Kosova Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Cila ėshtė miqėsia sot?
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

Kush ėshtė nė linjė
10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Statistikat
Forumi ka 2902 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Agim Zeka

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? 1121118304631035.2138.80686866

Top posters
Naki (9126)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 
Geri (7161)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 
lolita (6766)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 
Annika (6751)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 
Voglushja (4385)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 
Interesant (4173)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 
Arjana (3724)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 
albi (3377)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 
Adisa (3282)
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_lcap21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Voting_bar21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Vote_rcap 


21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Sihana Wed 19 Nov 2008, 20:48

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? News2012-maya2rid
Duke u bazuar
mbi kalendarin e Maya-ve, epoka aktuale e Floririt (e pesta), do te
mbaroje ne 21/12/2012. Kater epokat e perpareshme (e Ujit, e Ajrit, e
Zjarrit dhe e Tokes) paskan perfunduar duke shkaktuar ndryshime te
medhaja ambientale.

Sipas shume kerkuesish, kataklizmat qe karakterizojne fundin e
epokave Maya u shkaktuan nga nje ndryshim drejtimi te fushes magnetite
te Tokes, si rrjedhoje e spostimit te boshtit te planetit.
Faktikisht, Toka here pas here paska ndryshime ne perkuljen e boshtit
ne krahasim me planin oval te sistemit diellor. Si pasoje e kesaj
provokohen skenare apokaliptike, qe jane pershkruar nga studiuesi i
Historise Immanuel Velikvosky ne librin e tij “Earth in Upheaval”.

“... Nje termet do te degjohet ne te gjithe Boten. Ajri e Uji do te
levizin me vazhdueshmeri si per inerci, Toka do te pershkohet nga
Uragane e deterat do te mbulojne kontinentet… Temperatura do te behet
shume e larte e shkembinjte do te lengezohen, vullkanet do te behen
aktive, llava do te eci e do te mbuloje carjet e tokes te krijuara nga
thatesira, duke mbuluar keshtu hapesira te medha. Neper fusha do te
dalin male qe do te vazhdojne te zgjaten duke ia kaluar atyre
ekzistuese e duke shkaktuar ndryshime te panumerueshme.
Liqenet do te ulen dhe pak e nga pak do te zbrazen, lumenjte do te
ndryshojne rrugen e rrjedhjes, nje pjese e madhe e fushave bashke me
njerezit qe jetojne ne to do te mbulohen nga deterat. Pyjet do digjen
nga zjarret e pemet do te hiqen nga toka nga stuhite e uraganet… Deti,
i braktisur nga ujerat do te kthehet ne shkretetire. Nqs spostimi i
boshtit do te shoqerohet me nje ndryshim ne shpejtesine e rrotullimit,
ujerat e oqeaneve do te spostohen nga equatori neper pole duke
ndryshuar keshtu edhe vendodhjen e tokes nga nje pol ne tjetrin.

Spostimi i boshtit do ndryshoje klimen ne cdo vend…

Ne rast te nje spostimi te shpejte te boshtit tokesor, shume lloje
kafshesh ne toke e ne det do te shkaterrohen e qyteterimi, nqs do te
ekzistoje akoma, do te jete ne stadin me primitiv”.

Hipoteza e Velikovskyt, ka te beje me fundin e jetes ne planetin
Toke. Per personat qe s’kane dijeni mbi Fiziken, mund te duket si e
tepert thote historiani, duke shtuar qe ne univers ngjarje te tilla
jane te perditshme. Absurditeti eshte qe te gjitha keto merren si
natyrore. Ajo qe s’eshte natyrore eshte besimi qe keto ngjarje jane te
pamundura.

Velikovsky perfundon arsyetimin e tij duke thene qe profetesia e
perfundimit te epokes se peste vjen nga nje llogaritje e kthimit te
fushes magnetike tokesore, e parashikuar per ne 2012.Keshtu dhe disa studiues americane mendojne se qyteterimi Maya u
shkaterrua per shkaqe natyrore, si ajo e ngritjes se temperatures se
tokes. E sipas tyre keto fenomene jane ciklike.

Edhe se jo drejt per drejt, kjo profeti, eshte vleresuar nga
dosjeja e paraqitur nga Pentagoni ne 2003 sipas te cilit ne 2020
parashikohen katastrofa kolosale qe do te prishin gjendjen e tanishme
te planetit nga ngritja e temperatures.Sipas disa studimeve te sotme, gjithcka le ne besimin qe toka
ciklikisht ka nje lloj rifillimi nga zeroja te gjithckaje, duke nisur
nje epoke te re. Shume studiues mendoje se jemi afer kesaj ndodhije.Sidoqofte, si perfundim mund te them qe, profetesite mbi fundin e
njerezimit jane te panumerueshme: ka nga ata qe parashikojne shekndija
e zjarr nga qielli, apo nga ata qe parashikojne termete e katastrofa
natyrore, te tjere perplasjen e nje meteoriti, dikush tjeter flet per
luftra nukleare te cilave raca njerezore nuk do t’i mbijetoje ose te
pakten do te shpetojne vetem disa qe e kane merituar mbijetesen, “te
rizgjuarit”.

Qyteterimi Maya beri arritje shkencore te rendesishme…

Per te numeruar vitet, perdorte yjet e planetet: “Numerimi i madh”,
bazohej ne levizjet e planetit Venus. Ata e ndane kohen ne nje seri
ciklesh qe fillonin me lindjen e Venusit. Cdo cikel zgjaste 1 milion e
872000 dite. Cikli qe po jetojme tani ka filluar ne 13 gusht te vitit
3114 para lindjes se Krishtit e do te mbaroje ne 21 dhjetor te 2012 pas
Krishtit. Maya-t ishin shume te sigurte mbi ciklin aktual edhe ishin te
bindur qe ishte cikli i fundit. Kur bota te kete kompletuar kete cikel,
thonin, do te mbaroje nepermjet permbytjeve te medha, termeteve e zjarreve: nje skenar shume i ngjashem me profetesite e Testamentit te Ri....Ne syte tane cdo dite ka luftra (mendoni qe kemi arritur deri ne piken sa te luftojme per te arritur paqen!),.. vullkanet duken sikur jane zgjuar pas shume e shume kohe gjumi, termetet e ngritja e nivelit te detit levizin edhe zemren e njerezve. Shohim me vazhdueshmeri shira e tufane qe
duket sikur pastrojne dicka te ndotur... Kurse Toka mer cdo dite
racionin e saj te ndotjes, me mbeturitat e skartimet industriale. Po
shkaterrojme harmonine natyrore.


Qe klima ka ndryshuar e dime te gjithe, edhe se shpesh bejme sikur nuk ka ndodhur asgje.

Temperatura po rritet e nuk shqetesohemi edhe aq shume, e kjo rritje shkakton shira te keqija me pasoja tufanesh, vorbulla ajri, termete e keshtu me rradhe...Ne shume Fe ka profetesi
qe jane te mendimit qe jemi duke jetuar nje periudhe disi te veshtire,
qe ka te beje me kalimin e njerezimit drejt nje epoke te re... Maya-t,
dicka qe kemi njohur qe ne 1500 me sundimin spanjoll, e kane
parashikuar te gjithe kete, sepse cdo gje eshte e shkruajtur. Duke bere
nje studim shkencor e fetar mbi funksionimin e universit kane arritur
te lexojne ne ligjet e palevizshme te kozmosit duke zbuluar keshtu
efektet dhe shkaqet.Cilat jane efektet qe ne i shkaktojme Tokes, galaktikes, kozmosit,
me sjelljen tone e cilat jane efektet e levizjes se planeteve mbi
sjelljen tone? Ajo qe nuk kuptojme eshte se si nga nje kalendar mund te
zbulohet e gjithe kjo?
Atehere le te shpjegojme per nje moment se cfare dmth kalendari per Maya-t.

Kalendari keshtu si e njohim ne sot, keshtu sic na ka ardhur, eshte
domozdoshmerisht arritja e nje lloj tipi culture e shekullit te pare
p.l.K., ndermjet viteve 50 e 100 para Krishtit. E pothuajse me siguri
sipas eksperteve, nuk kane qen Maya-t ata qe e kane krijuar por
Tolteket, nje popull qe vinte nga Veriu edhe se nuk dihet me saktesi se
nga, e mbase kishin njohur edhe qyteterime te tjere!
Ky kalendar eshte shume i sakte, i bere nga prifterinj
qe ishin edhe astronome, filozofe e shkencetare, sa qe eklipsi diellor
i 11 gushtit te vitit 1999 u shfaq vetem me 33 sekonda me vonese ndaj
kohes se parashikuar nga Maya-t, parashikim i bere rreth 3000 vjet
p.l.K.
Kalendari Maya perbehet nga 9 elemente kryesore: Dita qe
quhet Kin, qe emeronte edhe Diellin dhe priftin diellor, dmth dicka te
afert, te nxehte e qe jep jete. Cdo dite ka nje emer te ri e prandaj ka
disa Kin. Pastaj jane Uinalet, muajt: jane te perbere nga 20 dite plus
nje muaj shtese i perbere nga 5 dite per te arritur ne 365. nuk i
shtonin nje dite nje muaji sic bejme ne cdo 4 vjet, nuk ekzistonte viti
bizestil pra. Pastaj ishte Tun qe ka te beje me vitin e perbere nga 365
dite, ndersa katun qe ka te beje me 20 tun, pastaj kemi baktun,
karaktun qe shumezohen gjithmone me 20, kinciltun e deri sa arrinin tek
autun. Me pas shtonin disa modifikime te vogla, ne menyre per te pasur
nje kohe precize mbi stinet dhe oraret, keshtu qe viti te llogaritej me
saktesi.

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
Sihana
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 15032
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Vizitor Wed 19 Nov 2008, 20:51

Shum interesante Tema
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Argumenti Fri 18 Sep 2009, 01:03

KUR TĖ PARAQITEN KĖTO SHENJA PRITE KIJAMETIN!!!

1. Kur robėresha te lindė zonjen e saj.

2. Kur te shohėsh qobanėt, kėmbėzbathurit duke garuar ne ndertimin e shtepiave te medha.

3. Lėnja e punve atyre qe nuk jan te denjė per tė.

4. Zvoglimi i diturisė dhe perhapja e paditurisė.

5. Shumė vrasje.

6. Pirja e alkoolit dhe emertimi i saj me emra te ndryshum.

7. Perhapja e amoralitetit (zinasė)

8. Meshkujt do te veshin rroba te mendafshta.

9. Konsiderimi i instrumenteve muzikore si te lejushme.

10. I pyeturi nuk din ma shum se pyetsi.

11. Paraqitja e paturpėsis dhe te folurit e shfrenuar.

12. Nderprerja e lidhjeve farefisnore.

13. Mashtrimet dhe akuzimi i te pafajshmit.

14. Dhenja e besimit mashtrusit

15. Paraqitja e vdekjeve te papritura tek njerzit.

16. Kalimi pranė xhamisė e mos hyrja ne tė me fal namazin

17. Lufta ndermjet 2 ushtrive te muslimanve, thirrja e tė cilėve do te jet e njejtė.

18. Shkurtimi i kohės

19. Shumė tėrmete.

20. Paraqitja e shumė ērregullimeve dhe perhapja e sė keqės.


21. Bashkimi i popujve te tjerė kundėr muslimanve sikur nje grup i njerzve kur tubohen rreth nje ene me ushqim.

22. Kerkimi i diturisė nga njerzit e papjekur, te cilet nuk jan te udhezuar mirė ne shkencė.

23. Paraqitja e lakuriqsis te gratė, keshtuqė do te mbulojn nje pjes te trupit ndersa pjesen tjeter do ta zbulojnė, apo do tė veshin rroba te ngushta dhe tė tejdukshme.

24. I marri do te zė vend te nderuar dhe do te kujdeset per punet e interesit te pergjithshum.

25. Selami do te jetė vetėm per te njohurin, d.m.th. do t'i jepet vetem te njohurit.

26. Nuk do te ketė kujdes per furnizim hallall.

27. Perhapja e pergjithshme e genjeshtres.

28. Afėrsia e tregjeve.

29. Devetndhe shtepitė do t'i shfrytzojn shejtanėt.

30. Garat per ndertimin e xhamiave dhe per hjeshimin e tyre.

31. Ngjyrosja e kokave me ngjyrė tė zezė.

32. Dėshira e madhe per ta parė ne enderr Pejgamberin a.s.

33. Perhapja e mosrrespektit ndaj njerzve dhe veprimi shum i vogel i veprave per ahiret (boten tjeter).

34. Perhapja e koprracisė.

35. Vrasja e ndėrsjell pa kurfar shkaku.

36. Pasuria shoqerore do t'i nenshtrohet garbitjes, dhe njerzit nuk do te ngurrojn nga plaqkitja edhe fshehjae asaj pasurie.

37. Humbja e besimit.

38. Pakujdesia e njerzve ndaj dispozitave tė fesė.

39. Nenshtrimi i njeriut ndaj gruas sė tij, ndersa pandegjueshmeria ndaj nėnės.

40. Sjellja e vrazhdė ndaj babait, ndersa mirsjellja ndaj shokut.

41. Ngritja e zėrave nė xhami.

42. Prijėsi i nje populli tė jetė me i mjeruari, ndersa me i prishuri ne msin e tyre te jet me autoritet.

43. RRespektimi i njeriut per shkak te frikes nga e keqja e tij e jo per shkak te merites dhe fisnikeris te tij.

44. Shum polic pershkak te ērregullimeve.

45. Epėrsi do t'i jepet njeriut ne prirjen e namazit per shkak te zerit te mir, qoft ai me pak i ditur dhe me pak i vlefshum ne mesin e njerzve prezent.

46. Blerjen e pozites, pra ardhjen ne pozitė permes ryshfetit.

47. Derdhja e madhe e gjakut.

48. Gruaja te marr pjes bashk me burrin e saj ne punet e tregtis.

49. Shkrime te shumta dhe perhapja e shkrimeve (shum botime)

50. Femija eshte i pameshirshem.

51. Shiu tė jet i nxehtė.

52. Kerkimi i dituris jo per shkak te fesė, por per te fituar pozit ose pasuri.

53. Paraqitja e automobilave. (Pejagmberi thotė: Para fundit te jetes se ummetit tim do te ket njerz te cilet do te voziten me ulse komode ngjashem me ato te shtepis)

54. Paraqitja luksit dhe jetės komode ne mesin e muslmanve.

55. Do te ngritet mashtrimi, ndersa ndershmėria do te nenqmohet.

56. Do t'i thuhet njeriut: sa kokfort qė je, dhe mendje leht e i dermuar.

57. Tė deshiruarit e vdekjes per shkak te sprovave tė mėdha.

58. Bllokada apo sanksionet e vendosura Irakut, te cilit do t'i pamundsohet ushqimi. (vlenė tė ceket se kjo shenjė eshte vertetu para afersisht 15 vitesh kur Amerika i vendosi sanksionet irakut)

59. Sanksionet e Shamit (Sirisė).

60. Vdekja e Muhammedit a.s.

61. Ēlirimi i Kudsit (Jerusalemit)

62. Vdekja masive nga epidemia e murtajes dhe prej smundjeve ngjitese.

63. Paraqitja e qmimeve te larta.

64. Turbullirat te cilat do te hinė ne qdo shpi arabe dhe joarabe (ndoshta aludohet ne TVn, Internetin, etj qe mund te perdoren per te mir por edhe per te keq Allahu a'lem)

65. Armepushimi dhe marrveshja qe do te vendoset ne mes te uslimanve dhe evro perendimorve.

66. Kur te shtihen gratė dhe te paksohen dijetart.

67. Kur gruaja e imiton mashkullin dhe mashkulli gruan.

68. Kur njeriu deshiron ma shum te kujdset per qenin se sa per femijen e vet.

69. Kur njerzit te pershendeten me mallkime

70. Kur te perhapen vdekjet e shpejta (ndoshta aludohet ne smundjen bashkohore Infraktin Allahu a'lem)


Kdisa nga shenjat e vogla qė permbledha nga hadithet e Pejgamberit a.s. e qė disa kanė ndodh ndersa disa pritet te ndodhin..eto ishin

DISA NGA SHENJAT E MĖDHA

1. Lindja e Diellit nga perendimi.

2. Nje tym

3. Dalja e kafshės te madhe nga Toka.

4. Dalja e Je'xhuxhve dhe Me'xhuxhve

5. Ardhja e isait a.s. (birit te Merjemes) (i cili do te zbret ne xhami ne Damask te Siris... Pejgamberi a.s. thotė: Kur te vie Isai do t'i thyen kryqat do ti mbys derrat) ai do te gjykon me Kur'an.

6. Dexhalli (sproava ma e madhe)

7. 3 errėsira (tė errėsuarit e perendimit, lindjes, gadishullit arabik.)

8. Zjarri i madh qe do tė dal nga thellėsia e Adenit, i cili do t'i ndjek njerzit dhe do ti dėbojė..


Nė tė pėrmendurit e parashenjave tė Ditės sė Gjykimit ekziston urtėsi:

1. Forcimi i gadishmeris se muslimanve per takimin me Zotin e vet.

2. Te vertetuarit e besimit qe ALLAHU eshte i vertet dhe qe Dita e Gjykimit pa dyshim do te arrij qka eshte dhe argument i lajmetarit te fesė nga Muhammedi a.s.

3. Besimtarėt forcohen perpara turbullirave te te marrve.

4. Studimi i tyre eshte nje pjes e fesė, per ate qe keto parashenja janė parashenja te ajeteve Kur'anore dhe hadithe te Lajmatarit te fesė, Muhammedit alejhis-selam


Allahu naj lehtėsoft llogarin ne Diten e Gjykimit e na baft prej atyre qe dalin faqebardhė para Allahut e qe shperblehen me Xhennet...AMIN
avatar
Argumenti

Shteti : Kosovė
Postime : 106
Kyējet nė forum : 14737
Regjistruar mė : 02/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Argumenti Fri 18 Sep 2009, 01:05

pa ndodh kto ndodhi nuk vjen fundi i botes mos tju mashtroj dikush
avatar
Argumenti

Shteti : Kosovė
Postime : 106
Kyējet nė forum : 14737
Regjistruar mė : 02/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Interesant Tue 23 Feb 2010, 10:56

2012 nje film shume i shiquar me rekord shiqimi, ku paraqitet nje fund i botes, nje shkatrrim total i cdo gjeje, dhe nje lloj shprese per disa njerez qe arrijne " te shpetojne " nga kjo kataklizme.
Nje film dhe ide e cila ne njeren ane solli shume perfitime materiale per ate qe bene kete film, por ne anen tjeter sollen nje frike per njerezit jo stabil dhe njerezit qe nuk jane ne ngjarje te te vertetes.

Ndoshta ndodhite dhe shkatrrimet qe behen sot jane me te medha sesa ajo cfar paraqitet ne film. I shiqojme vershime te njepasnjeshme ne cdo vend te botes, termete, uragane e shume cregullime te natyres, ku shkaterruan me qindra mijera jete njerezish, dhe shkaterruan nje ekonomi totale neper bote.

Per njerezit cdi dite qe kalon eshte nje kataklizme per jeten e tije, por a jemi te pergaditur ne qe te ballafaqohemi me keto kjo eshte nje pyetje tjeter.

Thene shkurt : Kesi lloj ngjarjesh te pershkruara ne kete film kane qene te folura edhe gjate viteve 1994 por edhe me heret, qe cdo vit te caktuar eshte pritur nje gje e tille, ku thjesht eshte nje supozim, i cili nuk eshte as nje fund i botes dhe as nje fillim i saj.
Interesant
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 16748
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Geri Tue 23 Feb 2010, 12:36

Kur e kam par filmin ne kinema jam tmerru nga ajo cfar po ndodhte me boten se me verte akoma jam i friksu se a vall mund te jet fundi bote te pakten ta dim te bojm qef e kaq kohe qe na ka ngel.Kam degju dhe ne intervista me eksperta skencor dhe ata kan thon qe mund te jet fundi botes Cigare
Geri
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 19077
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Besi Tue 23 Feb 2010, 13:41

Shkenca e mohon kete,dhe thote qe as mos te mendoni per kete,sepse eshte shume shume large te ndodhe dicka e ketille.Edhe vete regjisori i ketij filmi nuk e beson se mund te ndodhe kjo,por filmin e ka bere sic e ka cek edhe ai vete,per arsye...
Besi
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 13793
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Vizitor Wed 24 Feb 2010, 20:51

Nese e ardhmja e botes do varej fanatazia e nje skenari filmi atehere ju do jetonit si ne telenovela, jeta juaj do ishte nje thriller, ose nje romance, dhe ju jeni te vetedishem qe asnje nga keto nuk ndodh per nje kohe te gjate.Po me vjen cudi si mund te manipuloj nje film trurin njerezor vetem me disa pamje imagjinare.Nje i rritur ka aftesine ti gjykoj gjerat por kur keta te rritur ja paraqesin te gjitha ngjarjet nga fantazia,imagjinata dhe perbuzja nje femije qe me se shumti do te zbuloj cfare do te thote bote dhe ka kureshtje te dije si eshte bota, atehere ti je kthyer ne nje femije.Ditet e fundit kam ndeshur ne debate te tilla me shume adoleshente dhe femije ku e paraqisnin friken e tyre per kete film me nuanca frike dhe tmerri nga ajo qe kishin pare.Mu desh qe te merrja pak kohe nga ora mesimore qe tu shpjegoja me ilustrime dhe bindje qe kjo bote eshte thjesht ne levizje dhe jo ne shkatterrim. U lumturova kur me shikonin si shpetimtaren e tyre dhe ju erdhi ngjyra e fytyres.
Boll i infektuat femijet me semundje mendore.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Naki Wed 24 Feb 2010, 23:43

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? 166837 thjesht eshte nje fantazi dhe asgje me shume. Ai qe ka krijuar boten vetem Ai di si do te behet.

firma.................................................................................................................................................................................
21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Image11021 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Bb_net1021 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 22127
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty FUNDI BOTES 2012

Mesazh nga Gonzales Wed 04 Aug 2010, 14:18

LOL JAJAJAJA
avatar
Gonzales

Postime : 1
Kyējet nė forum : 11578
Regjistruar mė : 04/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Arjana Wed 04 Aug 2010, 14:45

Ne vitin 2012 s'ka per te na ndodhur gje vetem se do te piqemi te gjalle nga vapa e ngrohjes globale, them se kete e kane parashikuar majate = ngrohjen globale.....
Arjana
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 17920
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Leta Wed 13 Oct 2010, 05:23

Respekt per Shkrimet e juja .

Lexova Komentet e juja ... Shumica ishit Bazuar ne filim ''2012'' Permes keti flimit qe percjellet Mesazhi tek shikusi .. qe Keshtu do te jete Shkatrrimi i Botes , Qe te Muslimanet njehet si ''Dita e Kjametit '' shembujt qe i ka Sjell i Nderuari Argumenti , Jan dhe ne librin e shejte te Muslimanve Kur'an, qe s'ka Nevoje ti ceki sepse i ka ceke Shume mire personi n'Fjal... Eshte shume e Sigurt qe nje dite do te Kete ''Kjamet'' Po kur do te ndodh Kjo dite , te Verteten e dine vetem Krijusi yne... se Kur do te jete kjo dite... a Do e perjetojme Ne kete dite a po Jo , kete se dime sepse jemi Krijesat e ti... Dhe une Personalisht nuk besoje qe do te jete ''Dita e Kjametit'' Ne vitin 2012 , Ca shenja te Kjametit jan Prezent , Por kur do te jete kjo dite se dime,,, Se po te Besonim ne data te cilat Fliten qe do te Ndodh kjo dite... Ne ateher e Mohojem qe ka Zote . Del nje Shkenctar , Rigjesor me gjera te tilla e na Fikson ne koke qe me 21 Dhjetor 2012 do te Shkatrrohet Bota ( Pifff )
Leta
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 11787
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Arjana Wed 13 Oct 2010, 15:09

Vetem zoti e di...
Arjana
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 17920
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga E Dashuruar Wed 13 Oct 2010, 16:12

Shpresoj te mos ndodh ajo qe parashikohet, por nese ndodh mos qofte periudhe gjate vuajtjesh, por sa me e shkurter.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
E Dashuruar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 14569
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga lepurushja vogel Fri 28 Aug 2015, 08:57

Naki shkruajti:21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? 166837  thjesht eshte nje fantazi dhe asgje me shume. Ai qe ka krijuar boten vetem Ai di si do te behet.
shume e vertete kjo
lepurushja vogel
lepurushja vogel

Shteti : albania
Postime : 46
Kyējet nė forum : 6134
Regjistruar mė : 27/08/2015
Profesioni : parukiere

http://twiter.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI? Empty Re: 21 DHJETOR 2012: FUNDI I BOTES APO FILLIM I RI?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi