» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


PĖRKUJTOJMĖ VETERANIN E KĖNGĖS SHQIPE QAMILI I VOGĖL

Shko poshtė

PĖRKUJTOJMĖ VETERANIN E KĖNGĖS SHQIPE QAMILI I VOGĖL

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 28 Nov 2008, 12:39

TĖ PĖRKUJTOJMĖ VETERANIN E KĖNGĖS SHQIPE;QAMILI I VOGĖL

Shkruan: Shaban Cakolli

Pavarėsisht situatave tė disfavorshme politike dhe ekonomike,kur pushtuesi po bėnte krejt ēka arrinte tė shėmtonte pėrbajtėjen kombėtare kulturoretė diturisė tonė, Qamili i vogėl po rezistonte me dinjitet,pėr tė ruajtur frymėn kombėtare tė kulturės sonė,pa pėrfillur pasojat qė mund tė binin mbi te.Ai e deshi atdheun,kėngėn dhe diturinė kombėtare dhe nė moshėn e tij njomake krijoi,kompozoi dhe kėndoj shtatėdhjetė e tri kėngė motivesh tė ndryshme,suksesi i tė cilave mė pas i zgjoi ėndėrren e zjarrtė,pėr tė u bėrė kėngėtar i dashur i kohės,kėngėtar i qėndrueshėm i kohėrave,i cili pėrherė e mė shumė e pėrvetėsoi mjeshtrinė e kėtij arti tė dashur popullor dhe nga artėdashėsit e kombit u stolis me shumė epitete,si:Bilbili i Kosovės,Babai i kėngės shqipe veteran dhe doajen i kėngės,epitete kėto qė kanė arritur pak personalitete tė kulturės dhe kėngės sonė kombėtare.Qamili i Vogėl u gjind gjithėhere nė stėrvitje ,nuk pushoi sė vepruari,fitoj simpati te dashamirėt e artit,bashkoj rreth vetės grupe kėngėtarėsh e kėngėtare dhe u bė inicues i shumė shoqėrive kulturore,jo vetėm nė Kosovė por edhe nė treva tjera shqiptare.Nė situatėn jo tė favorshme politike por edhe ekonomike nxori mbi tetėdhjetė audiokaseta,tridhjetė videokaseta dhe afro pesėqind kėngė tė vetat me motive tė ndryshme.Atė botė Qamili i Vogėl para masave artėdashėse u bė i dashur dhe kėngėtar i pa zėvendėsueshėm.Qamili i Vogėl atė kohė ishte ndėr kėngėtarėt mė tė ngrohėt,qė artėdashėsit mė sė shumėti kanė vjelur nga shpirti i tij artistik.I lindur nė Gjakovė,Qamili i Vogėl,pjesėn mė tė madhe tė jetės e kaloi nė Prishtinė.Ai ka punuar nė" Rilindje" deri nė pension,kurse ka kontribuar dhe pasuruar TVP,tani RTK,ku ka lėnė shumė gjurmė nga veprimtaria e tij kulturore,tė cilat lėre qė nuk i prezantojnė para artdashėsve,por quditėrisht nuk janė nė gjendje sė paku njė herė nė vit tė e pėrkujtojnė me njė emision,kėtė personalitet tė madh tė kulturės sonė kombėtare!Qamili i Vogėl!Pėrse u quante i vogėl nuk e di,por ai ishte shtatėgjatė dhe personalitet i madh.Ai ishte kultivues i kulturės tonė kombėtare duke ishpallur tėrė jetėn e tij luftė tė pakompromis antivlerės,nga se donte njė kulturė kombėtare tė pasur dhe unike.A duhet tė lihet nė harresė ky personalitet i madh i kulturės sonė kombėtare?Ndoshta tė hutuarit pas shundit dhe kiēit,mendojnė se kjo ikonė e kulturės sonė do tė mbulohet me pluhurin e harresės,por jo ne nuk do tė lejojmė pluhėrosje
mbi personalitetet kapitale tė historisė dhe kulturės sonė kombėtare.Vlerat mė tė themelta tė sė kaluarės qė kanė mbajtur gjallė popullin tonė janė:Historia,kultura dhe tradita kombėtare, tė cilat do tė i hulumtojmė,ndriēojmė dhe do i bėjmė tė njohur e tė dashur pėr ēdo dashamir tė kulturės dhe kombit.Ata qė e njohėn Qamilin e Vogėl si dhe e deshėn kulturėn kombėtare nuk do tė e harrojnė kurrė kėtė veteran tė kėngės,por edhe ata qė nuk e njohėn do tė e mėsojnė dhe do tė mbjellin simpati shpirtėrore pėr te.Pse?Sepse ai u mor me karakteristikat simbolike tė kėngės, i kėndoi Rilindjes Kombėtare dhe figurave tė etapės sė saj,vlerave mė tė rezistueshme kombėtare,qė do tė nxitin kureshtjen e tė rinjėve tė e njohin verėn e tij,dedikuar sė kaluarės sonė historike.Veprimtaria e tij dedikuar shtigjeve tė historisė sonė kombėtare,ka vlerė reale -historike pėr tė kaluarėn tonė.Padyshim tani mbi 17 vjet tė vdekjes sė tij,ka gjurmė se ai ka lėnė kėngė dhe krijimtari poetike,me tė cilat nuk ėshtė marrė asnjė studjues intelektual,pėr tė hedhur ndriēim mbi to,e qė mundėsitė mė tė mėdha pėr kėt dhe pėrkujtimin e figurės sė tij kanė pasur"Rilindja" ku punoi ai,dhe RTK,ku ai derdhi kontributin e tij.Nga ky borxh nuk mund tė lirohen as disa intelektual tė Gjakovės artėdashėse ,nė gjirin e sė cilės lindi dhe hapėroi Qamili i vogėl,tė cilės i kėndoi tėrė njė jetė.Gjeneratat e tij dhe gjeneratat tona nė vazhdim,duhet tė jemi ballėlartė qė nga gjiri i popullit tonė doli ky personalitet qė e deshi atė dhe i kėndoi tėrė jetėn.Tė rinjėt tanė duhet tė e njohin dhe kanė nevojė pėr tė e njohur kėtė veprimtari tė kulturės sonė kombėtare dhe historike..Ata duhet tė e msojnė,mes mėsimeve tė e njohin,tė e pėrkujtojnė me shėnime kulturore tranzicionale dhe tė pagėzojnė institucione kulturore nė emėr tė tij.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13881
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi