne jane nga me te ndryshmet dhe vertet te paperballueshme per moshen qe kane.Ne cdo rruge sheh femije qe shesin llol-lloj asortimentesh.veshtire ta besosh realitetin e ketyre femijve kur me ligj eshte te ndjekin shkollen me detyrim , por per hir te se vertetes nga keta femije shkolla shihet si nje ndertese qe i mban te mbyllur , ajo nuk ju siguron veshmbathje dhe ushqim.Me tezgen para duarve kalojme mes qytetareve dhe ju luten te marrin dicka.Cdo dite e tyre eshte lufte per ate kafshate qe kurre nuk do ua ngop barkun vogelushve dhe do i privoj nga e drejta te marrin dijet e duhura.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferia, burimi i veshtiresive te femijeve ne Shqiperi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi