Kosova Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tema Fundit
» Cila ėshtė miqėsia sot?
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

Kush ėshtė nė linjė
13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė

Asnjė

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Statistikat
Forumi ka 2902 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Agim Zeka

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė 1121118304631035.2138.80686866

Top posters
Naki (9126)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 
Geri (7161)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 
lolita (6766)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 
Annika (6751)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 
Voglushja (4385)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 
Interesant (4173)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 
Arjana (3724)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 
albi (3377)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 
Adisa (3282)
Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_lcapHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Voting_barHajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Vote_rcap 


Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė

Shko poshtė

Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė Empty Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė

Mesazh nga Munadin Mon 28 Mar 2016, 15:31

Hajdin Sejdia shpesh pranon se ndryshimi nė karrierė shpesh ėshtė e mirėpritur mė shumė se disa herė tė tjera gjatė viteve tė punės. Kjo ėshtė normale. Ju mund tė mėsoni se si tė ndryshoni karrierėn dhe tė ulni stresin e punės, me anė tė tė bėrit tė testit tė karrierės.
Testi i karrierės do tė listojė mundėsitė e karrierės qė ju keni aftėsi pėr to dhe do tė pėrshtaten me ato sugjerime karriere tė cilat personaliteti juaj ėshtė mė i njohur me to.
Nėse ju do ta njihnit veten tuaj mė mirė nėpėrmjet bėrjes sė testeve tė karrierės dhe personalitetit, ajo do tė na tregonte mundėsinė e zgjedhjes sė karrierės gabuar. Kjo ėshtė njė pjesė e eksplorimit tė karrierės tuaj, e cila na tregon se ēfarė gjėrash na pėlqejnė dhe nuk na pėlqejnė tė bėjmė nė njė punė.
Njė vetėvlerėsim i karrierės nėpėrmjet marrjes sė vlerėsimit tė karrierės, aftėsisė dhe testeve personale, mund tė ju drejtoje drejt njė udhėtimi tė kėrkimit mbi karrierėn.
Pėrveē kėsaj, Hajdin Sejdia shton se ndryshimi i karrierės mund tė shkaktojnė shumė ndjenja tė reja stresuese dhe ankth. Duhet tė dini se nuk jeni i vetėm nė kėrkim tė karrierės tuaj, tė tjerėt kanė udhėtuar nė kėtė rrugė tė njėjtė. Kalimi nėpėr hapat e pėrfshirė nė zbulimin e asaj qė kėrkon pėr tė bėrė si njė ndryshim karriere, tė ēon drejt stresit pėr njė kohė. Pyesja veten se ēfarė unė do tė bėj kur tė dal nė pension?! Ėshtė e frikshme. Kam nevojė pėr njė udhėzues nė ndryshimin e karrierės, kur unė isha duke filluar udhėtimin tim tė eksplorimit nė karrierės sė re, por u bė udhėzues im nė fakt.

Unė e dija qė kisha nevojė pėr mė shumė tė ardhura se sa pension qė mė takonte, dhe unė kisha bėrė nė thelb vetėm njė lloj pune pėr mė shumė se 35 vjet tė karrierės time. Ne tė gjithė jemi krijesa tė zakonshėm, qė dėshirojnė tė jetojnė nė mėnyrė tė sigurt dhe duke punuar brenda kufijve tė rehatisė. Ndryshimi dhe frika nga e panjohur mund tė na sjelli nė mendje shqetėsime dhe stres. Pra, si mund tė merremi me tė gjitha kėto ndjenja e frikė nė lidhje me dimensionin e panjohur tė ndryshimit tė karrierės?
Munadin
Munadin

Shteti : Shqiperi
Postime : 1
Kyējet nė forum : 5403
Regjistruar mė : 28/03/2016

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi