» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


DYZET VJET ME KRIJUESIN DEMIR KRASNIQIN

Shko poshtė

DYZET VJET ME KRIJUESIN DEMIR KRASNIQIN

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 28 Nov 2008, 19:36

Pėr nderė tė festės kombėtare 28 Nėntorin – Ditėn e Flamurit kombėtar , nė Gjilan u mbajt manifestimi jubilar kulturor:

“40 VJET KĖNGĖ ME DEMIR KRASNIQIN”

Gjilan, mė 27 Nėntor 2008.

Nėn organizimin e Sektorit pėr Kulturė, pranė Drejtorisė pėr Kulturė, Rini dhe Sport tė Kuvendit Komunal tė Gjilanit, pėr nderė tė festės kombėtare 28 Nėntorit – Ditės sė Flamurit kombėtar, nė sallėn e Teatrit Profesionist tė Gjilanit, u mbajt manifestimi jubilar kushtuar kėngėtarit, pedagogut, krijuesit dhe kompozitorit:

“40 VJET KĖNGĖ ME DEMIR KRASNIQIN”

Manifestimi i pėrbėrė ekskluzivisht me kėngė tė thurura , kompozuara dhe interpretuara nga Demir Krasniqi, filloi nė ora 19.00.

Salla e Teatrit Profesionist tė qytetit tė Gjilanit, ishte mbushur plotė e pėrplotė me mysafirė nga Gjilani, Prishtina, Ferizaj, Kamenica,Tugjeci, Lugina e Preshevės dhe vende tjera tė Kosovės.

Derisa publiku po hynte nė sallėn e teatrit, vazhdimisht dėgjohej antonimi i kėngės – himn “Flaka e janarit” e kompozuar dhe e thurur nga Demir Krasniqi, kurse e kėnduar nga gjithsejtė 12 kėngėtarė e kėngėtare gjilanas .

Para se tė fillonte programi zyrtar i manifestimit, tė gjithė kėngėtarėt pjesėmarrės tė programit dolėn nė skenė, i pėrshėndetėn publikun dhe u ulėn nėpėr karriget e vendosura nė formė gjysmė rrethi.

Manifestimi filloi me intonimin e himnit kombėtar “Rreth Flamurit” tė cilin e nderuan tė gjithė pjesėmarrėsit duke qėndruar gatitu nė kėmbė.

Pas intonimit tė himnit, nė skenė doli moderatori dhe zyrtarė pėrgjegjės pėr Kulturė, Mr. Tahir Arifi, i cili pas njė pėrshėndetje ndaj publikut, e ftoi nė skenė profesorin dhe poetin Hysen Kėqiku, i cili kishte pėrgatitur njė referat mjaftė domethėnės pėr veprėn dhe krijimtarinė artistike, nė temėn:”40 VJET KĖNGĖ ME DEMIR KRASNIQIN”.

Kėnga e parė qė e hapi kėtė manifestim, ishte ajo me titull:”Frynė murrlani me stuhi”, apo ndryshe:”Kushtrimi i Skėnderbeut”, me tė cilėn Demir Krasniqi e filloi karrierėn e tij prej kėngėtari mė 1968. Pra, kėtė kėngė e kėndoi sėrish Demiri, pas plot 40 vitesh. Me kėtė kėngė, Demir Krasniqi pėrkujtoi 540 vjetorin e vdekjes sė Gjergj Kastriotit – Skėnderbeut.

Nė vazhdim, Demiri u prezantua me kėngėn “Lidhja Shqiptare e Prizrenit”, me tė cilėn e rikujtoi 130 vjetorin e kėsaj ngjarje tė madhe historike.

Pėr 96 vjetorin e shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe Festės sė Flamurit kombėtar shqiptar, Demir Krasniqi nė duet me Xhemajl Berishėn, kėnduan kėngėn me titull:”Dasma e Flamurit”.

Ngjarjen e madhe historike e kulturore tė kombit shqiptar – 100 vjetorin e Kongresit tė Alfabetit tė Manastirit, nė tė cilin pėrvjetor ishte pjesėmarrės dhe pėrfaqėsues i vetėm nga Kosova, Demir Krasniqi na e pėrkujtoj pėrmes vargjeve dhe tingujve tė kėngės “Kurrė nuk shuhet Manastiri”!

Solisti vokal, Burim Demiri, nė cilėsinė e mysafirit tė programit tė Demir Krasniqit, e kėndoi kėngėn me titull:”Iliriana” tė shkruar dhe kompozuar nga Demir Krasniqi.

Kėngėtare mysafire e kėtij manifestimi jubilar, ishte edhe solistja veterane Sirie Gagica – Sadiku, e cila para publikut u prezantua me kėngėn kushtuar dėshmorit tė kombit Zijah Shemsiu, qė ishte gjithashtu nė autorėsi tė dyfishtė tė Demir Krasniqit.

Kėngėn me titull:”Trimat e sheshit tė Gjilanit” e interpretoi autori Demir Krasniqi, kurse recitalin e saj e deklamoi aktori veteran Jashar Shahiqi.

Kėngėtari mysafir nga Kamenica, Hetem Matoshi e begatoi kėtė mbrėmje me kėngėn e Demir Krasniqit, me titull:”Mbrėmja e maturės”!

Kėngėn kushtuar dėshmorit tė kombit Major Muharrem Ibrahimit, e kėndoi autori Demir Krasniqi, kurse recitalin e saj e deklamoi aktori gjilanas Ramadan Kurti.

Programin muzikor tė kėsaj mbrėmje e pėrmbylli kėnga autoriale e Demirit, me titull:”Ju pėrshėndetė kėnga e rapsodėve tė Gjilanit” tė cilėn e kėnduan nė grup: Demir Krasniqi,Xhemajl Berisha, Rexhep Jashari, Qazim Hajdari dhe Hetem Matoshi.

Nė fund tė programit, Demir Krasniqi me njė fjalė falėnderimi u falėnderua para publikut pėr pjesėmarrjen dhe pėrkrahjen e tyre. Ndėr tė tjera, ai falėnderoi publikisht:

o Sektorin e Kulturės pranė Drejtorisė pėr Kulturė, Rini dhe Sport tė Kuvendit Komunal tė Gjilanit, pėr organizimin e kėtij Manifestimi jubilar,
o Publikun e pranishėm pėr pjesėmarrje dhe pėrkrahje,
o Post mortum:Mėsuesin Rexhep Bunjaku nga Poliēka,
o Post mortum:kompozitorin, etnografin , etnomuzikologun dhe redaktorin pėrgjegjės tė Radio Prishtinės – Lorenc Antonin,
o Mediumet publike elektronike dhe tė shkruara gjithandej trojeve shqiptare,
o Gazetarin Musa Sabedini,
o Gazetarin Tefik Selimi,
o RTVM- kanalin e dytė tė Shkupit dhe regjisorin Afet Miftari,
o Redaktorin e shumė veprave , prof, Hysen Kėqiku,
o Radio “Rinia” dhe Faruk Limani,
o Organizatorin e festivalit “Zėri i Alfabetit” nga Manastiri,
o Produkcioni “Video Art” dhe Ilir Ahmeti nga Gjilani,
o Pėrzgjedhėsin e muzikės dhe operatorin teknik Flroim Gagica nga Gjilani,
o Foto “Gazi” nga Gjilani dhe
o Tė gjithė kolegėt, kėngėtarėt, rapsodėt, instrumentistėt dhe artistėt pjesėmarrės tė programit.Lėvdatė dhe meritė tė jashtėzakonshme, kishin kreatorėt e skenografisė sė kėtij manifestimi:Tahir Arifi dhe Nazim Gagica, tė cilėt bėnė qė tė mbahet nė mend kjo skenografi e mrekullueshme, madhėshtore dhe e pa parė deri mė tash nė skenografinė e Gjilanit!

Me tė pėrfunduar programi, nė skenė u ngjit i pari artisti i merituar , piktori dhe poeti Demir Behluli, i cili jubileun e 40 vjetorit tim dhe veprimtarinė time e nderoi me njė pikturė- portert timin dhe njė fjalė rasti. Pas tij dolėn nė skenė edhe dy ish nxėnėset e mia:Motrat Kėqiku ( bijat e prof.Enver Kėqikut), tė cilat mi dhuruan dy buqeta me lule.

Pastaj njė pas njė, gati tė gjithė mysafirėt pjesėmarrės u ngjitėn nė skenė pėr tė mė uruar dhe pėr t’ i fotografuar me mua pėr kujtim.

Unė, pėr mysafirėt shpėrndava 100 ekzemplarė libra tė veprės “Diell lirie”, kurse organizatori pėr nderė tė mysafirėve, nė podrumin e Teatrit, shtroi njė koktej rasti.

Nderim tė veēantė, me pjesėmarrjen e tij, mė bėri miku , gazetari dhe poeti Bilall Maliqi nga Presheva.

Tė tillė ishin edhe poetėt :Nexhat Rexha e Sinan Sadiku nga Kamenica, si dhe rapsodėt:Selajdin Berisha, Hetem Matoshi, Heset Matoshi, Xhemajl Matoshi, Nevrije Demolli.... e sidomos Drejtori i Shkollės Fillore “Nuhi Berisha” nga Tugjeci – Mehmet Osmani me njė grup arsimtarėsh dhe bashkėfshatarėsh tė mi.

Po ashtu, nderim tė veēantė me ardhjen e tyre mė bėnė kushėrinjtė: Prof. Dr. Fehmi Krasniqi, prof.Dr. Fejzullah Krasniqi, Sokol Krasniqi qė kishin ardhur nga Prishtina.

Respekt , nderim dhe kontribut shumė tė madh mė bėri z. Ilir Ahmeti, producent i Produkcionit Filmik “Video Art” nga Gjilani, i cili nė mėnyrė vullnetare gratis, ma xhiroi tėrė kėtė mbrėmje me kamerė qė nga fillimi e deri nė pėrfundim.

Edhe pėrkundėr tė gjitha kėtyre tradhtive, gėnjeshtrave dhe shantazhimeve, Manifestimi doli shumė i suksesshėm, pa asnjė ekses dhe publiku u nda shumė i kėnaqur me program.

Nė fund, po ceku se moderatori i kėtij programi, Mr. Tahir Arifi, gjatė tėrė kohės sa e modreoi programin ishte shumė i suksesshėm, shumė natyral, shumė artistik dhe shumė profesional, me ēka bėri qė ky manifestim tė shkojė nė rrjedha normale artistike, pa asnjė tė metė!
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13884
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi