Kosova Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Cila ėshtė miqėsia sot?
Bedri Dedja Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Bedri Dedja Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Bedri Dedja Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Bedri Dedja Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Bedri Dedja Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Bedri Dedja Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

Kush ėshtė nė linjė
12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė

Asnjė

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Statistikat
Forumi ka 2902 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Agim Zeka

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
Bedri Dedja 1121118304631035.2138.80686866

Top posters
Naki (9126)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 
Geri (7161)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 
lolita (6766)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 
Annika (6751)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 
Voglushja (4385)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 
Interesant (4173)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 
Arjana (3724)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 
albi (3377)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 
Adisa (3282)
Bedri Dedja Vote_lcapBedri Dedja Voting_barBedri Dedja Vote_rcap 


Bedri Dedja

Shko poshtė

Bedri Dedja Empty Bedri Dedja

Mesazh nga Dardania Wed 08 Jul 2015, 14:49

Bedri Dedja 180px-Bedri_Dedja
Bedri Dedja lindi nė vitin 1930 nė Korēė, studioi nė Moskė psikologjinė dhe pedagogjinė e letėrsisė pėr fėmijė, ėshtė shkrimtar shqiptar. U nda nga jeta nė 13 prill tė vitit 2004.

Biografia

Bedri Dedja, Akademik dhe profesor nė fushėn e pedagogjisė dhe psikologjisė,ka qenė njė personalitet shumėplanėsh nė krijimtarinė letrare shqiptare pėr tė vegjėlit dhe atė shkencore pėr tė rriturit: poet e prozator, pėrrallėtar e dramaturg, tregimtar e publicist, novelist e romancier, pėrkthyes, gazetar e kritik, studiues i psikologjisė, pedagogjisė e historisė sė arsimit dhe mendimit pedagogjik shqiptar, studiues e teoricien i historisė sė letėrsisė shqiptare pėr fėmijė. Fitues i shumė ēmimeve letrare, "Qytetar Nderi" i Beratit, mbajtės i "Ēmimit tė Republikės", "Urdhėrit Naim Frashėri" dhe titullit "Mjeshtėr i Madh", Bedri Deja ėshtė vlerėsuar gjithashtu nga Qendra Ndėrkombėtare e Biografive nė Kembrixh, duke zėnė vend nė Vėllimin e XVI tė biografive si autor i shquar i shekullit XX. Bedri Dedja ka lindur nė Korēė mė 20.11.1930. Shkollėn fillore e kreu nė Shkodėr ndėrsa gjimnazin e pėrfundoi nė qytetin e Durrėsit. Mė pas studioi nė Universitetin e Moskės dhe u diplomua shkelqyeshėm nė vitin 1953 nė disiplinat e pedagogjisė, psikologjisė dhe njėkohėsisht tė letėrsisė pėr fėmijė. Pas pėrfundimit tė studimeve universitare, pėr 40 vjet ka qenė lektor dhe Profesor titullar i lendeve tė psikologjise dhe pedagogjisė nė Universitetin e Tiranės dhe pėr njė periudhė 5 vjeēare (1975-1980) edhe nė Institutin e Lartė Pedagogjik tė Elbasanit. Nga viti 1972 e deri sa u nda nga jeta mė 13 prill 2004, ka qenė Anėtar i Akademisė sė Shkencave tė Republikės sė Shqipėrisė. Paralelisht me veprimtarinė pedagogjike, deri nė vitin 1975 ai ka ushtruar edhe funksione drejtuese publike si Drejtor i Institutit tė Lartė Pedagogjik Tiranė, Kryeredaktor i Revistės "Fatosi" dhe Gazetės "Mėsuesi", Drejtor i Drejtorisė sė Botimeve Shkollore e Drejtor i Institutit tė Studimeve Pedagogjike nė Ministrinė e Arsimit, Zėvendėsministėr i Arsimit dhe Kulturės si dhe Sekretar i Pėrgjithshėm Shk
encor i Akademisė sė Shkencave. Bedri Dedja ka qenė pėr shumė vjet anėtar i Shoqatės Botėrore tė Psikologėve, Kryetar i Shoqatė Kombėtare tė Psikologėve si dhe Kryetar i Shoqatės Shqiptare tė Shkrimtarėve pėr fėmijė. Bedri Dedja gjithashtu ka qenė anėtar i Redaksisė sė pėrgjithshme pėr hartimin e Fjalorit Enciklopedik Shqiptar (1985) si dhe bashkėautor dhe redaktor pėrgjegjės i botimit tė Akademisė sė Shkencave dhe Ministrisė sė Arsimit, Historia e Arsimit dhe e Mendimit Pedagogjik Shqiptar Vol. I (2003). Shume vepra tė tij janė pėrkthyer e botuar jashtė Shqipėrisė si nė Maqedoni, Kosovė, Greqi, Rumani, Kinė e Zvicėr.

Burimet : Kjo biografi dhe tė dhėnat janė bazuar nė Tekstin Historia e Letėrsisė Shqiptare pėr Fėmijė tė Dr. Astrit Bishqemi, Universiteti "A.Xhuvani" Elbasan, Botimet Sejko - 2001, fq. 287-289 duke u plotėsuar vetėm me tė dhėnat e reja dhe botimet pas vitit 2001

Tituj tė veprave
Bedri Dedja, ka botuar:

Novela:

Heroizmat e Fatbardh Pikaloshit (1954)
Njė udhėtim i rrezikshėm (1961)
Kercėnimi i thonjve kozmikė(1976)
Pėrrallėmadhja (1998)
Vėllime me tregime e pėrralla :

Pėrralla popullore mbi kafshėt (1957)
Pėrralla e tre vėllezėrve (1958)
Kallėzimet e gjyshe pastėrtores (1960)
Kapiteni i shtėrngatės (1970)
Pėrralla e shpatave tė arta (1976)
Pėrralla e lepurit dhe e breshkės (1976)
Bariu i vogėl nė mal tė thatė (1979)
Pėrralla njėmbėdhjetėkatėshe (1996)
Pėrralla tė zgjedhura (1997)
Pėrrallat e Zvicrės (2002)
Vjersha dhe poema:

Numrat (1959)
Shkolla e pyllit (1967)
Artan Borizani dhe ēeta e tij (1970)
Garda partizane (1972)
Patoku nė plazh (1975)
Poezi tė zgjedhura pėr fėmijė (1975)
Beni shkon nė malėsi me familje dhe shtėpi (1976)
Gjashtė poema pėr kalamaj (1976)
Vera, Genti e Driloni (1985)
Romane:

Shoku i braktisur (1957)
Kalamajtė e pallatit tim Vol.I (1972), Vol.II (1979)
Republika e 1100 ēudirave (1975)
Nėpėr korridoret e thella tė Jonit (1976)
Met partizani (1981)
Si u rrit njė komisar (1986)
Alarmet e qytetit Sdikuisht (1989)
Kacamicri rreth globit (1993)
Si katėr fėmijė u bėnė biznesmenė (1996)
Qyteti me tri kėshtjella (1998)
Sikuriada (2002)
Presidenti i Planetit tė Kuq (2006, botuar post mortum)
Pjesė teatrale :

Gjyqi i Maēokut (1962)
Kryengritje nė pallat (1972)
Publicistikė :

Biseda me pionierėt (1986)
Nėpėr ravat e jetės - Kujtime (2001)
Duke ecur kontinenteve - Pėrshtypje udhėtimesh (2004) ;
Pėrkthime nga gjuha ruse :

L. Tolstoi - Tregime dhe pėrralla pėr fėmijė (1954) ; Robi i Kaukazit (1959)
V.Majakovski - Pėr fėmijėt (1954) ; Lexo, shėtit e fluturo (1958) ; Ē'ėshtė mirė e ē'ėshtė keq (1966)
N.Nosov - Tregime (1954) ; Aventurat e Dinpakut dhe shokėve tė tij (1957) ;
M.Tuein - Aventurat e Tom Sojerit (1955)
A.S.Pushkin - Pėrralla e peshkatarit dhe e peshkut (1956) ;
H.K.Andersen - Pėrralla (1956) ;
M.Gorki - Jashka,Samovari (1957) ;
Sh.Péro - Maēoku me ēizme (1958) ; Pėrralla ruse (1998, pėrshtatje e shqipėrime nga 18 autorė) ;
Studime dhe vepra shkencore :

Edukimi i marrdhėnieve tė drejta midis djemve dhe vajzave nė familje (1956) ;
Psikologjia pėr shkollat e mesme (1959) ;
Letėrsia pėr fėmijė (1961, 1964, 1966, 1975, 1983) ;
Psikologjia pėr shkollat e larta (bashkėautor 1965, 1985, 1987) ;
Mbi rrugėt e perfeksionimit tė sistemit tė sotėm tė edukatės familjare (1966) ;
Politika dhe Pedagogjia (1967) ;
Tradita dhe probleme tė letėrsisė shqipe pėr fėmijė (1971) ;
Shėnime mbi historinė e mendimit pedagogjik shqiptar (1972) ;
Burimet e letėrsisė shqipe pėr fėmijė (1978) ;
Shkrime mbi letėrsinė pėr fėmijė (1978) ;
Studime mbi problemin e metodave tė tė mėsuarit nė shkollė (1978) ;
Didaktika (bashkėautor 1986) ;
Drejt enigmave tė psikikės sė njeriut (1989) ;
Psikologjia Sociale (1990) ;
Sekreti i talentit (1998).

Mirėnjohje
Profesor
Anėtar i Akademisė sė Shkencave tė Republikės sė Shqipėrisė
Laureat i Ēmimit tė Republikės
Laureat i Urdhėrit "Naim Frashėri"
"Qytetar Nderi" i Qarkut te Beratit
Laureat i Titullit "Mjeshter i Madh"

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
Bedri Dedja C47de410
Dardania
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 14364
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi