» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Formula pėr njė familje tė lumtur

Shko poshtė

Formula pėr njė familje tė lumtur

Mesazh nga Naki prej Tue 18 Nov 2008, 17:48

Nė shoqėrinė e sotme, divorcet dhe mungesa e harmonisė nėpėr familje ėshtė kthyer nė njė tė vėrtetė tė pamohueshme. Pse merr fund njė martesė? Nga vėshtirėsitė ekonomike? Nga mungesa e komunikimit nė ēift? Nga Xhelozia? Nga mungesa e arsimit? Apo nga ndonjė problem psikologjik qė mund tė ketė secili prej tyre?
Nė fakt, tė gjitha kėta janė thjesht tregues. Shkaku i vėrtetė i kėtij fenomeni, ėshtė dobėsimi i besimit, dashurisė dhe respektit. Dashuria, respekti dhe besimi ndaj njėri tjetrit, janė tre faktorė qė mbajnė tė bashkuar njė ēift e qė garantojnė vazhdimėsinė e martesės.
Martesa, ėshtė njė “institucion” mjaft i rėndėsishėm. Tė sapomartuarit, apo edhe ata qė prej vitesh kanė bėrė si kanė bėrė dhe kanė duruar njėri tjetrin pavarėsisht problemeve tė shumta qė mund tė kenė patur, nėse do tė kenė parasysh disa pika, mund tė rregullojnė dhe forcojnė lidhjen e tyre. Lumturia nuk zbret nga qielli, ata qė dinė ta meritojnė, me pėrpjekje mund ta fitojnė atė.

1. Tregojini bashkėshortit tuaj dashurinė:
Dashuria i ngjan njė zjarri. Nėse ky zjarr nuk ushqehet vazhdimisht mė lėndėn djegėse, atėherė ai shuhet. Nėse nuk i hidhet dru njė zjarri, shumė shpejt ai kthehet nė hi. Pėr kėtė gjė, edhe zjarri i dashurisė kėrkon pėrkushtim tė vazhdueshėm. Nėse nuk e bėn kėtė, atėherė ai shuhet. Bashkėshortėt duhet tė tregojnė pėrkushtim nė mėnyrėn se si e shprehin dashurinė. Ata duhet tė ndihmojnė njėri tjetrin pėr tė mbuluar gabimet qė kanė.

2. Shtėpia nuk ėshtė hotel
Pėrkushtimi dhe vėmendja qė nuk tregohet nė kohėn e duhur, nuk mund tė quhet e tillė. Nė pėrgjithėsi, ka disa meshkuj qė e pėrdorin shtėpinė e tyre si hotel apo si restorant, gjė kjo qė ndikon nė mėnyrė tė drejpėrdrejtė nė jetėn bashkėshortore. Njė biznesmen i mirė, nuk mjafton tė jetė vetėm njė administrator i mirė. Atij i duhet tė jetė edhe njė baba dhe njė bashkėshort i mirė.

3. Ka nga ata qė pėrtojnė tė thonė edhe “Mirė se erdhe”
Ka edhe nga ato gra tė cilat pėrtojnė tė pėrshėndesin bashkėshortėt e tyre edhe me njė “Mirė se erdhe” pas gjithė ditės sė lodhshme qė ai mund tė ketė kaluar nė punė. Pėrveē kėsaj, njė buzėqeshje ndaj burrave tė tyre mund tu duket e tepėrt. Pėr tė synuar lumturinė nė ēift apo familje, nuk mjafton tė jesh njė nėnė njė nikoqire e mirė. Duhet patjetėr qė tė jesh edhe njė bashkėshorte e mirė dhe e kujdesshme.

4. Xhelozia e tepruar, dėmton martesėn
Xhelozia mund tė ketė tė mirat e veta deri nė njė kufi tė caktuar. Por kur ky kufi kalohet, xhelozia kthehet nė njė faktor negativ nė ruajtjen lidhjes brenda ēiftit. Madje, ka edhe nga ato raste kur disa persona, zgjohen nė mėngjes dhe pyesin bashkėshortin/bashkėshorten se kė kanė parė nė ėndėrr. Kėta persona, nisin tė gėrmojnė nė shkaqet qė mund tė ēojnė nė pėrgjigjen e vonuar tė telefonit dhe mendojnė keq pėr bashkėshortin/bashkėshorten. Kjo pėrbėn edhe njė situatė mjaft kritike nė jetėn nė ēift.

5. Nėse i besoni bashkėshortit/bashkėshortes, atėherė behni tė lumtur
Nėse bashkėshortėt nuk i besojnė njėri tjetrit dhe kėtė gjė e shprehin vazhdimisht, atėherė nė ēdo moment nė jetėn e tyre ekziston njė tension qė ska tė sosur. Askujt nuk i pėlqen qė nė syrin e tjetrit tė jetė i pabesueshėm. Dhurata mė e mirė nė ēifti, ėshtė tė treguarit se i besoni njėri tjetrit. Nėse bashkėshortit i flisni me fjalė tė ėmbla e tė bukura, tė njėjtėn pėrgjigje do tė merrni edhe prej tij.

Testoni qėndrueshmėrinė familjes tuaj
Tre janė veēoritė kryesore qė pėrcaktojnė qėndrueshmėrinė e njė familjeje. Sipas njė studimi tė bėrė nė Universitetin e Nebraskės, kėto veēori janė:

1. Tė qenit fetar
Shumica e atyre personave qė flasin pėr njė jetė tė lumtur bashkėhsortore, shprehen se kanė shkuar rregullisht nė kishė apo xhami.
2. Komplimentet
Ata qė shprehen se janė tė lumtur, theksojnė se kjo vjen nga komplimentet dhe fjalėt e bukura qė i thonė njėri tjetrit nė familje.
3. Tė kaluarit e kohės sė bashku
Kėto familje kanė kaluar mė shumė kohė sė bashku nė shtėpi, shėtitje, piknik, dreka e darka etj.
Burimi: Gazeta Start

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi